Yazılar

Rahat hasta yatakları

Evinizde, hastanede, bakım evinde ya da bu ortamlar dışında herhangi bir ortamda hasta yatağının gerekli olduğu durumlar olabilir. Evinizde yaşayan ya da çok yakın olduğunuz birinin rahatsızlığı sizi hasta yatağı gereksinimine sokabilir. Bu durumlarda hasta yatağının hasta ve hastanın iyileşmesi hususundaki önemi ve hayati bir tercih oluşu arka plana itilmemesi gereken bir özelliktir. Hastanızın, hastalığı ve hasta yatağında yatacağı süre boyunca bulunacağı, bakım ve tedavi göreceği ortam da hasta yatağını tercih ederken önemli bir belirleyici olarak karşımıza çıkar.

Hastanız Nerede Kalacak?

  • Hastane- Bakım evi

Eğer hastanız, hastalığı ve tedavisi süresince bir hastanede ya da bir bakım evinde kalacak ise; bu ihtimaller dahilinde nadiren hasta yatağı alma sorumluluğu sizin payınıza düşer. Çünkü; bu kurumlarda zaten hali hazırda bu durumlar için mevcut bulundurulan hasta yatakları ve hastanın rahatına ve rahatsızlığına göre tasarlanmış, konfor düzeyleri önceden belirlenmiş biçimde, hazırda sizleri ve hastanızı beklemektedir.

  • Hastaya ya da Yakınına Ait Ev

Fakat eğer hastanıza evinizde veya hastanın evinde yani herhangi bir kurumun size sağlayacağı olanaklardan bağımsız şekilde bakmanızı ve tedavisini sürdürmenizi gereken zorunlu şartlar mevcut ise; bu durumda bir hasta yatağı almanın zorunluluğu ile karşı karşıyasınız demektir. Bu zorunluluğu yerine getirirken; son derece özenli ve titiz olmalısınız. Hasta yatağını her detayı ve olanağı ile inceleyip; hastanızın rahatsızlığına göre size sağlayabileceği olanakları mutlaka iş yerine sormalı ve bu hususta size en çok yardımcı olacak hasta yatağını tercih etmelisiniz.

Aksi durumda farklı bir hastanın rahatsızlığına yardımcı olacak şekilde tasarlanmış bir yatak tercih ederseniz; satın aldığınız yatağın hiçbir olanağından yarar sağlayamayacağınız gibi; hastanızın rahatsızlığı için de hasta yatağının iyileştirici özelliklerinden ve fayda sağlayıcı olanaklarından kendinizi ve hastanızı mahrum bırakmış olursunuz. Bu ve buna benzer olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamak için hasta yatağı tercihinde daha önce de söylediğimiz gibi çok titiz davranmanız gerekir.

Evde hasta yatakları

Evde hasta yatakları

Hasta ve Hasta Yakını İçin Hasta Yataklarının Rahatlığının Önemi 

Hasta yataklarında rahatlık, hastanız ve hastanıza tedavi süresince eşlik edecek olan siz refakatçiler için son derece önemli ve hayati bir kriterdir. Zaten hastalığı yüzünden rahatsız ve durumundan şikayetçi olan hastanıza; rahat bir hasta yatağı sunmanız hem hissettiği ağrı ve rahatsızlığın tedavisinin hızlanmasına olanak sağlayacak hem de konfor anlamında hastanıza olumlu etki yapacaktır.

Rahatından memnun ve rahatsızlığı gün geçtikçe iyiye giden bir hasta, şüphesiz hastalığı süresince esir olduğu hasta yatağından şikayetçi ve hasta yatağının hastalığı süresince tedaviye sağlayacağı katkılardan mahrum bir hastaya göre daha rahat ve iyi bir süreç geçirecek, tedavisi daha da hızlı iyileşmeye doğru yol alacaktır.

Hastalığa Göre Hasta Yataklarının İşlevleri

Hasta yatağının rahatının hasta ve yakını için ne kadar önemli ve hayati olduğundan bahsettikten sonra şimdi de biraz hasta yatağı işlevlerinden bahsedelim.

Motorlu Çalışma Özelliği

Hasta yatakları, bir hastanın bulunabilecek her türlü rahatsızlığına göre tasarlanan ve imal edilen yataklardır. Örneğin hasta yatağı tercih ederken yataklarda aranacak ilk özelliklerden biri ve hastaya rahatlık sağlama düzeyi açısından en öne çıkan özellik: motor özelliğidir. Hasta yataklarında motorlu çalışma özelliği; hastanıza, yatağını rahat bir şekilde kumanda edebileceğiniz ve istediğiniz pozisyona getirebileceğiniz bir yatak olarak iyi gelecek, konfor sağlayacaktır.

Hasta Yataklarında Motorlu Çalışma Özelliğinin Hastaya Sağladığı Konfor 

Özellikle sürekli yatan yatalak hastalar ve tedavi süresince yataktan kalkmaması gereken ortopedik rahatsızlığa sahip, düşük riski bulunan, ağır ve iyileşmesi uzun süreli ameliyat geçiren hastalar için motorlu çalışma özelliği çok önemli bir özelliktir. Mutlaka hasta yatağını tercih ederken aranması gereken bir kriterdir.

Diğer yandan yukarıda sıraladığımız rahatsızlıklardan farklı bir rahatsızlık olarak felçli ya da yarı felçli hastalarda da felç tedavisinde motorlu çalışma özelliğine sahip hasta yatakları hastadan çok refakatçi için büyük bir öneme sahiptir. Yerinden kımıldayamayan ve hareket etme güdüsünü kaybetmiş hastanıza her türlü yemek, su, tuvalet, banyo ve benzeri ihtiyaçlarını giderirken; bu özelliğin ciddi anlamda faydasını görecek ve işi kolaylaşacak hasta yakını, hasta yatağı tercihinde bu özelliğin bulunmasına dikkat etmelidir.

Havalı Hasta Yatak Modelleri

  • Havalı Hasta Yatakları 

Motorlu çalışma özelliğine sahip hasta yataklarının diğer hasta yataklarına nazaran hasta ve yakınına sağladığı olanaklara benzer bir örnek olarak farklı bir özellik ev çeşit olan havalı hasta yatakları da diğer yataklara bakışla hastaya ve yakınına farklı avantaj ve olumlu etki sunacak hasta yatağı çeşitlerindendir.

  • Havalı Hasta Yataklarının Hastaya ve Yakınına Sağladığı Olanaklar

Havalı hasta yataklarının içinde hastanın kan akışını hızlandırmaya yarayan hava kanalları bulunur. Bu hava kanalları hareketi kısıtlı hastanızın kan akışını hızlandırırken; vücudun kan akışı hızı ile bağlantılı sistemlerine de iyi gelecektir. İleri yaşta olan ve yatağından kımıldayamayan hastalar için ise bu özellik son derece hayatidir.

Bahsettiğimiz hastaların sürekli yatakta yatması ve yerinden kımıldayamaması sonucunda; genellikle sırt ve kalça bölgeleri olmak üzere hastanın cildinde açık ve mikrop kapmaya elverişli yaralar meydana çıkabilir. Bu yaralar meydana çıktıktan sonra hastanın çekeceği acının katlanması ve tedavinin bir başka boyutta da gerekliliği gibi olumsuzluklara karşı; elbette hiç açılmaması tercih edilir. Açık yaraların oluşmasından kaçınmak için tercih edilecek tek çare ise havalı hasta yatağı tercih etmektir.

Havalı yatak

Havalı yatak

Hasta Yatağı Fiyatları

Modellerini, işlevlerini, özelliklerini, konforlarını ve hastaya/hasta yakınına sağladığı avantaj ve dezavantajları yazımızın üstlerinde ele aldığımız hasta yatağına dair bilgilerden sonra hasta yatağı alışverişinden önce bilgiye sahip olmanızın kârınıza olacağı bir başka konu olarak: hasta yatağı fiyatları. Pek çok internet sitesinden bakabileceğiniz ve tercih edebileceğiniz hasta yataklarının fiyatları her bütçeye uygun şekildedir.  Bu fiyat ortalamasında önemli olan ve fiyatını alçaltan yükselten bir kriter olarak hasta yatağının sahip olduğu motor sayısı ele alınabilir. İki, üç, dört motorlu çalışma özelliğine sahip olabilen hasta yataklarının fiyatları bunlara göre değişebilir.

Diğer yandan şıklık ve modernlik de hasta yataklarında önemli bir kriterdir. Ömürlük kullanım dışında dönemlik gereklilik duyulduğu için satın alınan hasta yataklarında yakınlar, hasta yatağını hasta sağlığına kavuştuktan sonra da kullanabilmek için hasta yatağında şıklık ve uyumun önemine haklı olarak dikkat ederler.