Yazılar

Hasta Yatağı Tarihi

Yüksekliği ayarlanabilen korkuluklu hastane yatakları, ilk olarak İngiltere’de 1815 ve 1825 arasında bir zamanda kullanılmaya başladı. 1874 yılında, yatak şirketi Andrew Wuest ve Son, Ohio, Cincinnati, Ohio, modern hastane yatağının bir öncüsü olan yükseltilebilecek menteşeli bir başlığa sahip bir tür yatak çerçevesi için patent tescil ettirmiştir. Modern 3 motorlu hastane yatağı, 20. yüzyılda Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Willis Dew Gatch tarafından bulundu. Bu tip yataklara bazen Gatch Bed adı verilir. Modern butonlu hastane yatağı 1945’te icat edildi ve başlangıçta yatak örtüsünü ortadan kaldırma umuduyla yerleşik bir tuvaleti içeriyordu.

Tekerlekler; yatağın, bulundukları yerin içinde veya odanın içinde kolayca taşınmasını sağlar. Bazen yatağın hareketi birkaç santimetreden birkaç ayağa kadar hareket etmek hasta bakımında gerekli olabilir. Tekerlekler kilitlenebilir. Güvenlik için hasta yatağı giriş çıkış için kilitlenir.

Hasta Yataklarında Yükseklik

Yataklar baş, ayak ve tüm yüksekliklerinden yükseltilebilir ve alçaltılabilir. Eski yataklarda bu, genellikle yatağın dibinde bulunan kranklarla yapılırken, modern yataklarda bu özellik elektroniktir. Bugünkü hasta yatağı tam otomatiktir ve tek motor bulunur ancak onuncuda iki motor bulunur. Kafayı kaldırmak hastaya, personele veya her ikisine de bazı faydalar sağlayabilir. Fowler’in pozisyonu, hastanın beslenme veya bazı diğer aktiviteler için dik olarak oturması için kullanılır, veya bazı hastalarda nefes almayı kolaylaştırabilir veya başka nedenlerden dolayı hasta için faydalı olabilir. Ayakları kaldırmak, hastanın başlığa doğru hareketini kolaylaştırmaya yardımcı olabilir ve ayrıca belirli durumlar için gerekli olabilir. Yatağın yüksekliğinin yükseltilmesi ve alçaltılması, yatağın hastanın yatağa girip çıkması veya bakıcıların hasta ile çalışabilmesi için rahat bir düzeye getirilmesine yardımcı olabilir.

Hasta Yataklarında Bulunan Yan korkuluklar

Yataklar yükseltilebilen veya alçaltılabilen yan raylara sahiptir. Hasta için koruma görevi gören ve bazen hastanın daha güvenli hissetmesini sağlayabilen bu raylar ayrıca personel ve hastalar tarafından yatağını hareket ettirmek, hemşireyi aramak ve hatta televizyonu kontrol etmek için kullandıkları düğmeleri içerebilir. Farklı amaçlara hizmet etmek için çeşitli tiplerde yan raylar vardır. Bazıları sadece hastanın düşmesini engellemek olsa da, diğerleri hastayı fiziksel olarak yatağa koymadan kendilerine yardımcı olabilecek donanıma sahiptir. Yan raylar, eğer doğru bir şekilde kurulmamışsa, hastanın tuzağa düşmesi için riskli olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, bunun sonucunda 1985 ve 2004 yılları arasında 300’den fazla ölüm bildirilmiştir. Sonuç olarak, Gıda ve İlaç İdaresi, yan rayların güvenliği ile ilgili kılavuzlar koymuştur. Bazı durumlarda, rayların kullanılması, bir doktorun emri gerektirebilir (yerel yasalara ve bunların kullanıldığı tesisin politikalarına bağlı olarak), raylar bir tıbbi kısıtlama olarak kabul edilebilir.

Yatakta Hastaya Pozisyon Aldırma

Bazı gelişmiş hasta karyolası modelleri yatağı her iki tarafta 15-30 dereceye kadar eğen sütunlarla donatılmıştır. Bu tür bir yatırma, hasta için basınç ülserlerinin önlenmesine yardımcı olabilir ve bakım verenlerin günlük işlerini daha az sırt yaralanması riskiyle yapmalarına yardımcı olabilir.

Yatak Çıkış Alarmı

Birçok modern hastane yatağı, yatak üzerine veya yataktaki bir basınç yastığının üzerine bir hasta gibi bir ağırlık konduğunda sesli bir uyarı vererek ve tam merkez sokan sesle çalışan alarmını aktive ederken sesli bir alarm vererek yatak çıkış alarmına sahip olabilir. Bu, hastane personeli ya da hemşireler bunu kendi yerlerinden monitörden takip edebilecekler için faydalıdır. Hastaların kaçmasını engelleyen bağlı ağırlığını bağlı olarak mayın alarmı gibi alarm var. Bu alarm, ayrıca bazı yataklarda, hasta yatak içinde hareket etmeye başladığında ve bazı durumlar için gerekli olan fiili çıkıştan önce personeli uyaran çok bölgeli bir yatak çıkış alarmı da içerebilir.

CPR İşlevi: Yatakta oturan kişinin aniden kardiyopulmoner resüsitasyon olması durumunda, bazı hasta yataklarında, bir platform veya yatağı düz hale getirdikten sonra en düşük yüksekliğe yerleştiren ve yatağın hava yatağını düzleyen ve düzleştiren bir düğme veya kol şeklinde bir CPR işlevi sunulmaktadır. (varsa) etkili CPR uygulaması için gerekli olan düz bir sert yüzey oluşturmak

Farklı yaralanmaların etkili bir şekilde tedavi edilmesi için birçok uzman hastane yatağı da üretilir. Bunlara ayaklı yataklar, dönüş yatakları ve eski yataklar dâhildir. Bunlar genellikle sırt ve omurga yaralanmalarının yanı sıra ciddi travmaların tedavisinde de kullanılır. Havalı hasta yatağı konusunda da geniş olanaklar sunan bir firmayız.

Hasta Yatağı Kiralama

Hasta yatakları her zaman satın alınmak zorunda değildir. İstendiği zaman hasta yatağı kiralama işlemi yapılabilir. Geçici süre hasta karyolası sizde kaldıktan sonra geri iadesi sağlanarak belli bir ücret karşılığı kullanılabilir. Hasta yatağı satın alınmak isterse de alınabilir. Hasta yatağı fiyatı firmanın dilediği ücretlerde olmaktadır ve firma üzerinden bilgi alınmaktadır. Havalı hasta yatağı da bulunmaktadır diğerine nazaran daha fazla fonksiyonu bulunur ancak daha yüksek fiyatlarda olmaktadır. Dilerseniz hasta yatağı kiralama işlemini firmamızdan yapabilirsiniz.