Yazılar

Obez hasta yatağı

Hastanelerde gördüğümüz hasta yatağı çeşitlerinin çoğu, birçok özelliğe sahiptir. Bu hasta yataklarının asıl amacı, üzerinde yatan hastaları rahat ettirmektir. Ayrıca hasta karyolası, kolay hareket ettirilebilir, kaldırılabilir ve indirilebilir özelliklere sahip olduğu için hastalara bakan hasta yakınları için de kolaylık sağlar.

Obezite hastalığına sahip kişilerin hareketleri kısıtlanır ve zor hareket ederler. Bu yüzden onların evde veya hastanede yatarken kolay hareket ettirilebilecek yataklara ihtiyaçları vardır. Bahsedilen bu  hasta yatakları obezite hastaları için de büyük kolaylık sağlayacaktır.

Bu hastalığa sahip olanların ağırlıkları çok fazla olduğundan dolayı, bakan kişiler de bakarken çok zorlanır. Hastalarını kaldırmak, başka yöne çevirmek veya oturtmak zor olabilir. Hasta yataklarının avantajı, kolay hareket ettirilerek bu işlemlerin kolay hale getirilmesidir.

Hasta yatağı kiralama veya satın alma yoluna gidildiğinde, hastalar ve onlara bakan kişiler açısından faydalı olacaktır. Bu yataklar tekerlekli olduğundan ev içinde hareket ettirmek daha kolay olur. Uzun süre yatakta yatması gereken hastalarda, fazla yatmaya bağlı olarak yaralar oluşabiliyor. Bu sorunun önüne geçebilmek için hasta yatakları kullanılırsa, sürekli pozisyon değiştirebilme imkanı sunduğu için yara oluşumunu engellemek daha kolay olacaktır.

Hasta Karyolası

Hasta Karyolası

Obezite Hastalarına Yatak Seçimi

Obezite hastaları, uzun süre yattıkları için çeşitli sorunlarla karşılaşırlar. Sürekli hareketsiz kalmak, birçok hastalığın da sebebi oluyor. Bahsedilen bu hasta yataklarının bir diğer özelliği havalı olmalarıdır ve havalı yataklar yatmaya bağlı oluşabilecek yaraların önüne geçer.

Yatağın cilde uygulayacağı baskıyı en aza indirir ve baskı azaldığı için yatak yarası oluşmaz. Obezite hastalarının zaten yatarken konforlu olmaları zordur onları daha konforlu dinlendirebilmek için havalı hastane yatakları en iyi çözüm olacaktır.

Obezite hastaları için seçilecek yataklarda, boyutlarına çok dikkat edilmeli, özenle seçilmelidir. Boyutları küçük olan yataklarda hareket etmek daha zor olacağından, hastanın kilosuna göre daha geniş bir yatak tercih edilmelidir. Özellikle yan dönerken veya farklı bir yöne çevrilirken, bakan kişi açısından kolaylık sağlayabilecek yataklar geniş yataklardır. Hastanın genişliğine göre yatak seçimi yapılmalıdır.

Hasta Yataklarının Özellikleri

Her yatak hastaya özeldir ve isteğe göre tasarlanabilir. Fakat genel olarak hepsinin ortak özellikleri vardır. Bunlardan biri kolay hareket ettirilebilir olmalarıdır. Bu özellik, hastalar için en önemli şeydir. Bazı yataklarda buna ek olarak motor özelliği vardır. Bunun anlamı, kumanda ile otomatik hareket sağlanabilmesidir. Hasta, başkasına ihtiyaç duymadan elindeki kumanda ile yatağını yatırıp geri kaldırabilir. Bu da hem bakan kişi hem de hasta açısından büyük avantaj sağlar.

Hasta yataklarının 1, 2, 3 ve 4 motorlu olmak üzere çeşitleri bulunur. Motor sayısına göre hasta yatakları işlevleri farklılaşır. Örneğin, ayak-baş hareketi, sırt bölgesinin hareket ettirilmesi, aşağı- yukarı yönlü hareket işlevi gibi dönebilen, eğilebilen yataklar mevcuttur. Bu tür yataklar tedavi sürecini kısaltmak ve tedavi boyunca konforlu olmasının sağlanmasıdır.

Hasta yataklarının bazılarında, antibakteriyel özellik de olabilir. Bu özellik, yatak yaraları için tasarlanmıştır. Uzun süre yatmaya bağlı olarak ortaya çıkan yatak yaralarını engellemek amacıyla, bazı yataklarda terlemeyi önleyen mekanizmalar, vücut şekline uyumlu yüzeyler ve hava sirkülasyonunun sağlanması için geliştirilen bazı yataklar vardır.

Hasta Yatağı Avantajları

Obezite hastaları için, hasta yataklarının birçok avantajı vardır. Örneğin tekerlekli hasta yatakları, evde hareket etmeye olanak sağlar ve yatağın yerinin değiştirilmesi kolaylaşır. Buna ek olarak, hastayı kaldırmadan yatak çekilerek rahatça temizlik yapılabilir. Bir diğer avantajı ise, fonksiyonel kumanda özelliğinin getirdiği, yatakların hasta tarafından kimseye ihtiyaç olmadan yataklarını kontrol edebiliyor olmalarıdır.

Ayrıca bu tekerlekli yatakların tekerlekleri kilitlenebilir böylece daha güvenli bir ortam sağlanır. Bahsedildiği gibi, yatakların antibakteriyel özelliği sayesinde yatak yaralarının oluşmasını önler ve daha hijyenik bir tedavi sürecine katkı sağlar. Enfeksiyon hastalıklarının önüne geçilmiş olur.

Hasta Yatağı Fiyatları

Yatakların işlevlerine ve fonksiyonlarına göre hasta yatağı fiyatları değişkenlik gösterebilir. Hastanın isteğine ve durumuna göre özel olarak hasta yatağı imalatı yapılabilir. Hastanın istediği özellikler tasarlanabilir ve hastanın genişliğine dikkat edilerek hasta yatağı seçilmelidir.

Tedavinin uzun veya kısa olmasına göre hasta yatağı kiralama yoluna da gidilebilir. Eğer kısa bir süreliğine hasta yatağı gerekiyorsa almak yerine kiralanabilir. Size uygun olan yatağı tedavi süresince kullanıp daha sonra teslim edebilirsiniz.

Hasta Yatağı Sağlıklı Mıdır?

Obezite hastaları için, hasta yatakları kullanmak son derece sağlıklıdır çünkü onlar için önemli olan rahat etmeleridir. Ayrıca yatak yarası ve aşırı terlemeye bağlı tahriş, kızarıklık, kaşıntı gibi sorunlar en çok obezite hastalarında görülür. Kilo fazlalığından dolayı yatağa yapılan baskı fazla olduğundan yatak yaraları oluşma potansiyeli yüksektir. Bu da sağlık açısından sorun teşkil eder. Bu yönden baktığımızda obezite hastaları için hasta yatağı normal yataklara göre çok daha sağlıklı olacaktır.

Ev için hasta yatağı

Ev için hasta yatağı

Normal hasta yataklarını yanında, havalı hasta yatakları ekstra sağlıklı olacaktır. Çünkü bu tür yataklar teması azaltır ve daha az terleme yapacağından yara oluşumunu en aza indirir. Hava sirkülasyonu sağlayan bu havalı yataklar sayesinde tahriş ve kızarıklığın da önüne geçilmiş olur.

Tüm bu özelliklerin dışında, yatakların antibakteriyel özelliğe sahip olması da bu tür yatakları sağlıklı yapan bir diğer faktördür.  Hijyenik ve rahat olan antibakteriyel yataklar sayesinde enfeksiyon ve bakteri oluşumunun önüne geçilebilir. Başka hastalıklara da sebebiyet verebilen enfeksiyon, antibakteriyel yataklarla önlenmiş olur.

Hasta Yatağı Nasıl Alınır?

Eğer obezite hastalığına sahip veya obezite hastalığı olan birine bakmak durumundaysanız bu yataklara ihtiyacınız olacaktır. Tedavi sürecine göre kiralama veya satın almayı tercih edebilirsiniz. Kendiniz tasarlamak istiyorsanız hasta yatağı imalatı yapan yerlerden temin edebilir veya halihazırda bulunan yataklardan satın alabilirsiniz. İnternette bu tür yatakların satışını yapan birçok site mevcuttur. Tercihlerinize göre dilediğiniz yatağı seçmek size kalmış.

Hasta Yatakları Nereye Koyulmalı?

Evde hasta için ayrılabilecek bir oda varsa çok daha sağlıklı ve rahat olacaktır. Hijyen açısından da, hastanın farklı odada yatması yararlı olabilir. Eğer böyle bir şansınız yoksa da, evinizde ortak kullanım alanları varsa orada boş olan bir alana yatağı yerleştirebilirsiniz. Hasta ile iletişimin de kolay olacağı bir köşede olması, hastanın moral ve motivasyonunu da olumlu yönde etkileyecektir.

Hasta Yatağı Neden Alınmalı?

Obezite hastaları, tedavi süresi boyunca rahat ve sağlıklı olmalıdır. Konfor açısından çok şey sunan hasta yatakları, hastalar ve yakınları tarafından çok tercih ediliyor. Sadece hastalar değil aynı zamanda hastalara bakan kişilerin de bakımını daha kolay yapması ve evde temizlik yapabilmesi için büyük avantajlar sağlar. Normal yatağın yerini değiştirebilmek için hastayı kaldırmak gerekirken, hasta yataklarının tekerlekleri sayesinde kolayca hareket ettirilebilir ve temizlik daha kolay hale gelir.

Otomatik kumanda özelliği, havalı yatakların hava sirkülasyonu, antibakteriyel özellikli hasta yatakları sayesinde sağlıklı bir tedavi süreci geçirilebilir. Özel imalatın da mümkün olduğu hasta yataklarında, hastanın ihtiyaçlarına da karşılık verebilecek yatakların tasarlanabiliyor olması hem sağlık hem konfor açısından büyük avantajlar sunmaktadır. Tüm bunlar göz önüne alındığında, hasta yataklarını rahatlıkla kullanabilirsiniz.