Yazılar

Hasta yatağı teşhir

Hastanın durumuna göre doğru yatak seçimi yapılmalıdır. Yoğun bakımda olan, felçli, kemiği kırılmış, çıkık, kısmen hareketsiz, fazla kilolu için hasta yatakları vardır. Bu yataklar arasından hastanın durumuna en uygun olanı seçilmeli ve kullanılmalıdır. Bu konuda sizlere en iyi bilgi ve hizmeti veren firmalar bulunmaktadır.

Hastalar için seçilen yatakların genel özelliklerine dikkat etmelisiniz. Öncelikle bu hasta yatakları kullanımları gereği motorlu hasta yatakları olmalıdır. Çünkü hasta bakıcıları düşünüldüğünde motorlu hasta yatakları doğru seçimdir. Bu yatakların avantajı hastaya farklı bir şekil verebilmeleridir. Bu tip uzaktan kumandalı ve lazımlıklı yatak bulunmaktadır. Havalı yatak modelleri ise hasta ağrısını azaltan ve yaraların hızla iyileşmesini sağlayan yataklardır. Havalı hastane yatakları aynı zamanda motorlu hasta yataklarıdır.

Havalı hasta yatağı modelleri

Havalı hasta yatağı modelleri

Bu nedenle bunların en gelişmişi motorlu hastane yatağıdır. Motorlu hasta yataklarının taşınması kolaydır, hızlı bir şekilde yön değiştirebilir ve yeniden kilitlenebilir, ani rahatsızlık durumunda hasta alanından tasarruf sağlar. Aynı zamanda tırabzan ve çelik malzeme kullanımı sayesinde yataklarda hastaların düşme ve ağırlığını taşıma gibi problemlerin önüne geçilmektedir. Hasta yataklarının en önemli seçimleri hastanın durumuna göre yapılır. Fazla kilolu bir hasta için sert bir yatak seçmek büyük bir hatadır.

Yoğun Bakım Hastası İçin Hasta Yatakları

Hastanız yoğun bakım hastası ise o hasta için motorlu hasta yatakları kullanılmalıdır. Motorlu hasta yatağı kullanılmasının nedeni hızlı hareket eden bir yatak olmasıdır, bu nedenle hasta acil durumlarında bu yatak hastanın pozisyonunun kazasız ve kolay bir şekilde değiştirilmesini sağlar.  Bu yataklar yoğun bakım hastaları için de uygundur. Çünkü yatak ortopedik ve medikal bir üründür. Bu ürün üretilirken hastanın düşme olasılığı, acil ve acil durumlar ve bu yatakta uzun süre kalma olasılığı nedeniyle hasta sağlığı düşünülerek yapılan yataklardan biridir.

Felçli Hastalar İçin Hasta Yatağı

Bu hastalar çok düşük hareket kabiliyetine sahiptir. Bu nedenle yatak bu hastalar için çok önemlidir. Felçli hastalar için özel yapılmış yataklar bulunmaktadır. Felçli hastalar bu yataklardan rahatlıkla faydalanabilmektedir. Bu yatak aslında felçli hastalarımız için yapılmıştır. Bu yatak sayesinde felçli hastaların ihtiyaçlarını kaldırmak zorunda kalmadan bir kez daha karşılayabilirsiniz.

Normal hasta yataklarından farklı olarak lavabo ihtiyacı olan bir yataktır. Bu yataklar arasında manuel ve motorlu yataklar da bulunmaktadır. Hastanın bacaklarını, belini, sırtını ve diğer bazı bölgelerini hareket ettirebildiği için hastanın tamamen hareketsiz yatmasını engelleyerek yükü arttırır. Bu yataklar hasta için çok önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Üstelik bu yataklar uygun bir fiyata mevcuttur. Bu hasta yatağı fiyatları hakkında farklı firmalardan görüş alabilirsiniz.

Felçli hasta yatakları

Felçli hasta yatakları

Kilolu Hastalar için Hasta Yatağı

Kilo almış ve tedavi gören hastalar kullandıkları yataklara dikkat etmelidir. Fazla kilolu insanlar sert sıradan yataklarda uyumamalıdır, onlar için özel hastane yatakları tasarlanmıştır. Bu yataklar genellikle klimalı yataklardır. Çünkü aşırı kilolu kişilerin yattığı yatağın arkası dik durmamalıdır. Bunun için fazla kilolu olan kısım yatakta saklanacak bir yere sahip olmalıdır. Aksi takdirde hasta sırt ağrısından şikâyet eder. Bu nedenle aşırı kilolu kişiler hava hastane yataklarını kullanmalıdır.

Kırık ve Çıkıklarda Kullanılacak Yataklar

Kırık ve çıkıkları olan hastalar, bu kırık ve çıkıkları kontrol altına almak ve hastanın durumunun kötüleşmesini önlemek için havalı hasta yatakları kullanmalıdır. Aksi takdirde yanlış yatak kullanılması hastanın kırık ve yerinden çıkmış kemiklerinin düzgün bir şekilde iyileşmemesine neden olacaktır. Bazı durumlarda ise hastanın hayatını tehlikeye atmaktadır. Ayrıca kalça eklemlerinde şişme yatak kullanılmalıdır. Hastanın belirli aralıklarla yataktan kalkamadığı durumlarda şişme yataklar hastanın yatağındaki havayı değiştirerek hastanın rahat bir şekilde yatmasını engeller, kırık ve çıkıkların ağrılarını azalttığı gibi hastanın olası deformasyonlarını da azaltır.

Hafif Bedensel Engeli Olan Hastalar

Fiziksel olarak hareket edemeyen hastalar için yatak önemlidir. Bu hastaların kullanabileceği yataklar motorlu havalı yataklardır. Motor sayısı da hastanın hareketlilik kaybına göre belirlenebilir. Hastanın ileri derecede değil hafif hareket bozukluğu varsa 1 adet motorlu hasta yatağı kullanılabilir. Çünkü bu hasta kişi o yatakta fazla kalamaz. İyileşme zamanını sadece yatakta geçirirler. Zaman içinde, çoğunu kendi başına hareket ederek geçirir. Bu nedenle bu hastalarda tek motorlu hasta yatağı modelleri kullanılmalıdır. Tek hareketli hasta yatakları gelişmiş özelliklere sahiptir. Bu hasta yatağının da uzaktan kumandası vardır ve hasta bu kumanda cihazı sayesinde yataktaki hareketlerini değiştirebilir.

İki, Üç ve Dört Motorlu Hasta Yatağı

Hareket kısıtlılığı olan hastalar 2, 3 ve 4 motorlu yatak kullanmalıdır. Lavabo dışındaki tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsanız ve hızlı bir şekilde iyileşmek istiyorsanız iki motorlu hasta yatağı kullanabilirsiniz. Ancak lavabo ihtiyacını karşılayamıyorsanız ve koltuktan kalkmakta güçlük çekiyorsanız ve bakımınız sürekli dikkat ve dinlenmeye ihtiyaç duyduğunuz hassas bir dönemdeyse 3 motorlu hasta yatağı kullanmalısınız.

2 ve 3 motorlu hastane yatakları

2 ve 3 motorlu hastane yatakları

Acil Durumlar İçin Hasta Yatağı

Sık atak geçiren yatak hastaları, otomatik olarak konumlandırılan hasta yataklarını kullanmalıdır. Bu yatak tipi ile yatağın her yerine hareket sağlanabilmektedir. Ayrıca yatağın uzaktan kumandası vardır ve hasta normal bir yaşamda yatakta kendini şekillendirebilir. Yatağı, hastanın kolayca yatabileceği veya tekrar yatağa girebileceği şekilde şekillendirmek de mümkündür. Bu tip hasta yatağı da kiralayabilirsiniz. Hasta yatağı kiralama işlemi için ilgili firmalarla iletişime geçebilirsiniz.