Yazılar

Hasta Yatakları

Hasta yatağı alacak kişilerin yatak bedeli, SGK tarafından kısmen veya tam olarak karşılanır. Bunun için yapılması gereken, doktor ve heyet raporu sonrasında reçetenin SGK’na götürülmesidir. Burada sık yapılan hatalardan birisi de reçetenin medikal firmalara verilerek direkt yatağın alınmasıdır. Bu aşamada SGK yatak bedelini karşılamayacaktır.

SGK reçeteyi inceledikten sonra uygun özellikte yatağı kendisi temin ederek, hastaya ulaştırır. Hasta yatağı alırken bazı konular öncelikli dikkat edilmesi gereken hususlardır. Bunların başında gelen, hasta yataklarının yatan kişiye uygunluğudur. Yatalak hastalar, felçli hastalar ve ileri yaşlı hastalar için önerilen yatak tasarımları farklı özelliklere sahip olmak zorundadır. Kilo ya da yaş grubu da yatak seçiminde etkendir.

Hasta Yataklarında Tercih Gören Modeller

Hasta yatağı modelleri denildiği zaman temel iki gruba ayırmak gerekir. Bunlar manuel çalışan yataklar ile otomatik çalışan yataklardır. Otomatik çalışan hasta yatakları, kumanda yardımı ile yatağın farklı bölgelerini hareket ettirme özelliğine sahip olan yataklardır. Yatakların ayak, baş ya da boyun kısımları rahatlıkla hareket ettirilir. Bazı modellerde aynı andan birden fazla bölüm hareket ettirilebilir.

Yatağın farklı açılara getirilmesi sayesinde hastanın gün içerisinde yardımla yaptığı işleri yardımsız yapabilmesi söz konusudur. Hastanın arkadaşı geldiğinde sohbet etmek için yatağı oturur pozisyona getirmesi rahatlıkla mümkündür. Yemek yerken ya da gazete okurken de hasta yatakları kolaylıkla farklı eğimlere ayarlanabilir. İki motorlu olan tasarımlar, üç hatta dört motorlu da tasarlanır. Asansörlü olan hasta yatakları yerden belli yüksekliğe çıkabilir.

Hareketli hasta yatakları

Hareketli hasta yatakları

Havalı Hasta Yatakları Neden Önerilir?

Havalı hasta yatakları, yaşlı hastalar için kullanımı önem taşıyan sağlıklı yatak tasarımlarıdır. Yaşlı hastaların ciltleri son derece incedir. Yatakta uzun süre yatmak bile bu hastalarda yara açılmasına sebep olur. Açılan bu yaraların iyileşmesi de zaman alır. Önemli sağlık sorunlarına yol açan sağlıksız yataklar, yaşlılarda uzun süre cilt tedavilerine neden olabilir. Bu sebeple, sürekli hava veren ve zaman zaman pozisyon değiştiren havalı yataklara gereksinim duyulur.

Havalı hasta yatakları, ortopedik olma özelliği ile de tercih edilir. Baklava ve boru tipli olmak üzere iki tip hasta yatağı öne çıkar. Kurulumları son derece kolay ve rahat hasta yataklarıdır. Felçli hastalar için de bu yatakların kullanımı önerilir. Yazın sıcakta serinlik sunan tasarımlardır.

Hasta Yatağı Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Hasta yatağı fiyatları, yatağın modeline, fonksiyonuna kalitesine göre değişir. Bunların yanında bir başka faktör de kiralanması ya da satın alınacak yeni üretim olmasıdır. İkinci el ya da kiralık hasta yatakları her zaman için daha uygun fiyatlı yataklardır. Tüm yatak özelliklerini kiralanan hasta yataklarında da bulmak söz konusudur. Hasta yatağı alacak olanlar için önerilen fonksiyonel özellikler, ikinci el olarak daha ucuza temin edilebilir. Özellikle, kısa süre yatacak olan hastaların tercih ettiği kiralama seçeneği, bütçeye dost olan seçeneklerdir. Burada yatakların temin edileceği firmalar da önem taşır. İşinde kurumsal hizmet sunan profesyonel firmalara yönelmek gerekir.

Sağlık Tebliği’ne uygun şekilde yatakların temizlenip, kiralanması gerekir. Kiralama öncesi ve sonrasında hijyen usullerine uygun temizleme son derece önem taşır. Hasta yataklarının kullanım süresi dolup, işi bittikten sonra tekrar firma tarafından alınması da evlerde yer işgali sorununu ortadan kaldırır.

Hasta karyolası modelleri

Hasta karyolası modelleri

Ahşap Karyola Tasarımları

Hasta karyolalarında şık ve farklı modellerin tercih edilmesi, hastaya moral sunan faktörlerdir. Hastanın bu süreci keyifli ve mutlu şekilde atlatmasına vesile olur. Hastanın kullandığı eşyalar, moral sunma açısından ayrı bir yere sahiptir. Bu nedenle hasta yatağı alacak olanlara verilen tavsiyeler arasında, kendi gerçek yatağına benzer modellerin tercihi gelir. Bu sayede hasta kendini daha huzurlu hisseder. Ahşap gibi tasarımlar, son derece sıcak modellerdir. Hasta yataklarında ahşap renginde ve görünümünde olan tasarımların son zamanlarda daha çok satıldığı gözlenir. Hasta yataklarında kalite ile birlikte şık tasarımların da tercih edilmesi önem taşır.

Hasta Yataklarının Uzun Süre Kullanımı

Hasta yataklarını uzun süre kullanacak olanlar için önerilen, dayanıklı malzemelerden yapılmış tasarımların tercih edilmesidir. Kalite Kontrol Standartları’na uygunluk testlerinden geçmiş modellerin tercih edilmesi önerilir. Bazı ortamların nem oranı yüksektir.

Havanın neminden etkilenmeyecek, paslanmaya karşı korumalı boyalarla tasarlanmış yatakların kullanımı hem sağlık hem de dayanıklılık açısından önemlidir. Hasta yataklarının yan taraflarında bulunan emniyet demirleri, yatan hastanın düşmesini önlemeye yöneliktir. Kaliteli bir yatak tasarımı denildiği zaman akla ilk gelen hem emniyet unsurları hem de fonksiyonellik ile dayanıklılık olmalıdır.

Hasta Yatakları Nereden Temin Edilir?

Hasta yataklarının temin edileceği yerler, sektörde tanınan kurumsal medikal firmalarıdır. Bu firmalar yatakların sevkiyatından kurulumuna kadar pek çok aşamada yardımcı olur. Gerek kiralık gerekse de satın alınan yataklarda meydana gelen her türlü arıza için de teknik servis elemanları en kısa sürede hizmet sunar. Bakım, onarım ve kurulum hizmetleri, son derece önem taşıyan hizmetlerin başında gelir.

Hasta yataklarını satan bu firmalar, hastanın durumuna göre de doğru şekilde yönlendirme yaparlar. Müşteri memnuniyetine verilen önem gereği kaliteli hizmet söz konusudur. Hasta yataklarında ortopedik sünger kullanımı da önemli hususlardandır. Hasta yatağı ile birlikte ortopedik yatakların da temin edilmesi gerekir. Hasta yataklarında tekerleklerin otomatik fren sistemine sahip olması da emniyet kazandıran unsurlardır.