Size bir telefon kadar yakınız
0 541 211 03 22

Bedensel Engelliler İçin Özel Hasta Yatağı İmalatı

Bedensel Engelliler İçin Özel Hasta Yatağı İmalatı

Hasta yatakları, imalatı dikkat ve uzmanlık isteyen, hastaların tedavi sürecinde yardımcı olmak ve ayrıca engelliler için tasarlanmış olan özel yatak sistemleridir. Hasta yatağı normal yataklardan farklıdır. Hasta yatağı imalatı mantığında, yatak kafalarına baktığımızda, hastanın düşmemesi için yan korkuluklar, kaldırılabilir tasarlanmış baş bölümü, hastanın ayakları için tasarlanmış ayak bölümü gibi fonksiyonel kısımlar mevcuttur.

Hasta Yatak Çeşitleri

Hasta yatağı tipleri genellikle manuel, iki motorlu ve yoğun bakım hasta yatağı olmak üzere 3 tipe ayrılır. Bunlar kendi aralarında gruplara ayrılır. Ana gruplamayı yaparsak, temel çeşitler bu üç gruptur. İşlevlerde küçük değişiklikler yapılabilir. Detaylara girersek, hasta yatağını iki gruba daha ayırabiliriz. Ve onları alt gruplarda modelleyebiliriz.

Engelli Hasta Yatakları

Engelli Hasta Yatakları

Manuel Hasta Yatağı

Manuel hasta yatağını, tek taraflı manuel hasta yatağı, iki hareketli manuel hasta yatağı ve trendelenburg hasta yatağı olarak ayırabiliriz. Manuel hasta yatağının adından anlaşıldığı gibi el ile hareket ettirilebilir. Manuel hasta yatağı, baş veya ayak parçasının ayarlanabildiği bir hasta yatağı türüdür. Teknik olarak, insan gücüyle hareket ettirilebilen hasta yataklarıdır. Şu anda, manuel hasta yatağı popüler modeller arasında değildir. Bununla birlikte, bazı manuel hasta yatağı modelleri, elektrikli hasta yatağı veya motorlu hasta yatağı dediğimiz modellerin çıkmasına rağmen kullanımdan kalkmamıştır. Manuel hasta yatağının türlerini ise tek başına üç bölüme ayırabiliriz.

Tek Taraflı Manuel Hasta Yatağı

Tek taraflı manuel hasta yatağı imalatı veya tek hareketli manuel hasta yatağı imalatı olarak bilinen bu yatak sistemleri sadece baş bölümü hareket ettirilmek üzere imal edilen hasta yatağı sistemleridir. Tek taraflı hasta yatakları günümüzde popüler değildir. Bununla birlikte, bazı hastanelerde bu hasta yatağı modelini bulmak mümkündür. Hatta buna hasta yatağı modellerinin babası veya atası diyebiliriz. Tek taraflı manuel hasta yatağı modeli, yalnızca belden baş kısmına kadar olan bölümü kaldırabilen yatak çeşitleridir.

İki Hareketli Manuel Hasta Yatağı

Manuel hasta yatağı modelleri arasında, orta sınıfta popüler olan bir yatak modelidir. Başı ve ayak kısmı bağımsız şekilde hareket ettirilebilir. Bugün, bu iki hareketli hasta yatağı imalatı , tüm hasta yatağı çeşitlerinin %30 gibi bir kısmını oluşturur. Manuel olmasına rağmen, hasta yatak pazarında aşırı rekabet nedeniyle, birçok elektrikli hasta yatağına oranla kullanılma olasılığı daha yüksektir.

Trendelenburg Manuel Hasta Yatağı

Manuel hasta yatak modelleri arasında en iyi geliştirilen yatak trendelenburg yatak sistemleridir. Trendelenburg hasta yatağı bir bütün olarak eğik açılarda kullanılabilmektedir. Bugün çok nadir bulabileceğiniz bu hasta yatağı, motorlu hasta yatağı modelleri üretilmeden önce çok popüler bir modeldi.

Motorlu Hasta Yatağı

Motorlu hasta yatağı modelleri kontrollü hasta yatakları veya elektrikli hasta yatakları olarak adlandırılabilir. Motorlu hasta yatağı imalatı genel olarak 2 motor, 3 motor ve 4 motor şeklinde yapılır.

İki Motorlu Hasta Yatağı

İki motorlu hasta yatağı modelleri, ayak ve başın, bir elektrik panelinden motora bağlanabildiği hasta yatağı tipleridir. Ayak ve baş bölümlerini kontrol ile hareket ettirebilen bir hasta yatağıdır. Hasta yatağı modellerinde ne kadar çok motor varsa, hareket şekli de o kadar artar. İki motor iki harekettir. İlk motor baş bölümü içindir. İkinci motor ayak kısmı içindir. İki motorlu hasta yatağı modellerinde iki tip motor kullanılır. Bunlar çift motorlar ve pistonlu motorlar olarak bilinir.

Çift Motorlu Hasta Yatağı

Çift motorlar tek bir sistem parçası üzerinde tasarlanmıştır. Bu motorlar genellikle fiyat olarak uygun hasta yatağı modelleridir. Gücü ve dayanıklılığı pistonlu motorlardan daha azdır. Aşırı kilolu hastaların kullanımı ile ilgili sorunlara neden olabilirler. Çift motorlu yataklar, 100 kg’dan daha ağır olan hastalarda tercih edilmemelidir. Kilo sorunu olmayan hastalar için ideal yatak modelidir. Elektrikli ve motorlu hasta yataklar arasında 700 TL – 750 TL altındaki yatakların tercih edilmemesi önerilir. Fiyatı ne kadar uygun olursa olsun, bir hastanın yatağında kalite aramak gelecekte gereksiz zorluklar yaşanmasını önleyecektir.

Piston Motorlu Hasta Yatağı

Piston motorlu hasta yatağı imalatı yapılırken piston motorunun hastaların tedavisinde önemli bir faktör olduğu unutulmadan dizayn gerçekleştirilir. Pistonlu motorlar ayrı bir ana kutuda birleşen motorlardır. Her motorun bir pistonu vardır. Pistonlu motorlar daha dayanıklıdır ve daha fazla kilo taşıyabilirler. Pistonların açılarının, diğer hasta yataklarının açılarından daha fazla verilebildiğini söylemek mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.