Yazılar

Motorlu hasta yatağı modelleri

Sağlık hizmetleri, nüfusun sağlıklı kalması için hükümetler ve özel kuruluşlar tarafından sağlanan temel bir hizmettir. İnsanların tıbbi kurumlarda nasıl tedavi edildiğini tanımlayan karmaşık bir yönetim, ekonomi, teknoloji ve sosyal uygulamalar sistemidir. Sağlık hizmetleri, hastalık veya yaralanmaların tedavisine ve sağlığın korunmasına odaklanır. Kişilerin tedavi edilme şekli durumlarına bağlıdır ve tedavi süreci ihtiyaçlarına göre yavaş veya hızlı olabilir. Hastanelerdeki insanlar genellikle röntgen cihazı veya CT tarayıcı gibi tıbbi ekipmanlarla tedavi edilir.

Bu makineler çalışmak için elektrik kullanır ve çalışması için bir jeneratörden sürekli güç kaynağı gerektirir. Bu tıbbi ekipmanlara ek olarak, hastaların hastanede kaldıkları süre boyunca yatacakları bir yere ihtiyaçları vardır. Motorlu hasta yatağı hastanın hayatını kolaylaştırır; hareket ederek sağlığı iyileştirmek için kullanılabilir ve işçilik maliyetlerini düşürerek sağlık hizmetlerinin maliyet etkinliğini artırabilir.

Motorlu Hasta Yatakları Nedir?

Motorlu hastane yatağı, ameliyattan veya ciddi bir yaralanmadan sonra hastalar için hayatı kolaylaştırır. Hastaların sert bir zeminde yatmaktan ağrı hissetmeden rahat bir şekilde uyumasını sağlar. Ameliyattan sonra hastaların yemek yemeye veya içmeye hazır olduklarında zaman kazandırdığı için bakıcıları da rahatlatır. Motorlu yatak genellikle hastanın vücut ağırlığının altında elektrikle çalışan şilteyi açıp kapatmak için yerleşik kontrollere sahiptir.

2 motorlu hasta yatakları

2 motorlu hasta yatakları

Çoğu motorlu yatağa gömülü basınç sensörleri, bir hastanın vücut ağırlığını yataktan kaldırdığını algılar ve vücut ağırlığıyla aynı anda yükselmesine neden olur, böylece artık sırt üstü düz durmaktan ağrı hissetmez. Hasta, ameliyat veya yaralanma iyileşme döneminden sonra hala iyi dinlenmiş hissederken, bakıcıların yardımı olmadan kendi gücünü kullanmaya teşvik eden destekli bir çekme sistemi kullanarak kolayca yataktan çıkabilir.

Motorlu Hasta Yatakları Ne İşe Yarar?

Motorlu hastane yatağı kullanılabilir. Hastaların hastanede kaldıkları süre boyunca evde daha az gözetim altında oldukları zamana kıyasla daha fazla özgürlük sağlayarak sağlıklarını iyileştirin. Hastalık veya yaralanma nedeniyle evde kalmayı tercih etmeyen hastalar, orada motorlu hasta yatakları varsa, yerel hastanelerinde tedavi görmeye devam ederken daha rahat olabilirler.

Motorlu yatağın sağladığı özgürlük, hastaların hastanede kaldıkları süre boyunca mümkün olduğunca normal bir şekilde yaşamalarına ve aynı zamanda uygun tıbbi yardım almalarına olanak tanır. Bu, hem fiziksel hem de zihinsel sağlıklarını aynı anda iyileştirir.

Motorlu Hasta Yataklarının Önemi Nedir?

Motorlu hastane yatağı, hastanelerde ve tıbbi tesislerde kullanılan bir tıbbi ekipman türüdür. Bu yataklar, omurga ve karın yaralanması olan hastaların rahatlamasına ve uyumasına yardımcı olur. Motorlu hasta yatağı da bu tür yaralanmaların tedavisine yardımcı olur. Ekipman, modele bağlı olarak elektrik, basınçlı hava veya her ikisinin kombinasyonu ile çalışır. Ayrıca bu yatak tipi tasarımına bağlı olarak manuel veya otomatik olarak çalıştırılabilir. Sonuç olarak, motorlu bir hastane yatağı, omurga ve karın yaralanmaları olan hastaların tedavisinde temel bir tıbbi araç haline geldi.

Motorlu hasta yatağı çeşitleri

Motorlu hasta yatağı çeşitleri

Motor aspisi, omurga kırıkları veya diğer omurga yaralanmaları için destek sağlayan bir yataktır. Hasta genellikle bacakları uçtan sarkacak şekilde cihaz üzerinde sırt üstü yatar. Uçlar genellikle kavislidir ve omurganın doğal lordotik eğrisi için ekstra destek sağlar. Ek olarak, motorlu bir hasta yatağı genellikle uyku sırasında hareketi azaltmak ve tedavi sırasında ağrıyı azaltmak için bir elektrikli tahrik sistemine sahiptir.

Motorlu Hasta Yataklarının Avantajları Nelerdir?

Kendi kendine çalışabilir veya bir bakıcı tarafından uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir. Sıkıştırma sistemleri, alt uzuvlara kan akışını etkileyen kırıklar veya diğer yaralanmaların neden olduğu şişmeyi azaltmaya yardımcı olur. Gerekirse elektrikli olanlar yerine manuel sıkıştırma plakaları da kullanılabilir. Bazı modellerde hem manuel sıkıştırma plakaları hem de elektrikli sürücüler bulunur, böylece farklı yaralanma türlerini tedavi etmek için aynı anda kullanılabilirler.

Motorlu hapida x, motorlu hapidax’e benzer, ancak daha ciddi omurilik yaralanmalarını tedavi eder. Dekompresifhematom (DHD) nedeniyle çoklu kırıklar ve felç. Motorlu bir hapidax’in, hastanın ihtiyaçlarına göre farklı pozisyonlara hareket etmesine izin veren el tutamakları tarafından çalıştırılan bir ucu vardır.

Ayrıca elektrik sistemini veya kablosuz robotik gibi uzaktan kumanda sistemlerini kullanarak hasta ihtiyaçlarına göre her yöne 360° dönebilir. Bu ekipman, doğrudan hasta katılımı olmadan ciddi yaralanmaları ele almak için daha karmaşık teknoloji gerektirdiğinden, genellikle manuel olandan daha pahalıdır. Bununla birlikte, özellikle omurga ve karın yaralanmalarını tedavi ederken, hastaların hareketlerini kendilerinin yönlendirmesine izin vermekten çok daha güvenlidir

Motorlu Hasta Yataklarının Kullanımı

Motorlu yataklar hastaların kendi odalarında yardımsız hareket etmelerine olanak sağladığı için ameliyattan daha doğal ve rahat bir şekilde iyileşme sağlamaktadır. Ek olarak, motorlu bir yatak, doktorların hastanın fiziksel iş birliği olmadan tıbbi prosedürleri gerçekleştirmesini sağlayarak ağrıyı azaltır ve hasta konforunu artırır. Ayrıca doktorlar, motorlu yatak kullanırken en uygun koşullarda karmaşık ameliyatlar yapabilirler.

Aynı zamanda hastaneler geleneksel yataklar yerine motorlu yataklar kullanarak elektrik giderlerini azaltabilirler. Sonuç olarak, daha iyi ameliyat sonrası iyileşme, motorlu yatakların kullanımıyla doğrudan ilişkilidir! Hasta konforunu artırmanın yanı sıra, motorlu bir yatak, terapi seansları sırasında hastalar hareket edebildiğinden tıbbi tedavilerin doğruluğunu ve verimliliğini de artırır. Örneğin, derin basınç tedavisi ağrıyı azaltmaya yardımcı olur ve hareketliliği desteklerken aynı zamanda vücuttaki yeni dokunun iyileşmesini ve büyümesini destekler.

Motorlu hasta yatağı kiralama hizmeti firmamızdan alınabilir.

Motorlu hasta yatakları

Hasta yatakları hem hastalar hem de hasta bakıcıları için daha yüksek bir konfor ortamı hazırlaması ile birlikte ön plana çıkmaktadır. Bu yatakların en iyi şekilde kullanılması için hastalık durumu ile bağlantılı olan hasta yataklarına yönelmek gerekir. Hasta yataklarından avantaj sağlayabilmenin diğer bir yolu ise yüksek özellikleri bulunan yatakları tercih etmek ile mümkün olur.

Hastalık tarzına bağlı olarak özel bir şekilde üretilen yatakların içerisinde motor yapısının eklenmesi ile birlikte motorlu hasta yatağı ortaya çıktı. Motorlu hasta yatağı son zamanlarda en çok tercih edilen ve en iyi yorumları alan hasta yataklarından birisi haline gelmiştir. Hasta yataklarında motorun bulunması pek çok açıdan avantajlı bir durum ortaya çıkarır. Özellikle hem hasta hem de hasta bakıcısı için konfor ortamı yaratması sağladığı en büyük faydalardan biri olarak ön plana çıkar.

Motorlu Hasta Karyolası Nedir?

Elektrik ve uzaktan kumanda ya da yakıdan kumanda ile çalışan yataklara verilen isim motorlu hasta karyolası olmaktadır. Motorlu hasta karyolası diğer hasta yatağı modellerinden çok daha kompleks bir yapıda bulunduğu için daha büyük bir konfor ortamı yaratma konusunda ön plana çıkmaktadır. İnsanların kullanım kolaylığı bakımından ufak bir kıyas yapıldığı zaman bile motorlu yatakların ne kadar büyük bir kolaylık sağladığını anlayabilirsiniz. Motorlu yataklar kendi içlerinde motor sayısına bağlı olarak sınıflara ayrılıyor. Bu sınıflandırma ile birlikte seçim yapma durumu daha basite indirgenmiş olur.

Motorlu Hasta Karyolası

Motorlu Hasta Karyolası

Ömür boyu yatma durumunda olan felçli hastaların mutlaka motorlu yatakları, tercih etmesi gerekir. Bu yataklar genellikle evlerde hastane ortamı yaratmak için tercih edilmektedir. Özellikleri göz önünde bulundurulduğu zaman son derece büyük bir kolaylık sağladığı ortaya çıkmıştır. 4 adet tekerlek ve yan taraflarda korumalık bugün durmasından dolayı hastalar için son derece uygundur. Korkuluklar sayesinde hastanın yataktan düşmesine engel olmak mümkündür. Aynı zamanda tekerlekler sayesinde hastanın bir yerden başka bir yere taşınmasını sağlamak da mümkün olur.

Motorlu Hasta Yatağının Özellikleri 

Motorlu hasta yatakları son zamanlarda en çok tercih edilen yataklar arasında yer almaya başlamıştır. Bu yataklar barındırdığı özellikler göz önünde bulundurulduğu zaman son derece faydalı yatakları olmaktadır. Özellikle uzun süreli yatış durumunda olacak olan insanlar için en uygun yataklardan biri olmuştur.

Motorlu hasta yatakları sayesinde hastanın bir yerden başka bir yere kolay bir şekilde gitmesini sağlamak mümkün olur. Tekerlekleri sayesinde kolay bir şekilde kesip imkanı sağlamak mümkündür. Motor yatakları içerisinde paten motor adı verilen motor bulunur. Paten motor sayesinde kafa ve bacak kısımlarına kaldırmak mümkün olur. Motor sayısı arttıkça hareket kabiliyeti de artist gösterir. En çok tercih edilen 3 motorlu hasta karyolası olmaktadır.

Bunun sebebi ise hem sırt hem ayak hem de kafa kısmının yukarıya da aşağı doğru hareket ediyor olmasıdır. Hasta yatağı kiralama fiyatları bakımından diğer yatak modellerine göre daha yüksek fiyatlı olabilir. Fakat sağladığı fayda göz önünde bulundurulduğu zaman fiyat kalite dengesi sağlanmış olur. 3 motorlu olan hasta yatakları yaklaşık olarak 200 kilogram ağırlığındaki bir insanın kaldırabilecek kapasiteye sahiptir.

Motorlu Hasta Yatağının Avantajları 

Motorlu hasta yatağının avantajları son zamanlarda çok fazla gündeme gelmeye başlayan konular arasında yer almaya başlamıştır. İçerisinde bulunan piston motorlar sayesinde hastanın hareket kabiliyetini ciddi oranda artırdığı bilinmektedir. Hareket kabiliyetini artırmasından dolayı mental açıdan da hastanın sağlıklı bir hale gelmesine yardımcı olur.

Motorlu hasta yatağı çeşitleri

Motorlu hasta yatağı çeşitleri

Uzun süreli bir kullanım söz konusu olacaktır motorlu hasta yatağı daha çok tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise sağlam yapı malzemelerine sahip olmasıdır. Yapı malzemesi sağlam olan ürünler çok uzun yıllar kullanılabilir. Aynı zamanda tekerlekli yapıda bulunan motorlu yataklar sedye olarak da çok rahat bir şekilde kullanılabilirler. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte motor sayısı da artış göstermeye başlamıştır. Son yıllarda dört motorlu hasta yatakları çok fazla konuşulmaya başladı.

3 Motorlu Hasta Yatakları

3 motorlu hasta yatağı pek çok farklı özelliğe sahiptir. Yatağın üzerinde havalanmayı sağlayacak olan delikler bulunmaktadır. Böylece son derece hijyenik olan bir yatak yapısı ortaya çıkmış olur. 3 motorlu hasta yatağının diğer bir özelliği ise rahat bir şekilde hareket ettirilmesidir. Piston motorlar sayesinde 200 ile 250 kilogram arasındaki insanları taşıyabilme özelliğine sahiptir. Hem yukarıya hem de aşağıya doğru hareket ettirme kabiliyeti taşımaktadır.

İlk motorlu hasta yatağının diğer bir özelliği ise yaklaşık 4 adet serum askısı bulundurmasıdır. 3 motorlu hasta yatağı elektrik yardımı ile çalışan bir yataktır. Bu sebeple elektrikler kesildiği an kullanımı durmaktadır. Hastanın herhangi bir sıkıntı yaşamaması adına Elektrik kesintisinde jeneratör kullanımını ön plana çıkarmak gerekir. Fiyat bakımından diğer hasta yataklarından daha uygun olmaktadır. Sağladığı fayda ve fiyat bakımından bakıldığı zaman tercih edilen bir hafta yatağıdır.

4 Motorlu Hasta Karyolası

Hasta yatağı denildiği zaman akla gelen diğer bir hasta karyolası ise 4 motorlu olmaktadır. Yaklaşık olarak 300 kilogram ağırlığındaki hastaları bile taşıyabilme kapasitesine sahiptir. Aynı zamanda bacak kafa ve omurga dışında kollarında hareket etmesi konusunda fayda sağlamaktadır. Bu yatakta arasında hem hastalar hem de hasta bakıcısının işini kolaylaştırmak mümkün olur.

Hastalık sürecinde meydana gelen yatak yaraları gibi problemleri de tamamen ortadan kaldırma özelliğine sahiptir. 4 motorlu hasta karyolasının en enteresan özelliklerinden biri de yaptığı bütün hareketlerin tam tersine yapabiliyor olmasıdır. Hasta ve hasta bakıcısı istediği zaman yatağı istediği pozisyona getirebilir. Özellikle yemek yerken ya da uyurken kumanda sayesinde yatağın şekli ayarlanır.

Motorlu hasta yatağı tasarımı

4 Motorlu hasta yatağı tasarımı

Motorsuz Hasta Yatağı mı Motorlu Hasta Yatağı mı?

Hasta yatak modelleri son zamanlarda çeşitli göstermeye başladı. Özellikle motorlu hasta yatakları mı yoksa motorsuz hasta yatakları mı tercih edilmeli diye pek çok soru sorulmaya başlandı. Motorlu hasta yatağı motorsuz hasta yatağına göre çok daha farklı ve faydalı özelliklere sahiptir. Bu sebeple daha çok tercih edilmeye başladı.

Fakat uzun süreli kullanım isteyen kişiler için motorsuz olan hasta yatakları daha dayanıklı gibi söylentiler bulunmaktadır. Motorlu hasta yatağı son derece uzun süreli kullanım için uygun olmaktadır. Kumandalı kullanımı sayesinde yönlendirmeyi doğru bir şekilde yapmanız mümkün olur. Aynı zamanda hastanın hasta bakıcısı ile bağımlılığı ortadan kalktığı için psikolojik açıdan da fayda sağlamaktadır.