Ekonomik Hasta Yatakları

Hasta Karyolasında Aranan Özellikler

Hastaların konforu, fiziksel durumuna uygunluğu açısından hasta karyolası seçimi çok önemlidir. Zaten sağlık sorunundan ötürü hastanede bulunan hastanın rahat edebilmesini önemli ölçüde etkilemektedir.

Hasta Karyolasının Özellikleri

Hasta karyolaları günümüz şartları göz önüne alınırsa elektronik olmalıdır. Hasta tarafından kolayca yönetilebilmelidir. Kısa süreli tedavi bile olsa günün çoğu zamanını yatakta geçirmekte olan hastaların vücut yapısına, postürüne uygun hasta karyolası tercih edilmelidir. Ortopedik özellikler göz önünde bulundurulmalı bunun yanında hastane ortamındaki enfeksiyon durumunu düşünecek olursak karyola ve yatakların üretildiği materyaller anti bakteriyel özellikte olmalı, kolay temizlenebilmelidir. Son teknolojik yataklar kumanda ile kontrol edilebilmektedir. Baş kısmının ve ayak kısmının ayrı kalktığı hasta karyolası en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır.

Hasta yatakları sadece hastalar için değil sağlık personelleri ve yardımcı personeller için de önemlidir. Çalışma alanlarının büyük bölümünü hasta yatakları oluşturmaktadır. Hastaya kolay ulaşabilecekleri şekilde kontrol edilebilen yataklar tercih edilmektedir. Yatak seviyesi kolay ayarlanabilmeli, yatak kenar korkulukları açılır kapanır nitelikte olmalıdır. Gerekli durumlarda hastanın yatağı kontrol etmesinin önüne geçilmelidir. Bunun için de hasta karyolasının kontrol panellerinde kilit düğmesi yer almaktadır.

Hasta yatağında donanım

Hasta karyolasının tekerlekleri yumuşak hareket etmeli, kilitlendiğinde ise kesinlikle hareket etmemelidir. Hastaların yatması gereken pozisyonlarında farklılık olduğunda farklı şekillerde değerlendirilebilmelidir. Hasta yatakları hastanın kilo, yaş, hastalık, fiziksel özelliklerine göre uygun seçilmelidir. Özellikle uzun süre yatakta kalacak hastalar ve ömür boyu yatağa bağımlı hastalar için hasta yatağı çok önemlidir. Yatak yaralarının önüne geçebilmek adına uygun seçim yapmak gereklidir.

Bazı yataklar sert, bazıları yumuşak olabilmekte, bazıları özelliklerine göre kendisi hastanın pozisyonuna göre şekillenebilmektedir. Hafif ve çocuk hastalar için visco yapıdaki yataklar, yatağa bağımlı hastalar için havalı motorlu yataklar tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır.

Hem tüm bu özellikleri sağlayıp hem de maliyet açısından uygun yataklar firmanın üretimindedir. Sonuçta evde ya da hastanede kullanılan hasta yataklarının kalitesi, yapısı, uygunluğu kadar fiyatı da önemlidir. Hem uygun fiyatlı hem de her ihtiyaca cevap verebilen yatakların üretimi firmanın en çok tercih edilme nedenleri arasında yer almaktadır.

Bu yazıdan önce yayınladığımız makalemizde üretici firmadan hasta karyolası satın alma konusunda bilgiler mevcuttur.