Yazılar

Elektrikli havalı hasta yatakları

Hasta yatağı, sağlık durumu uzun süre yatak istirahati gerektiren kişilerin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir yataktır. Diğer yandan yüksekliği ayarlanabilen elektrikli yatak ise hastanın her gün ihtiyaç duyduğu konfor ve güvenliği sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Hasta Yatağının Özellikleri Nelerdir?

Hastane yatağının her hastanın ihtiyacına göre farklı işlevleri şunlardır;

  • Bacak Yükseltme Fonksiyonu: Bu fonksiyon, hastanın kan dolaşımını hızlandırmak için bacaklarını kaldırmasını sağlar. Bunu yapmanın 3 yolu vardır;
  • Manuel: Bu durumda kolu tutup istenilen seviyeye kilitlemek gerekir.
  • Elektronik olarak yatağın uzaktan kumandasındaki düğmeye basarak istediğiniz konumu ayarlayın.
  • Yanal fonksiyon: Bu fonksiyon önemlidir, çünkü hastanın yemek yerken, televizyon seyrederken veya okurken doğru açıyı seçmesine olanak tanır. Yatak açısının yatak modeline bağlı olarak 0 ila 85 ° arasında değişebileceğini lütfen unutmayın. Ayrıca bu elektriksel fonksiyon bir uzaktan kumanda ile ayarlanır.
  • Kaldırma fonksiyonu (ayarlanabilir yükseklik): Bu fonksiyon ile yatağın tüm yüksekliği ayarlanabildiği için hasta kolayca yatağa inip çıkabilir. Yükseklik yatak modeline göre değişiklik gösterebilir; ancak çoğu tıbbi yatak 36-72 cm’dir.

Hasta Yatağı Çeşitleri

Karyola: Bu yatak eğimli sırtlığa sahiptir. Yüksekliği ayarlanabilen alçak yataklarda 21 cm ile 82 cm arasında değişmektedir. Ortalama yükseklik 36-72 cm’dir.

  • Alzheimer yatağı: Hastalığa karışan hastaların yataktan düşmemesi için bu yatağın yüksekliği 21 ile 76 cm arasında ayarlanabilmektedir. Güvenliği artırmak için şiltenin (yerde) yatağın yanına yerleştirilmesi tavsiye edilir.
  • XXL yatak: Bu tip yatak büyük olduğu için kilolu kişiler için tasarlanmıştır. 135 kg’dan ağır olan kişiler tarafından da kullanılabilir; ancak bu tıbbi yatak sadece 270 kg ağırlık taşıyabilir. Bu yatak tipinin genellikle 110-160 cm genişliğinde ve 2 metre uzunluğunda olduğuna dikkat edilmelidir.
  • Yatar medikal yatak: Yatar sistem sayesinde hastanın çok rahat bir şekilde kalkıp yatmasını sağlar. Aynı zamanda oldukça uygundur; ancak sosyal güvenlik bu modeli desteklememektedir.
  • Medikal Çift Kişilik Yatak: Bu yatak tipi mükemmel konfor ve güvenlik sunduğu için çiftler için idealdir. Sağlık sigortasının kişi başına genel servis hasta yatağı fiyatları kapsadığını lütfen unutmayın.
  • Çocuk Emzirme yatağı: Çocuk odası, park yatağı, bebek yatağı gibi çocuklar için farklı yataklar bulunmaktadır.
Otomatik hasta yatağı

Otomatik hasta yatağı

Hastane Yatağı Kullanımı

Hasta yatağı hasta bakımı için gereklidir. Bu yataklar, doktorların hastaları izleyebilmesi ve tedavi edebilmesi için hastaları stabilize etmek için kullanılır. Hastalar genellikle zamanlarının çoğunu hastane yataklarında geçirirler. Bir hastane yatağı, herhangi bir bakım tesisinde gerekli bir ekipman parçasıdır. Hastane yatakları olmadan kimseyi iyileştiremezlerdi.

Hastalar, sağlık profesyonelleri tarafından tedavi edilirken stabil kalmak için bu yatakları kullanır. Çoğu zaman rahat bir şekilde uyuyarak veya hastane yataklarında dinlenerek zamanlarını geçirirler. Bu yataklara daha çok hastane yatakları denir.

Hastane Yatağı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Doktorlar, kemiklere ve dokulara daha fazla baskı yaptığı için elektrikli yatakta uyumamanızı tavsiye ediyor. Ayrıca insizyonlarınızda ve yaralarınızda enfeksiyon gelişme olasılığını da artırır. Bunun yerine, doktor muayenehanesinde ameliyat veya tedaviden sonra uyumak için normal bir yatak kullanın.

Daha sonra iyileşme sırasında daha fazla konfor için elektrikli bir yastık kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, bir tıbbi malzeme veya çevrimiçi mağazadan yerleşik şilteli bir hastane karyola iskeleti satın alabilirsiniz. Bu, elektrikli bir yatağın tedavi edici özelliklerinin keyfini çıkarırken eski yatağınızı daha sağlıklı bir alternatifle değiştirmeyi kolaylaştırır.

Evde Hastane Yatağı Kullanımı

Hastanede veya evde hastane yatağı kullanımı yaygınlaştı. Hastanın normal yatakta kalmasını engelleyen açık bir yara olduğunda veya hareket kısıtlılığı gibi bir hastalığı olduğunda hasta yatağı devreye girer. Hastane yatakları ulaşım sırasında kolay erişim sağladıkları için öncelikli olarak belirlenmelidir. Hasta yatakları oldukça pratik olmaları ve güncel modelleri hasta konforu ile eşleştirmeleri nedeniyle önemlidir.

Evde hasta yatakları

Evde hasta yatakları

Hastane Yatağının Önemi

Yatakta olmak hastalanmayı çok zorlaştırır. Hastanede yatan hastalar kendilerini bile destekleyemezler. Hastane yatağı; Hastanın uyku ihtiyacı göz önünde bulundurularak farklı işlevlerle donatılmış özel yataklardır. Bir hastane yatağını normal bir yataktan ayıran şey, baş ve bacakları hareket ettirme ve yukarı ve aşağı hareket etme yeteneğidir.

Hasta, motorlu yatak uzaktan kumandası ile yatağın baş ve bacaklarını hareket ettirmek için yatağa uzanıp elleri ve parmaklarıyla oynamak zorundadır. Hastane yatağında uyumayan hastalar da başlarını yüksekte tutmalıdır. Hastanın zihinsel yorgunluk yaşamaması için farklı özelliklere sahip hasta yatağı modellerinden birine yatmalıdır. Tam hareket edemeyen yatalak bir kişide vücutta yaralanmalar meydana gelebilir.

Hastane Yatağının Maliyeti Nedir?

Hastane yatağı satın almayı ve kiralamayı düşünenlerin sorduğu bir soru da hasta yatağı kiralama hizmetinin ne kadara mal olduğudur. Hastane yataklarının tasarımında değişiklikler olduğu gibi fiyatlarda da farklılıklar bulunmaktadır. Kaliteli modellerin popülaritesi nedeniyle hasta yataklarının fiyatları da yükselmiştir. Hastane yataklarının mekanizmaları, işlevleri, kiralama ve satın alma fiyatları farklıdır.

Özellikle son yıllarda yapılan düzenlemelerle, hastaların hastane yatak giderlerini kısmen devletin karşıladığı ortaya çıktı. Hastane yataklarının kiralanmasında ekipman artışı fiyat problemine yol açmaktadır. En ideal hasta yatağı modelleri ağırlıklı olarak hastanın durumuna göre seçilmektedir.

Yeni Nesil Hasta Yatağı Hasta Yatağı

Yüksek hasta konforu sunar. Hasta yataklarının tasarımında da sağlık ve teknolojik yenilikler ortaya çıkıyor. Eczanelerden kiralamak yerine mevcut hasta yatağı modellerinin kullanılması da önerilir. Kaliteli malzemelerden üretilen hastane yatakları sayesinde hastalar tedavi şeklinde kısa sürede sağlığına kavuşabilmektedir.

Hastane Yatak Çeşitleri

Yetişkin pediatrik hastalar için hastane yatakları üretilirken güvenlik her şeyden önemlidir. Manuel ve motorlu olarak ikiye ayrılır. Motorlu hastane yataklarında hastanın anatomisine ve yatak istirahati derecesine göre iki, üç veya dört hareketlilik seçeneği seçilir. Yatağı doğru kullanmak için hastanın hareket kabiliyetine göre belirlenmeli ve her şeyden önce rahat bir baş bölgesine sahip olmalı ve konuşurken nefes alabilecek durumda olmalıdır. Yine güvenlik için hasta tarafındaki korkuluklar düşmeyecek veya hareketlerini kısıtlamayacak şekilde doğru boyutta olmalıdır.

Hastane yatakları

Hastane yatakları

Hasta yatağı tekerlekler üzerine monte edilmiştir, bu nedenle hasta üzerinde yatarken bile istenilen konuma hareket ettirilmesi kolaydır. Hastane yatağı temizlenebilir ve sterilizasyona bağlı leke bırakmayan yıkanabilir kumaştan üretilmiştir. Hastanın bisikletinin kaymasını önlemek için fren sistemi kullanılmaktadır.  Çarşaf, battaniye ve şilteler hastayı hiçbir şekilde rahatsız etmeyecek şekilde yapılır. Motorlu yatakların elektrik bittiğinde sorun yaratabileceğine inanılsa da günümüzde şarj edilebilir piller sayesinde bu sorun ortadan kalkmıştır. Bir motor olmasına rağmen, manuel yardım ile donatılmıştır.