Yazılar

Hasta Yatağı

Bir hastalığı olan ve yatakta çok fazla yatan yani yatağa bağımlı olan hastaların tedavi sürecinde ise rahat edilmesini sağlamak amacı ile hasta yatağı tasarlanıp üretimi gerçekleşmiştir. Hastaların hareket ihtiyacını karşılamaya göre ayarlanan ve düşmeye engel olan yan taraf korkulukların bulunduğu bakım evlerinde olsun hastanelerde olsun hasta yatağı modelleri hastalar için yaşamı kolaylaştıran  cihazlardır. Hasta yatağı bakıma ihtiyacı olan hastaların hareketliliğine oldukça yardımcı olur. Hasta karyolası hasta kişilerin kullandığı yatak diğer yataklardan çok farklı özellikleri olmasına karşın hasta yatağı adını almıştır. Hasta yatakları da hastaların güvenliğini sağlanmış oluyor.

Hasta Yatağı Taşıma Lifti

Taşıma lifti iki tip şeklinde üretilmiştir ve motorlu manuel olarak bulunur. Motorlu olanlar çoğunlukla elektrik ile çalışıyor elektrikler kesildiğinde ise kullanabilmesi için yedek bataryaları bulunuyor. Kumanda sayesinde indirme ve kaldırma işlemi kolaylıkla yapılır. Kumandalar kablolu ve kablosuz şeklinde çalışabilir. Manuel hasta yatağı refakatçi olan kişinin sunmuş olduğu destek ile bir kol yardımı ile hareket ettirilir. Bu hastanın rahat etmesi için önemli bir özelliktir.

Hasta taşıma lifti

Hasta taşıma lifti

Hasta yatağı taşıma liftleri taşıyabileceği ağırlık miktarını temsil ediyor. Güvenli bir şekilde taşımalarda ise hastaları tehlikeye atmadan kaldırdığı ve taşıdığı ağırlığı ifade ediyor. Manuel ya da motorlu liftlerde fark etmeksizin aynı güvenlik özelliği yer alıyor. Yanlış ürün tercih edilmiş olursa cihaz hastanın üzerine kopabilir ya da kırılabilir ve hasta büyük bir oranda zarar görebilir. Yani hasta yere düşerek sakatlanabilir bunun için ürün seçerken çok dikkatli olunması gerekir.

Özellikle güvenlik özelliğine dikkat edilmesinde fayda vardır. Güvenlik özelliği sayesinde hastanın düşme gibi ciddi riskleri ortadan kaldırılmış olacak ve ayı zamanda hasta yakınının da içine kuşku düşmeyecektir. Hasta yatağı seçilirken hastanın ağırlığına uygun yatak seçilmesi gerekir. Güçsüz ve kalitesiz bir yatak hastanın yaşamını tehlikeye atabilir ayrıca taşıma sırasında büyük problemler çıkabilir.

Hasta Yatağı Taşımanın Faydaları

Hasta transferi esnasında taşınması sağlık personellerinin taşımada kullanılması gereken güç zorunluluğu ortadan kalkar hasta taşıma bezi ile uyum içinde hastanın rahat tutuşunu sağlayan ergonomik itme kolları olan güvenli bir şekilde rahat etme imkânı sunuyor. 360 derecede dönüş özelliğine sahip olan yatak acil durumlarda durdurma ve de acil yerlerde indirme şekilde donatımı yapılmıştır. Hastayı taşırken bir düşme tehlikesinin olmaması önemli kararlardan biridir. Bu yataklar sayesinde hastaların bakımları ve temizlik ihtiyaçları rahat bir şekilde yapılır.

Hasta Yatağı Ne İşe Yarar?

Bütün hastalar rahat etmek ister devamlı sırt üstü yatan hastaların ayak seviyesini devamlı değiştirilmesi yemeğin verilmesi hastanın altı ve yatağı devamlı değiştirilmesi gerekiyor. Bunların gerçekleşmesi için bakıcıya ihtiyaç duyulur. Tabi bunların gerçekleşmesi için bakıcıların işlerini kolaylaştırmak gerekiyor. Fakat her hasta yatağı modeli onların işini kolaylaştırmıyor.

Taşınabilir tekerlekli hasta yatakları

Taşınabilir tekerlekli hasta yatakları

Ağır olan hastalarda özellikleri fazla olan hasta yatağı temin edilmesi hem bakıcı açısından hem de hasta açısından oldukça fayda sağlıyor. Hasta yatakları tekerlekli olması ve yer değiştirme aşaması ile oldukça kolaylık sağlar. Pencere kenarında olmak isteyen hastalar için de tekerlekli yatak tercih edilmesi gerekir. Hasta yatakları pek çok model ve boyutta üretimi gerçekleşmiştir. Hastaların rahatını sağlamak adına kullanılan hasta yataklarında en çok tercih edilen elektrikli hasta yatağı modelleri olarak karşımıza çıkar. Motor özelliği olan hasta yatakları en fazla tercih edilen ve rahat düzeyi en yüksek yataktır.

Hasta Yatağı Ne İçin Tercih Edilir?

Sadece hastanelerde değil artık evlerde de bu hasta yatakları kullanımı yaygındır. Bu yataklar sadece yetişkinler için değil çocuklar için de tasarlanmış bulunuyor. Hastalar huzurlu dinlendirici ve rahat yatak olmasını talep eder bunun için en iyi olan havalı hasta yatağı modelleri tercihi olması iyi olur. Bu yatak hastanın cildine ve yaralarına zarar verecek durumları ortadan kaldırmasına faydalı olur.

Bu durumda hastanın rahat ve huzurlu dinlenmesine uyumasına sebep olur. Kısa dönem yatan ve imkânı bulunmayan hastalar için hasta yatağı kiralama daha avantajlı olabiliyor. Fakat eğer uzun dönem yatacak olan bir hasta için en doğru seçim satın alınmasından yanadır. Hasta yatağı fiyatları konusunda fikir sahibi olduktan sonra, kiralama işlemini yapmak gerekir. Dikkat edilmesi gereken profesyonel kişiler tarafından kiralama işlemini gerçekleştirmemiştir.

Yatak Kullanımında Önemli Noktalar

Hasta karyolası kullanımında bazı hastaların genişlik ve rahatlık yönünde seçimleri olabilmektedir. Yatak seçimi en baştan hastanın düşünülerek uygun yatak alımı yapılması gereklidir. Yataklar farklı özelliklerde farklı hastalık durumlarında göre kullanılmak üzere üretimi gerçekleştirilir.

Hasta yataklarının üretimi gerçekleştirilirken hastanın kas iskelet sisteminin sağlığı başta olmak üzere tüm açılardan rahat etmesi düşünülerek üretim sağlanır. Parçalar yatakların üretimin yapılması ve kaliteli bir şekilde kullanılması bakımından özel olarak sağlam malzeme kullanılır.

Hasta yatağının rahat bir biçimde kurulması temizlenmesi ve kullanılması için tüm özelliklerinin, temizlenme şekillerinin detaylı bir biçimde öğrenilmesi gerekir. Temizliği de hastanın olduğu kadar hasta yakınlarının sağlığı için büyük önem taşır. Hasta yatağı fiyatları ve bakımı en dikkat edilmesi gereken husus ise temizlik konuştur.

Rahat ve Konfor Sunan Yataklar

Hastaların konforu ve hastaya bakan yakının rahatı için hastalık sürecinde hasta yatakları hayati önem taşır. Hasta yatağı alınması gerektiğinde hastanın kısıtlı olan kabiliyetleri satıcıya söylenmeli ve bu neticede uygun özelliğe sahip yataklar tercih edilmelidir. Hasta en çok zaman getireceğim yatağında yattığı süre boyunca rahat ve dinlenmiş olarak yaşamını sürdürür.

Özelliklerine uygun olarak yataklar kullanımında kolaylık sağlayan bakıma yardımcı olan etkiler sunar. Hastaya rahat edebileceği ve çeşitli rahatsızlıklara davetiye çıkartmayacak rahatlıkta yataklar temin edilmesi hastanın bu süreci daha rahat geçirmesine yardımcı olacaktır. Gerekli teknik destek yatağın satış yaptığı birim tarafından gerçekleştirilir sorun giderildikten sonra yatağı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Hasta yatağı Haskar Medikal

Hasta yatağı Haskar Medikal

Yatak Kiralama İşleminde Tasarruf

Belirli bir süre yatmak zorunda olan hastalar için yatak hasta yatağı kiralama seçeneği de olabilir. Hasta iyileşinceye kadar yatak kullanımı yapılıp sonrasında yatak tekrardan iade edilebilmekte ve sadece kullanım süresi ücreti ödenebiliyor. Hasta yatağı fiyatları fazla olduğu için satın almada sıkıntı yaşayanlar kiralama yöntemi ile hasta yatağı temin edebilirler. Hasta yatağı kiralama işlemi gerçekleştirildiğinden hasta yatağı modelleri gözden geçirilerek ve hastanın mevcut durumu düşünülerek amaca uygun yatağı kiralamaktan fayda vardır.