28.02
2018
Huzur Evleri Ve Diğer Yataklı Bakım Merkezlerinde Hasta Yatakları

Huzur Evleri Ve Diğer Yataklı Bakım Merkezlerinde Hasta Yatakları

Hasta yatakları, kullanım alanı geniş ölçekli medikal ürünlerdir. Hastaların tedavi oldukları veya aynı zamanda da konakladıkları huzur evlerinde hem tedavi süreçlerini devam ettirip hem de yaşamlarını idame ettirmektedirler. Huzur evlerinde belli bir yaşın üstünde bulunan hastalar geriatri ve daha farklı sağlık sorunları nedeniyle normal yatakların dışında hasta yatağı kullanmalarını gerektiren durumlar olabilmektedir. Bununla birlikte hasta yatağı kullanımı yaşlı, felçli veya yatağa bağımlı hastaların özellikle sağlık sorununa göre tercih yapılarak huzur evi veya bakım evleri tarafından satın alınmaktadır.

Bu yatakların medikal olarak üretilmesinden dolayı yatağa bağımlı hastaların hareket kabiliyetini kısıtlayıcı nedenlerin önüne geçebilmek için vücutlarının bazı erlerinin hareket etmesini sağlar. Aynı zamanda çift motorlu, üç motorlu, dört motorlu dediğimiz bu yataklar ufak bir kumanda sayesinde hasta yatağını hareket ettirebilir, hastanın yemek ilaç ve tuvalet ihtiyacını pratik ve rahat bir şekilde sağlanmasına olanak tanır. Hasta bakımı yapan kişiler tarafından da kolaylaştırıcı ve hastanın bakımını steril bir şekilde yapılmasını sağlayarak hasta mahremine olan özeni de ortaya çıkarmaktadır. Bakım merkezlerinde ve hastanelerde olan hasta yatakları yine aynı şekilde kullanılabilen hasta yataklarından ibarettir.

Hasta yatakları bu tarz kurumlarda her zaman ihtiyaç olduğu için hasta yakınları ve hastaların alım gücü olmayanlarda olabiliyor. Bu nedenle toplum bilincinde var olan yardımseverlik dayanışma düşüncesi ile bakım veya huzur evlerine hatta hastanelere bağış yapan hayırseverlerimizde vardır. Bunun sonucunda bizlerde bu kurumlara destek ve yardım edebilmek için sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek bir çok yardıma muhtaç yaşlı felçli hastaların barındığı bu merkezlerde onların sağlığının yerine gelmesi ve rahat bir tedavi yapılabilmesi için hasta yatağı bağışı yapabiliriz. Aynı zamanda yatağa bağımlı veya herhangi bir sağlık problemi nedeniyle tedavi olması gereken çocuk ve bebek hastalar için de hasta yatağı bağışı yapmak bakım evlerinde bulunan sahipsiz çocuklar için yapılabilecek en güzel sosyal sorumluluk görevidir.

Hasta Yatakları Kullanımı

Huzur evleri ve bakım evlerinde hasta yataklarının kullanılması, hastalara bakım yapan insanlarında işlerini kolaylaştıran hem de bu hastalarımızın iyileşme süreçlerine olumlu etkisi olmasına olanak sağlayan bir durum olduğunu da unutmamalıyız. Bir çok kullanım kolaylığı olan bu hasta yatakları; hem yaşlılarımızın hem de diğer hastalarımızın mahremiyeti açısından da önemli olduğundan, ve diğer ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilmelerini sağlayan mikrop almayacak malzemeden üretilmesi ve bir çok avantaj ve kolaylık sağlayan medikal ürünlerdir. Bu sayede hastalar hem iyileşmelerine yardımcı olacak motivasyona da sahip olacaklardır. Kolay temizlenebilen özelliği olan hasta yatakları normal hasta yataklarına göre 10 kat daha fazla sterildir. Biliyoruz ki ; yaşlı ve çocuk hastalar enfeksiyona yakalanma riskleri çok daha fazla olduğundan, hasta yatakları huzur ve bakım evlerinde kullanılması gereken öncelikli medikal üründür diyebiliriz. Sağlıklı günlere.

21.02
2018
Hasta Yatağı Kullanımı

Hasta Yatağı Kullanımı

Hasta yatağı, günümüzde hastaneler ve bir çok yataklı bakım merkezlerinde yaygın olarak kullanılan medikal bir yataktır. Modelleri, taşıma kapasiteleri ve fonksiyonel özelliklerine göre değişen çeşitleri olan hasta yatakları elektrikli ve manuel olarak iki ana kategoride toplanırlar. Manuel yatakların elektrikle çalışan yataklara göre daha zahmetli bir kullanımı olması sebebiyle günümüzde elektrikli yataklar daha çok tercih edilmektedir. Elektrik enerjisi olmayan bazı yerlerde de mecburen manuel hasta karyolası kullanılmaktadır.

Elektrikli bir hasta yatağı motor vasıtasıyla yatağın belli kısımlarının hareketli ve değişebilen konumlarda olmasını sağlar. Bu sayede gün içinde yapması gereken hareketleri yapamayan hastaların hareketleri yatak tarafından sağlanmış olur. Hasta yatağın oynar baş kısmı sayesinde belden yukarısını rahatça doğrultarak yemeğini yiyebilir ve oturarak yapabileceği diğer faaliyetleri kolaylıkla gerçekleştirebilir. Ayrıca yatağın ayak kısmı hareketliliği sayesinde de tansiyon düşmesi gibi durumlarda kan dolaşımını hızlandırmak için hasta ayağını yukarı doğru kaldırarak uzanabilir.

2 Motorlu Hasta Yatakları Nasıl Kullanılır

Hasta yatağı kullanımı sanılanın aksine çok fazla bilgi ve tecrübe isteyen bir iş değildir. Yatağın hasta ve hasta bakıcılar tarafından rahatça kullanılabilmesi için gerekli tüm ekipmanlar hasta yatağı üreticileri tarafından yatak üzerine yerleştirilmiştir. Elektrikli hasta yataklarının kullanımı iki şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan birincisi ve en çok kullanılanı motora bir kabloyla bağlanmış el kumandası ile gerçekleştirilen kullanımdır. Kumanda üzerinde hasta yatağının konumu değiştirilebilen bölgelerinin yönetimini sağlayan butonlar bulunmaktadır. Bu butonlara basarak 2 motorlu hasta yatağının baş kısmının ve ayak kısmının yükseklik ayarı rahatlıkla yapılabilir.

3 Motorlu Hasta Yatakları Nasıl Kullanılır

3 motorlu bir hasta yatağının kullanımı 2 motorlu yatakların kullanımına çok benzer. 3 motorlu yatakların kumandaları üzerinde baş ve ayak hareketini sağlayan butonlara ek olarak yatağın bütünsel olarak asansör hareketi yapmasını sağlayan bir buton daha bulunur. Asansörlü yataklar piston motor sistemiyle çalışırlar ve bu özellikleri sayesinde 225 kg. ağırlığına kadar olan hastalar için güvenle kullanılabilir. Bu tip karyolaların yan korkulukları amortisörlü bir mekanizmayla çalışır ve bir el hareketiyle açılıp kapatılması mümkün olmaktadır.

4 Motorlu Hasta Yatakları Nasıl Kullanılır

Trendelenburg ve ters trendelenburg hareket kabiliyeti ile bilinen 4 motorlu hasta yataklarının kullanımı da elektronik kumanda sistemi ile oldukça kolay hale getirilmiştir. Elektronik kumanda üzerinde 4 grup düğme bulunur. Bu gruplardan ilki üzerindeki düğmeler ile yatağın sırt kısmı hareketliliği, ikinci grup üzerindeki düğmeler ile bacak kısmı hareketliliği, üçüncü grup üzerindeki düğmelerle yatağın bütün olarak aşağı yukarı asansör hareketi, dördüncü grup üzerindeki düğmeler ile de yatağın trendelenburg ve ters trendelenburg hareketi sağlanır.

Yukarıda kısaca hasta yataklarının çeşitlerine göre nasıl kullanılacağı hakkında bilgiler verdik.

Sağlıklı günler diliyoruz,

Haskar Medikal