Yazılar

Elektrik motorlu hasta yatağı

Kısmi vücut kırığı olan bir hastanın ihtiyaçları, felçli veya yatalak bir hastanın ihtiyaçları ile aynı değildir. Bu nedenle kullanılan hastane yataklarının özellikleri de aynı değildir. Bu nedenle hastane yatağı satın almadan önce birkaç faktöre dikkat etmelisiniz. Ayrıca sabit ve tekerlekli seçenekleri bakıcının işini kolaylaştırır. Hastane yatağının bir diğer özelliği de yerden yüksekliği ve yatağın eğimi ayarlanabilmesidir. Bu yataklar hastanın durumuna göre alçaltılıp yükseltilebilir. Ek olarak, başın konumu isteğe göre ayarlanabilir.

Hasta Yatakları Birkaç Birleşenden Oluşur

Bu bakımdan katlanır hasta yatağı da uygundur. Eş zamanlı baş ve ayak ayarlamaları hasta ve refakatçi konforu için önemlidir. Bazı fonksiyonel yataklar birkaç bileşenden oluşur ve her bir parçanın yüksekliği ayarlanabilir. Bazen hastanın yataktan düşme sesi duyulur. En önemli özelliklerinden biri, yatağın yan taraflarında yatağın devrilmesini engelleyen korkulukların bulunmasıdır. Uzun süre hastanede yatan hastalarda bası yaraları oluşur.

Ayrıca depolama alanı nefes alacak şekilde tasarlanmıştır. Sonuç olarak, hasta konforu daha iyi sağlanır. Yatağın köşesindeki serum transfer bölümü, serumun taşınmasını kolaylaştırır. Elektrikli yatak, elektrik kesintisi durumunda yatağı istediğiniz konuma taşımak için pili kullanmanızı sağlar. Hastane yatağı, hastanın vücuduna uyum sağlayan ve yatarken boyun, sırt ve kalça ağrılarını en aza indiren ortopedik özelliklere sahiptir. Uzun süreli yatalak hastalarda kalış kalitesini artırır.

Hasta Konforuna Göre Ayarlanabilir Yataklar

Yataklar, uzun süreli dinlenme sırasında hastaların sağlık ve konforunu iyileştirmeye yardımcı olmak için hastanede yatan veya hastanede yatan hastalar için özel olarak tasarlanmıştır. Yatak, tedavi boyunca aynı pozisyonda kalırken hastanın vücudunda oluşabilecek herhangi bir rahatsızlığı ortadan kaldıracak şekilde tasarlanmıştır. Hastane yatağı, kızarıklık, terleme, uyuşukluk, sırt ağrısı ve boyun tutulması gibi kötü etkileri en aza indirerek, insan vücudunu şekillendirir. Ayrıca ilave edilen aksesuarlar sayesinde hastaya maksimum konfor sağlanmaktadır.

Hastane yatağında basınç, kas sertliği gibi hastanın sağlığını ve psikolojisini etkileyebilecek durumların ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak kas-iskelet sistemi desteği bulunmaktadır. Günümüz teknolojisi ile hastane yatakları sürekli değişmekte ve yeni tasarımlar doğmaktadır. Bu nedenle hastane yatağı dört motorlu son teknoloji ile donatılmıştır. Hastanın dört elektrikli yatakta yatması tavsiye edilir. İhtiyaçlarınızı çok kolay bir şekilde karşılayan hastane yatağı da diğer yatak tiplerinden oldukça farklıdır.

Ayarlanabilir hasta yatağı

Ayarlanabilir hasta yatağı

Hasta Yatağı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Hastaların ilacı alırken psikolojik olarak rahat olmaları gerekir. Hastaya verilen yatak her zaman hastayı güvende ve rahat hissettirmelidir. Hastane yataklarının birçok çeşidi bulunmaktadır.  Hastane yatağı alırken dikkat edilmesi gereken önemli detaylar vardır. Hasta bir kaza veya başka bir nedenle yaralanırsa, uyumakta, uyanmakta zorluk çekiyorsa, elektronik hastane yatağı hastanın ve hemşirenin işini kolaylaştıracaktır. Nitekim çok özel durumlarda özel bir yatak temin edilmesi gerekebilir. Hasta için doğru hastane yatağını seçmenin en doğru yolu hastanın hasta olduğu süreyi hesaplamaktır. Ayrıca hastane yatağının alçak seviye mi yoksa standart yükseklikte mi olduğunu belirler.

Hasta kendi başına girip çıkamıyorsa standart boyutta bir yatak daha uygun olabilir. Bu nedenle asansör sistemi ile yükseklik ve eğimi ayarlayabilen bir sistem tercih edilmesi gerekmektedir. Birçok hastane yatağı standart ölçülerdedir, ancak uzun veya kilolu hastalar belirli bir yatak seçmelidir. Hasta fazla kilolu ise obezite yatağı seçmek daha iyidir. Ayrıca bu yatağı satın alırken iç mekânınıza uygun olması da önemlidir. Yeni nesil yatak modelinde masaj, uzaktan kumanda, anatomi, ek destekleyici aksesuarlar bulunur, geleneksel hastane yataklarından daha pahalıdır.

Çıkarılabilir veya değiştirilebilir koruyucuları ve sıvıya dayanıklı kumaş modelleri bulunan ürünler, yatak bakımını daha rahat ve sağlıklı hale getirir. Yatağın anatomik olarak desteklenmesi, anti bakteriyel bir yapıya sahip olması, farklı destek seçenekleri sunması,  üst kumaşın vücut şekline uyum sağlaması ve hasta için yüksek  konfor sağlaması da  önemlidir. Hastane yatakları genellikle bazalar, şilteler, yatak başlıkları, yan korkuluklar ve ek cihazlar gibi öğeleri içerir.

Teknolojik, Son Model Hasta Yatakları

Karyola, uzun süreli güzellik için çelik, alüminyum, karbon, demir gibi metallerden yapılmıştır. Bu da yatağın estetik ve sağlık açısından daha etkili olmasını sağlar. Yatağın yüksekliği yaylı bir kol sistemi kullanılarak ayarlanabilir. Teknolojik hasta yatağı fiyatları biraz yüksek olabilir. Geleneksel modeller daha uygun fiyatlıdır. Ancak teknolojik yataklar kullanım açısından daha konforludur.

Teknolojik hasta yatakları

Teknolojik hasta yatakları

Geleneksel modellerin yanı sıra uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen geliştirilmiş ürünler de bulunmaktadır. Hastane yatağının üst kısmı manuel olarak ayarlanabilmektedir. Alternatif olarak elektrik motoru ile istenilen yüksekliğe yükseltilebilir. Hasta ziyareti, kitap okuma, TV izleme gibi günlük aktiviteler sırasında sırtlığın ortadan kaldırılması hastaların ihtiyaçlarını karşılamasını kolaylaştırabilir. Yatmadan önce destekleri düzeltebilir ve şilteyi tekrar yerine koyabilirsiniz. Hasta yataklarını satın almanın yanında hasta yatağı kiralama seçeneği de bulunmaktadır. Kiralama yöntemi ile de aylık, yıllık aralıklarla hasta yataklarının temin edebilirsiniz. Hasta yatağı kiralama satın almaya göre daha fazla tercih edilen bir yöntemdir.

Nefes alabilen tekstil yüzeylere sahip yataklar, ter ve sıcaktan kaynaklanan kızarıklık ve yara gibi sorunları önlemek için hastalara ihtiyaç duydukları desteği sağlar. Özellikle yatarken cildin sürekli nefes alabilmesi, sırtta oluşan terin hasta uzun süre yatarken kolayca taşınabilmesi çok önemlidir. Masaj ve yüksek nefes alabilen stili, mevcut konforunuzu artırır ve rahat uyumanızı sağlar.