Yazılar

Faydalı hasta yatakları

İnsanlar olarak pek çok kaza ya da hastalığa açık bireyleriz. Ani ve beklenmedik olarak gelişen durumlar için hazırlıksız olan insanlar ise bu süreçte en büyük problemleri yaşarlar. Doğuştan gelebilen bir engel ya da sonradan gelişebilen pek çok engellilik durumu ya da felç gibi durumlar insanları hem ruhen, hem bedenen hem de sosyal açıdan buhrana sokan durumlardır.

Bu süreçlerde hasta yakınları bilinçli davranmalı, hastanın psikolojik ve fiziki rahatsızlığını anlamalı ve sevdiklerinin rahat etmesi için en uygun çözümleri bulmalıdır. Hastane ortamlarında hastanelerin kuruluşlarından beri var olan özel hasta yatakları, günümüzde gelişen teknoloji ile evlerde de kullanılabilir hale gelmiştir. Yatağa geçici ya da kalıcı olarak bağımlı olan hastalar için yakınlarının temin edeceği hasta yatağı ile sevdiklerinin konforu sağlanır ve en azından daha rahat bir istirahat dönemi geçirmeyi sunar.

Hasta Yatağı Nedir?

Hastaların bir ameliyat sonrası, herhangi bir kaza sonucu kırık yaşaması ya da kalıcı olarak belirli oranda hareket kabiliyetinin kalıcı olarak kaybedilmesi gibi durumlarda, yatağa bağımlı yaşamına devam etmek zorunda kalan pek çok hasta için üretilen hasta yataklarının genel prensibi, hastanın rahat ve konforlu olmasını sağlamaktır. Hasta yatakları karyola ve yatak olarak üretilen, çok fonksiyonlu ürünlerdir. Normal yataklardan çok daha farklı özellikler sunan hasta yatakları, hastalara belli oranlarda hareket kabiliyeti sağlayan ve daha hijyenik bir ortam sunan yataklardır.

Hasta Yatağı

Hasta Yatağı

Hasta Yatağının Fiziksel Olarak Sunduğu Avantajlar

Hasta yatakları, yatağa bağımlı yaşamak zorunda olan ve felç gibi rahatsızlıklarda kişiye belli bir hareket fırsatı sunan yatak modellerindendir. Genel olarak ortopedik yatak özelliği ile üretilen bu yataklar, hastanın yatakta yattığı süreçte yatağın hastanın şeklini alması ile oluşan rahatsızlıkları engeller ve formunu çok uzun süre korur.

Ortopedik hasta yatakları belli oranlarda sertlik derecesi sunan ve hastanın yatakta pek çok bölgesini destekleyen yataklardır. Bunun yanı sıra karyolada bulunan tutmaçlar ile hastanın güvenliğini de sağlayan bu yataklar, aşağı ve yukarı hareket ettirilebilir olması ile hastanın oturma ve yatma pozisyonlarına bir tıkla ulaşmasını da sağlar. Belirli periyotlarda hasta yakınları tarafından döndürülmesi gereken hastaların, dönmesini kolaylaştıran yatak özellikleri de mevcuttur.

Hasta Yataklarının Psikolojik Olarak Sunduğu Avantajlar

Yatağa bağımlı olan hastalar, özellikle de beklenmedik bir zamanda sonradan oluşan sebepler sonucu muhtaç bir hale gelinmesi, hastaların büyük bir ruhsal çöküş yaşamasına sebep olur. Normal yataklarda en küçük bir hareketin bile hasta yakının yardımı ile mümkün olması, hastanın ihtiyaçlarını dile getirmemesi gibi durumları beraberinde getirir ve psikolojik olarak depresif bir ruh haline bürünmesine neden olur.

Hasta yakınının hastaya müdahalesi sonucu yaşayabileceği herhangi bir rahatsızlık da hastanın en çok moralini bozan ve kaygı bozuklukları yaşamasına sebep olan durumlardan biri haline gelir. Ancak hasta yatağı modelleri arasından birini kullanmakla çözülebilecek tüm bu ruhsal sıkıntılar, hastanın kendisine olan güvenini de yeniler. Hastanın belli başlı hareketleri kendisinin yönetebilmesi ve kendini rahat hissettiği pozisyonları tercihlerine göre belirleyebilmesi, kendine yetebilme duygusunu kuvvetlendirerek, muhtaç olma hissini en aza indirir.

Hasta Yatakları

Hasta Yatakları

Hasta Yataklarının Sosyal Olarak Sunduğu Avantajlar

Taşınma zorluğu gibi bir sebeple, farklı bir odada yaşamaya muhtaç edilen hastalar, dışlanmışlık ve can sıkıntısı gibi durumlarla sürekli mücadele etmek zorunda kalır. Herhangi bir ihtiyacı için sesini duyuramaz ya da istediği insanı istediği zaman göremeyerek yatağa muhtaç ve bağımlı kalır. Ancak tekerlekli olarak üretilen hasta yataklarının, herhangi bir odadan istenen bir noktaya taşınması kolay olur.

Tekerlek sistemi sayesinde hastanın cam önü ya da salon gibi alanlara taşınması kolaylaşır, sizlerle birlikte vakit geçirerek can sıkıntısı gibi süreçler de engellenmiş olur. TV karşısında vakit geçirmek de hasta için zaman geçirmeye yardımcı olacak durumlardandır. Ayrıca bahçe ya da teras ve balkon gibi fırsatların bulunduğu zamanlarda hastanın da o ortama taşınması kolaylaşır ve onun da hava alması ve güneş alması da sağlanmış olur.

Hasta Yataklarının Hijyen Açısından Sunduğu Avantajlar

Hasta yatakları genel olarak temizlenmesi ve pisliklerden arındırılması kolay materyallerden üretilir. Su geçirmez ve alezli yatak modelleri de bu konuda hasta yakınlarına avantaj sağlar. Bunun yanı sıra bazı hasta karyola modellerinde bulunan lazımlık ile hastanın tuvalet ihtiyacını olduğu yerde karşılaması sağlanır. Bu lazımlıklar boyut olarak taşma yapmaz ve temizlenmesi pratik ve kolay olarak üretilir.

Bunun yanı sıra hasta yatakları da genel olarak fermuarlı olarak üretildiği için, kirlendiği durumlarda uygun temizlik şartları ile yıkanabilir özelliklere sahiptir.

Ayrıca son çıkan hasta yatakları modelleri içinde bulunan küvete dönüşme özelliği ile hasta yerinden kaldırılmadan şişme yatakların şekil alması ile olduğu yerde banyo yapma ya da gerekli yerlerin yıkanması gibi durumlar için ideal üretimlerden biridir. Karyolaların tekerlekli olması sayesinde hasta yataklarının yerlerinin değiştirilmesi çok pratik bir şekilde yapılır ve bu da yatağın altının ve çevresinin de temizlenmesini sağlar.

En Çok Tercih Edilen Ev Tipi Hasta Yatak Modelleri Nelerdir?

Bütün hasta yatağı modelleri genel olarak hastanın rahat ve konforu için üretilmiştir. Ancak modelden modele değişkenlik gösteren farklı özellik ve işlevler de bu yataklarda mevcuttur. En çok tercih edilen ev tipi hasta yatağı modellerinde aranan bazı kriterler vardır. Hasta yakınlarının da düşünüldüğü ve onların da yükünün azaltılmasını sağlayan modeller, evlerde çok tercih edilir.

Havalı Yataklar

Havalı yataklar evlerde kullanılan hasta yataklarının başta gelen modellerinden biridir. Hastalar uzun yıllar boyunca yatakta yatmak zorunda kaldığı için vücut ağırlığı ve basıncın etkisi ile bazı yaralar oluşur. Ülser adı verilen bu yaralar, genel olarak yatağa en çok temas eden bölgelerde oluşur. Düzenli aralıklarda sağa ve sola döndürülmesi gereken hastalar, döndürülme işlemlerinin aksatılması gibi durumlarda bazı yatak yarası sorunları yaşar.

Ölümcül bir hale kadar gelebilen bu yaralar, ter ve nem kaynaklı oluşur ve enfeksiyonlara yol açar. Havalı yatak sistemleri, adından da anlaşılacağı gibi havalandırma sistemi ile çalışır. Motorlu ve elektrik gücü ile çalışan bu sistemde, yatağa temas eden her bölge belli oranlarda havalandırılarak ter ve nem oluşumu engellenmiş olur. Hastaya masaj desteği de sunan bu yataklar, kan dolaşımını hızlandırarak, yatan hastalarda en çok görülen dolaşım bozukluğu ve ağrı problemlerinin de önüne geçer.

2 ve 3 Motorlu Yataklar

2 motorlu yataklar hasta için 2 hareket imkanı sunar. Baş ve ayak bölgelerinin kumanda yardımıyla aşağı ve yukarı hareket ettirilmesine olanak sunan bu yataklar oturma ve yatma pozisyonları için idealdir. Yeme ve içme süreçlerinde de yardımcı olmaktadır. 3 motorlu yataklar ise bu iki hareket haricinde, tüm yatağın aşağı ve yukarı hareketini sağlar.

Hasta yakının işlerini kolaylaştıran ve hastaya müdahalesini daha kolay hale getiren bu özellik sayesinde, hastanın tekerlekli sandalyeye yerleştirilmesi gibi işlemler de daha kolay hale gelir. Hasta yatağı fiyatları seçilen modele göre değişim gösterir, ancak firmamızdan en uygun fiyatlarla sevdikleriniz için hasta yatağı kiralama seçeneğimiz ile de bu ürünlere sahip olabilirsiniz.

Motorlu hasta yatakları

Hastaların hastane dışında devam edecek olan tedavi süreçlerinde hastaların beslenmelerine, temizliğine, ortamın sıcaklığına ve ferahlığına dikkat etmek gerekir. Tedavi sürecinin en kısa sürede tamamlanması iyi koşulların sağlanmasına bağlıdır. Hastaların duruş pozisyonları ve hareket etmeleri için uygun bir hasta yatağı temin edilmesi gerekir. Tedavi süreci uzun ise bu ihtiyaç satın alarak giderilebilir. Ancak birkaç aydan ibaret olan bakım süreçlerinde hasta yatağı kiralayan firmalardan aylık kiralamalar yapılarak süreç atlatılabilir. Kiralama esnasında kurumsal bir firmadan hizmet alınması daha iyi olacaktır.

Hasta Yatakları Çeşitleri

Hasta yataklarının, hastalara ve bakım sorumlusuna sağladığı en büyük fayda hareket kabiliyetidir. Hasta yatakları bacak ve baş bölgesinin kaldırılması, derecesinin ayarlanması, yatak yüksekliğinin belirlenmesi gibi özellikleri ihtiva ederek tedavi sürecinde kolaylık sağlar. Hastalığı ya da kilosu nedeniyle normal yataklara çıkıp inemeyen hastalar için yükseklik minimum seviyeye düşürülür. Yemek esnasında baş bölgesi kaldırılarak daha kolay beslenme sağlanabilir. Bu nedenle hasta yatağı önemli derece işlev görür. Hasta yatakları motorlu şekilde üretilir. Sahip olduğu motor sayısına göre işlevi fazladır. 2 motorlu olan modeller baş ve ayak bölgesi derecesi ayarlanabilir.  3 motorlu olan modelde buna ilaveten yükseklik ayarı da bulunur. 4 motorlu yataklarda ise trendelenburg ve ters trendelenburg özellikleri mevcuttur ki bu özellik hastanın kan basıncının ayarlanmasında faydalıdır.

Havalı Yatak Modelleri

Yatak karyolasını seçmek kadar yatağını seçmek de hastanın konforu açısından önemli etkenlerdendir. Havalı yastıkları pozisyon veren, baklava dilimli, ventilasyonlu ve boru tipli çeşitlere sahiptir. Havalı hasta yatakları, elektrikle çalışan ve hastanın vücudunda masaj yapılıyor hissiyatı doğuran yataklardır. Sadece hasta karyolası ile yeterli bir tedavi ortamı oluşturmak mümkün değildir. Özellikle felçli olan hastalarda mutlaka havalı yatak alınması önerilmektedir. Bu sayede hastanın vücudunda yaralar oluşmayacak ve hastanın vücudunda terleme oluşmasına izin verilmeyecektir. Karyola temini yaparken hasta yatağı kiralama da yapılması daha ekonomik olacaktır.

Havalı Yatak Tipleri

Havalı Yatak Tipleri

Set Halinde Hasta Yatakları

Hasta yatakları tüm gereksinimlere cevap verecek şekilde set halinde de temin edilebilir. Hasta yatağı setleri hasta karyolası, havalı hasta yatağı, hasta yemek masası üçlemesinde oluşur. Setlerde tüm özellikler bulunduğundan hastanın bakımından beslenmesine kadar tüm koşullar ideal seviyeye ulaşmış oluşur. Hastanın rahatsızlık durumuna göre hasta yataklarında serum bölgesi, lazımlık gibi ek seçenekler de bulunur. Ayrıca uzaktan kumanda seçeneği de setler içerisinde yer alır.

Tedavide en etkili yataklardan biri de 3 motorlu hasta yatağı modelleridir.

En Avantajlı Hasta Yatakları

Hasta yatağı temini sürecinde en uygun hasta yatağının seçilmesi tedaviyi kolaylaştıracak, hastanın ağrılarını azaltacak ve sıkıntıları en aza indirecektir. Bu nedenle titiz bir seçim yapılmalıdır. Hasta yatağı tercih edilirken aileler tarafından tercih kriterlerinden birisi de hasta yatağı fiyatları olmaktadır. Hastaların kişisel özellikleri dikkate alınarak en iyi yatağın seçilmesi ve bunun fiyatının da makul seviyelerde olması iyi bir araştırmanın sonunda gerçekleşir. Satın almak yerine kiralama yapmak hem daha az maliyetli olacaktır, hem de farklı bir yatak çeşidine geçem mümkün olabilecektir. Hasta yatağı alım sürecinde https://www.haskarmedikal.com sitesini ziyaret ederek ürünlerimizi görebilir, kaliteli ve garantili şekilde kiralama yapabilirsiniz.