Yazılar

Hasta yatağı satış mağazası

Hasta yatağı almak istediğinizde kimden alacağınızı ve en doğru, güvenilir ürünü nasıl  alacağınızı bilmeniz gerekir. Hastane yatağı üreten veya satan firmaları ihtiyaçlarınıza göre karşılaştırır ve size en uygun hizmeti veren firmayı seçebilirsiniz.

Hastane yatağı almadan önce şu bilinmelidir. Mümkün olduğunca çok sayıda üreticiden hastane yatağı almaya çalışmalısınız. Kötü ve kalitesiz üretilmiş hasta yatakları ile karşılaşmamak ve kusurlu ürün satın almamak için hastalarınızın ihtiyaç duyduğu üründe aradığınız özelliklerin birçoğunu yazın. Çevrenizde ve internette bulacağınız tüm firmalara sorun.

Şirketler hastane yatağı üretimi ve satışı konusunda uzmanlaşmış mı diye dikkat edin. Bu nedenle ürünü alacağınız firmanın uzun süreli hastanede yatan hastalarda ne gibi rahatsızlıklar oluşabileceğini bilmesi ve buna göre önlem alması gerekir.

Hasta Yatakları Nedir?

Hastaların sağlık, fiziksel ve sosyal tedavi görmelerine yardımcı olan mobil  yatak modeline hastane yatağı denir. Genel olarak yatak, başın kaldırılması ve indirilmesi ile bacakların kaldırılması ve indirilmesinden oluşur. Ayrıca hasta yatağı modellerinde hastanın düşmesini engelleyen yan korkuluklar hastane yatağının vazgeçilmez bir parçasıdır. Bir hasta yatağı için bir  yan korkuluk gerekli olduğu gibi, bir yatak için bir IV kolonu ve tekerlekler gereklidir.

Hasta Yatağı Fabrika Satış Mağazası

Hasta Yatağı Fabrika Satış Mağazası

Hasta Yatakları Çeşitleri

Hastane yataklarını sınıflandırmamız gerekirse, bunları hareketlilik ve fiziksel aparatlara göre sınıflandırabiliriz. Hareketliliklerine göre 2 hastane yatağını manuel yatak ve motorlu yatak olarak değerlendirebiliriz. Motorlu hastane yatakları; 2 motorlu yatak, 3 motorlu yatak ve 4 motorlu yatak olarak ayrılabilir. Donanımına ve görünümüne göre  hastane yatağı ve ahşap  hasta yatağı olarak ikiye ayırabiliriz.

Manuel Hasta Yatakları

Manuel hastane yatağı adından da anlaşılacağı gibi  elle hareket ettirilebilen bir yataktır. Standart hasta ihtiyaçlarını karşılayan manuel hastane yatağı modelleri, yapı kalitesi tarafından önerilmemektedir. Manuel hastane yatağı modellerinde hastane yatağının hareketliliğini sağlamak için el krank sistemi uygulanmıştır. Hareketliliğin temeli olan rulmanlar, elle dönerken kullanılır. Dayanıklı ve kaliteli rulmanlar kullanılmasına rağmen bu rulmanlar uzun süreli hava koşullarında sürekli sürtünme nedeniyle aşınmaya maruz kalmaktadır.

Manuel hasta yatağı

Manuel hasta yatağı

2. El Hasta Yatakları

2. El hasta yatakları kullanılmış hastane yatakları söz konusu olduğunda yeni bir hasta yatağı almanızı önerir. 2. El hasta yatağı fiyatları hastane yatağının nakliyesi masrafları kendisine ait olmak üzere kabul edilecektir. Yatak şiltesi kullanıldığı için hastaya enfeksiyon bulaşma riski çok yüksektir, bu nedenle hastane yatağı için yeni bir şilte gerekir. Tüm bunları bir araya getirdiğinizde ve garanti kapsamına girmediğini düşündüğünüzde, aynı fiyata yeni hastane yatağı alabilecek hasta yakınlarının kullanılmış hastane yatağı almamalarını öneririz.

Kullanılmış hastane yatağı arayan hasta yakınlarının bunları düşünmelerini ve satın almalarını tavsiye ederiz. Kullanılmış hastane yataklarında en büyük sorun garanti eksikliğidir. Arıza durumunda hastanın arıza olasılığının sıfır olduğu bir yatak satın almasından ziyade hasta bunun farkında olmalıdır. Hasta yakınlarının hastane yatağının kurulum aşamasında desteklenmeyen eski bir hasta yatağı bulması kurulum sürecinde de hizmet bedeli ödeyecektir.

Ahşap Hasta Yatakları

Ahşap hastane yataklarının en büyük avantajı hastaları korunma psikolojisinden kurtarmasıdır. Evde tedavi görecek hastalar için ahşap hasta karyolalarının kullanılması avantajlıdır. Hastanın kendini koğuştan daha fazla evinde hissetmesini sağlamak, psikolojik olarak hastanın tedavi sürecini destekleyecektir. Ahşap hasta karyolalarının bir diğer avantajı da hasta kullanımı bittikten sonra hareketli bir bazaya dönüşmesidir. Yaşlılara büyük rahatlık getiren ahşap hasta karyolaları, sadece hastane yatağı  olarak kullanılmayabilir, aynı zamanda mobil stant haline de gelebilmektedir.

Kendine has özellikleri ile ahşap hasta yataklarını sunmaktadır. 2 motorlu ahşap hasta karyolası ve ahşap hasta karyolasının en önemli özelliği yan kokusunun ahşap olması ve alçaltıldığında baza görünümüne sahip olmasıdır. Yataklı ahşap hasta karyolası, ev tipi yatak tasarımlarının görünümünü hasta yatağı görünümünün ötesine taşıyor.

Ahşap hasta yatağı

Ahşap hasta yatağı

Bu sayede hem hastane yatağı hem de baza olabilen mobil yatak olarak iki aşamada kullanılabilir. Ahşap hasta yatağı tasarımlarının ev tasarımında kullanımı yaygın olsa da huzurevlerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Ahşap hastane karyolalarının fiyatları, kalitesine ve motor seçeneklerine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca hasta yatağı kiralama fırsatları vardır. Satın alıp elinizde kalacağına kiralayıp, kullanıp geri iade edebilirsiniz.

Ev Tipi Hasta Yatakları

Evde hastane yatağı tipi, yüksek hareket kabiliyeti ve hareketliliği nedeniyle en popüler olanıdır. Bu serideki tüm hasta karyola modellerini evde hastane yatağı tipi standartlarına uygun olarak üretmektedir. Tüm evde hasta yatağı seçenekleri portatif, elektrikli ve uzaktan kumandalıdır. Aynı zamanda başucu korkuluğu da aile kullanımı için uygundur. Evde hastane yatağı modelleri arasında en çok tavsiye edilen model olarak; ahşap hasta yatakları ürettiği tüm hastane yatağı modelleri ev tipi hastane yatağı serisine aittir.

Ev tipi hastane yatağı modelleri

Ev tipi hastane yatağı modelleri

Felçli Hasta Yatakları

Felçli hasta Yatağı; Genellikle bakıma ihtiyacı olan hastalarda tercih edilir. Eğimli yatak modelleri, bakıma ihtiyacı olan hastalarda bükülme sorunu olacağından tavsiye edilir. Paralitik yataklar olarak tanımladığımız hasta karyolalarının modelleri  en az 3 motora sahip olmalıdır.

Mutlak felçli hastalar alçaltılıp yükseltilebilen yükseltilmiş yatak modelleri kullanmalıdır. Hareket kabiliyeti kısıtlı olan felçli hastalar, bakıcılar yardımıyla desteklenecektir. Bu durumda hasta yatağının en önemli özelliği  yukarı ve aşağı hareket ettirilebilmesidir.

Hasta yatağı satış ve kiralama mağazası

Hasta yatağı alırken bu yatağın nasıl bir hasta için kullanılacağı ya da ne derece ağır bir hasta için kullanılacağı veya hastanın yatağa bağlı yaşayıp yaşamayacağı çok önemli bir husustur. Özellikle evde bulunan hasta için hasta yataklarını daha dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekir. Çünkü hastanız evin içinde sürekli olarak bu yatak üzerinde yatacağından, hatta bazı hastaların bir daha ayağa kalkmama gibi durumları olabileceği için, hastanın yatağının çok özenli ve hastaya uygun bir şekilde seçilmesi gerekir. Bu sebepten ötürü hastanızın sağlığı açısından rahat olacak ve hastanızı incitmeyecek, hareketlerini zorlaştırmayacak yataklar tercih etmelisiniz.

Hasta Yatağı Nasıl Seçilir?

Hasta yatağı seçerken hastanızın ne derece hasta olduğunu yatağa bağlı olup olmayacağını öncelikle belirlemeniz gerekiyor. Daha sonra hastanız için en iyi ve en uygun yatağı seçmelisiniz. Hastanızın sağlığı açısından rahat, hastanızın durumunu kötüye götürmeyecek, onun rahat bir şekilde dinlemesini sağlayacak kaliteli yataklar tercih etmeniz gerekir. Yatakta sürekli bir şekilde uzanırsak vücudumuz şekil alır, vücudunuzun rahat edebilmesi için, özellikle omurganızın sağlığını koruması için hastanız adına en iyi yatağı seçmelisiniz. Özellikle sırt kısmına ağırlık veriliyorsa, sürekli olarak hasta sırt üstü uzanıyorsa, yanlış seçimde bulunacağınız yatak sırt ağrılarına sebep olacaktır. Bu sebepten ötürü hastanızın sağlığı için en uygun yatağı tercih etmelisiniz.

Hasta Yatakları

Hasta Yatakları

Doğru Yatak Tercihi

Hastaların evlerinde kullandıkları yataklar hastalar için çok da uygun değildir. Uzmanlar eğer evinizde yatalak bir hastanız var ise yani yatalaktan kasıt şudur; yatağa bağlı yaşayan, fiziksel aktiviteleri yerine getirememe durumudur. Bu tarz hastalar için hasta yatağı oldukça önemli bir faktördür. Yatağa mahkûm kalan insanların sürekli yatakta olmaları sebebiyle, hastaların yatakla birleştiği kısımlarda yaralanmalar, kızarıklıklar meydana gelebilir. Bunu önlemek amacıyla hava basan yataklar vardır. Bu yataklar sayesinde hastalar yatakla olan temasları azalacak şekilde yaralanmalara engel olunur.

Ağrıları hafifletecek, size rahatlık sağlayacak, vücut şeklinizi alabilecek yataklar tercih etmeniz hastanız açısından çok daha sağlıklı olacaktır. Aldığınız yatağı bir kaç yıl daha kullanacağınızı da göz önüne alarak yanlış yatak seçimi yapmamalısınız. Yanlış bir yatak seçimi ciddi sağlık problemine neden olur. Beğendiğiniz yatağı almanın yanı sıra hastanızın daha rahat edebileceği yatakları tercih ediniz.

Hasta Yatağı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Öncelikle hasta yatağı kiralama modelleri incelenirken hasta yatağının motorlu mu? Yoksa manuel mi? Elektrikli mi olacağına karar verirken bilmeniz gereken bazı hususlar vardır. En çok tercih edilen yatak modellerine bakıldığında motorlu yatak modellerinin olduğunu görürüz. Bu yatakların alt kısmında motor bulunur ve yataklar uzaktan kumanda ile kontrol edilir.

Yatağınıza vermek istediğiniz şekilleri kimseye ihtiyaç duymadan kendi başınıza kumanda yardımı sayesinde rahatlıkla ve kolay bir şekilde verebilirsiniz. Bu tarz yatakları genellikle yaşı ilerlemiş olup hastası olan kişiler tercih eder. Bunun sebebi ise yaşlı olan bireyler hastaları ile ilgilenirken her şeyi bir başlarına yapamazlar ve yine hasta olan kişi de ihtiyaçları karşılanmadığından bu durum ikisi için zor bir hal alır. İşte tam da bu gibi durumlarda motorlu yataklar çok avantajlı olur.

Motorlu Hasta Yataklarının Ayrıcalıkları 

Hasta yatağı alınırken dikkat edilmesi gereken bir başka durum ise hasta yatağı fiyatları. Bu fiyatlar yatağın özelliğiyle doğru orantılı olarak artar ya da azalır. Örneğin motorlu hasta yatakları manuel hasta yataklarına oranla daha pahalıdır. Aynı zamanda motorlu olan hasta yatakları, manuel olan hasta yataklarından daha teknolojik bir seviyededir. Konfor bakımından da pratik olarak ve kolay bir şekilde kullanılan motorlu yataklar daha avantajlıdır. Manuel hasta yatağında ise hastanın bütün pozisyonlarının tamamı el ile yapılır. Yatağın yan köşelerinde kollar bulunur.

Hasta yatağı ancak kollar yardımı ile hareket ettirilir. Bu hasta yatakları hastaya bakan kişileri daha çok yorup daha çok yıpratır. Normalde motorlu hasta yatağı ile kolayca yapılabilecek yatağı hareket ettirme işlemi, manuel olan yataklarda işleri biraz daha zorlaştırır. Zaten biraz sabır gerektiren bir iş olduğu için hastalara motorlu hasta yatakları önerilir.

Motorlu hasta yatakları

Motorlu hasta yatakları

Kilolu Hastalarda Hasta Yatağı

Eğer hastanız kilolu ise bazı firmalar tarafından işin bu kısmı da düşünülmüştür. Kilolu hastalar için motorlu olan hasta yatakları önerilir. Manuel olan yatakları kaldırmak, yükseltmek ve indirmek zaten çok zor, bir de buna ağırlık eklendiğinde kaldırılıp indirilmesi çok daha zor olacaktır. Bunun için kilolu hastalar motorlu hasta yataklarını tercih etmeliler. Hem kendileri için hem de hastaya bakan kişi için motorlu yataklar çok daha uygun olacaktır.

Kilolu hastaların hareket pratiği çok azdır. Yani bu hastaya ya yatakta yön vereceksiniz ya da yatağa yön vereceksiniz. Bu sebepten ötürü manuel olan yataklarda bu işlemler çok zordur. Motorlu hasta yatağı modellerinde uzaktan kumanda ile hastanın yatağını istediğiniz konuma getirebilirsiniz. Hasta yatağının ağırlığı taşıyabilmesi açısından demirli olmalıdır. Hatta demirlerinin de çok sağlam  olması gerekir. Kilolarınızdan dolayı kullanabileceğiniz yataklardan biri de havalı yataklardır. Özellikle hareket yeteneğiniz kısıtlı ise az hareket ediyorsanız bu yatakları tercih etmelisiniz. Havalı yataklar özellikle kilolu hastalar için önerilir. Bu sayede hasta çok daha konforlu bir yatış süreci geçirir.

Fiyatı Uygun Hasta Yatakları

Hasta yatağı belirli bir süre yatalak kalmak zorunda olan hastalar için farklı özelliklerde üretilen yataklara verilen isimdir. Uzun bir süre yatmak zorunda olan bir hasta için herkesin kullandığı herhangi bir yatak pek uygun olmaz. Çünkü yatalak hastaların farklı ihtiyaçları olabilir. Üstelik bazı hastalar kendi kendine kıpırdayamaz ve yemek yemekte zorlanabilir. Hastaların kiloları, özellikleri ve neleri yapıp neleri yapamadıklarına göre farklı yataklar üretiliyor. Öncelikle hasta yatağı seçilirken bunlar göz önünde bulundurularak en iyi seçim yapılmalıdır.

Hasta Yatağı Kiralama İşlemleri

Hasta yatağı kiralama, o an için bir hasta yatağı satın almakta zorlanan hasta yakınları için diğer bir seçenektir. Kiralama ya da satın alma arasında bir karar verirken hastanın ne kadar süre yatakta kalacağına dikkat edilerek bir karar verilebilir. Ayrıca hastanın ihtiyaçları doğrultusunda alınması gereken yatak çok daha özellikli ve pahalı bir yataksa da kiralama yöntemi en iyi seçenek olabilir.

Hasta yatakları özelliklerine göre bir kaç çeşide ayrılır. Bunlardan en çok tercih edilenleri tam elektrikli hastane yatağı modelleridir. Hasta yataklarındaki motor sayısı ile yatağın sahip olduğu hareket kabiliyetleri doğru orantılıdır. Yani 2 motorlu bir yatak sırt ve ayak hareketi olmak üzere iki hareket yapabiliyorken, 3 motorlu yataklar hem bu iki hareketi yapar hem de yukarı aşağı asansör hareketi yapabilme kapasitesine sahiptirler. 4 motorlu yataklar da ise hastanın dik şekilde baş aşağı ayak yukarı veya tam tersi olan ayak yukarıda baş aşağıda konuma gelebilmesini sağlayan trendelenburg sistemi mevcuttur.

Tam elektrikli hastane yatağı çeşitleri

Tam elektrikli hastane yatağı çeşitleri

Hasta Yatağı Fiyatları Nasıldır?

Hasta yatağı fiyatları da yatakların özelliklerine göre değişir. Hem hasta bakmak hem de hasta yatağı satın almak ve diğer maddi yükümlülükler hastaların yakınları için zordur. Bu yüzden yatak seçerken hastanın nelere ihtiyaç duyacağı belirlenmelidir. Ne kadar süre kullanacağı ve ne tarz bir yatak alınacağı ya da kiralanacağı belirlenirken bu konuda profesyonel ve güvenilir bir hizmet veren deneyimli bir firmadan yardım alabilirsiniz. Hem yatak üretip satan hem de kiralayan bir firma size yardımcı olacaktır.

Havalı Yatak Modelleri

Havalı yatak hasta yatakları arasında en çok tercih edilenlerden birisidir. Bu yatağın özelliği döşeğin hemen altına yerleştirilen bir sistemle belirli aralıklarla hastanın vücuduna hava üflemesidir. Bildiğiniz gibi uzun süre yatalak olan hastaların en büyük sorunlarından birisi, bası yaralarıdır. Bu yaralar yatak ve hastanın vücudunun arasındaki sürtünmeden kaynaklı yaralardır.

Hastaların konforu için çok ciddi sorunlar olan bu yaralar havalı yataklarla en alt seviyeye indirilebilir. Hastanın ısınmasını ve de yaralanmasını engelleyen havalı yataklardan satın alabilirsiniz.

Havalı Hasta Yatağı Kullanışlı mıdır?

Havalı hasta yatağı dışında hasta yatağı seçenekleri de vardır. ama dediğimiz gibi hastaların konforu ve fazla yaralanmaması için havalı hasta yatakları en iyi seçenekler arasındadır. Bunun dışında ABS sistemine sahip, iki, üç ya da dört motorlu veya otomatik olarak bazı yerleri hareket eden yataklar da bulunuyor. Hastanız çok çok ağırsa mutlaka motorlu yataklardan tercih etmeniz gerekiyor. Asansör sistemine sahip olan yataklar bu durumda en iyi seçenekler arasındadır. Baş ve ayak kısmı otomatik olarak hareketli olan uzaktan kumandalı yataklar ise hem hastalar hem de hasta yakınları için en işlevsel olanlar arasındadır.

Hasta Karyolası Modelleri

Hasta karyolası seçimi de hastanın ve yakınlarının ihtiyaçlarına göre yapılmalıdır. Asansörlü ya da motorlu bir seçim yapılabilir. Hasta yatağı ve karyolası satın alırken daha uygun bir fiyat ödemek isteyebilirsiniz. Ama yine de hastanın uzun süre kullanıp rahat edebileceği bir seçim yapmalısınız. Mağdur olmamak ve hastanın daha konforlu hissetmesi için kesinlikle güvenilir ve deneyimli bir firmayla görüşmelisiniz. Uzun süre dayanabilen ve de ihtiyaçlarınızı karşılayan bir yatak seçimi yapmanız gerekiyor.

Dekoratif Hasta Yatakları 

Bazı hasta yakınları için dekoratif hasta yakınları daha kullanışlı ve görsel olarak daha etkileyicidir. Eğer böyle bir tercih yaparsanız ahşaptan yapılmış yatakları seçebilirsiniz. Çok daha güzel görünen bu yataklar da ABS sitemi ve motor gibi diğer özelliklere de sahip olabilir. Ama hasta yatağı seçiminde daha önemli olan nokta hasta yatağı ve döşeğinin mutlaka antibakteriyel özellikte olmasıdır. Bu da ancak güvenilir bir firmayla görüşerek satın alınabilir. Temizlik ve hijyen özellikle hastalar için elzem olan konulardan birisidir. Bu yüzden hemen kirlenmeyen ve bakteri barındırmayan bir malzemeden yapılmış hasta yatağı tercih etmeniz gerekiyor.

Yatak Seçiminde Püf Noktalar

Hasta yatakları seçiminde önce bir uzmanla görüşmelisiniz. Hastanızın özellikleri, hastalığı ve yapıp edebildikleri de belirtilmelidir. Deneyimli bir firma bütün bu özellikleri dikkate alarak size seçenekler sunar. Bu yüzden acele karar vermeden iyice araştırıp profesyonel ve tecrübe kazanmış bir firmayla görüşmeniz gerekiyor. Onların yönlendirmesiyle kendinize göre bir yatak satın alabilirsiniz. Satın almada sorun yaşayanlar da hasta yatağı kiralama seçeneğini tercih edebilir.

Hasta yatağı hizmetleri

Tedavisi yatarak sürecek olan hastaların iyileşme süreci boyunca rahat bir şekilde tedavi sürecini geçirmeleri için özel olarak tasarlanmış yataklara hasta yatağı denmektedir. Hastanelerde kullanılan bu hasta yatakları artık evlerde de kullanılabilmektedir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecini evde geçirecekler ya da engel durumu, yaşlılık gibi sebeplerle uzun süre yataklı hastalar için hasta yatağı kiralama ya da hasta yatağı satın alma işlemi yapılmaktadır.

Hasta Yatağı Kiralamanın Avantajlarını Değerlendirin

Tedavi süreci belirli bir süre sürecek olan hastalar, hasta yatağı satın almak yerine kiralamayı tercih etmektedirler. Uzun süreli kullanmayacak hastalar hasta karyolası satın aldıklarında tedavi süreci bittiğinde bu yatağı satmaya ya da elden çıkarmaya çalışmaktadırlar. Aksi halde evlerde kullanılmayan yerlerde bekletilip unutulmaya yüz tutan eşyalara dönüşmektedirler. Sonradan satma işlemi ile uğraşmak yerine belirli bir süre için hasta yatağını kiralamak daha mantıklı ve kesin bir çözüm olmaktadır. Bu sayede ekonomik anlamda da daha doğru kararlar verilmiş olunur.

Hasta Yatağı Alırken Önem Verilen Detaylar

Hasta yatakları hastaların tedavi sürecinde rahat etmesi ve sürekli yatmaya bağlı olarak vücutta çıkabilecek olan yaraları önlemek için kullanılıyor. Hastanın tedavi süresine bağlı olarak hasta yatağı satın alma ya da kiralama işlemi yapılmaktadır. Birçok fonksiyonu barındıran hasta yatakları, hastalığa göre farklı amaçlarla kullanılmak üzere üretilmektedir. Hasta yatağı seçerken hastanın ihtiyacı olan fonksiyonlara göre seçmek hastanın rahatlığı ve bakımını yapan kişinin kolayca hastaya yardım edebilmesi için önemlidir.

Çok fonksiyonlu hasta yatağı modelleri

Çok fonksiyonlu hasta yatağı modelleri

Hasta yataklarında 2 motordan 4 motora kadar artabilen çeşitleri bulunmaktadır. Yatağın motor sayısı arttıkça kullanılabilecek fonksiyonu da artmaktadır. Elbette buna bağlı olarak hasta yatağı fiyatları da değişkenlik göstermektedir. Tuvalet gibi temel ihtiyaçlarını giderebilen ve hareket ihtiyacı tam anlamıyla kısıtlı olmayan hastalara 2 motorlu hasta yatağı önerilmektedir. Vücudu kısmi olarak felçli ya da yatalak olan ve temel ihtiyaçlarını yardım almadan gideremeyen hastalar için 3 motorlu hasta yatağı önerilmektedir. Bu yatak çeşidi ayrıca asansörlü hasta yatağı olarak da bilinmektedir. Hastanın yatağına rahatça yatırılabilmesi için yükseltilip alçaltılabilmektedir. Tüm fonksiyonları bir arada barındıran 4 motorlu hasta yatağı da daha fazla fonksiyonu bir arada isteyen hastalara önerilmektedir.  https://www.haskarmedikal.com olarak firmamızda hasta yatağı kiralama ve satış hizmeti verilmekteyiz.