Yazılar

Hasta Yatağı Çeşitleri

Çeşitli tıbbi durumların tedavisi sırasında hastanede yatış ihtiyacının devam etmesi nedeniyle ömür boyu hastanede yatışların daha spesifik bir yatak standardı içermesi gerekir. Bu nedenle hasta yataklarının tasarımında standart yataklara göre farklı tasarımların yanı sıra farklı fonksiyonel ilaveler kullanılmaktadır. İşlevsel nitelikler ve daha fazla hareket özgürlüğü için tasarlanmıştır. Bir hastane yatağında olması gereken özelliklerden bazıları bu şekilde ferah özelliklerle tasarlanmıştır.

Hastanın sınırlı hareket kabiliyeti, patolojiye bağlı refleks kaybı gibi özelliklere sahip olması yatağın yüksek güvenlik önlemleri alması için en önemli kriterlerden biridir. Özellikle yatağın iki yanında korkuluk bulunmalıdır. Ayrıca başın mutlak rahatlığı, sürekli yatma pozisyonu için uygun olacaktır. Hasta yatağı, hastanın yatağa rahatça erişmesini sağlayacak bir boyut/yükseklik yapısına sahip olmalıdır. Havalı yatak modellerinin hastane yatağında kullanılması, hastanede kalınan süre boyunca vücudun şekline uygun olması, hastanede yatış süresinin çok daha konforlu olması ve yan etkilerin şiddetinin artmasını önlemek için hastadan kaynaklanabilir.

Tıbbi Hasta Yatakları

Tıbbi Hasta Yatakları

Yatak Teknolojisi Sistemi

Hastane yataklarının serbestçe hareket edebilmesi için tekerleklerin yanı sıra hasta rahatsızlığına odaklanan ek özelliklere de sahip olması gerekir. Özellikle hastanın yatağın belirli kısımlarını kaldırma veya yatağı tek tek bile olsa daha dik konuma getirme gibi işlevlere sahip olabilmesi için motor teknolojisine yer verilmelidir. Hastanın durumuna ve uygulanan tedaviye göre maksimum konfor için bir veya birden fazla motor kullanılarak yatakta şekil olarak değişken yapılar oluşturulabilir. Bu sayede bir düğmeye dokunarak yatak hareketlerinde gezinebilirsiniz.

Bu tip motor teknolojisine sahip hasta yataklarında da terletmeyen kumaşlar kullanılmalıdır. Başka bir deyişle, sürekli yatmaktan kaynaklanan cilt yaralanması ve kas sorunları riskini en aza indirmek için şilte her zaman nefes alabilmelidir. Bu sayede kaliteli, konforlu ve çok daha verimli bir hastane yatağı kullanmak mümkün olacaktır.

Tıbbi Yatakların Önemi ve Özellikleri

Hasta yatakları, tedavi gören veya ömür boyu yatalak olan hastaların konforunu sağlamak için üretilmektedir. Felçli hastalar genellikle aynı yerde yattıkları için eklem rahatsızlıkları ve yaralanmalar meydana gelebilir. Bunun gibi birçok durumda, hastanın sağlığı düşünülerek tasarlanmıştır. Hastane yatağının en önemli amacı hastayı yatakta yatarken rahat ettirmektir. Bu tedavi sürecini olumlu etkileyecektir. Bu yüzden insan sağlığı için çok önemlidir. Hasta bakım yatağının özelliklerine gelecek olursak; Normal yataklara göre çok fonksiyonlu, rahat ve yumuşaktır.

Hastane yataklarının orta kısmı çelik, demir veya alüminyumdan yapılmıştır. Metal üzerine toz kaplama yapılarak küflenmeye karşı direnç sağlanır. Boyama işlemi de hijyeniktir. Başlık için metal ve ahşap malzeme kullanılmıştır. Çeşitli maddelerin de kullanıldığı bilinmektedir. Çıkarılabilir başlık çoğu zaman hastayı fiziksel alanda tutmaktan başka amaçlar için kullanılır. Ayrıca bir hastanın durumunu gösteren kayıtları, testleri, idrar torbalarını ve benzeri öğeleri yerleştirmek için kullanılırlar. Hastaların düşmesini önlemek ve çeşitli nedenlerle yan korkuluklar da kullanılmaktadır. Çıkarılabilir ve yüksekliği ayarlanabilir yan korkuluklar metal, ahşap, alüminyum gibi malzemelerden yapılmıştır.

Yatalak Hasta Yatakları

Yatalak Hasta Yatakları

Hasta Konforu İçin Hasta Yatağı Standardı

Hasta yatağı modelleri, her iki yanında bulunan korkuluk sisteminin açma ve kapama talimatlarına küpeşte panoları denir. Yine durum TV’ye tıbbi yatak koymak, yani dernekler yapmak için kullanılırdı. Hasta yatağı kilit işareti veya yatak kontrolü, istenmeyen hasta müdahalesini önlemek için kullanılır. Bu durumda ampul işareti sıklıkla dikkat çekmek için kullanılır. Bu kontrol paneli sayesinde karanlık ortamlarda hasta ve bakıcılar için hastane yatağının kullanımını son derece kolaylaştırır.

Hasta sağlığı ve konforu her şeyden önce gelir. Hepimiz hasta olabiliriz. Yaşlılar bu konuda daha hassas oldukları için yeni doğmuş gibi davranılmaları gerekir. Hastalar hastane yatağında yeme, içme ve beslenme gibi geniş bir alana sahiptir. Ağır hasta ve yaşlılar için tuvaletli hastane yataklarımız var. Adından da anlaşılacağı gibi, hastanın banyoya gitme ihtiyacı, yatakta özel olarak tasarlanmış bir lazımlık ile karşılanır. Ayrıca hastayı kalkmaya zorlamadan dışkılama ihtiyacını da sağlar. Hastanın vücudu kendini desteklemek için serbestçe hareket etmelidir.

Tıbbi Yatak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir yatak satın alırken aşağıdaki ayrıntılar dikkate alınmalıdır: Doktorun önerdiği yatağa dikkat etmeliyiz. Hasta yatağı korunaklı olmalıdır. Hasta ağırlığını taşıyabilecek kadar güçlü olmalıdır.  Yatak fonksiyonu olmalıdır. Uzaktan kumandayla çalışabilmek gibi. Bakalım bakım yatağındaki işaretler ne anlama geliyor. Kaç santimetre diyorsanız, hastanın yatağının ne kadar aşağıda olduğu anlamına gelir. RBS fonksiyonu ile kol, bacak gibi uzuvların yatağın herhangi bir yerine sıkışması durumunda müdahale ile on veya on beş santimetre açılır.

Hasta Yatakları

Hasta Yatakları

Bir hasta konvülsiyonu veya şoku sırasında devreye giren CPR sistemi, hastayı otomatik olarak ilk müdahale ve acil durumda kullanılan acil durum moduna döndürür. Hasta güvenliğini sağlamalı, kenarları korumalı, ayaklar ve baş hareketli, sağlam malzemelerden yapılmış, kritik hastalar için dayanıklı olmalıdır.

Bunlar dikkat edilmesi gereken ana noktalardır. Küpeşte plakası, tıbbi yatak tarafı korkuluğunun açma ve kapama işlevleriyle bağlantılıdır. TV pozisyonu seansına gitmek isteyen hastaya hatırlatmak için kullanılır. Yatak veya uzaktan kumanda üzerindeki kilit işareti, hastanın farkında olmadan yatağa doğru hareket etmesini önlemek için hasta tarafından kullanılır. Hastanın karanlığına tepki olarak, bakıcılara yardımcı olmak için ampul benzeri bir işaret kullanılır. Hasta yatağı kiralama fiyatları hasta yataklarının özelliklerine göre değişmektedir. Hasta yatağı özellikleri, fonksiyonları arttıkça fiyatları da artabilir.

En iyi hasta yatakları

Hasta yatağı modelleri sayesinde insanlar pek çok hasta yatağı arasında kendilerine en uygun olan ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte olan hasta yatağını tercih edebilirler. Hasta yatakları genellikle hastaneler de hastaların tedavi süreçlerini daha rahat geçirmeleri için hastalara verilmiş olan bir hizmettir. Tekerlekli yapısı sayesinde acil bir müdahale gerektiği zaman hasta bakıcılar bu yatakları kolay bir şekilde yerinden oynatıp farklı bir yere taşıyabilirler.

Hasta yatakları kaliteli ve ortopedik olmalıdır. Orijinal olan hasta yatakları hastalarda yatak yaralarının oluşmasına izin vermez. En fazla tercih edilen hasta yatağı ise çok özellikli olan havalı hasta yatağıdır. Havalı hasta yatakları pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Hastaların hastalık durumuna göre hasta yatakları kullanılır. Hasta ne zaman iyileşme gösterirse o zaman hasta yatağında yatmasına gerek kalmaz. Hastaların bazıları yatağa bağlı iken bazıları kısa bir süreliğine yatağa bağlıdırlar.

Kaliteli hasta yatağı modelleri

Kaliteli hasta yatağı modelleri

Hasta Yatağı Avantajı Nedir?

Hasta yatağı çok avantajlıdır. Her şeyden önce hasta yatağı evlerde kullanılabilir. Farklı özelliklerde ve farklı boyutlarda olduğu için herkese uygun bir hasta yatağı bulunabilir. Standart düzeyde kalan hasta yatakları da vardır. Hasta yatakları hem satın alınabilir hem de kiralanabilir.

Hasta yatakları havalı, motorlu ve manuel olarak satılabiliyor. Hasta yatakları iki farklı şekilde hastalar için tasarlanmıştır. Bir tanesi manuel hasta yatakları ve bir diğeri ise motorlu hasta yatakları olarak bilinir. Hastanın hayatını kolaylaştıran manuel yatak modellerinin dezavantajı hasta yatağa kendi pozisyon vermek zorundadır. Hasta bu işi kendi başına yapamaz. Bunun için yanına bir yardımcı ya da refakatçi gerekiyor. Eğer hastanın yanında refakatçi bulunmuyorsa hareket kabiliyeti sınırlı bir hale gelir.

Hasta Yatağı Özellikleri

Hasta yatağı fiyatları firmalara göre ve kullanılan malzemeye göre farklılık gösterebiliyor. Bazı hasta yatakları daha dayanıklı ve daha kaliteli mallardan imal edilmişken bazıları kalitesi yeterli olmayan mallardan üretilmiştir. Hasta yatakları manuel ve 5 motorlu olabiliyor.

Hasta yataklarında korkuluklar yer alır. Bu korkuluklar sayesinde hastalar düşme tehlikesi yaşamaz. Hastalar uzaktan kumandalı bir hasta yatağını tercih ettiklerinde hasta yatağının bütün komutlarını ve hareketlerini kendileri ayarlayabilir. Hasta yatağı modellerinde çok özellikli havalı ve fazla motorlu olmak ile birlikte manuel olan hasta yatakları da bulunuyor. Manuel olan hasta yataklarının daha uygun fiyatlı olduğu bir gerçektir.

Kaliteli hasta yatağı

Kaliteli hasta yatağı

En Çok Tercih Edilen Hasta Yatağı

En fazla tercih edilen hasta yatakları özellikleri fazla olan ve uzaktan kumanda sistemi ile çalışan hasta yataklarıdır. Kaliteli malzemelerden üretilmiş olmaları ve lazımlık bulunması da oldukça önemlidir. Hasta yatakları seçilirken daha fazla özellikli olan hasta yatağı ve havalı hasta yatağı daha çok tercih ediliyor. Bu hasta yatakları hastaların ihtiyaçlarını daha çok karşılar nitelikte olduğu için hastalar kimseye ihtiyaç duymadan bu yatakları kullanabiliyor. Bu şekilde kendilerini daha rahat hissediyorlar. Hasta yataklarının altında lazımlık bulunması önemli bir konudur.

Hasta Yatakları Ve Hastaların Fiziksel Özellikleri?

Hasta yatakları hastalara uygun olmalıdır. Fiziksel özellikleri olması gerekenden fazla olan hastalar için gerektiği zaman özel hasta yatakları üretilebilirler. Buhasta yataklarının fiyatı biraz daha fazla oluyor. Özel tasarım hasta yatakları daha pahalıdır. Bazı hasta yatakları belli bir kiloya kadar hastaları taşınabiliyor. Bunun için hastalara uygun hasta yatakları seçilmesi oldukça önemli ve gerekli olan bir konudur. Fiziksel yaralanmalar meydana geldiği zaman hastalar için uzun bir yatakta kalma süreci denilebilir.

Bazı hastalar ise ömürleri boyunca bir yatağa bağlı kalabiliyorlar. Bu insanların morale oldukça fazla ihtiyacı oluyor. Kişilerin kendilerini daha iyi hissetmeleri için bu oldukça önemli olan bir konudur. Hastalara en iyi özellikli hasta yatakları tahsis edildiği zaman hastalar kendi ihtiyacını kendileri giderebilir ve bu şekilde kendilerini daha rahat hissederler. Hasta yatakları modern, konforlu ve uygun fiyatlı olmalıdır. Ancak bu şartlar sağlandığı zaman hastalar kaliteli bir şekilde zaman geçirirler.

Rahat hasta yatakları

Rahat hasta yatakları

Hasta Yataklarının Hastaya Uygunluğu

Hastalar kendilerine en uygun olan hasta yatağını seçmelidir. Aksi halde hastalar bulundukları yerde rahat edemezler. Hasta yatakları hastalara uygun bir şekilde üretilir. Hastalar düşünülerek ortopedik olan yataklar tercih edilir. Dinlenme sırasında hasta yatağının iç kısmını kişi kendisi oynatabilir. Hasta yatağı geniş olmalıdır. Bu hastanın rahat bir şekilde hareket etmesini sağlar. Hasta yatakları hem kiralanabiliyor hem de satın alınabiliyor. Kısa süre içerisinde hasta iyileşme eğilimi gösterecekse hasta yatakları kiralanmalıdır. Bu şekilde hasta yakınlarına ekstra bir masraf olmaz. Hastalara en uygun olan hasta yatağı doktor tarafından belirlenmelidir.

Kiralanan Hasta Yatakları

Kiralanan hasta yatakları düzgün bir şekilde kullanılmalıdır. Hasta yataklarına zarar vermemek gerekir. Hasta yatakları hastanın iyileşme sürecine kadar kullanılabilir. Hasta tamamen yatalak ise kiralamak yerine satın almak daha doğru olur.

Kiralık hasta yatakları

Kiralık hasta yatakları

Hasta yatakları farklı özelliklerde de bulunuyorlar. Hasta yatakları kaliteli ve ortopedik olmalıdır. Kiralık olan hasta yataklarına bakımlar iyi yapılmalıdır. Özellikli olan hasta yataklarını da kiralayabilirsiniz. Motorlu olan hasta yatakları sayesinde hastalar daha çok rahat ediyor. Manuel olan hasta yatakları rahat ve konforlu değildir. Hastalar için hasta yatağının modeli kadar kullanım süresi de önemli bir rol oynar. Geçici bir süreliğine kullanılacak yatak modelinde manuel olan hasta yatakları kiralanabilir.

Hasta yatakları

Hastane yatakları, tedavi gören ve yatalak hastaların konforunu sağlamak için üretilmektedir. Felçli hastalar hep aynı şekilde yatar, bu da eklem sorunlarına ve ağrılara yol açabilir. Genellikle böyle, hastanın sağlığına odaklanır. Hasta kanepesinin en önemli amacı hastayı yatakta rahat ettirmektir. Bu nedenle tedavi sürecini olumlu etkiler. Bu nedenle insan sağlığı için çok önemlidir. Hasta bakım yatakları normal yataklara göre daha çok yönlü, daha konforlu ve daha yumuşaktır. Birçok hasta yatağı modeli bulunmaktadır.

Hasta Yatakları Hangi Malzemeler Kullanılarak Yapılır?

Hasta yatağının orta kısmı çelik, demir veya alüminyumdan yapılmıştır. Metale toz boya uygulanarak küf önleme sağlanır. Boyama işleminde de temizlik yapılmaktadır. Yatak başlığı metal ve ahşaptan yapılmıştır. Başka maddelerin de kullanıldığı bilinmektedir. Çoğu durumda, çıkarılabilir başlıklar, hastayı fiziksel olarak kısıtlamaktan başka amaçlar için kullanılır. Ayrıca hastanın durumunu gösteren kayıtları, kontrolleri, idrar torbalarını ve benzeri öğeleri yerleştirmek için kullanılırlar. Hastaların çeşitli nedenlerle düşmesini önlemek için yan korkuluklar da kullanılmaktadır. Çıkarılabilir ve yüksekliği ayarlanabilir yan korkuluklar metal, ahşap ve alüminyum gibi malzemelerden yapılmıştır.

Hareketli hasta yatağı

Hareketli hasta yatağı

Hasta Yatağı Nitelikleri Nelerdir?

Hastanın yattığı yatağın yanındaki korkuluk sisteminin açılıp kapanmasını gösteren kumandası bulunuyor. Yine bakım yatağının televizyon durumuna getirilmesine yani dernek kurulmasına yardımcı olur. Hasta yatağı kilitleme plakası veya yatak kontrolü, hastanın istem dışı müdahalesini önlemek için kullanılır. Bu durumda genellikle dikkat çekmek için ampul işaretleri kullanılır. Bu işaret sayesinde karanlıkta kaldığınız durumlarda hastalar ve bakıcılar için hastane yataklarının kullanımı çok daha kolay olacaktır. Hasta sağlığı her şeyden önemlidir.

Hepimiz hasta olabiliriz. Yaşlılar bu konuda daha hassastır ve yeni doğan çocuklar kadar dikkatli olmaları gerekir. Hastaların hasta yatağında yemek yeme gibi önemli alanları vardır. Ağır hasta ve yaşlılar için tuvaletli bir yatak mevcuttur. Adından da anlaşılacağı gibi, hastanın tuvalet ihtiyacı yatakta özel bir tuvalet ile karşılanmaktadır. Ayrıca hastayı ayağa kaldırmadan tuvalet ihtiyacını da karşılar. Hastanın vücudu ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde rahat hareket edebilmelidir. Bu, yatak döndürme özelliği ile aşağı, yukarı şeklinde hareket ettirilebilir.

Hasta Bakım Yatağı Fiyatları Nedir?

Hastanede tedavileri tamamlanan hastalar taburcu edilir. Tedaviye evde devam eden hastalar için hastane yatağı satın almanız gerekmektedir. Hastane yatakları geçici olarak hasta olanlar için kiralanır. Bakım yatağı fiyatları yatak tipine göre değişiklik göstermektedir. Hastane yatağı satın almadan önce hastanın nasıl bir yatağa ihtiyacı olduğunu ve bakım yatağının fiyatını netleştirmeniz gerekir. Hastane yatakları, hasta bakıcısı için olduğu kadar hasta için de önemlidir.

Bakıcılar rahat çalışabilmelidir. Evde hastane yatağı kullanmak hem hastanın hem de sevdiğinin hayatını kolaylaştıracak bir karardır. Satın aldığınız yatak eve dönecek ve ücretsiz kurulum hizmeti verecektir. Bakım verenlere uzun süreli bakım teknik desteği sağlayan firmalar, sadece evlerde ve hastanelerde değil, aynı zamanda huzurevlerinde, tıbbi tesislerde, diyaliz merkezlerinde, fizyoterapi, rehabilitasyon merkezlerinde ve daha birçok yerde hasta yatakları sağlamaktadır. Elektrik, güvenlik, tuvalet, şişme yatak ve çeşitli yataklar kiralayabilir veya satın alabilirsiniz.

Hasta Yatakları Nereden Temin Edilir?

Hasta yatakları tıbbi cihaz satan firmalar tarafından satılmaktadır. Ayrıca hastane yatağı kiralamalarında hastaya uygun hasta yatakları da sağlanabilmektedir. Bir hasta yatağı fiyatı, yatağın işlevine bağlıdır. Hasta uzun süre yatalak değilse ve tedavisi kısa sürede tamamlanırsa hasta yatağı kiralama hizmetinden istediğiniz yatağı da alabilirsiniz. Hasta için hazırlanan tedavi sürecinde hastalık süreci atlatılırsa hasta ve hasta bakıcısına tedavi sürecinde destek olan yatağa hasta yatağı denir. Bu yatakları devlet yardımı ile ücretsiz almak için SSK’ya başvuruda bulunmanız gerekiyor. Hasta yatağının amacı, hastaya yatak yaralarından kaçınmak için ihtiyaç duyduğu konforu sağlamak olarak ifade edilir. Hasta yatağının hastanın tedavi sürecinde uzun süre kullanıldığı ve temizlik işi için ihtiyaç duyulan konfor ve rahatlığı sağladığı söylenmektedir.

Lazımlıklı Hasta Yatağı Özellikleri Nelerdir?

Hastanın tuvalet ihtiyacına yönelik, hastanın ihtiyacına göre düzenlenmiş yatak içi lazımlık eğitim sistemi olduğu belirtiliyor. Ailenin, hasta bakıcısının ve hastanın konforu düşünülerek tasarlanan ve hastanın konforu düşünülerek tasarlanan bu yatakların pek çok faydasına rastlayabilirsiniz. Hasta bakım aşamasından itibaren elektrik insan enerjisi gerektirmeyen bir ürün olarak tasarlanan hasta yatağı sistemi, herhangi bir insan müdahalesine ihtiyaç duymadan butonlarla yatağı istenilen şekle getirebilme özelliğine sahiptir. Hasta yatağı desteklediği motor sayısı ile doğru orantılı olarak ifade edilir.

2 Motorlu Hasta Yatağı Özellikleri Nedir?

2 Fonksiyonel elektrikli hasta yatakları, hastanın baş ve bacaklarının insan çabası harcamadan düğmeler kullanılarak hareket ettirilmesini sağlayan yataklar olarak tanımlanır ve genellikle hareketli hastaların tercih ettiği yatak olarak tanımlanır. Hasta karyolası iki motor tarafından kullanılan ve mümkünse butonlarla hastanın yemek yeme ve oturma gibi başının hareketini ve ayrıca bacakların hareketini sağlayan elektrikli yatak sistemidir. Bu, gerektiğinde bir düğmeye basılarak elde edilebilir. Yatak sisteminin tedavi süresince hastayı güçlü bir şekilde destekleyerek iyileşme sürecini desteklediği söylenebilir.

3 Motorlu Hasta Yatağı Özellikleri Nelerdir?

Üç fonksiyonun gözlemlendiği üç motorlu hasta yatağı ve hastanın baş ve bacaklarının hareketinde yer alan motorlara ek olarak mümkünse asansörlü yatak sistemi olarak kendini ifade eden bir yatak sistemidir. Üçüncü motor hareket ettikçe, düğme hastanın yatağını yukarı ve aşağı hareket ettirir. Ayrıca, yatağın yükseltilip alçaltılması sırasında yatağın hastanın durumundan yükseltilip alçaltılması prensibine dayalı olarak hasta bakımı için hasta yatağı yapıldığı belirtilmektedir. Hasta yatağında gözlemlenen fonksiyon, özellikle hareket etmesi muhtemel olmayan hastalar için hasta ve bakıcı için ciddi bir çare olabilir, çünkü üç motorun hareketi hasta bakımı açısından önemlidir.

Fonksiyonel hasta yatakları

Hasta yatakları özel olarak, yatan hastalar için tasarlanan yataklardır. Hastaların, devamlı yatmasına bağlı bazı rahatsızlıkların önlenmesi amacı ile ve tedavi sürecinde hastayı rahat ettirmektir. Tedavi süresi Uzun süren ve yatmayı gerektiren durumlarda kas ve iskelet sistemi hastalıklarına sebep olabilmektedir. Uzun süre yatmak Dolaşımı da olumsuz etkiler ve uzun süren yatarak dinlenme dönemleri dolaşım bozukluklarına da sebep olabilir. Diğer önemli nokta ise Yatak yarası denen rahatsızlık, hareket yetersizliğine veya yokluğuna bağlı olarak gelişmektedir ve tedavisi oldukça güçtür. Hasta yatağı yalnızca hastanelerde kullanılır. Kliniklerde, evlerde ve diğer sağlık hizmeti veren kuruluşlarda da tercih edilir.

Hasta Yataklarını Diğer Yataklardan Ayıran Özellikler Nedir?

Hasta yatağı daha işlevsel özelliklere ve hareket kabiliyetine sahip yataklardır. Hasta yağında bulunması gereken özellikler ise;

  • Hasta yatağında, güvenlik açısından yan korkuluklar olmak zorundadır. Bunlar hastanın düşmesini engeller. Hem hasta hem de hastaya bakan kişi için güvenilirliği artırır.
  • Yatağın baş kısmı özellikle rahat olmalıdır. Bunun için yastık anatomik özellikte olmalıdır.
  • Hasta yatağı, hastanın rahat bir şekilde çıkıp yatabilmesi için boyu çok yüksek olmamalıdır.
  • Hasta, rahat bir şekilde yatağından inip tekrar çıkabilmesi için hem ayak kısmında hem de baş kısmında destekler bulunmalıdır.
  • Havalı yataklar kullanılmalıdır.

Hasta Yatakları Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

Uzun süre yatarak tedavi gören hastalarda, yatmaya bağlı başka hastalıklar ortaya çıkabilir. Hastanın tedavisini uzatmak ve ayrıca başka bir durumla karşı karşıya kalmaması için hasta yatakları özel olarak tasarlanmıştır.

Hasta yatağı, herhangi rahatsızlık sonucu beli bir süre yatağa bağlı kalan hastaların tedavisinde kullanılmalıdır. Bu süre evde de geçebilir. Böyle durumlarda hasta yatağı satın alma ya da hasta yatağı kiralama seçeneği vardır.

Hasta yatakları; hastane, diyaliz merkezleri, huzur evleri ve evlere kadar kurulum ve nakliye seçenekleriyle hasta yatağı teslimatı yapılır. Satış sonrası destek veren bazı firmalar da bulunmaktadır.

Medikal hasta yatakları

Medikal hasta yatakları

Hasta Yatağında Olması Gereken Özellikler

Günümüzde hasta yatakları artık ileri teknoloji ile üretilmektedir. Daha önceden manuel olarak sunulan birçok özellikte artık elektronik olarak sağlanabilmeye başlanmıştır. Bir hasta için, yatak seçimi yapılırken bütün seçenekler değerlendirilmelidir. Hasta yatakları çok farklı özelliklere sahip olabilir. Bu teknolojinin en çok bilineni kumanda ile yükseltilip alçaltılabilen hasta yatakları olarak dikkat çekmektedir. Hasta yatağı fiyatlarıözelliklerine göre değişkenlik gösterir.

Hasta Yatağının Kullanım Alanları

Hasta kişiler, hastanelere yatırıldığında yüksek kaliteli bir bakım hizmeti almak isterler. Ayrıca hasta hastaneden çıktıktan sonra evde bakımı devam edebilir. Sağlık hizmetlerinin başarıya ulaşmasını ve kişinin iyileşmesini sağlayıp sürdürülmesini sağlamanın yollarından biri de yüksek konfor sunmaktır. Hasta yatağı sadece hastalık durumlarında değil, yaşlıların bakım süreçlerinde de tercih edilir. Yaşlılığın etkisiyle kendilerini rahat ettirmek ve konforlu bir bakım süreci sağlamak bakım kalitesini artırır. Bu nedenle hasta yataklarının kaliteli ve konforlu olması oldukça önem taşır. Hasta yatağının konforlu olması, hastanın iyi dinlenmesi açısından önemlidir. Moral olarak yüksek olması her zaman önemlidir.

Hasta Yatağı Kullanımının Önemi

İnsanların hayatta en çok istediği şey sağlıklı ve muhtaç olmadan yaşamadır. Hastalıklar ya da doğuştan gelen bir sorun sebebiyle başkasının bakımına muhtaç olunabilir. Beklenmedik bir anda gelişen bir durumdan ötürü başkasına muhtaç olan kişiler, hastalıktan daha çok başkasının bakımına ihtiyaç duymasından dolayı daha farklı psikolojik sorunlar yaşayabiliyor. Böyle durumlarda hasta yakınları ve bakan kişiler olarak, hastanın ihtiyaçları iyi gözlenmeli ve bilinçli olunmalıdır. Öncelikle hastanın hem fizikken hem de ruhen kendini iyi ve rahat hissetmesi gereklidir. Bunun için hasta yatağı gerekli ihtiyaçlar arasındadır.

Hasta Yatağında Kalitenin Önemi

Hasta yatakları, hasta karyolası ile beraber kullanılır. Seçim yapılırken bu şartları değerlendirerek yapılması gerekir. Felç ya da omurga ile ilgili başka sorunlar gibi durumlarda, hastalar lokal ya da genel olarak hareket kabiliyetlerini kısıtlanmış ya da yitirmiş olmaktadır. Hatta bazı felç türlerinde hastalar ellerini bile kullanamaz duruma gelmektedir. Bu süreçte hastaların kaliteli yatak kullanılması, onlar için konfor sağlayacak ve rahat etmelerine katkı sağlayacaktır.

Hasta yataklarında tercih edilen yataklar; en başta ortopedik olmalıdır. Ortopedik yataklar hastanın şeklini alarak, hastaya rahatsızlık vermez, aksine hastanın yatağa temas eden her türlü bölgesini destekleyerek yatak yaraların oluşmasını önler. Bu da hastanın sürekli aynı pozisyonda kalması gereken durumlarda, en azından omurga ve sırtına bir destek sağlayarak rahat ettirir.

Günümüzde farklı fonksiyonlara sahip, ileri teknoloji hasta yatağı modelleri de bulunmaktadır. Bu hasta yataklarında bulunan birçok işlevle hastaların ihtiyaçlarının bir kısmını kendi başlarına da gidermelerini sağlayarak, hastaya kendini iyi hissettirir. Hastaya bakan kişiye de kolaylık sağlar.

Kaliteli Yataklarda Aranılan Özellikler Nelerdir?

Tüm hasta yataklarının üretilmesi esnasında hastaların rahat etmesi ve konforlu olmasını sağlamak amaçlanır. Tüm hasta yatakları normal yataklardan daha işlevsel özelliklere sahip olmalıdır. Rahatlık; hasta yataklarında ilk aranan özelliktir. Günler, aylar ve yıllar boyunca yatmak zorunda olan hastalar için yataklar yaşam alanları olmaktadır. Ortopedik yataklar öne çıkanlar arasında olsa da çok daha farklı yatak modelleri de bulunur.  Hasta yataklarının tekerlekli olması, büyük kolaylık sağlar. Yatağın çekilmesini ve etrafının da rahat bir şekilde temizlenmesini sağlar.

Hasta Yatağının Hijyenik Olması

Hijyen; hasta yatakları için olmazsa olmazdır. Hasta yataklarının temizliği kolay olmalıdır. Kolay yıkanabilir olmalıdır. Hasta yataklarının dışında koruyucu olarak alez kullanılabilir. Sağlıkları için temizliğe çok dikkat edilmelidir. Hasta yakınları için en kolay yıkama ve temizleme özelliği sunan yataklar tercih edilmelidir. Bazı modellerde lazımlık özelliği bulunur. Kalkamayacak durumlardaki hastalar için tuvalet ihtiyacının olduğu yerde halledilmesine olanak sağlar, hasta yakınına büyük kolaylık oluşturur. Temizlenmeleri de çok kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Hava alan yatak modelleri ise son yıllarda normal yataklar için ön plana çıkan özelliklerdendir. Normal yataklarda, gece boyunca sürekli dönerek hava alma işlevi gerçekleşeceğinden en gerekli özelliklerden olmasa da hasta yatakları için gerekli bir özelliktir. Hareketsiz yatmak zorunda kalan hastalarda, yatağa temas eden bölgelerde basıncın ve ağırlığın etkisi ile ter ve neme bağlı olarak yatak yaraları oluşur. Hareketsizlikten dolayı oluşan bu yaralar enfeksiyon sebebi ile kötüleşen bu yaraların sebebi oluşan nemdir. Havalı yatak sistemlerinde bulunan havalandırma kanalları rutubet ve nem önlenebilir. Yaraların oluşumunun da önüne geçer.

Hasta Yataklarında Masaj Özelliği

Hareketsiz yatan pek çok hastanın en büyük sağlık sorunlarından biri de dolaşım bozukluğundan kaynaklanır. Hasta yataklarının üretimlerinde yatağa masaj sistemi eklenir. Böylece hastanın istenilen bölgesine masaj yapılması sağlanmaktadır. Masaj sayesinde hastanın kan dolaşımı hızlanır. Ağrılarını azaltabilir. Sadece hastalar için değil ileri yaşlardaki insanların da hasta yataklarına ihtiyaç duyduğu unutulmamalıdır.

Hasta Yataklarının Ayarlanabilir Olması

Hasta yataklarında aranması gereken bir diğer özellik ise, kumanda sistemi ile baş, sırt ve ayak bölgesinin ayarlanabilir olmasıdır. Hastaların uyku, yeme ve içme ya da oturma gibi ihtiyaçlarında kullanılması önemli olan bu özellik, kaliteli bir hasta yatağı ile mümkündür. Hastanın sağa ve sola rahat dönmesini sağlayan yatak modelleri de bulunmaktadır. Hasta yatağı fiyatları yatağın kalitesine ve ne kadar özelliği olduğuna göre değişim gösterir. Bütçenize en uygun fiyatlarla, aradığınız özellikteki hasta yatak modellerine ulaşmanız mümkündür. Satın alma dışında hasta yatağı kiralama hizmeti de vermektedir.

Hasta Yatağı Özellikleri

Evde bakılan yatalak hastalar için en önemli unsur hasta yatağıdır. Bazı hastalıklar sebebiyle siz ya da bir yakınınız kısmen veya tamamen yatağa bağlı olabilirsiniz. Hem hastanın rahat etmesi hem de bakan kişinin bakımı rahat yapabilmesi için hasta yatağı çok önemlidir. Hastanın bakımının kolay yapılabileceği, rahat yemek yiyebileceği, tuvalet ihtiyacını giderebileceği ve rahat pozisyonda yatabileceği bir yatak en büyük yardımcıdır. Hastane ortamında hastanın rahatça bakılabildiği ve hastanın da rahat ettiği yatakları ev ortamınızda da kullanabilirsiniz.

Hasta Yatağı

Hasta Yatağı

Hasta Yataklarının Özellikleri 

Hasta yataklarının evinizdeki normal yataklardan farkı, hareket özelliğine sahip olmasıdır. Hareket özelliği günün tamamını ya da büyük kısmını yatakta geçirecek olan hastalar ve bakımını yapacak olan kişiler için hasta karyolası kolaylık ve rahatlık imkânı sunmaktadır. Rahat ve sağlıklı bir yatak hastanın iyileşme sürecine ve moraline de katkıda bulunacaktır.

Hasta yatakları, hastanın durumuna göre farklı çeşitlerde üretilmektedir. Bu yatakların baş ve bacak kısımları yükselip alçalma özelliğine sahiptir. Ayrıca hastanın güvenliği açısından indirilip kaldırılabilen yan kollar sayesinde hastaya bakacak kişiye de büyük kolaylık sağlamaktadır.

Hasta Yataklarının Çeşitleri

Hasta ve hastaya bakan kişi için büyük kolaylık ve güvenlik sağlayan hasta yataklarının çeşitleri vardır. Bu yataklar hastanın hareket edilebilirlik durumuna göre bazı farklılıklar göstermektedir. Sürekli yatmak zorunda olan hastalar için dizayn edilmiş olan bu yataklar evinizdeki yataklar gibi sabit değildir. Sırt ve ayak kısmının hareket etme özelliği vardır. Yatağın yükselme ve alçalma fonksiyonu da bulunur. Yatağın kenarlarındaki askılar sayesinde gerekli malzeme ve serumları asabilirsiniz. Tekerlekli olduğu için taşınması ve odadan odaya yer değiştirilmesi çok kolay olacaktır.

Havalı Hasta Yatakları 

Özellikli hiç kalkamayan hastalar için kullanılan yataklardır. Yatağın yüzeyinde özel tasarım hava delikleri vardır. Bu delikler sayesinde sürekli yatmak zorunda olan hastaların terlemesi önlenir. Elektrikli olan bu yatakların elektrik kesilmesi durumunda da pilleri devreye girer ve bir süre daha kullanılabilir. Yanlarında serum askıları vardır. Kumanda ile hareket ettirilebilir ve antibakteriyel malzemelerden üretildiği için son derece sağlıklıdır. Hastaların vücudunda sürekli yatmaktan oluşabilecek yaraların önüne geçmek için özel üretilmiştir.

Lazımlıklı Hasta Yatakları 

Bazı yatalak hastalar tuvalet ihtiyacını gidermek için tuvalete gidemeyecek durumdadır. Bu hastalar için üretilen hasta yatağının altına bir sürgü yerleştirilebilmekte, hasta bu şekilde tuvalet ihtiyacını kalkmadan gönderebilmektedir. Bu da hasta ve bakıcısı için büyük kolaylık sağlamaktadır. Diğer hasta yataklarından farkı belli ölçülere göre yapılmasıdır. Baş ve ayak kısmı hareket edebilir. Serum askılıkları ve yanlarında çelik  korkulukları vardır. Tekerleklerindeki fren sistemi sayesinde hareketlenmelere karşı sabitlenme özelliği vardır. Ağır hastalarında kullanabileceği şekilde dizayn edilmiştir. Elektrik kesilmesi durumunda  bir süre daha kullanılabilme özelliğine sahiptir. Kirlenmesi halinde bir bezle kolaylıkla temizlenebilmektedir. Hijyen, mahremiyet ve hasta güvenliği açısından çok kullanışlıdır.

Lazımlıklı Hasta Yatakları

Lazımlıklı Hasta Yatakları

Ev Tipi Hasta Yatakları 

Görüntü açısından evde kullanılan yataklara benzeyen medikal özelliklere sahip yataklardır. Yatalak olan ya da uzun süre yatmak zorunda olan hastalar için serum askılı, tekerlekli ve kilit sistemi ile üretilmiştir. Böylece ev ortamında odadan odaya kalayca geçirilebilir ve yer değiştirilebilir. Sırt ve ayak kısmının hareket edebilme özelliği vardır. Ev tipi havalı hasta yatağı hastanın moralini düzeltmek açısından da önemlidir.

Ev Tipi Hasta Yatakları

Ev Tipi Hasta Yatakları

Hasta Yatağı Nereden Alınmalı? 

Özel bakıma ihtiyacı olan sürekli ve geçici olarak yatmak zorunda olan hastalar için dizayn edilen yataklara hasta yatağı ya da hasta karyolası adı verebilmektedir. Hasta karyolası seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Hastanın sağlığı açısından sıhhi olması çok önemlidir. Ucuz ve güvenilir olmayan firmalardan hasta karyolası almak veya kiralamak sizi ve hastanızı zor durumda bırakabilir ve istemediğiniz sonuçlara sebep olabilir.

Geçici süreliğine yatacak hastalar için hasta  yatağı kiralama işi yapan medikal firmalarından yardım alabilirsiniz. Hastanızın sağlığı, morali ve iyileşme sürecinin ilerlemesi açısından hasta yatağı ve hasta karyolası seçimi çok önemlidir. Ayrıca hastaya bakacak olan kişiye kolaylık sağlaması açısından da en uygun ve en sağlıklı yatak seçimini yapmanız çok önemlidir. Bu seçimi yaparken de uzman medikal firmalarına başvurmalısınız. Hasta yatağı kiralama hizmetinde firmamızdan destek alabilirsiniz.