Yazılar

Hasta yatağı ürünleri

Üzerinde yatacak hastanın ihtiyaçları dikkate alınıp çeşitli özellikler ile donatılan özel yataklardır. Baş, ayak bölmelerinin hareketli oluşu, aşağıya ve yukarıya doğru hareketlenmesi hasta yataklarını klasik yataklardan ayırmaktadır. Yatmak durumunda olup eli, parmağı hareket edebilen hastalar, motorlu hasta yataklarında olan uzaktan kumanda ile yatak başını ve ayak bölümünü hareket ettirebilirler. Hasta yatağında yatmayan hastalar baş kısımlarının yükseltilmesini başkalarından istemek durumunda kalabilir. Psikolojik açıdan etkilenmemek için hastalar farklı özellikler ile donatılan yataklarda yatmalıdır.

Yatalak durumda olup hiç hareket sağlayamayan hastaların vücutlarında yaralar oluşabilir. Yaranın oluşması hem hastayı hem de bakmakla yükümlü olan kişiyi zorlayabilir. Yaranın oluşmaması için bakan kişinin hastayı sürekli olarak çevirmesi gerekmektedir. Yatalak olan hastalarda vücut kendini tamamen bıraktığından hastayı çevirmek o kadar kolay değildir. Bundan ötürü havalı hasta yatağı kullanılması daha büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Hasta Yatağının Kullanım Alanları

Fonksiyonel olan hasta yataklarının kullanım alanları çok geniştir. Hastanelerde gördüğümüz hasta yataklarını diyaliz merkezlerinde, güzellik merkezlerinde ve sağlık ocaklarında da görebiliriz. Devlet ve özel hastanelerin tamamında hasta yatakları kullanılmaktadır. Hastaların durumlarına bakılarak odalarda manuel ya da motorlu yatak çeşitlerinden biri tercih edilmektedir. Yoğun bakımlarda trendelenburg modeller tercih edilmektedir. Trendelenburg yataklar öne ve arkaya doğru dik olarak konumlandırılıp yoğun bakım ünitesindeki hastaların tedavisine destek olmaktadır. Hastanelerde doktor ve hemşireler birçok hasta ile ilgilenmek durumunda olduğu için hasta bakımı için yatakların özellikleri çok önemlidir.

Hasta yatakları

Hasta yatakları

Hasta yatağı kullanım alanları arasında evlerde bulunmaktadır. Bazı hastaların hastanedeki tedavi sonrası evinde dinlenmesi gerekebilir. Bazen hastaların iyileşme ihtimali olmadığında hayatının geri kalan kısmını yatakta geçirebilmektedir. Ev tipi yatak, bakacak olanların işlerini de hafifletir. Herkes yakınlarının hemen iyileşerek ayağa kalkmasını ister. Ancak durum böyle olmayınca hastanın beden ve ruh sağlığının iyi olabilmesi için hasta yatağı modelleri tercihine dikkat etmek gerekir.

Hasta Yatağı Kiralama

Hasta yatağı üretenler müşterilerine her türlü fırsatı sağlamaktadır. Hasta yatağı kiralama ve satışın gerçekleştirilebilmesi müşterilere sağlanan fırsatlardandır. Yataklar özel donanımlı olduğu için fiyatları standart düzeyde olan yataklara oranla biraz daha farklılık taşır. Hasta sağlığı ve psikolojik durumu baz alındığında yatağa ödenecek ücret yüksek değildir. Hastaların durumları değişiklik gösterebilmektedir. Bazı hastalar hareket özelliklerini kaybettiği için sürekli yatmak durumundadırlar. Yatalak ya da yataktan kalkamayacak durumdaki hastalar için yatağın satın alınması gerekmektedir. Çünkü hastanın iyileşmesi ve yatağın atıl durumda kalma olasılığı bulunmaz.

Hasta yatağı kiralama seçeneği hastanın iyileşme olasılığı olanlar için idealdir. Hastalığı geçici olanlar kısa zaman sonra yatağa gereksinim duyulmayacaksa satın almak yerine kiralama tercih edilmektedir.

Hasta Yatağı Fiyatları

Özelliklerine göre hasta yatağı fiyatları değişir. Hasta yatağı fiyatları manuel olan modellerde daha düşüktür. Üretiminde motor kullanılan ve elektrikle çalışmakta olan motorlu hasta yatağı fiyatları manuellere göre biraz daha yüksektir. Yataklarda fiyatlandırma yapıldığında özellikler dikkate alınmaktadır. Motorlu hasta yataklarında motorların sayısı arttıkça fiyat da artmaktadır. İki motorlu yatak fiyatları daha düşük seviyedeyken dört motorlular çok daha yüksektir. En yüksekte fiyatlandırması bulunan yataklar da havalı olan modellerdir. Havalı yataklar hasta yataklarından daha yüksek fiyata sahiptir. Yurt dışından ihracı olan yatakların parçaları da çok yüksektir.

Hasta Yataklarında Ev Tipi olan Modeller Var Mı?

Hastanedeki tedavisi sona ererek evde tedaviye devam edilmesi gerekenler için ev tipi yatak üretilmektedir. Evde kullanılacak yataklarda manuel, motorlu ve havalı yatak modellerinin her birini bulabilmek mümkün. Yatalak durumda olup yerinden hiçbir şekilde hareket edemeyenlerin tuvalet ihtiyaçlarını gidermelerine destek olan lazımlıklı modeller de bulunur. Ev tipi hasta yataklarında dekorasyona uyum gösterilmesi için en çok tercih edilen arasında ahşap başlıklı modeller bulunmaktadır.

Ev tipi hasta yatağı modelleri

Ev tipi hasta yatağı modelleri

Hasta Yatakları Nereden Alınabilir?

Ülkemizde yatak üretimi yapan birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalar arasında gelişmiş teknolojik sistemlerini kullananlar tercih edilmelidir. En son sistemi kullanan firmalardan alınmış hasta yataklarından daha çok verim sağlanmaktadır. Yatak alımından önce garanti süresi, yatak kurulumu ve diğer konularla ilgili mutlaka bilgi alınmalıdır. Kaliteli ve gelişmiş teknolojiyi kullanmakta olan firmaların hasta yatakları daha uzun süre kullanılmaktadır. Dayanıklı, uzun ömürlü ve hastaların sağlığına daha çok katkı sağlayacak ürünlerin üretimini sağlayan firmalar tercih edilmelidir.

Hasta Yataklarının Çeşitleri

Hasta yataklarının birçok çeşidi bulunur. Genellikle hasta yatakları manuel ve motorlu olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Manuel yatakların hareketine yönelik özelliği sınırlıdır ve beden gücü ile işlerlik kazanır. Motorlu ya da elektrikli yataklarda da hareketlilik uzaktan kumanda ile sağlanmaktadır. Motorlu yataklar motor sayılarına ve özelliklerine göre üçe ayrılmaktadır:

  • 2 motorlu yataklar; yatak olan 2 motor hastanın baş ve ayak kısmını otomatik bir şekilde alçaltıp, yükseltmektedir. Ortalama olarak 150 kg ağırlık taşıma kapasitesi olan 2 motorlu yatakların yanındaki korkuluklar ve başlık, krom, alüminyum, ahşap gibi farklı malzemelerden üretilir.
  • 3 motorlu yataklar; bulunan 3 motor yatağın ayak, baş kısmının hareketliliğin ek aşağı ve yukarı hareketini sağlamaktadır. 200 kg taşıma kapasitesi olan 3 motorlu yataklar hastaya ve bakıcısına rahatlık sağlar.
  • 4 motorlu yataklar; Trendelenburg diye bir özel sistemi olan bu yataklar öne ve arkaya dik açıyla konumlanmayı sağlamaktadır. Sıklıkla yoğun bakım ünitelerinde kullanılan yataklarda ayak, baş kısmı hareketlidir ve aşağı, yukarı hareketlenme özelliği bulunmaktadır.

Genel işlevleri, taşımış oldukları ağırlık kapasitesi, üretildikleri malzeme ve sağladığı hareket kolaylığına göre yataklar çeşitlendirilmektedir.