Yazılar

Kaliteli hasta yatağı

İnsanların en büyük hayali sağlıklı ve zahmetsiz bir yaşam sürmektir ancak bazı durumlarda bunun tam tersi de söz konusudur. Hastalık veya doğuştan gelen sorunlar için başkalarının bakımına güvenmek, hasta bir kişi için hastalıktan daha büyük bir sorun olabilir. Beklenmedik durumlarda, özellikle belirli bir yaştan itibaren başkalarına ihtiyaç duyan kişiler, bir hastalık seyrine ihtiyaç duymadıkları ve başkalarıyla ilgilenmeleri gerektiği için çeşitli psikolojik sorunlara neden olabilirler. Hastanın yakını olan kişilerin ihtiyaçları dikkatle düşünülmeli ve fark edilmelidir.

Hasta yatağı, karyola ile birlikte kullanılmalıdır. Yatak ve yatağın kaliteli ve fonksiyonel olması bu süreçte önemlidir. Öncelikle bu şartlar değerlendirilerek seçim yapılmalıdır. Felç veya diğer omurga problemleri gibi durumlarda hasta lokal veya genel hareketliliğini kaybeder. Bazı felç şekillerinde hastalar ellerini bile kullanamazlar. Bu süreçte hastanın kaliteli bir yatak ve karyolada uyumasına izin verilmesi en azından rahatlık sağlayacak ve konforuna katkı sağlayacaktır. Kaliteli bir yatak başlangıçtan itibaren ortopedik olmalıdır. Ortopedik yataklar hastanın fiziğine uygundur ve hastayı rahatsız etmez, tam tersine hastanın yatakla temas eden her yerini destekler ve gerekli sıkılığı oluşturur.

Hasta Yatağı Kullanım Alanları?

Hasta yatağı modelleri, normal yataklardan farklı olarak birçok işlevi ve özelliği bulunan yatak çeşitlerinden biridir. Hastanenin ortaya çıkışından bu yana hastanede bulunan bu yataklar, günümüz teknolojileri ile birleşerek hastanede bakıma muhtaç hasta ve yaşlılar için bir hizmet alanı haline gelmiştir. Hastane yatakları, ister doğuştan, ister ameliyat sonrası geçici olsun, ister sonradan gelişen felç veya omurga sorunları gibi durumlarda, uzun süreli yatağa bağımlı kişiler için, hastanın çok daha rahat etmesine yardımcı olan yatak türlerinden biridir. Geçici veya kalıcı nedenlerle uzun süreli hasta konaklaması için tasarlanan yataklar, çeşitli stil ve kalitelerde pazarlanır. Hastanın durumuna ve ihtiyacına göre sahip olunması gereken bu yataklar her hastanın farklı ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde üretilir.

Hasta yatağı kullanım alanı

Hasta yatağı kullanım alanı

Kaliteli Hasta Yataklarının Hasta Yakınlarına Faydası

Yatalak hastaların yanı sıra bu hastalara bakmakla görevli hastaların yakınları da önemlidir. Tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan hasta yakınları, sevdiklerinin elinden gelenin en iyisini yaptığından emin olmaya çalışıyor. Ama onlar da hasta kadar yorulur. Kaliteli ve fonksiyonel hasta yataklarından biri ile hasta ve hasta yakınları bu süreçte daha konforlu bakım sağlayabilirler.

Hastayı belirli aralıklarla sağa sola döndürmek, kaldırmak, uzanmak, sandalyeye oturmak, hastayı temizlemek gibi işlemler hasta yakınlarını yoran ve omurga sorunlarına neden olan durumlardır. Ancak yüksek kaliteli hasta yatağı ve karyolası sayesinde bu işlemler bir tuşa dokunarak mümkün olduğunca kolaydır. Çoğu durumda uzaktan kumanda, hasta yakınlarına ihtiyaç duymadan hastanın kendisini istenilen pozisyona yerleştirmesini sağlar.

Kaliteli Yataklarda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Tüm yataklar hasta konforu ve rahatlığı için üretilmiştir. Hemen hemen tüm modeller normal yataklara göre daha kullanışlı özelliklere sahiptir. Ancak yine de daha kullanışlı özelliklere sahip, daha kaliteli üretim teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş ve teknoloji ile birleşerek hastalar için mucizeler yaratan yatak modelleri bulunur.

Hastane yatağı rahat olmalı. Yatak, her gün, her ay, her yıl yatmak zorunda kalan hastaların yaşam alanıdır. Ortopedik yataklar her zaman iyi olsa da birçok farklı yatak modeli vardır. Fonksiyonlarına göre hasta sağlığına en uygun özellikleri taşıyan bu yataklar, aynı zamanda konfor ve rahatlık ile de eşleştirilmektedir. Hasta yatağı kolayca yıkanabilmelidir. Hastane yataklarındaki şilteler ve fermuarlı şilteler, yıkama ve temizlik için en uygun olanlardandır. Hastalar yanlışlıkla yemeklerini dökebilir veya tuvalette problemler olabilir. Temizlik unsuru onların sağlığı ile ilgili olmalı, hasta yakınları için en basit yıkama ve temizleme fonksiyonlarına sahip yataklar ön planda tutulmalıdır.

Kaliteli hastane yatakları

Kaliteli hastane yatakları

Hasta Yataklarında Hijyen

Hasta karyolaları ve fermuarları yıkama ve temizlik için idealdir. Hastalar yanlışlıkla yiyecekleri dökebilir veya tuvalet ile ilgili sorunlar yaşayabilir. Sağlıkları için temizliğe dikkat edilmeli, hasta yakınları için en basit yıkama ve yıkama özelliklerini sunan yataklara öncelik verilmelidir. Havalandırma yatak modelleri son yıllarda geleneksel yatakların en önemli özelliklerinden biri olmasına rağmen, hastane yatakları için sistemin çok daha fazla geliştirilmesi gerekmektedir.

Normal yataklarda uyuyan sağlıklı insanlar gece boyunca sürekli uykularını kaybetmelerine rağmen, havalandırma fonksiyonu en gerekli özellik olmasa da, hastane yatağının gerekli bir özelliğidir. Yatağa bağımlı hastalarda bazı ülserler yatak temas bölgelerindeki basınç ve ağırlık, terleme ve nem nedeniyle oluşur. Erken yapılmazsa ölüme yol açabilecek yaralanma örnekleri vardır. Nem, enfeksiyon nedeniyle bu yaraları daha da kötüleştirir. Havalı yatak sistemindeki havalandırma kanalları ile hasta yatak ile temas eden alanlar havalandırılır. Bu havalandırma nem geçirmez, ter geçirmez ve yara oluşumunu engeller.

Hastanede yatan birçok hastanın karşılaştığı en büyük sağlık sorunlarından biri dolaşım sorunlarıdır. Hareketsizlikten kaynaklanan bu durum, ilerleyen yaşlarda daha büyük sorunlara yol açabilmekte ve hastayı hayatı tehdit eden durumlarla karşı karşıya bırakabilmektedir. Masaj sayesinde kan dolaşımı hızlanır ve hastanın ağrıları da en aza indirilir. Yaşlıların da hastane yatağına ihtiyacı olduğu bilindiğinden hastane yatağı seçiminde bu özellik göz önünde bulundurulmalıdır.

Hastane yatağında aranacak bir diğer özellik ise, belirli bir elektrik kapasitesine sahip olan kontrol sistemi ile baş, sırt ve ayak bölgelerinin ayarlanabilmesidir. Hastaların uyuma, yeme-içme, oturma gibi ihtiyaçları için hayati önem taşıyan bu fonksiyon, kaliteli hasta karyolaları satın alınması ile mümkün olmaktadır. Ayrıca hastanın rahatlıkla sola dönmesini sağlayan yatak modelleri mevcuttur. Hasta yatağı fiyatları, yatağın kalitesine göre değişir.

Hasta Yatağı Kiralama Nedir?

Hastanızın günlerini daha iyi yaşam koşullarında geçirmek istiyorsanız, hastane yatağı satın almak böyle bir hasta için yapabileceğiniz en büyük faydalardan biridir. Hastalar rahat bir yaşam sürmekte ve tedavi sürecinde daha iyi ve daha hızlı iyileşir. Belli hareketleri kendisi yapar. İstediği pozisyona kolayca geçebilir ve bunun size yük olduğu düşüncesinden kurtulabilir. Otomatik bir sistemle çalışan hasta, uzaktan kumanda ile herhangi bir pozisyona kendisini konumlandırır.

Günümüzde hasta yatakları, tıbbi tesislerde yaygın olarak kullanılan ev modellerine sahiptir. Bu yataklar özellikle evde veya yatalaklar için uzun süreli tedavi için önemlidir. Bu, hastanın uygun bir yatakta olabildiğince rahat uyumasını sağlar. Ancak belirli bir kullanım süresi için ev tipi hasta yatağı satın almak birçokları için maliyetli olabilir. Bu noktada hasta yatağı kiralama, bu alandaki ihtiyaçlarınıza uygun ve ekonomik bir çözüm oluşturmanıza olanak sağlar.

Hasta yatak model ve çeşitleri

İnsanların en büyük hayali sağlıklı ve özgür bir yaşam sürmektir ancak bazen işler hiç de öyle olmayabilir. Bir hastalık veya doğum sorunuyla ilgili yardım için başkalarına güvenmek, bu bozukluğu olan kişiler için hastalıktan daha büyük bir sorun olabilir.

Özellikle belirli bir yaştan sonra acil durumlar çeşitli psikolojik sorunlara neden olabilir çünkü başkasına ihtiyacı olan bir kişinin hastalığın seyrinden çok yardıma ihtiyacı vardır. Bu süreçte kişilerin hasta yakını olarak ihtiyaçlarının farkında ve farkında olmaları gerekmektedir. Hastanın bedenen ve ruhen kendini iyi ve rahat hissetmesi için gerekli ihtiyaçların sağlanması gerekir.

Hasta Yatağı Kullanım Alanları

Hasta yatağı, normal bir yataktan hasta yatak modelleri işlev ve özellikler bakımından büyük ölçüde farklılık gösteren bir yatak türüdür. Yaratıldığı günden bu yana hastanede bulunan bu yatak, günümüzde modern teknoloji ile birleşerek hasta ve evde bakıma ihtiyacı olan yaşlılara hizmet vermektedir. Doğuştan, geçici, ameliyat sonrası, felç veya omurga hastalığı olsun, sürekli yatağa bağımlı kişiler için oluşturulan yataklar hastaların hayatındaki en kullanışlı yataklardan biridir.

Daha rahat ve daha huzurludur. Hastayı geçici veya kalıcı nedenlerle kalıcı olarak yatırmak için tasarlanan bu yatak çeşidi piyasada çeşitli model ve kalitelerde bulunmaktadır. Hastanın durumuna ve ihtiyacına göre düzenlenmesi gereken bu yataklar, her hastanın farklı ihtiyaçlarına göre şekillendirilmektedir.

Hasta yatağı satış mağazası

Hasta yatağı satış mağazası

Kaliteli Hasta Yataklarının Hastaya Faydası

Hasta yatakları, hasta karyolası ile birlikte kullanılmalıdır. Bu süreçte hasta yatağı kiralama fiyatları uygunluğu ile beraber hem yatağın hem de şiltenin kalitesi ve işlevi önemlidir. Öncelikle bu şartlar değerlendirilerek bir seçim yapılmalıdır. Omurga ile ilgili felç veya diğer problemler gibi durumlarda hasta lokal veya genel hareketliliğini kaybeder. Bazı felç türlerinde kişi ellerini bile kullanamaz.

Hastanın bu süreçte kaliteli bir hasta yatağı ve karyolada uyuması en azından rahatlık sağlayacak ve konforuna katkı verecektir. Kaliteli bir yatak öncelikle ortopedik olmalıdır. Ortopedik yatak hastanın vücut tipine uygun olarak üretildiği için hastaya rahatsızlık vermez. Bu, hastanın her zaman aynı pozisyonda kalması gereken durumlarda en azından omurga ve sırt desteği sağlar. Ayrıca birçok özelliğe sahip son teknoloji hasta yatağı bulunmaktadır. Bu çok işlevli model, hastanın bazı ihtiyaçlarını kendi başına karşılamasını sağlayarak kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar.

Hasta Yatak Özellikleri Nelerdir?

Bazı nedenlerden dolayı tedaviye hastaneden devam etmeniz gerekebilir. Alternatif olarak, herhangi bir nedenle hayatınızın geri kalanında yatağınızda geçirebilirsiniz. Sonuç olarak, fiziksel işlemleri gerçekleştiremezsiniz. Rahat bir hayat yaşamak için bir hasta yatağına ihtiyacınız var. Günümüzde sağlık alanında kullandıktan sonra eve rahatlıkla götürebileceğiniz ürünlerden biridir.

Hastane yatağının tercih edilmesinin temel nedeni birçok özelliğe sahip olmasıdır. Hasta yatağında, hasta yatağı daha rahat bir yaşam sürmesini sağlar. Asansör fonksiyonlu hasta yatağı, hastaların hareket etmesini kolaylaştırır. Fonksiyonun bir diğer detayı da yükseklik ayarını kullanarak hastanın görüş açısını kolayca ayarlayabilmenizdir.

Hasta yatağının en önemli işlevlerinden biri hastanın baş, sırt ve ayaklarının pozisyonunu ayarlayarak hastanın vücudunun rahat etmesidir. Hasta yatağı, hastanın görüş alanını ve rahat pozisyonunu ayarlamak için yükseltilebilir ve alçaltılabilir. Hasta yatağının havalandırma fonksiyonu, yatarken bel ağrısı ve eklem ağrılarını önler.

Bu, hastanın yatma pozisyonuna göre yatağı eğme yeteneğini de içerir. Ekipmanın en önemli detayı hasta karyola başlığının kolayca ayarlanabilmesi ve montajının kolay olmasıdır. Bu sayede hastayla ilgilenenlere hijyen kolaylığı sağlar.

Hasta Yatağında Neler Bulunur?

Hastanın yatağı, hastanın sağlık sorunlarına bağlıdır. Örneğin hasta yatalak ise hastanın yatağına ortopedik şilte konulmalıdır. Elektrikli hasta yatağı içindedir. Hastanın eğilirken devrilmemesi için sağda ve solda dört veya iki tırabzan bulunmaktadır. Ayrıca tedavi süresince gerekli sağlık ekipmanları size sağlanacaktır.

Hasta yatağı, hasta yatağının dört ana parçaya ayrılması ve uzaktan kumanda kullanılarak hasta için ayarlanabilmesi ile karakterize edilir. Ayrıca dört tekerlek, hasta karyolasını istenilen yere taşımayı kolaylaştırır. Hasta yatakları da manuel yataklar ve elektrikli yataklar olarak ikiye ayrılabilir.

Hasta yatağı modelleri

Hasta yatağı modelleri

Hasta Yatağı Ne İşe Yarar?

Hasta karyolası, hastanın sağlık sorunlarına göre şekillendirilmelidir. Hasta karyolasının iskelet yapısı hastanın ağırlığını kolayca destekleyebilen bir yatak olup hem hemşireler hem de hasta için önemlidir. Hasta yatak modelleri, kalın profilli ve elastik dalgalı yataklar tavsiye edilir. 

Hasta yatağı fiyatları hem uygun olup  ve  hasta karyola iskeletinin birinci sınıf malzemeden yapılmış olması önemlidir. Hastanın karyolasında kullanılan malzeme neme karşı dayanıklı olmalıdır. Paslanmaz ve kırılması zor olmalıdır. Temiz ve kurulumu kolay olmalıdır. Bu yataklar yatan hastaların hayatını kolaylaştırmak için üretilmiştir.

Manuel hasta yatağı adından da anlaşılacağı gibi manuel olarak ayarlanabilen hasta yatağı modelidir. Bu, hastanın başının, kollarının ve bacaklarının manuel olarak ayarlanmasıdır. Kullanımı çok zahmetli ve zordur. Motorlu olanları daha kullanışlı olmaktadır.

Kaliteli hasta yatağı modelleri

Bir çok hasta yatağı üreticisi arasında kaliteli ve ekonomik ürünleri ile öne çıkan firmamız Haskar Medikal hasta yatağı satış ve kiralama faaliyetlerine İstanbul’da devam ediyor. Firmamız İmal ettiği ürünleri yine İstanbul’da açtığı fabrika satış mağazasında ihtiyaç sahipleri için satılık ve kiralık olarak sergiliyor. Manuel hasta yatakları hariç elektrikli hasta yataklarının tüm modellerini üreten firmamız ar-ge departmanı daha gelişmiş ürünleri piyasaya çıkarmak için sürekli çalışmalarına devam ediyor.

Hasta Yataklarında Kalitenin Önemi

Artık neredeyse standartlaşmış ve medikal sektörde motorlu hasta yatakları adıyla anılan ürünler haricinde daha modern ve hastanın ihtiyaçlarına daha üst düzeyde karşılık verebilecek özellikte hasta karyolası üretimi firmamızda yapılmaktadır. Ortopedik hasta karyolası üstü yatakları da hastaların vücudunda oluşması olası bası yaralarını engellemeye yönelik olarak imal edilmektedir. Bu tip vücut yaralarının engellenmesi için genellikle havalı yatak kullanılsa da normal ama kaliteli bir hasta karyolası üstü yatağı da bu yaraların oluşmasını engelleyecektir. Biz yatak üreticisi bir firma olarak hastalarımıza lazer kesimli veya visco süngerden imal edilmiş kaliteli ortopedik yatakları kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü bir hasta karyolası ne denli gelişmiş özelliklere sahip olursa olsun yaptığı iş sadece hastaya bazı hareket kolaylıkları sağlamasıdır. Fakat hastanın üzerinde yatacağı yatak konfor ve sağlamlık anlamında hasta için daha gerekli bir ekipmandır ve her zaman en iyisinin kullanılmasında büyük faydalar vardır.

Kalitesi Kanıtlanmış Garantili Hasta Yatağı Ürünleri

Firmamız otoriter kurumlardan aldığı hasta yatakları imalatı ve satışı ile ilgili izinlerle faaliyetlerini yasal olarak sürdürmektedir. TSE gibi bazı standart belgelere de sahip olan Haskar Medikal bugün aylık bin adete yakın hasta karyolası üretim kapasitesiyle çalışmaktadır. Firmamız, üretimde kullandığı bir çok hammadde ve yardımcı ekipmanların ithalatını da kendisi yapmaktadır. Belgeler ve kullanıcıların olumlu geri dönüşleri sonucunda kalitesini kanıtlamış olan firmamız, sürekli daha sağlam ve daha konforlu hasta yatakları üretebilmek amacı ile çalışmalarına kesintisiz olarak devam etmektedir.

Garantili hasta yatakları

Garantili hasta yatakları

Haskar Medikal’den Hasta Yatağı Nasıl Alınır

Firmamız ürünlerinin tanıtım amaçlı ve satış ve kiralama faaliyetleri için kurduğu web sitesi üzerinden alışveriş yapmanıza da olanak sağlamaktadır. Firmamızın ürünlerinin tanıtımı için İstanbul başta olmak üzere bir çok il ve ilçede bayisi bulunmaktadır. Siz değerli müşterilerimiz ister bayilerimize gelip ürünlerimizi görüp deneyerek, isterseniz internet sitemiz üzerinden ürünlerimizi inceleyerek siparişlerinizi verebilirsiniz.

Hasta Yatağı Kiralama Hizmetlerimiz

Belirli bir süre kullanmak amacıyla da firmamızdan hasta yatağı kiralayabilirsiniz. Hasta yatağı kiralama işlemi çoğu zaman kısa süreli iyileşme dönemi geçirecek olan hastalar için daha ekonomik bir çözümdür. Kiralanan hasta yatağı üzerindeki yatak ve serum askısı gibi diğer ekipmanlarıyla birlikte size teslim edilerek karşılıklı bir kiralama sözleşmesi imzalanır. Sözleşmede tarafların iletişim bilgileri ve kiralanan yatağın cinsi, ne kadar süreyle kiralanacağı gibi bilgiler yer alır.

Satın aldığınız veya kiraladığınız hasta yatağı nakliyesi ve kurulumu firmamız tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır.