Yazılar

Hasta Yatakları

Hasta yatağı, kalite ve konfor açısından oldukça önemli olan bir yatak türüdür. En büyük ve en güzel olan yatakların faydası ise hasta olan bireylerin günden güne daha çok rahat etmesidir. Hastalar bu yataklarda çok daha konforlu bur şekilde yatabiliyor. Bunun yanı sıra hastaların pozisyonlarını da değiştirebiliyor. 7 / 24 hasta yatağına bağlı kalmak hasta olan bireyler için oldukça zor bir durumdur.

Yatağa bağlı olan hastalar mevsim ve saat fark etmeksizin her zaman aynı nokta üzerinde dakikalar boyu, saatler boyu yatar pozisyondadır. Normal, sağlıklı olan bir insanın kullanmış olduğu yataklar, bu tür hastalar için kesinlikle kullanılmamalı. Hasta yatakları son derece ergonomik olan yataklardır. Hastaların rahat edebilmesi açısından farklı şekillerde ve modellerde üretilirler. Hasta yatağı hastalar için özel olarak üretilen yataklardır. Hastaların daha fazla rahat edebilmesi ve daha çabuk iyileşebilmesi için üretilmiştir.

Havalı Hasta Yatağı Nedir?

Havalı olan hasta yatakları, bu kategoride en fazla tercih edilen yatak türleri arasında yer alıyor. Rahat oluşu, yumuşak oluşu ve kolay kullanımı açısından hayatınızı kolaylaştırır. Motorlu bir yapıya sahip olan yatak türüdür. Bu özelliğinden dolayı mevcut olan özellikleri kolay ve pratik bir şekilde kullanabilirsiniz. Motor sayesinde yatağı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Motorlarda farklı seviyeler bulunuyor, hasta rahatsız olduğunda bu seviyeler ile oynama yapabilir ve yatağın pozisyonu değiştirebilirsiniz. Yatak yarasının meydana gelmemesi için yatağın seviyesini düzenli olarak değiştirmeniz gerekiyor. Hasta yatağı modelleri oldukça fazla. Hastalar daha sağlıklı bir şekilde yaşamak için hastaneye giderler ve bazen yatağa bağlı olarak yaşamak durumunda kalan insanlar olur. Bu hastaların rahat edebilmesi için farklı yatak modelleri bulunuyor.

Havalı hasta yatağı modelleri

Havalı hasta yatağı modelleri

Havalı Hasta Yatağı Çeşitleri Nelerdir?

Hasta yataklarının birbirinden farklı modelleri ve çeşitleri bulunuyor. Yataklar, hastalıkların derecesine göre değişkenlik gösteriyor. Bu hasta yatakları kiralanabildiği gibi satın da alınabiliyor. İlk önce hasta yatağı kiralamadan ya da satın almadan önce hastanızsın bilgilerini firmaya vermeniz gerekiyor. Bu şekilde hastaya en uygun olan yatak ayarlanır ve hasta bu şekilde çok daha rahat eder.

Baklava Tipi Havalı Hasta Yatağı Nedir?

isminden de algılanabildiği üzere, yatakta baklava şekli bulunur. Baklava dilimleri gibi şekillerde olan hava kanallarına sahip olmasından ötürü hastanın daha konforlu bir şekilde olmasını ve daha rahat bir şekilde uyumasını sağlar. Uzun süreli olarak hasta yatağına bağlı olan hastaların en fazla tercih ettiği yataklardan bir tanesidir. Bu hasta yatakları herkesin bütçesine uygundur. Hasta yatağı kiralama fiyatları son derece uygundur. Hasta olan bireylerin bir de bu yönde zorluk yaşamaması açısından uygun fiyatlıdır. Havalı olan hasta yatakları da en çok tercih edilen yataklardır. Havalı olmalarından ötürü hastalar daha fazla rahat eder ve yatak yaraları meydana gelmez.

Boru Tipi Havalı Hasta Yatağı

Boru tipli olan hasta yatakları boru şeklinde ve birbirine paralel olarak dizayn edilmiş şekildedir. Bu yatak türleri de baklava yatak tipleri gibi çalışırlar. Kendi aralarında çalışmakta olan motor sistemleridir. En kuvvetli olan motor sistemleri A+B+C sistemidir. Son derece gelişmiş özelliklere sahiptir. Bu yatak çeşitleri tam olarak 4 farklı tip olarak ayrılmıştır. En önemli olan özellikleri arasında ventilasyon vardır. Ventilasyon yöntemi hasta yatmaya devam ettiği zaman hava üfler şekildedir. Hava kanalları herhangi bir terlemeye neden olmaz. Bu yüzden vücutta yatak yaraları olmaz. Aynı zamanda hastanın yatağa temas ettiği bölgede de çalışıyor. Yatak yaralarının olmasını istemiyorsanız mutlaka havalı yatak tercih etmelisiniz.

Pozisyon Veren Havalı Hasta Yatağı

Pozisyon veren yataklar sayesinde hastalar çok daha rahat bir şekilde hareket edebilirler. Sağa ve sola doğru dönme hareketlerinde hastaya büyük oranda avantaj sağlıyor. Bu yataklar son derece avantajlı ve sağlıklı yataklardır. Herhangi bir refakatçiye gerek kalmadan hasta bütün pozisyonları kendi başına yapabiliyor. Bu hareketleri de uzaktan kumandalı aletler ile yapılıyor. Bu hasta yatakları pek çok sağlık kuruluşunda olmazsa olmaz yataklardandır.

pozisyon veren havalı yatak

pozisyon veren havalı yatak

Özel hastanelerde, kamu hastanelerinde, sağlık ocaklarında, özel bakım merkezlerinde kullanılan yataklardır. Hastalarınızın daha iyi bir şekilde uyku uyuyabilmesi için ve konforundan ödün vermemesi için bu yatakları tercih etmeniz gerekiyor. Hasta yatakları pek çok hastanın en büyük yardımcısı oluyor. Hasta yatakları hastaların kendi ihtiyaçlarını karşılamaları için son derece önemli olan cihazlardır. Bu tarz elektrikli olan yataklar tamamen rahat odaklı üretilmiştir. hastalar ile ilgilenecek olan kişiler de büyük bir kolaylık sağlar. Mutlaka bu hasta yataklarının teknik detaylarının bilinmesi gerekiyor. Yatak kenarlarında da yan koruluklar bulunuyor.

Hasta Yatağı Özellikleri Nelerdir?

Hasta yatakları tamamen hasta odaklıdır. Hastaların yaşamlarının daha iyi olabilmesi için üretilen ve gün geçtikçe daha fazla modele sahip olan yataklardır. Gelişen teknolojinin yardımı sayesinde hayat kolaylaştırıyor. Yatağın altında yer alan tekerlekler sayesinde hastayı dilediğiniz yere götürebilirsiniz. Bu yatakları bu şekilde odadan odaya da aktarabilir ve hastaya yeni bir yaşam alanı da sunabilirsiniz. Elektrik ile çalışan güzel bir sistemdir. Elektrikli yapısı sayesinde kumanda ile yönlendirebilirsiniz. Yatar pozisyonda olan yataklar genel olarak daha düşük şekilde kullanabilirsiniz. Gün içerisinde yatağı dilediğiniz pozisyona getirebilirsiniz. Herhangi bir insan gücüne gerek kalmadan hasta kendi işlerini yapabiliyor.

İyileşme sürecini kolaylaştırıcı yataklar

İnsan sağlığı doğuştan veya sonradan yakalanılan bir hastalık ile alt üst olabilir. Bu sağlık sorunları bazen ayaktan ilaçla tedavi edilir, bazen medikal ekipmanlar sayesinde tedavi edilebilir. Yapılan bütün bu çabalara rağmen ise hasta, tedaviye cevap vermeyebilir. Tedavinin sonuçlanmaması durumunda hasta, hayatını bir yatağa bağlı olarak geçirebilir. Bu tür durumlara her zaman hazırlıklı olmakta fayda vardır. Yatağa bağlı kalan hasta, hastane ortamında tedavi edilebildiği gibi sağlıklı bir ev ortamında da tedavisi devam ettirilebilir. Fakat hasta bakımı yoğun ilgi, alaka ve sabır isteyen bir durumdur. Evde hasta bakımında en önemli faktör hasta yatağı temin etmektir.

Hasta Yatağının Özellikleri Nelerdir?

Hasta yatakları tamamen hastanın, iyi ve rahat bir yaşam sürmesine odaklı üretilmişlerdir. Son teknoloji sayesinde yatağa bağlı hastalar da yaşamı kolaylaştırmakta en etkili faktördür. Yatağa sürekli bağlı kalmak dışarıdan da uzak kalmak demektir. Fakat hasta yataklarında bulunan tekerlekler sayesinde hem hastanın dilediği oda da cam kenarında veya televizyona karşı durmasını sağlarken, tüm bunları yapan bakıcısına da kolaylık sağlar.

Hasta yatakları elektriğe bağlı bir mekanizma ile çalışmaktadır. Elektrikli mekanizmaları sayesinde bağlı olan kumandası ile yatak isteğe bağlı şekillere çevrilebilir. Yatağa bağlı hastalar da psikoloji oldukça büyük bir önem taşır. Buna istinaden elektrik mekanizmaya sahip olan yataklarda hasta ufak işlerini kumanda sayesinde halledir. Kendini yatar pozisyondan oturur pozisyona getirmesi dahi hasta için mutluluk verici bir harekettir. Hasta yatakları sayesinde hastanın iyileşme süresi de hızlanır.

Farklı özelliklerde hasta yatakları

Farklı özelliklerde hasta yatakları

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta yataklarının özelliklerine bağlı olarak birbirlerinden farklı çeşitleri vardır. Hasta yatakları hastalığın derecesine göre tercih edilerek satın alınır veya hasta yatağı kiralama yapan işletmelerden temin edilir. Hasta yatağı alınmadan önce alınan işletmeye mutlaka hasta bilgileri verilmeli ve doğru yatak seçimi yapılmalıdır.

Havalı Hasta Yatağı

Havalı hasta yatakları genellikle en çok tercih edilen modeldir. Hasta için oldukça rahat bir yapıya sahiptir. Motorlu bir yapıya sahiptirler. Bu motorlar sayesinde bakıcısı çok rahat eder. Uzun süre yatmaya bağlı olarak hastanın vücudunda oluşan yaraların iyileşmesinde oldukça etkilidir. Yatağın motor seviyesi doğru ayarlandığı zaman hastanın gönül rahatlığı ile yattığından emin olunabilir.

Baklava Tipi Havalı Hasta Yatağı

Havalı hasta yatağının bir parçası olan baklava tipi havalı hasta yatakları, isminden de anlaşılacağı gibi baklava dilimli görünüme sahiptirler. Baklava dilimlerinin aralarında bulunan hava geçiş köprüleri sayesinde hastanın terlemeden yatmasına yardımcı olur. Hasta yatağı fiyatları arasında en ekonomik olan türdür ve her bütçeye elverişlidir.

Boru Tipi Havalı Hasta Yatağı

Boru şeklinde olması sebebi ile boru tipi hava yastığı adını alan bu yataklar, birbirine paralel olarak dizayn edilmiş yataklardır. Çalışma mekanizmaları baklava tipi havalı hasta yatakları ile aynıdır. Kendi aralarında belli bir düzen içerisinde çalışan motorları vardır. En güçlü motor sistemleri A-B-C olarak gelişmiştir. Boru tipi havalı hasta yatakları 4 tip yatak yaralarına karşı savaşçılardır. Ventilasyon özelliği taşımaları sayesinde hasta aynı noktada yattığı sürece hava üfleme özelliği vardır. Bu hava kanalları terlemeyi engeller ve vücutta yara oluşumlarını ortadan tamamen kaldırır. Bunun yanı sıra hastanın vücudunun yatağa temas eden bölümlerinde birebir etkilidir. Vücutta yara problemlerinin olmaması istenilirse tercih edilecek en iyi yatak modelidir.

Boru tipi ve pozisyonlu hasta yatakları

Boru tipi ve pozisyonlu hasta yatakları

Pozisyon Veren Havalı Hasta Yatağı

Pozisyon veren havalı hasta yatakları, mekanizmaları sayesinde hastanın sağa ve sola dönmesinde en büyük desteği sağlarlar. Bakıcı ihtiyacı olmadan kullanımı oldukça kolay olan bu yataklar, hastanın hareket etmesini kolaylaştırır ve konforlu bir yaşam sunar. Aynı zaman da hastanın tedavi sürecinin hızlanmasında da oldukça ekilidirler. Kamu hastanelerinde, özel hastanelerinde ve özel bakım merkezlerinde de pozisyon veren havalı hasta yatakları tercih edilir.

Hasta Yatağı Almak İçin Nereye Başvurulur?

Yatağa bağlı bir şekilde hayatlarını sürdüren hastaların hem kendilerine hem de bakıcılarına kolaylık sağlayan hasta yatakları için devlete başvuru yapılabilir. Bu başvurular SGK tarafından alınmaktadır ve hastalara ücretsiz temin edilebilir. Başvurular sıraya konulur ve sırası gelen hastaya hasta yatağı temin edilir. Bunun yanı sıra hasta yatakları, firmalar tarafından doğrudan satış ve kiralama da yapılır. Hastanın maddiyat gücünün elverişli olması durumunda devlet başvurularındaki sırayı beklemelerine gerek yoktur. Üretim yapan firmalara başvurulabilir. Başvuru yapılan firmaya mutlaka hastanın, hastalığı hakkında bilgi verilmeli ve öneri alınmalıdır.

Hasta yatağı seçerken doğru seçim her zaman önem taşır. Hasta yatakları satın alınabileceği gibi firmalar tarafından kiralanabilir. Kiralanabilir hasta yatakları, hijyen kuralları çerçevesinde temizlenir ve kiralamaya hazır olur. Hasta yatakları üreticileri tarafından satışa veya kiralamaya sunulduklarının yanı sıra, medikal firmalar tarafından da tüm çeşitleri hizmete sunulur.

Hasta Yatağı Bozulduğu Zaman Ne Olur?

Hasta yatakları mekanizma üzerinde ve bununla orantılı elektrikli bir sistemle çalışmalarından dolayı uzun süreli kullanımlardan sonra müdahale edilmesi gerekebilir. Hastalar, yatağın bozulduğunu çalışmakta zorlanan motor aksamı veya yatağın tam anlamıyla işlevini yerine getirememesi durumunda anlarlar. Bu durum hastayı ve bakıcısını tedirgin eder.

Fakat hasta yataklarında tamir mümkündür. Fakat bu tamirlerin mutlaka yetkili kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Hasta yatağı tamiri yapılırken hastanın durumu unutulmamalı ve riske atılmamalıdır. Hastanın sağlığını tehdit edici hareketlerden kaçınılmalı ve hasta tamir süresinde güvenli ve temiz bir yere dikkatlice taşınmalıdır. Tamiri biten yatağa mutlaka geri konulmalı ve korkuluklarının takılı olduğundan emin olunmalıdır.