Havalı Hasta Yatağı

Eşsiz hasta yatağı tasarımları yatan hastaların iyileştirmesinde değerlendirilen en mühim sağlık ürünleridir. Mütemadiyen yatan hastaların basınç yaralarının önüne geçmek maksadıyla en fazla seçim yaptığı tasarımdır. Hastaların daima aynı kısımda bası olursa ciltte yaralar meydana gelir. Kemik çıkıntısının bulunduğu kısımda daha çoktur. Üç çeşit hasta yatağı vardır.

Baklava, boru tarzı ve duruş kazandıran havalı yatak biçimindedir. Baklava tarzı yatak hesaplı olması bakımından sıklıkla seçim yapılmaktadır. İsmini baklava biçiminde olan hava girişlerinden alır. Hava girişleri şişirme motoru aracılığıyla yönlendirilir. Şişme işlemi gerçekleştiğinde hava gaz hacimleri eşlenerek, bir bölümün şişmesi sağlanır kalan bölüm inmektedir. Kişi üstüne yatırılmasıyla hava değişikliği görülür. Kimi dilimde bası mevcutken, başka bölümlerde yoktur. Bu hal kişinin tenindeki bası değiştirir.

Havalı Hasta Yatağı

Havalı hasta yatağı kişilerin terlemesinin önüne geçen birçok niteliğe sahiptir. Yatağın üst bölümünde özel dizayn hava delikleri yer alır. Bu hava delikleri kişinin uzun dönem boyunca yatsa da, oldukça sıcak geçen yaz aylarında dahi terlemenin önüne geçer ve cildin nefes almasına destek olur. Havalı hasta yatağı bilhassa sürekli yatması gereken, yatan hastalar adına oldukça elverişlidir.

Havalı Yatak Çeşitleri

Havalı Yatak Çeşitleri

Karyolanın 4 bölümünde de serumun takılması için askılar yer alır. Yatak tasarımının en 90 cm, boy 1,90 cm ve yükseklik 40 cm şeklinde dizayn edilmiştir. Bu hasta yatakları elektrikli sistemle donatılmıştır. Elektriklerin kesilmesi halinde, 9 voltluk ilave elektrik hacmi hali hazırda bulunur. Bu pil yapısı derhal sisteme dahil olur. Bakteri karşıtı malzemeler ile üretimi yapılmıştır. ABS kaplaması bulunan bu tasarımın bir hayli basit temizlemesi yapıldığı görülür. Yan tarafında yer alan korkuluklar düzgün ve tekrar ABS malzemesinden üretimi yapılmıştır. Kumanda ile harekete geçirilebilen bir yatak modelidir. Oldukça kullanışlıdır.

Hasta Yatağının Diğer Yatak Modellerinden Farkları

Ayağa kalkma yeteneği olmayan yatan hastalar için hususi olarak üretimi yapılan hasta yatakları değerlendirmeleri oldukça mühimdir. Olağan yataklar, yatan hastaların sürekli yatmaları adına elverişli olmamaktadır. Bunlar hareket yeteneği bulunmayan, değişmeyen tasarımlardır. Halbuki yatalak olan hastanın daima benzer duruşta kalması oldukça mühim yatak yaralarında açılmaya sebep olabilir. Haliyle onlar açık yara şeklindedir ve mikrop alması durumunda mühim sağlık problemleri baş gösterebilir.

Hastanelerde olağan yataklı bölümlerde kullanımı yapılan yatak çeşitleri de hasta yatakları gibi benzerlik görülse bile, yatalak hastalar adına tasarlanan hususi hasta yatakları daha fazla donanıma sahiptir. Bu yataklar, çeşitli hastanelerde, aynı zamanda kişilerin evlerinde rahat şekilde değerlendirilebilir. Kişilerin sürekli yattığı düşünülüp dizayn edilmesi, hem sırt bölgesinden, aynı zamanda ayak bölümünden fonksiyona sahiptir. Yatak boyu yükseltme ve alçaltma niteliği de bulunur. Oldukça hususi anti bakteriyel ürünlerle tasarımı yapılmıştır. Tekerlekleri bulunur. Serum takmak için askı ve korkuluklar yer alır.

Hasta Psikolojisi Düşünülerek Hazırlanan Hasta Yatakları

Ahşap ile yapay deriden imal edilen ev tarzı hasta yatağı rahatsızlığı hissettirmeyen yatak özelliğine sahiptir. Bundan dolayı moral bakımından daha pozitif bir hissiyata sahip bulunan kişiler hasta yatağı niteliğinin getirmiş olduğu ayrıcalıklardan da mahrum kalmazlar. Yan tarafında bulunan korkuluklar dilendiği vakit inip kalkma niteliklerine sahiptir. Başkaca motoru aracılığıyla ayarlaması yapılan sırt bölümü ve ayak tarafı hasta olan bireyin daha rahat bir vakit geçirmesine destek olur.

Hasta Yatakları

Hasta Yatakları

Ahşap malzeme ile üretimi yapılan bir başka hasta yatağı tasarımında ise dört bölümde yer alan serum için askıyı monte etme bölümü yer almaktadır. Baza yatağı niteliğine sahip olmasından olağan bir yatak şeklinde de kullanımı yapılabilir. Baş ile ayak tarafı harekete geçirilebilir. Bir tek mandal desteği ile korkuluk bölümleri inip kaldırma niteliklerine sahip bulunmaktadır. Baza niteliği olması bakımından aşağı iç bölüme girebilen biçimde kapanması sağlanan bir yapıya sahiptir. Yatağın rengi mavi ve kahverenginin açık tonu ahşabı sebebiyle ev içerisinde uyum sağlayacak bir niteliğe sahiptir.

Hasta Yatağı Alırken Dikkat Edilecekler

Hasta yatağını hesaplı diye satın alınması hatalı ve mantık dışı olacaktır. Bütünüyle hasta olan kişinin rahatsızlığının gidiş durumuna göre tercih edilmesi gerekli olan hasta yatakları bu durumda seçim yapılmalı ve tutarının karşılaştırılması daha sonra yapılmalıdır. Tersi durumda sırf miktarı hesaplı diye alınmış olan hasta yatakları gereksinime yanıt veremeyeceği gibi değerlendirilemez ve işe yaramayan bir hale gelebilecektir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir