Yazılar

Hasta yatağı

Hastane yatağı, birçok farklı nedenle yatalak olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Felç, doğum, doğumsal hastalık, kaza veya başka bir nedenle yatalak olanlar hasta yatağını rahat ettirmeyi tercih ederler. Hiç hareket edemeyen veya biraz hareket edemeyen kişilerin gelecekte daha sağlıklı bir hayat yaşayabilmeleri için mutlaka hasta yatağı kullanmaları gerekmektedir. Farklı tipteki hastane yatakları hem hastaya hem de bakıcıya büyük faydalar sağlar. Evde sürekli bakıma ihtiyaç duyan insanlar için hastane yatakları çok önemlidir. Standart yataklar satışa sunulmakta ve hastaya özel fonksiyonlar sayesinde daha fonksiyonel hale getirilmektedir. Böylece hastalar tedavi sırasında sırt ve bel ağrısı gibi sorunlarla karşılaşmazlar ve daha rahat hareket etme imkanına da sahip olurlar.

Hasta İçin Yatak Nasıl Olmalı?

Havalı hasta yatağı başta olmak üzere birçok hasta yatağı modelleri vardır. Her işlevi diğerinden farklıdır. Hayatının geri kalanını her ne sebeple olursa olsun yatakta geçirecek kişiler için uzun veya kısa süreli konaklamalarda kaliteli bir yatak satın almak önemlidir. Hastane yatakları, yatalak hastaların daha konforlu yaşaması, daha rahat oturması ve ayakta durması ve tedavi sırasındaki ağrıların en aza indirilmesi için kullanılmaktadır.

Elektrikli hasta yatağı

Elektrikli hasta yatağı

Kaliteli hasta yatakları, hastanın maksimum konforu yaşayabilmesi ve kaliteli bir şekilde yaşamlarına devam edebilmeleri için yapılmaktadır. Ortopedik yataklarımız kişilerin ihtiyaçlarına göre farklı pozisyonlarda olabilmektedir. Siz de hastalarınızı bu avantajlardan yararlanmaları konusunda yönlendirebilir ve kendinizi rahat ettirebilirsiniz.

Hasta Yatağı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Hasta yatağı öncelikle hastanın hareketini kolaylaştırır. Bu yataklar sayesinde hasta hızlı bir şekilde istediği pozisyona geçebilir. Aynı zamanda şişme yatak ortopedik olduğu ve hastanın vücuduna göre şekillendirilebildiği için hasta ağrı hissetmez. Normal yataklar zamanla neme bağlı sırt ağrıları, bel sertliği ve vücutta yaralanmalara neden olsa da hasta yataklarının işlevselliği sayesinde bu rahatsızlıklar görülmez.

Çeşitli modellerden oluşan hasta yatağı çoğunlukla uzaktan kumanda ile ayarlanabilmektedir. Birkaç saniye sonra hasta oturma veya yatma pozisyonuna geçebilir. Bu özel yataklar sayesinde hastalar bir yerden bir yere kolaylıkla taşınabilmektedir. Örneğin hastayı bir odadan diğerine taşımanız gerekiyorsa hastayı kucaklamaya gerek yoktur çünkü yataklarımız tekerlekli olduğu için taşıması kolaydır.

Yatakların tasarım özelliği sayesinde hasta psikolojisine faydalı işlevler kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Örneğin hasta rahatça otururken TV izleyebilir veya kitap okuyabilir. Ayrıca tuvalet ihtiyaçlarının karşılanması da kolaydır. Lazımlıklı hasta yatakları sayesinde hastayı her seferinde tuvalete götürmek zorunda kalmaz ve rahatını bozmazsınız.

Hasta Yatağı Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Hasta yatağı çok farklı özelliklere sahiptir. Motorlu ve motorsuz olarak farklı kalitelerde üretilirler. Kalitesine bakılmaksızın, bazı özelliklere sahiptir. Bu işlevleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Yataklar ortopediktir.
  • Yatakları nefes alma özelliğine sahiptir, bu nedenle hastaların vücudunda herhangi bir terleme veya yaralanma olmaz.
  • Anatomik yataklar hastanın vücuduna göre tasarlanmaktadır.
  • Hasta yatağı dayanıklı kumaştan üretilmiştir ve leke tutmaz. Bu yüzden temizlenmesi de kolaydır.
  • Tüm yataklar çift taraflı koruması mevcuttur.

Hangi Hastane Yatakları Daha Kullanışlı?

Motorlu ve motorsuz hasta yatağı üretildi. Elbette motorlu hasta yatakları daha ucuzdur. Bu yataklar uzaktan kumanda ile ayarlanabilen farklı konuma sahiptir. Baş, gövde ve bacaklar istenilen pozisyona kolayca ayarlanabilir. Motorlu hasta yatakları manuel olarak hareket eder ve yatak, yatağın yanında el ile hareket eder.

  • Tek motorlu hasta yatakları: Bu yatak tipinde tek hareket yönü vardır. Sadece kafa hareket ettirilebilir.
  • İki motorlu hasta yatağı: baş ve ayak hareket ettirilir
  • Üç motorlu hasta yatağı: En popüler yatak çeşitlerinden biri olan baş, gövde ve ayak kısımları hareket ettirilebilir.
Hastane yatağı

Hastane yatağı

Hastane Yatağı Nedir?

Hastane yatağı ameliyat veya hastalıktan daha hızlı iyileşmelerini sağlar ve ağrı düzeylerini önemli ölçüde azaltır. Buna ek olarak, birçok hastanede artık belirli hasta odalarında yatağın zemininde terapötik dokunmatik pedler bulunuyor, böylece sağlık personeli her hastaya gerektiği gibi bireyselleştirilmiş tedavi sunabiliyor ve tüm gün bir hastane yatağında olmaktan daha fazla faydalanabiliyor. Verimlilik için hastane yatakları gereklidir. Hastane yatakları hastaların tedavisinde ve tedavi seansları sırasında yaralanmaların önlenmesinde önemlidir. Tedavi sırasında hareket güçlüğü çeken hastalar için hastane yatağı kullanılmaktadır. Bu yataklar, doğal ağrı kesici sağlamak, hastaları uykuda tutmak ve enfeksiyon riskini önlemek için elektrik kullanır.

Doktorlar, risk oluşturduğu için hastalara hastane yataklarında uyumamalarını tavsiye ediyor. Bununla birlikte, birçok kişi iyileştikten sonra hastane yataklarını evde tutar. Hastane yataklarının nasıl çalıştığını anlamak, elektrikli yatağa geçerken bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacaktır. Hasta yatağı fiyatları değişkendir. Marka ve modele göre değişmektedir. Satın almanın yanında hasta yatağı kiralama imkânı da vardır.

Hastane Yatağı Ne İşe Yarar?

Bir hastane yatağında doğal ağrıyı gidermek için elektrik kullanılır. Çoğu durumda doktorlar, hastaların ağrılarını ve kemiklerindeki baskıyı azaltmasına yardımcı olmak için elektrikli bir havalı yatak reçete eder. Cihazlar vücudun belirli bölgelerine baskı uygulayarak ve diğerlerini gevşeterek çalışır

Hareket bozuklukları veya kötü duruştan kaynaklanan komplikasyonları da önler. Ameliyattan veya tedaviden sonra ağrı kesici ilaçlar veya sert destek yastıkları olmadan uyumayı daha kolay bulurlar. Evde bir elektrikli yatak kurmak, ameliyat veya tedaviden sonra yaşam tarzınızı iyileştirmenin hızlı bir yoludur.

Hastane Yatağı Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Doktorlar, kemiklere ve dokulara daha fazla baskı yaptığı için elektrikli yatakta uyumamanızı tavsiye ediyor. Ayrıca kesi ve yaralarınızdaki enfeksiyon olasılığını da artırır. Bunun yerine, doktor muayenehanesinde ameliyat veya tedaviden sonra uyumak için normal bir yatak kullanın.

Daha sonra iyileşme sırasında daha fazla konfor için elektrikli bir yastık kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, bir tıbbi malzeme veya çevrimiçi mağazadan yerleşik şilteli bir hastane karyola iskeleti satın alabilirsiniz. Bu, elektrikli bir yatağın tedavi edici özelliklerinin keyfini çıkarırken eski yatağınızı daha sağlıklı bir alternatifle değiştirmeyi kolaylaştırır.

Elektrikli Hastane Yatakları

Bazı hastalar, kaldıkları süre boyunca elektrik kullanan özel hastane yataklarına ihtiyaç duyarlar. Bu özel yatakların nasıl çalıştığını anlamak, tedavi sırasında sağlıklı kalmanıza yardımcı olacaktır. Elektrikli hasta yatağı hastanelerde hastaları kaldıkları süre boyunca desteklemek için kullanılan özel bir tıbbi cihazdır. Elektrikli hastane yataklarının çoğu, hasta odasındaki genel amaçlı mobilyalardır. Ancak bu yataklar belirli hastalıkları olan hastalar için oldukça faydalıdır. Yatak sistemi hastanın ağırlığını destekler ve tedavi sırasında rahatlık sağlar. Bazı modellerde hastalar, şilte yüzeyine takılan sensörlerle sıcaklık ve titreşim gibi belirli ayarları kontrol edebilir.