Yazılar

Bariyerli hasta yatakları

Hasta yatağı bariyeri güvenlik açısından bir yatakta mutlaka olması gereken özelliklerdendir. Hasta yataklarının değişen özelliklerine göre yatak bariyerleri de değişkenlik gösterir. Çocuklar, yetişkinler için seçilecek yataklarda kullanılacak bariyerler de farklı ebatlarda olacaktır. Hasta yataklarının kaliteli olması uzun süre kullanım açısından önem taşır. Hasta yatağının kaliteli olmasından anlaşılan, yatağın uzun ömürlü olmasıdır. Bunun için dayanıklı malzemelerin kullanılması, her ağırlığa uygun mukavemet testlerinden geçmiş olması gerekir. Paslanmaya karşı da havanın neminden etkilenmeyen korozyon karşıtı malzemelerle kaplanması gerekir. Hasta yataklarının uzun süre bozulmadan kullanılması için bakımlarının da yapılması gerekir. Hasta yatağı alırken, garanti belgesi veren ve kalite standartlarına uygun olan yatakların seçilmesi önerilir.

Hasta yataklarında Rahat ve Güvenli Kullanım

Hasta yatağı bariyeri sayesinde özellikle yaşlı ve çocuklar güvenle istirahat edecektir. Hasta yataklarının rahat kullanımı da konfor sunan özelliklerin başında gelir. Hastalık sürecinde hasta kadar ona bakan refakatçiler de yıpranırlar. Yatağın farklı yerlere gitmesi söz konusu olduğunda refakatçilerin yatağı zorlanmadan taşıması son derece önem taşır. Bu nedenle, hasta yatağı ayaklarında yer alan tekerleklerin tam tur dönebilecek yapıda olması gerekir. Hasta yatağının ayaklarındaki tekerlerin rahat hareket etmesi, refakatçinin zorlanmadan yatağı hareket ettirmesini sağlar. Hasta yataklarının bulunduğu yerde sabit kalması, kaymaması hareket etmemesi emniyet sorunudur. Emniyetli hasta yataklarının ayaklarındaki tekerleklerde otomatik fren sistemi bulunur. ABS fren sistemi ile hasta yatakları bulundukları yerde güvenli şekilde kalacaktır.

Rahat ve güvenli hasta yatakları

Rahat ve güvenli hasta yatakları

Hasta Yataklarında Fonksiyonel Tasarımlar

Hasta yatağı bariyeri bulunan ve fonksiyonel hasta yatakları her zaman önerilen yatak modelleri arasındadır. Hasta yataklarının manuel olan türlerinin yanında otomatik çalışan modelleri de bulunur. Otomatik hasta yatakları, elektrikli çalışan ve el kumandası ile rahat hareket ettirilebilen hasta yataklarıdır. Motorlu olan bu yatakların ayak, sırt, baş kısımları kumanda ile farklı eğimlere getirilebilir. Farklı açılara rahatlıkla ayarlanabilen bu yataklarda hastalar, yemek yerken ya da gazete okurken hiç zorlanmazlar. En önemli tarafı da bu hastalar, yatakların pozisyonlarını yardım almadan kendileri değiştirebilir. Kendi işini kendisi yapan hastalar son derece güvenli ve huzurlu olacaktır Konfor ve rahatlık sunması bakımından son yıllarda en çok tercih edilen hasta yataklarıdır.

Uygun Fiyatlı Hasta Yatakları

Hasta yatağı bariyeri uygun fiyatlı seçenekler arasında ikinci el ve kiralık olanlar ilk sırada yer alır. Bu hasta yataklarının yeni ve satın alınacak olan yataklardan hiçbir farkı bulunmaz. Kısa süreliğine kullanacak olan iyileşme süreci daha erken olan hastalar için önerilen, hasta yatağı kiralama seçeneğidir. Yatağın satın alınarak, gereksiz şekilde fazla ücret ödenmesinin yanında kiralama seçeneği son derece mantıklı seçeneklerdendir.

Hasta yataklarının gerek kiralama öncesinde gerekse de kiralama sonrasında bakımları yapılır. Detaylı ve hijyen kurallarına uygun şekilde de temizlikleri yapılarak yeni yataklardan hiçbir farklı bulunmaz. Kurumsal hasta yatağı satış ve kiralama hizmeti yapan firmaların tercih edilmesi önerilir. Bu firmalar hasta yatağı satış ve kiralama sonrasında da bakım hizmetlerini sunarlar. Hasta yataklarının yerinde kurulumu ve süre bitiminde de tekrar demontesi kurumsal firmalarca yapılır. Bakım hizmetleri için bu firmalar ek ücret talep etmeyen güvenilir işletmelerdir.

Uygun fiyatlı hasta yatakları

Uygun fiyatlı hasta yatakları

Havalı Hasta Yataklarının Yaygınlık Kazanması

Hasta yatağı bariyeri havalı hasta yataklarında da bulunur. Havalı hasta yatakları son yıllarda giderek yaygınlık kazanmıştır. Bunun en önemli sebebi, yaşlı ve felçli hastaların cilt ile iskelet sağlığı içindir. Hasta yatağı bariyeri ileri geri hareket ettirilebilir. Açılıp kapanabilir. Yataktan kalkabilecek hastalar için rahatlıkla bariyerler hareket edecektir. Sabit şekilde yatan hastaların, düşmemesi için son derece güvenli yapılardır. Havalı ve pozisyon veren hasta yataklarında yaşlılar için bariyer kullanımı emniyet için büyük önem taşır.

Cilt Sağlığına Olumlu Tesirleri Olan Yataklar

Hasta yatağı bariyeri olan havalı yataklar, yatalak hastalar için önerilen yatak türleridir.  İçlerinden geçen hava kanalları sayesinde hastanın kan akış hızı canlanır. Bu sayede hastada uzun süre yatakta kalmasından ötürü oluşabilecek cilt yaraları oluşmayacaktır. Baklava ile boru tipli havalı hasta yatağı modelleri en sık görülen modellerdir. Ortopedik sünger kullanımı sayesinde iskelet sağlığına da olumlu yönde tesirleri bulunur. Yaşlı hastaların cilt yapıları ince olmasından ötürü en ufak bir tahrişte yara açılır. Pozisyon değiştirmeden sabit şekilde yatan yaşlı hastalar için bu durum ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Bu sebeple sürekli hava veren ve pozisyon değiştiren modellerin tercih edilmesi önerilir. Havalı hasta yatakları bu amaca hizmet eden yatak kategorilerindendir.

Şık Karyola Tasarımları

Hasta yatağı bariyeri ve şık karyola tasarımları hastalar için önerilmektedir. Ahşap görünümlü, özgün modelli hasta karyolaları yatan hastaya huzur verecektir. Hastanın kullandığı eşyaların da onu mutlu etmesi, hastalık sürecine olumlu yönde katkı sunar. Kişinin kendi yatağına benzer karyolaları tercih etmesi de bu açıdan son derece önemlidir. Hasta yataklarında farklı tasarımların yer aldığı firmalar bu yüzden en çok tercih gören yerlerdir.

Güvenli Modeller

Hasta yatağı bariyeri gibi tekerleklerdeki ABS fren sistemi de güven veren unsurlardır. Emniyeti sağlayan otomatik kilitlenme özelliği sayesinde hasta yatakları bulunduğu yerde sabit şekilde kalacaktır. Hastanın bulunduğu yerde sabit kalması, yatağın hareket etmemesi son derece önemli unsurlardır. Kalite uygunluk testlerinden geçmiş olan emniyetli hasta yataklarının tercih edilmesi önerilir.