Elektronik hasta yatakları

İnsanların hastalık sürecinde yatakta dinlenip vakit geçirmeleri gerekiyor. Hatta bazı hastalar maalesef ki uzun süre ve ya sürekli yatağa bağlı kalabiliyor. Bu süreci rahat ve sağlıklı bir şekilde geçirmek için hasta yatağı kullanımı oldukça önemlidir. Hastanın rahat bir şekilde oturabilmesini Uzanıp uyumasını sağlayan kimseden yardım almayı gerektirmeden hareket özgürlüğünü sağlayan hasta yatakları oldukça kullanışlıdır.

Elektronik hasta yataklarının tehlikesi bir yana birçok faydası bulunmaktadır. Bu tür yatakların bilindiği bir zararı veya tehlikesi yoktur. Yine de bizler elektronik hasta yatağı nedir, özellikleri neler faydaları ve zararları nelerdir açıklamaya çalışacağız alt başlıklar halinde.

Elektronik Hasta Yatağı Nedir? 

Öncelikle elektronik hasta yatağı nedir onu açıklayalım. Elektrikle çalışan çok fonksiyonlu ve hastanın istediği pozisyona gelen için kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan kumanda ile çalışan kullanışlı ve pratik bir yatak çeşididir. Bu yataklar özellikle uzun süre ve ya sürekli yatakta kalan hastalar için büyük bir avantajdır. Aynı zamanda elektronik hasta yatağı elektrikler kesildiğinde bile yedek olarak pil ile çalışma özelliğine de sahip olup elektrik kesintisi yaşandığında bile yatağı istediğiniz şekilde kullanma şansına da sahipsiniz.

Elektronik Hasta Yatağı Modelleri

Motor sayılarına göre değişen elektronik hasta yatakları fonksiyonlarına göre değişiyor. Baş kısmının yukarı aşağı doğru hareket etmesi ayak kısmının da yine hareket etmesine göre motor sayıları değişiyor. Ayrıca asansörlü sisteme sahip elektronik hasta yatağı modellerine ek olarak motor eklenir. Aşağı yukarı doğru hareket etmesi hem hasta bakıcısı için hem de hasta için yatağı oldukça kullanışlı hale getiriyor. Özellikle çocuklar için daha da kullanışlı olur. Bir motorlu elektronik hasta yatağı sadece baş kısmı hareket edebilen yataklardır.

Ayak kısmı ve baş kısmı hareket edebilen elektronik hasta yatakları ise 2 motorludur. Üç motorlu hasta yatakları ise asansörlü sistemlidir. Yatağın aşağı yukarı doğru hareket etmesini sağlamak için ek olarak motor sayısı arttırılır. Ayrıca elektronik hasta yataklarında havalı hasta yatağı çeşidi de mevcut. Ve havalı hasta yatakları hava alabilen antibakteriyel özelliğe sahip hijyenik yataklardır.

Elektronik hasta yatağı

Elektronik hasta yatağı

Yatan hasta için oldukça önemli olan hijyen havalı hasta yataklarının en önemli özelliğidir. Ayrıca bu elektronik hasta yatağı modelleri kadınlar için çocuklar için her yaşa uygun her boyutta tasarlanmış hasta yatakları mevcut. Obezite hastalar içinde yine hasta yatakları özel olarak tasarlanmış şekilde bulabilmeniz mümkün.

Elektronik Hasta Yatağının Faydaları Nelerdir? 

Herhangi bir hastalık durumunda daha rahat ve sağlıklı bir süreç geçirmek için elektronik hasta yatağı hasta için çok iyi bir seçim olacaktır. Hasta başkasının yardımı olmadan rahat bir şekilde oturup yaslanabilecek kitap okuyup yemek yiyip istediği aktiviteyi gerçekleştirebilecek istediği zaman uzanabilecek dinlenebileceği çok fonksiyonlu elektrikli hasta yatağıdır. Ayrıca yüksekliğin ayarlanabilmesi de yine hasta ve hasta bakıcısı için büyük bir kolaylıktır.

Hasta yataklarının en büyük avantajı hastayı rahat ettirmesidir. Hasta uzun bir süre yatağa bağlı olacağından kas ağrıları ve vücut yaraları oluşma ihtimali yüksektir. Bunun için elektronik yataklar ve özellikle de elektronik havalı hasta yatakları hastanın yatmaya bağlı yatak yaraları ve vücutta oluşabilecek morlukların oluşmasını önler. Çünkü havalı yatakların hava alabilme ve antibakteriyel özelliğe sahip olduğundan hastanın vücudunda oluşabilecek yaralara engel olur. Elektronik hasta yatakları hem hasta bakıcısını fazla yormadan hasta bakımını kolaylaştıran hemde hasta için çok önemli bir konfora sahiptir.

Elektronik Hasta Yataklarının Zararları Nelerdir? 

Elektronik hasta yataklarını kullanırken hiç bir tehlikesi yoktur. Daha çok birçok faydası vardır. Sadece elektrik kesintisi olduğunda bazı fonksiyonları çalışmayabilir. Bunu önlemek için de yedek pil sistemi yapılmıştır. Böylece elektrik kesintisi olduğunda pil sistemi devreye girip çalışma imkânı sağlar. Yine elektronik hasta yatağı arza verebilir her ürün gibi eğer arıza verdiğinde aldığınız firmayı arayıp ve ya servisi arayıp gün içerisinde mutlak size dönüş yapılıp arızayı gidereceklerdir. Bu durumda hiç bir hastayı mağdur durumda bırakmayacaklardır.

konforlu ve elektronik yataklar

konforlu ve elektronik yataklar

Elektronik Hasta Yatağını Kimler Kullanabilir?

Bu tarz çok fonksiyonlu yatakları doktorunda önerdiği üzere uzun süre yatağa bağımlı olan ve ya devamlı yatağa bağımlı olanlar için kullanılır. Bu tür hastalar için en sağlıklı yatak tipi elektronik hasta yatağıdır. Ev tipi yataklardan daha konforlu olan bu yataklar hastanın rahat etmesi ve daha hızlı bir iyileşme süreci geçirmeye yardımcı olacaktır. Yürüme engeli olanlar için ve ya başka önemli bir hastalığı olanlar için önerilen hasta yataklarını tercih ederken özelliklerine de  dikkat etmek gerekiyor. Hastanın durumuna göre ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir yatak seçimi oldukça önemlidir.

Elektronik Hasta Yatağı Fiyatları? 

Elektronik hasta yatağını almak için ikilemde kalanlar için birçok faydası olduğunu açıkladık. Peki, almak isteyenler nerden temin edebilirler. Bu tür hasta yataklarını satan firmalar bulunmaktadır. Almak istediğiniz  zaman herhangi bir firma ile görüşüp istediğiniz özelliklere sahip elektronik hasta yatağı satın alıp ve ya hastanın durumuna göre hasta yatağı kiralama imkânı da mümkün. Elektronik hasta yatağı fiyatları için herhangi bir rakam vermek doğru olmayacaktır. Çünkü yatağın kalitesine göre modeline göre fonksiyon fazlalığına göre fiyatlar da değişmektedir. Bunun için almak istediğiniz zaman alacağınız firma ile iletişim geçip sizlere en doğru ve en uygun  fiyatı belirleyeceklerdir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir