Yazılar

Otomatik ve elektrikli hasta yatakları

Otomatik hastane yatakları, hastaların hastanede daha uzun süre kalmasını sağlayan ve kullanılan yatak sayısını azaltan tıbbi bir teknolojidir. Otomatik hasta yatağı fikri tartışmalıdır. Çünkü bazıları hastaların tedavi sırasında kısıtlanmalarının ve hareket edememelerinin insanlıktan çıktığına inanmaktadır. Ancak son teknolojik gelişmeler, hastalar için hem güvenli hem de faydalı yataklar oluşturmayı mümkün kılmıştır.

Otomatik yataklar, hem personelin hem de hastanede yatanların güvenliğini artırırken maliyeti ve stresi azaltarak hastanelerin daha düzenli kalmasına yardımcı olur. Hastaları tedavi eden doktor ve hemşirelerin müdahalesini azaltarak benzer şekilde. Ayrıca, bu yataklar, gerçek hastane yataklarının sayısını azaltarak çevreye yardımcı olur, çünkü yaralı kişiler, sırasıyla kollar ve bacaklar etrafında kayışlar veya bileklerde ve ayak bileklerinde manşet gibi geleneksel yöntemler kullanılarak tıbbi personel tarafından doğrudan tutulduklarında tedaviye gereksiz yere müdahale etmezler.

Otomatik hasta yatağı

Otomatik hasta yatağı

Otomatik Hasta Yatakları Teknolojisinin Faydaları Nelerdir?

Bu teknolojinin başlıca faydaları, hastalar ve aileleri için maliyeti ve stresi azaltmak; yaralı hastaları tedavi ederken doktorlar için zaman tasarrufu; ve kullanılan yatak sayısını azaltarak çevreyi iyileştirmek. Otomatik yataklar genellikle kendiliğinden hareket etmelerini sağlayan bir pil veya güç ünitesi ile çalışır. Bir hasta hareket ettiğinde ya fiziksel efor sarf ederek ya da sedasyon durumunda hareket ederek hareket ederler.

Otomatik yataklar, doktorların hastaları tedavi etmek için harcadıkları zamanı azaltır. Bu da ameliyat planlamak veya tıbbi kayıtları gözden geçirmek gibi işlerinin diğer yönlerine odaklanabilecekleri anlamına gelir. Sonuç olarak, bu, personelin stresini azaltır. Hastanede gereğinden fazla kalmayan hastalarla ilgilenmek için fazladan zaman harcamadan çalışmaları çok daha verimli ve etkili hale geliyor.

Otomatik Hasta Yatakları Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Tıbbi işlemler sırasında hastaların konforunu sağlamak için otomatik hastane yatakları kullanılmaktadır. Hasta yatağı kullanımı sağlık personeli ve hastalar için zaman, enerji ve para tasarrufu sağlar. Bu yataklar, herhangi bir tıp merkezine faydalı bir ek olabilir.

Kalp yetmezliği gibi sağlık sorunları olan hastalar, otomatik hastane yatağının kullanımından büyük ölçüde yararlanabilir. Bu yataklar tedavi sırasında hissettikleri rahatsızlık miktarını azaltır. Otomatik yatak kullanan çoğu hasta, standart yatak yerine bu yatak tipini seçtikten sonra kendini daha iyi hisseder. Bu aynı zamanda, düzgün iyileşmeyen yaralarından kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle hasta ölümlerini azaltmaya da yardımcı olur. Ayrıca personel, tedavi sırasında bir hastayı standartlarından otomatik yatağa kolayca taşıyabilir.

Otomatik Hasta Yatakları Neden Tercih Ediliyor?

Hastaneler, standart yataklar yerine otomatik yataklar kullanarak zamandan da önemli ölçüde tasarruf edebilir. Bu yataklar, hastaların ne zaman yaralandığını takip ederek tedaviyi tekrar tekrar kesintiye uğratmaz. Ameliyat veya iyileşme modunda iken hastalar için kaçırılan öğünler veya rahatsız edici pozisyonlar yok. Otomatik hasta yatağı kullanarak kazanılan zaman, her tıp merkezinin standart yataklar yerine bunları kullanmak istemesini sağlayacak kadar büyüktür. Bir diğer önemli fayda, bu yatakların bir hasta tarafından her kullanıldığında tıbbi personelden zaman ve para tasarrufu sağlamasıdır. Elektrikli ve otomatik hasta yatağı kiralama da yapılabilmektedir.

Otomatik Hasta Yatakları Hastanelerde Mevcut Mu

Hastaneler, hastaların yaralanma veya hastalıklardan kurtulmaları için güvenli bir yer sağlar. Ancak, tesisler en modern ekipmanlarla donatılmamışsa, hastane kullanmak hastalar ve bakıcıları için stresli olabilir. Özellikle hastanelerde kullanılan yataklar otomatikleştirilmeli ve sağlık personeli tarafından düzenlenmelidir. Böyle bir yatak kullanmak hastanızı ağrı ve rahatsızlıktan kurtarabilir, ancak yatak ayarlarının doğru şekilde yapılmaması da tehlikeli olabilir. Bu nedenle, tedaviyi etkili ve güvenli bir şekilde uygulayabilmeniz için hastanızın ne tür bir yatakta tedavi gördüğünü bilmek önemlidir.

Bunun yerine bu yatak tipi, hastanızın iyileşme sürecini desteklemek için kolları, pedalları veya diğer mekanizmaları kullanır. Bu tip yataklar genellikle otomatik yatakta manevra yapmakta güçlük çeken yaşlı hastalar tarafından kullanılır.

Elektrikli hastane yatakları

Elektrikli hastane yatakları

Örneğin, manuel bir hasta yatağı, yaşlı hastaların tedavi görürken hareket etmelerini sağlar. Bu, tıbbi personelin diğer görevleri (hastayı izlemek gibi) daha verimli bir şekilde gerçekleştirmesini sağlar. Ayrıca, daha yaşlı hastalar, otomatik bir yatakta hapsedilmek yerine manuel hastane yatağında dolaşırken kendilerini daha güvende hissedebilirler. Bu, tıbbi personelin diğer görevleri (hastayı izlemek gibi) daha verimli bir şekilde gerçekleştirmesini sağlar.

Manuel Hasta Yatakları Teknolojisi

Manuel hastane yatakları, hastalara fiziksel ve zihinsel sağlık yararları sağlamak için yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ’ler) kullanılmaktadır. Manuel hastane yataklarının kullanımı sağlık kuruluşları ve doktorlar tarafından düzenlenmektedir. Amerika Birleşik Devletleri gibi bazı ülkelerde, manuel hastane yatakları kullanan çok sayıda yoğun bakım ünitesi vardır. Manuel hastane yataklarının kullanılması, özellikle son teknoloji tıbbi ekipmanla birlikte kullanıldığında hastalar için birçok fayda sağlar.

Manuel hastane yatağının hastalar için fiziksel ve zihinsel sağlık yararları vardır. Manuel hastane yatağındaki bir hasta, yaralanmaları veya hastalıkları nedeniyle çok fazla komplikasyon yaşamayacaktır. Bunun nedeni, yatağın hareketlerini sınırlandırması ve böylece bası yaraları veya ülser geliştirmemeleridir. Hastanın hareketlerini sınırlamak, yataktayken kendilerine zarar vermelerini de engeller.

Manuel Hasta Yataklarının Önemi

Hastanın hareketlerini sınırlamak aynı zamanda yataktan düşme veya tuvalet yaparken kendilerini yaralama riskini de sınırlar. Hastanın hareketlerini sınırlamak, yatakta gereğinden uzun süre kaldıklarında toksik birikme riskini de sınırlar. Kaza ve yaralanmalardan kaynaklanan basınç yaralanmalarını tedavi etmek için manuel bir hasta karyolası kullanılır. Manuel hastane yatağındaki hastalar, boyunlarında, sırtlarında, kalçalarında ve bacaklarında şiddetli bası yaraları veya ülserler geliştirmemeleri için hareketlerini sınırlarlar.

Elektrikli Yatak

Elektrikli hasta yatakları, uzun süre yatma ihtiyacında olan hastaların rahat etmeleri ve iyileşme süreçlerini çeşitli fonksiyonları sayesinde desteklemek üzere tasarlanmış olan ürünlerdir. Bu hasta yataklarının hastaların durumuna ve farklı ihtiyaçlarına göre belirlenen özellikleri ve türleri bulunmaktadır.

Uzun süre yatağa bağlı olarak yaşamak zorunda hastalar, yatma eylemi sürekli olarak devam ettiği için bir süre sonra vücutlarında ağrılar hissetmeye başlayabilirler. Ortopedik olarak üretilen elektrikli yatak çeşitleri, hastaların yatarken hissedecekleri tüm rahatsızlıkları en aza indiren özelliklere sahiptir. Aynı zamanda bu yataklar hastaların kan dolaşımları ve solunum ile ilgili problemlerinde de olumlu etkiler sunmaktadır. Elektrikli hasta yatakları motorlu bir sistem ile üretilmektedir.

Elektrikli Hasta Yatağı

Elektrikli Hasta Yatağı

Elektrikli Hasta Yataklarının Özellikleri Nelerdir?

Üretim tasarımına göre tek motorlu, çift motorlu, üç veya dört motorlu olarak dizayn edilen elektrikli yatak türleri, sürekli yatmaktan kaynaklanan yatak yaralarının oluşumunun engellenmesi, hastaların bakımlarının daha kolay yapılabilmesi için en ideal ürünlerdir. İhtiyaç duyulan durumlarda kullanılmak üzere hastanın yattığı yerden tuvalet ihtiyacını karşılayabilmesi için lazımlık bölümü ile birlikte dizayn edilen hasta yatağı türleri de bulunmaktadır. Günümüzde en modern hastanelerde de güvenle kullanılan bu yatak çeşitleri, yalnızca tek bir tuşa dokunmak sureti ile kolayca indirilip, kaldırılabilir. Bu sayede hem hastanın hem de hastanın bakımını sağlayan kimselerin çok daha rahat hareket etmeleri sağlanır.

Elektrikli Yatak Kullanımının Faydaları

Elektrikli hasta yatağı, hastaların tedavi sürecini destekleyen özelliklere sahiptir. Günümüzde doktorlar tarafından da kullanımı desteklenen bu ürünler sayesinde hastaların yatma sürecinde çektiği tüm sıkıntılar ortadan kaldırılabilir. Hastanın yemek yeme veya tek başına hareket etmek gibi ihtiyaçlarının kolaylıkla sağlanmasına yardımcı olan elektrikli yatak ürünleri antibakteriyel malzemelerden elde edilirler. Böylelikle sürekli olarak kullanılan bu yatakların üzerinde hastaların sağlığını olumsuz etkileyecek bakterilerin oluşumu engellenmiş olur.

Elektrikli Hasta Yatağı Çeşitleri

Elektrikli Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta bakımı sırasında en çok zorlanılan konulardan biri de hastanın ihtiyaçlarını karşılamak üzere yataktan kaldırılması, başla bir yere nakledilmesidir. Elektrikli yatak çeşitleri, bu konuda da kolaylık sağlamaktadır. Yatağın sahip olduğu farklı hareket kabiliyetleri, hastanın ağırlığını kontrol etmede ve taşımada rahatlık sunar.

Elektrikli hasta yatağı hastayı kolaylıkla oturtmaya, ihtiyaç hissettiği zaman ayaklarını kaldırmaya veya sırt bölgesini desteklemeye yönelik hareket fonksiyonlarına sahip bir üründür. Yatağın tüm bu nitelikleri dolayısıyla hasta bu işlemleri kimseden yardım almadan kendi kendisine dahi yapabilmektedir. Bu durum hastalara psikolojik açıdan da destek sağlamakta, hastanın zorlu ve yavaş olan iyileşme sürecine olumlu bir katkı sunmaktadır.

Elektrikli Hasta Yatağı

Elektrikli hasta yatağı herhangi bir rahatsızlık sonucu yatağa bağımlı hastalar tarafından kullanılan medikal bir sağlık ürünüdür. Her yaşta hasta için özel olarak üretilen bu yataklar, ölçü ve ebatlarda hastanın; kilo,boy,yaş kıstasları göz önüne alınarak üreticiler tarafından en konforlu halde üretilebilen elektrikli hasta yataklarıdır. Örneğin; yaşlı ve kilolu olan bir felçli hastanın yatak istirahati ile tedavi görmesi ve yaşamını sürdürmesi gerekmektedir. Bunun için normal bir yataktan fazlası gerekmektedir. Çünkü rahat hareket edebilme şansı yoktur veya vücudunun sadece belli kısımlarını hareket ettirebileceği için elektrikli yataklar bu aşamada devreye girmektedir.

Vücudun her bölgesine uyum sağlayan yataklar

Ergonomik Hasta Yatağı

Baş, boyun, ayak kısımlarının hareket kabiliyetini kolaylaştıran hastanın rahatsızlığı ve vücut yapısına uygun üretimi sağlanan fonksiyonlu yataklardır. Bu elektrikli hasta yatakları; hastanın hastane, bakım ev, rehabilitasyon merkezleri dışında da kullanılabilen ev ortamında da rahatça bakımını sağlayabilen yataklardır. En büyük özelliği hastanın bulunduğu ortama göre ölçü ve ebatlarda aynı dizayn ile imal ediliyor olmasıdır. Bunun için imalatçı bir çok firma farklı özellik ve fonksiyonlarda imalatını gerçekleştirmektedir.

Elektrikli Hasta Yatakları

Elektrikli Hasta Yatakları

Elektrikli hasta yatakları, hastanın hayatı boyunca veya uzun süre tedavi olacağı zamanlarda ilaç alımı ve diğer gerekli ihtiyaçlarının gereksinimini sağlayacak düzeyde üretilmektedir. Aynı hastane ortamında ki gibi kendi evlerinde de hijyenik, kaliteli ,dayanıklı üretilen bu yataklardan da oda vs. gibi mekanlarda kolayca kullanabilme özelliğine rastlamak mümkün.

Neden Elektrikli Hasta Yatağı Kullanılmalı

Hasta yatağı sadece bir yataktan ibaret olmadığı gibi, teknolojik gelişmelere uygun koşullarda üretilen hava alabilen özellikteki hasta yataklarıdır. Bu sayede hastanın tedavisi yapılırken veya yaşamını sürdürürken oluşabilecek başka sağlık sorunlarının da önüne geçilebilmektedir. Elektrikli hasta yatağının kullanım amacı hem tedaviye destek sağlamaktır. Ayrıca hastanın konforlu bir yaşam sürmesini, başka rahatsızlıkların önüne geçilmesini amaçlar. Sürekli ilaç alması gereken bir hastanın yatağının diğer aparatlarından olan serum askılığı hasta bakıcısı kumanda çağrı sistemi gibi elektrikli hasta yatağına uygun dizayn edilen aksamlarla kullanımını pratikleştirmektedir. Bu yatakların sadece yetişkinler için değil aynı zamanda çocuk hastalar için de özel olarak üretildiğini söyleyebiliriz. Uzun tedavi sonucunda vücut yarası vb. hareketlerden kaçınılması ancak bir elektrikli hasta yatağı kullanımıyla gerçekleşmektedir.

Elektrikli Hasta Yatağı Hasta Karyolası

Elektrikli Hasta Yatağı Hasta Karyolası

Konforlu ve Rahat Hasta Yataklarıyla Hastaları Mutlu Edin

Şunu da belirtmek gerekirse, yatalak bir hastanın daha uzun süre yaşamasının yanında daha konforlu ve rahat ettirebilmek hem hasta yakınlarını hem de hastaları mutlu edebilmekte hatta tedavi sürelerini kısaltabiliyoruz. Hayat şartları ve koşulların sağlığımızı korumamız, bozulduğu zaman da en etkin tedavi ve medikal ürünlerle desteklememiz yararımıza olacaktır. Elektrikli hasta yataklarını aynı zamanda da hasta yakınlarına yüksek bir maliyet oluşturmayacak şekilde üretilen bu yatakları imalatçı özellikteki firmalardan almak en mantıklı seçim olacaktır.