Ev Tipi Ahşap Hasta Yatağı Tasarımları

Hastalık kişilerin en rahat etmek dinlenmek istedikleri süreçtir. Hastalığın uzun sürmesi ya da kısa sürmesi önemli değildir. İstenilen şey kaliteli bir dinlenmedir. Refakatçi olacak olan kişilere de hareket kolaylığı sağlamaktır. Bu kaliteyi ve kolaylığı sağlamakta hasta yatağı konforu ve güvenliği ile doğrudan orantılıdır. Sağlık kuruluşlarında, ev içerisinde ve bakım evlerinde de rahatlıkla kullanılabilecek hasta yatakları imal edilmektedir. Hatta sadece satın alma değil kiralama ile de sahip olunabilir. Fiyat olarak yüksek olması caydırıcı bir unsur olmamalıdır. Hasta güvenliği ve rahatlığı iyileşme sürecini de arttıracaktır. Hastanın rahatlığı ve kendini güvende hissetmesi hastane ortamında da olsa evde bakımlarda da olsa öncelik verilmesi gereken detaylardır. Hasta karyolası almak artık çok daha kolay hale gelmiştir. Hastaların konforunu sağlamak için üretilen bu yataklar lazımlığı olan olmayan, kumandalı, 2 motorlu 3 motorlu, elektrikli, tekerlekli, ahşap olmak üzere birçok çeşitte üretilmektedir.

Motorlu Hasta Yatakları

Motorlu Hasta Yatakları

Hastaların kilolarına veya boylarına uygunluğu da düşünülerek imal edilen yataklar işlevsel açıdan rahatlık sağlar. Metal, demir, platin ve ahşap olmak üzere birçok çeşidi de bulunmaktadır. Sağlık kuruluşlarında metal ya da platin görmeye ne kadar alışkın olsak da ahşap tercihi genellikle evde bakımlarda ön plandadır. Telefon aracılığıyla dahi her eve her kuruma ve her bütçeye uygun yatak bulunabilmektedir.

Hasta Bakımında Güvenlik Ve Rahat Hareket Etmenin Önemli

Özellikle yaşı ilerlemiş ve ağır durumda olan hastalarda hasta yatakları koruma çubuklarıyla, yatış rahatlığıyla, baş veya ayak kısımlarındaki hareket manevra kalitesiyle hastalara kolaylık sağlayacaktır. Manevra rahatlığı hasta yakınları için de rahatlıktır. Yemek yedirme ya da uzun süreli yatışlarda ayak rahatsızlıklarında bu manevralar oldukça yardımcıdır. Güvenli olması kişiye psikolojik rahatlıkta vereceğinden iyileşme sürecinde hızlanma dahi görülebilir.

Rahat Hasta Yatağı Hastalığı Unutturur

Hasta yatağı ahşap görünümünde olduğunda görsel olarak eve uyumlu olmaktadır. Yanı sıra hastanın vücut şeklini de alabildiği için yüksek konfor sağlayacaktır. Hasta olan kişilerin en çok zaman geçirdiği alan olan bu yataklar ne kadar rahat ve konforlu olursa hastalıkta o kadar ikinci planda kalır.

Evde Hasta Bakımında Yatak Tercihi

Ev ortamında hasta bakmak sağlık kuruluşlarında bakmaktan daha zordur. İlgilenmek müdahale etmek rahatlığı sağlamak en önemlisi de güvenlik açısından ev tipi hasta yatakları tercihlerinde seçici olunmalıdır. Hastanın yataktan inmekte zorunlu olduğu durumlarda rahatlıkla yere temasını sağlamak adına yüksekliği, yatağın mekan kısımlarında terlemeyi önleyecek gözenekler, koku olmasını önleyecek hava sirkülasyonu özelliği, hastanın ilaçları ya da takılacak serumu için gerekli aparatlar ve en önemlisi de elektrik kesintisi olsa dahi cihazları çalıştırmaya devam edilmesi için bataryasının olması ve düşme ihtimaline karşı ayarlanabilir korkuluklar yatak tercihlerinde yer almalıdır.

Tekerlekli olarak üretilen bu hasta yatağı evde bakımlarda oda değiştirme durumlarında da kolaylıktır. Bazası ve yatak başı olan görüntüsü ile evde ve herhangi bir odada da görüntü sıkıntısı yaşatmayacaktır. Evde bakımlarda yatak tercihleri doktorlardan da tavsiye alınarak hastaya uygun özelliklere göre alınmalıdır. Hastanın konforu için yatağa yattığında vücudunun şeklini alan visco yatak tercih edilmelidir. Çünkü bu yatak çeşidinin içerisinde yay bulunmamakta ortopedik ve özellikle uzun süreli yatan hastalarda yatak ağrılarını giderecek özelliktedir. Böylelikle kişi hastalığının yanı sıra bir de bu ağrılardan şikayetçi olmayacaktır.

Evde Bakım İçin Tasarlanmış Hasta Yatakları

Evde Bakım İçin Tasarlanmış Hasta Yatakları

Ahşap Yataklardaki Özellikler

2 motorlu olarak üretilmektedir. Ahşaptan yapılan bu hasta yatağı görüntüsüyle de dikkat çekmektedir. Temizliği kolay anti-bakteriyel özelliği bulunmaktadır. Ayrıca demir ya da metal karyolalarda olan gıcırdama, renk atma, demir kokusu gibi olumsuz özellikleri de olmayacağı için anti-stres özelliği de ön plana çıkacaktır. Ev yatağı görüntüsünde olan bu ahşap hasta karyolası hasta kişileri hastane ortamından da uzaklaştırmak için ideal bir seçim olacaktır.

Felç gibi uzun süreli yatış gerektiren sağlık sorunlarında yatak yarası adı verilen yaralar oluşmaktadır. Bu yaraların daha aza indirgenmesi için ahşabın ferahlığı anti-bakteriyel özelliği doğru bir seçim olacaktır. Tabi yanı sıra yatağın boru tipi, baklava tipi ve pozisyon aldıran havalı yatak tipi özellikleri de seçim yaparken kriterimiz olmalıdır. Hastanın sağlığı, konforu, güvenliği ve iyileşme sürecinin hızlanması için hasta karyolası; kendini hastane odasından uzaklaşmış psikolojik olarak rahat hissetmesi için de ahşap yatak tercih edilmelidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.