Yazılar

Hasta yatakları Haskar Medikal

Hasta yatakları devamlı olarak veya belirli bir süre yatmak zorunda kalan hastalar için uygun olarak geliştirilir ve tasarlanır. Hasta yatakların da belli başlı özellikler bulunur. Teknolojinin gelişim göstermesi ile beraber hasta ve yataklarında da önemli oranda gelişmeler meydana gelmiştir. Hasta yataklarının insanların hastalıklarını olumlu yöne giderme özelliği bulunur. Hasta yatağı denildiği zaman ilk akla gelen sadece hastanede ve yoğun bakımda olan alanlar gelebilir. Aynı zamanda ev için de uygun olan ev tipi hasta yatakları da tercih edilebilir. Uzun zaman ya da bir ömür boyu yatağa mahkum kalacak olan kişiler için en uygun olan yatak çeşidi hasta yataklarıdır.

Hasta Yatağı Nedir Nasıl Olmalıdır?

Hasta yatağı hastanın en rahat ve en iyi şekilde zaman geçirmesini sağlayan özel yatak çeşididir. Devamlı olarak veya uzun süre yatacak olan hastalar normal yataklar da rahat ettikleri zaman çeşitli yaralar ve problemler meydana gelir. Hasta yatağı sayesinde bu gibi problemlerin önüne geçilir ve hasta rahat eder. Bu yatakları satın alabileceğiniz gibi kiralamayı da düşünebilirsiniz.

Uzun sürekli yatacak olan bireyler veya ömür boyu yatağa mahkum olacak kişiler için hasta yatağı satın alma işlemi çok daha yararlı olur. Fakat kısa süreli olarak yatacak olan hastalar için kiralama daha uygun olacaktır. Hasta yatağı kiralama fiyatları kullanılan yapı malzemelerini ve özelliklerine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Hastanın en rahat şekilde zamanını geçirmesi için gelişmiş özelliklere sahip olan yatakları almaları gereklidir.

Kiralık hasta yatakları

Kiralık hasta yatakları

Hasta Karyolalarının Avantajları Nelerdir?

Hasta karyolalarının hastalar üzerinde birçok çeşitli faydaları bulunur. Bu faydalardan biri de hastanın konfor alanını sunmasıdır. Hasta karyolası belirli özellikler ile meydana geldiği için ve hasta bakıcısının rahat ortamını çok daha ileri bir seviyeye taşır. Hasta karyolası ürünlerinin en büyük imkânlarından bir diğer ise hastanın birçok ihtiyacını kendi başına kolay bir şekilde karşılanmasıdır. Kendi ihtiyaçlarını uzaktan kumanda ile yatağında olduğu esnada karşıladığı zaman mental bakımdan da mutlu olur ve iyileşme sürecine olumlu yönde etki gösterir. Hasta karyolası bazı durumlarda devlet tarafından tamamen karşılanma imkanı vardır bazı durumlarda ise bir kısmını devlet karşılayabiliyor.

Hasta Karyolası Motorları

Hasta karyolaların da olması lazım hastaların son derece rahat etmesini sağlayan özelliklerden biri yatağın motorlu olmasıdır. Hasta karyolalarının motorlu yapıda olması otomatik olarak hareket etme olanağı konusunda ciddi bir fayda meydana getirir. Motor sayısı arttıkça hasta yatağının çalışma kapasitesi aynı oranda artış gösterebiliyor.

Hastaların ve hasta bakıcıların daha rahat bir şekilde hareket ve bakım sağlaması için hasta yatağı oldukça yardımcı olur. 3 motorlu yapıya sahip olan hasta karyolası çeşitleri hastanın hem oturma hem uzanma hem de dik durabilme gibi hareketlerini rahat bir şekilde yapma olanağı sağlar. Uzaktan kumanda ile kontrol edildiği gibi aynı zamanda manuel olarak da kontrolü sağlamak bu yataklarda mümkündür. Yalnız uzaktan kumanda konfor bakımından son derece yararlı olduğu için çoğunlukla bu şekilde tercih edilir. Özellikle çok uzun süre yatma durumunda olacak olan hastalar için en ideal yatak modeli olarak karşımıza çıkar.

Motorlu hasta karyolaları

Motorlu hasta karyolaları

Hasta Yataklarında Yer Alan Korkuluklar

Hasta yataklarının olmazsa olmazlarından bir diğeri ise yan tarafında bulunan korumalıklardır. Felç durumunda olan veya hareket etme konusunda bir hayli zorlanan kişiler hareket edemedikleri için farklı darbeler ile yere düşme problemi ile karşılaşabilir. Fakat hasta yatağının yan taraflarında yer alan korumalıklar herhangi bir düşme durumu söz konusu olmasını engeller. Bu korumalıklar hastanın son derece güvenli bir ortamda istirahat etmesine olanak sağlar. Hasta yataklarında korumalıkları bulunması yemek yerken ya da hasta uyurken ortaya çıkabilecek risk faktörlerini tolore eder. Bu şekilde hem hasta için hem de hasta bakıcısı için son derece yararlı bir durum meydana gelmiş olur.

Hasta yatakların da en üst düzey konfor sağlamak için yatağın 4 bir tarafının da korumalıklar ile kapalı olması gereklidir. Yalnız yatağın çevresinin tamamen kapalı olması hastaya boğucu bir ortama sokabilir. Çok yüksek olmayacak fakat hastanın düşünmesini de önleyecek hasta yatakları tercih edilmesinde yarar vardır.

Hasta Yataklarında Tekerlek

Hasta yataklarının en önemli ihtiyaçlarından bir tanesi de tekerlekli olmasıdır. Hasta yatakların da yer alan tekerlekler sayesinde bir odadan başka bir odaya taşıma hali söz konusu olabilir. Bu şekilde hem hasta bakımından hem de hastaya refakat eden kişi açısından büyük bir yarar durumu meydana gelir. Hasta yataklarında genel itibari ile 4 tane tekerlek bulunur. Bu tekerlekler sayesinde hastayı banyoya veya tuvalete taşımanız son derece kolay olacaktır. Aynı zamanda oda değişikliği ya da hastaneye gitme halinde çok kolay bir şekilde hastayı taşıma imkanı bulabilirsiniz.

Tekerlekler konusunda dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar yer alır. O hususlardan bir tanesi tekerlekli hasta yatağını gitmesi gereken konuma ulaştırdıktan sonra kesinlikle kilitlenmesi gerekir. Kilitleme işlemi yapılmadığı zaman yatak hareket edebilir ve herhangi bir yere çarpma olasılığı gerçekleşebilir. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak  için dikkatli adımlar atmak daha doğru olacaktır. Tekerlekli olan hasta yataklarının alt tarafında yer alan tekerlekleri sabitlemek için bir aparat vardır. Bu aparatları kullanarak güvenli ortamı sağlamanız mümkündür.

Hasta Yataklarının Döşekleri

Hasta yatakların da kalite ve rahatlık bakımından döşekler çok büyük bir önem arz eder. Hastalar devamlı olarak yatma halinde bulundukları için bel ve sırt ağrısı gibi sorunlar kaçınılmaz bir hale gelir. Bu şekilde oluşan bel ve sırt ağrılarını gidermek için en iyi yollardan biri kaliteli bir döşektir. Kaliteli döşek seçimi denildiği zaman ilk akla gelen sırt ve bel yapısına uygun ortopedik yataklardır. Bu havalı hasta yatağı modelleri sayesinde yatak yaraları gibi olumsuz olayların önüne geçebilmek mümkündür.

Hasta Yatağı Döşekleri

Hasta Yatağı Döşekleri

Hasta Yatağı Modelleri

Hasta yataklarının birbirinden farklı ve özel modelleri vardır. Bu modeller çeşitlerine göre farklı özelliklere sahiptir. Özellikle uzaktan kumanda ile yönetilen hasta yatakları son derece konfor sağladıkları için ön plana çıkan modeller arasında yer alıyor. Hasta yatağı ev tipi hasta yatağı ve hastane tipi hasta yatağı olmak üzere çeşitli sınıflarda yer alıyor. Ev tipi hasta yatakları hastane hasta yatakları ile karşılaştırıldığı zaman daha kolay bir çalışma özelliğine sahiptir. Kiralık hasta yatağı modelleri de ekonomik olması bakımından oldukça talep görüyor.