Yazılar

Aksesuarlı hasta yatakları

Satın almış olduğunuz ya da kiralık hasta yatağı fiyatları dahil olan ürün ve aksesuarlar yer alıyor. Satın alma ve kiralama hizmetlerinde serumluk ve sıvı geçirmeyen alez gibi parçaları hasta yatağı fiyatına dahil bir şekilde müşterilere ulaştırılır. Bunlarla beraber tercih ettiğiniz hasta yatağında bulunan korkuluklar ve diğer parçalar talep ettiğiniz sürece sizlere ulaştırılır. Bunların ne gibi aksesuar olduğunu öğrenmek için bu konuda satın aldığınız ya da kiraladığını firma ile iletişime geçebilir ayrıntılı bilgi alarak ücrete tabi olan veya olmayan ürünlerden net bir şekilde öğrenmeniz mümkündür.

Hasta Yatağı Hakkında

Hastalık insanın doğduğu an itibariyle başlayabilir, hayatı son buluncaya kadar devam eden bir mikrosal bulgular olarak isimlendirilir. Geçici ve kalıcı olmak üzere iki gruba ayrılır. İnsan hayatı boyunca geçirdiği hastalıklar boyutlarına göre değişiklik gösterebilir. Yaşlılık gibi felç ve ağır bir yaralanma sonucunda yatağa bağlı kalan hastaların geri kalan ömürlerini rahat ederek geçirmesine imkân sağlamak gerekir.

Hastanın temel ihtiyacı beslenme ve beraberinde ilaç alımıdır. Fakat bunlar kadar hasta yatağı modelleri önemli bir yere sahip olur. Çünkü hasta genel olarak vaktini yatakta geçirdiği için onu rahat ettirilmesi en önemli husustur. Hastalığın türüne göre tasarlanmış olan hasta yatakları mevcuttur. Bu yatakların tasarlama sebebi hastanın rahatlık derecesini en üst seviyede tutmaktır.

Farklı hasta yatağı tipleri

Farklı hasta yatağı tipleri

Hasta Yatakları Çeşitlerine Göre Farklılık Gösterebilir

Hasta yatağı her hastaya hitap edecek şekilde üretilir. Çok çeşitli ağır hastalar için çok yönlü yataklar tasarlanır, yatalak olan hastalar çok zorluk çekebiliyor. Hem ona bakan hem de yatalak hastaları için hepsi detaylı düşünerek yapılmıştır. Hasta karyolası çoğunlukla hastanelerin yoğun bakımların da görmüş olduğunuz yataklar artık evlerde de yaygın bir şekilde kullanılır. Çünkü hasta hastane ortamında ki ilaç kokusundan huzursuz olacağı için olumsuz yönde etkilenebiliyor.

Bu yatak çeşidinin diğer bir amacı ise sağlık personelinin veya evde bakım varsa refakatçinin hastaya müdahale etmesi için donanımlı bir halde üretilmiştir. Hastanın rahat taşınabilmesi için yatağın ayaklarının tekerlekli olması ayrı bir rahat kullanım olanağı sunuyor. Önemli bir detay ise hastanın yataktan düşmemesi için yan taraflarda korkulukların yer alması gerekiyor. Hasta yatağı modelleri motorlu ve motorsuz olmak üzere iki çeşittir.

Havalı Hasta Yatakları

Elektriğe takılı olarak motor ile çalışır. Hastaların hassasiyetleri düşünülerek kesinlikle motor sesi çıkmayacak şekilde hasta rahatsız olmayacak şekilde tasarlanıp üretilmiştir. Motoru sayesinde hastanın ne kadar kilosu olsa bile hasta bedeninde yara oluşmuş ise birinci ve ikinci seviyeye alınan yatak hastanın yarasına göre basınç uygular. Bu basınç sayesinde yara oluşumu engellenir havalı hasta yatağı hastanın kilosuna göre yatak basınç yatma özelliği vardır.

Hasta türüne göre hasta yatakları

  • Boru tipi havalı yatak boru şeklinde olduğu için ismini görünümünden alır boruların birbirine paralel olması hava kanallarından meydana gelen bir havalı yatak çeşididir. Modelleri arasında a+b+c en gelişmiş yatak çeşididir.
  • Baklava tipi havalı yatak hava ile dolu yatağın görünümü baklava şeklinde olduğu için adını buradan alan baklava tipi havalı yatak diğer yatak çeşitlerine göre daha uygun olabiliyor. Hasta yatağı fiyatları ve çeşit bakımdan geniş bir çeşide sahiptir.
  • Pozisyon aldırma özelliği bulunan havalı yatak çeşidi hastayı sağ ve sol hareket ettirme mekanizması ile tasarlanıp üretimi gerçekleşmiştir. Hastaya bakan refakatçı herhangi bir zorluk çekmeden hastayı pozisyon aldırarak yorulmadan ona destek sağlar. Hastalar için en çok tercih edilen yatak çeşidi olarak en ön plandadır. En önemli özelliği ise hastada yatak yüzünden yaralar meydana gelmesini engeller olmasıdır. Ayrıca daha önceden yatak yarası gelişmiş ise zamanla o yaraların iyileşmesine olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.
Çeşitli hasta yatağı modelleri

Çeşitli hasta yatağı modelleri

Hastanın Rahatlığı En Önemlisi

Hastanın sağlığı oldukça önemlidir. Yatak üretimi yapan firmaların genellikle aynı düşünce ile yatak tasarımı yapmış bulunuyorlar. Öncelik olarak yatakta ömrünü geçirecek olan hastanın rahatını en üst seviyede olması hedeflenmiştir. Hepimiz birer hasta adayı olabiliyoruz. Yaşlılar bu konuda daha hassas oldukları için yeni doğan bir bebek kadar alakaya ihtiyaç duyan bireylerdir. Hasta yatağı da yeme içme beslenme kadar önemli bir yere sahip bulunuyor.

Bazı hastalar ve yaşlılar için lazımlıklı hasta yatakları mevcuttur. İsminden de anlaşıldığı üzere hastanın tuvalet ihtiyacı yatakta bulunmuş olan özel tasarlanmış lazımlık sayesinde giderilir. Hem hastayı yormadan ayağa kaldırmadan tuvalet ihtiyacının giderilmesine olanak sağlıyor. Hasta yatağı kiralama fiyatları hasta ihtiyaçlarına göre kiralanacak olan yatağın özelliğine göre belirlenir. İhtiyaçlarını karşılayabilmesi için hasta bedeninin rahat bir şekilde dönebilmesi gerekir. Bunu yatakta yer alan döndürebilirlik özelliği sayesinde rahatlıkla gerçekleştirebilir. Birbirinden çeşitli yatak türleri her hasta ihtiyacına göre üretilmiştir.

Hasta Yatağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Bir zamanlar sadece sağlık kurumlarında yer alan ve kullanımı gerçekleştirilen ve üretimi daha az yapılan hasta yatakları günümüzde geniş bir kullanım alanında tercih ediliyor. Hasta yatağı modelleri kullanım oranının artması ile beraber öne çıkan bazı hususlar yer alır. Hasta yatağı satın alınırken nelere dikkat edilmesi gerektiğidir. Hasta yatağı fiyatları özellikleri çok farklı olduğu için farklı rakamlar önümüze çıkabilir. Yatak seçimi yapan kullanıcıların birtakım hususlara önem vermesi gerekir. Motor sayılarına göre değişen modellerin özelliklerini yakından araştırdıktan sonra daha isabetli tercihte bulunabilirsiniz.

Yatak seçiminden önce kullanım alanının belirlenmesi oldukça önemli konular arasında yer alır. Hasta yataklarının üretiminde kullanılan malzemelere göre farklı alanlarda daha fonksiyonel bir kullanıcı deneyimi elde etmek mümkün olabiliyor. Ürünlerin seçiminde önemli hususlardan bazıları şu şekildedir.

Yatağın kullanım alanının belirlenmesi, üretimde kullanılan malzemelerin incelenmesi, fonksiyonlar ve kullanım özelliklerinin araştırılması gerekir. Hastaların yatakta geçirdikleri zamanı uygun modeller tercih edilmesi belirtilen hususlara dikkat edilerek daha isabetli seçimler yapmak mümkün olabilir. Hasta yatağı seçerken seçim sırasında marka model ve fiyat gibi hususlara önem verilmesi de müşteriler için yararlı olabilir.

Ürünlerin üretiminde kullanılmış olan motor sayıda ürün seçimleri için önemli olan hususlar arasında yer alıyor. Motor sayısına göre işlevlerini değişmesi ile beraber farkı modeller ortaya çıkabiliyor. Bu konuda ürün seçimlerinizde firmalar ile iletişime geçerek motor sayıları ve işlevleri hakkında daha geniş bilgi almanız mümkündür.

Hasta Yatağı Niçin Kullanılır?

Medikal alanda dünyanın hemen hemen her yerinde ihtiyaç duyulan hasta yataklarının kullanım nedenleri çeşitlilik gösterir. Hastalar geri kalan yaşamlarını yatakta geçirmesi gibi, ya da belli bir süre yatarak tedavi görmesi gibi böyle durumlarda hasta yatağına ihtiyaç duyulur. Hem tedavinin başarılı geçmesi hem de hastaların rahat etmesi için medikal hasta yatağı modelleri kullanılır.