Yazılar

Yatalak hasta yatağı

Yatalak hastalar sürekli yatağa bağımlı bir şekilde yaşadığından dolayı onlar için tasarlanmış özel hasta yatağı modelleri bulunur. Hasta yatakları hem hastanın hem de hasta yakınının hayatını kolaylaştırır, daha konforlu bir hale getirir. Teknoloji geliştikçe değişik çeşitlerde hasta yatakları üretilmiştir. Her hastaya uygun tasarlanmış hasta yatağı bulmak mümkün hale gelmiştir.

Hasta yatağı modelleri, hastalık türüne, yatağın işlevselliğine ve taşıma kapasitelerine göre çeşitlenmiştir. Manuel ve motorlu olmak üzere çeşitlere ayrılırlar. Motorlu hasta yatakları; bir motorlu, iki motorlu, üç motorlu, dört motorlu ve kolon motorlu olmak üzere çeşitlere ayrılır.

Ayrıca tuvalet ihtiyacını tek başına gideremeyen hastalar için de lazımlıklı hasta yatağı modelleri üretilmiştir. Havalı hasta yatakları ise hastaların terlemesini, yatak yarası oluşmasını, cildinin tahriş olmasını engellemek üzere üretilmiştir. Bu ve benzeri şekilde ek özelliklerle üretilen hasta yatakları mevcuttur.

Manuel Hasta Yatakları

Elle çevirmeli bir sistemle çalışan manuel hasta yataklarında yatağın baş ve ayak kısmı bu elle çevirme sistemi ile kaldırılıp indirilebilir. Yatağın ayak kısmı diz bölümünden kırılır ve düz bir açı verilerek dikleştirilir. Manuel hasta yataklarında nikelaj korkuluklar kullanıldığından oldukça güvenlikli bir yatak çeşididir.

Manuel hasta yatağı

Manuel hasta yatağı

Manuel hasta yatakların 4 adet tekerlek bulunur. Başlığı ise genellikle ahşap tercih edilir. Böylece mikrop oluşturma riski ortadan kalkar. Manuel hasta yataklarının portatif serum askısı bulunur. Bu da ayrı bir avantajıdır. Ayrıca manuel hasta yatakları fiyat olarak motorlu hasta yataklarına göre daha uygun olması da bir diğer tercih sebebidir.

Tek Motorlu Hasta Yatakları

Tek motorlu hasta yataklarında tek bir piston motor sistemi bulunur. Tek motorlu hasta yataklarının sadece sırt kısmı hareketlidir. Bu nedenle yalnızca sırt kısmı kaldırılıp indirilebilir. Bu nedenle hareket kabiliyeti ileri düzeyde kısıtlı olan hastalar için çok tavsiye edilmez. Ancak tek motorlu hasta yatakları diğer motorlu hasta yataklarına göre daha ekonomiktir.

Dual Motorlu Hasta Yatakları

Dual motorlu hasta yatakları tek parça halindedir. Ayak ve sırt kısımları hareketli olduğundan hem ayak hem de sırt kısımları kaldırılıp indirilebilir. Dual motorlu hasta yataklarının motor güçleri diğer motorlu hasta yataklarına kıyasla daha azdır. Bu nedenle daha uygun fiyatlarla satışa sunulurlar. Ancak aşırı kilolu hastalar için uygun değildir. Çünkü bu tür hasta yatağı çeşitleri 100 kilograma kadar taşıma kapasitesine sahiptir.

Dual motorlu hasta yatağı

Dual motorlu hasta yatağı

Çift Motorlu Hasta Yatakları

Çift motorlu hasta yatakları isminden de anlaşılacağı üzere çift pistonlu bir motor sistemine sahiptir. Hastanın ihtiyacı olan en önemli iki hareketi sağlar. Yatağın baş kısmı ve ayak kısmını oluşturan mekanizmalar yükselip alçalabilir niteliktedir. Böylece hastanın hareket kabiliyeti kolaylaşır ve konforu artar.

Çift motorlu hasta yataklarının bir diğer avantajı ise elektrik motoruna bağlı olan el kumandası ile kumanda edilebiliyor olmasıdır. Bu el kumandası üzerindeki tuşlara basarak yatağı hastanın ihtiyacı olan yüksekliğe getirmek mümkündür. Çift motorlu hasta yataklarının taşıma kapasitesi ise 200 kilograma kadardır.

Bu nedenle hemen hemen her türlü hastaya uygundur. Ayrıca çift motorlu hasta yataklarında hastanın güvenliğini sağlayıcı yan korkuluklar bulunur. Bu korkulukların üretim malzemeleri demir, ahşap, plastik ya da alüminyum olabilir. Çift motorlu hasta yatakları evde bakılan hastalar için en uygun hasta yatağı modelidir. Tek motorlulara kıyasla daha çok konfor sağlarlar.

Üç Motorlu Hasta Yatakları

Üç motorlu hasta yataklarının motor sistemlerinde üç ayrı piston motor bulunur. Bu tür hasta yataklarına asansörlü hasta yatağı da denilir. Bu tür hasta yataklarının baş ve ayak kısmının hareket kabiliyetine sahip olmasının yanında, yatağın paralel olarak yukarı ve aşağı hareket etmesini sağlayan mekanizma da bulunur.

Böylece tedavi sırasında hastanın konumlanacağı yükseklik kolayca ayarlanabilir. Böylece hasta yakınlarına büyük bir kolaylık sağlanmış olunur. Üç motorlu hasta yatakları da çift motorlular gibi kumandalı bir sistemle çalışırlar. Bu da sağladıkları bir diğer avantajdır.

3 motorlu hasta yatakları

3 motorlu hasta yatakları

Dört Motorlu Hasta Yatakları

Dört motorlu hasta yatağı modelleri üç motorlu hasta yataklarının taşıdığı tüm özelliklere sahiptir. Buna ek olarak yatağın ayak ve baş kısımları 45 derece açı ile sağa ya da sola hareket ettirilebilir. Bu nedenle diğer hasta yatağı modellerine göre daha gelişmiş bir mekanizmaya sahiptir. Ayrıca dört motorlu hasta yatakları da kumanda ile komuta edilir. Böylece hasta yakınları rahat eder.

Dört motorlu hasta yataklarının taşıma kapasitesi ise 250 kilogramdır. Yani her türlü hastayı taşıyabilir. Ayrıca dört motorlu hasta yatakları trendelenburg ve ters trendelenburg özelliklerine de sahiptir. Trendelenburg başın aşağıda ayakların yukarıda olduğu pozisyonken, ters trendelenburg başın yukarıda ayakların aşağıda olduğu pozisyondur.

Bu özellikler sayesinde hastanın kan basıncı dengelenir. Dört motorlu hasta yatakları genellikle hastanelerin yoğun bakımlarında kullanılır. Ancak son zamanlarda evlerde kullanımında da artış gözlenmektedir.

4 motorlu hasta karyolası

4 motorlu hasta karyolası

Kolon Motorlu Hasta Yatakları

Kolon motorlu hasta yatakları da dört motorlu hasta yatakları gibidir ve trendelenburg ve ters trendelenburg özellikleri bulunur. Bu yatak çeşidi de genellikle yoğun bakım ünitelerinde kullanılır. Ancak kolon motorlu hasta yatağı dikey pozisyonda çalışır.

Bu hasta yatağı çeşidinin yüksekliği de ayarlanabilir niteliktedir. Kolon motorlu hasta yataklarının dayanıklılığı ve taşıma kapasitesi diğer hasta yataklarından daha fazladır. Ancak fiyat açısından diğer hasta yataklarından daha pahalıdır.

Hasta Yatağı Kiralama

Hasta yatağı satın alınabileceği gibi kiralanabilir de. Özellikle yatağa geçici süreliğine bağlı olan hastalar için hasta yatağı satın alma hem maliyet açısından hem de yer kaplama açısından istenmeyen bir durumdur. Çünkü kısa bir süre sonra yatağa olan bağımlılık ortadan kalkacak ve hasta yatağı boş yere satın alınmış olacaktır.

Bu da gereksiz para harcanmasına sebep olur. Ayrıca bir süre sonra yatağa gerek kalmayacağından evde fazladan alan kaplar. Bu da evin kullanım alanını küçültmüş olur. İşte bu noktada hastaların ve hasta yakınlarının imdadına hasta yatağı kiralama opsiyonu yetişir. Hasta yataklarının yaygınlaşmasıyla birlikte hasta yatağı kiralayan firmalar da artış göstermiştir. İhtiyaca uygun her türlü hasta yatağı modeli bu firmalar aracılığıyla kiralanır.

Kiralama şirketleri evinize gelip bu hastaya yatağını kurarlar ve istediğiniz süre boyunca yatak evinizde kalabilir. Kiralama süresi dolan hasta yatağı kiralama şirketlerine teslim edilir. Ayrıca kiralama süresini uzatmak da mümkündür. Bu sayede istenilen süre boyunca hasta yatağı kullanılabilir ve hasta yatağının sağladığı avantajlardan faydalanılabilir. Hem maliyet açısından kar edilir hem de yer faydası sağlanır.

Hasta Yatağı Fiyatları

Hasta yatağı fiyatları, hasta yatakları konusunda en çok merak edilenlerden birisidir. Hasta yataklarının satın alma ve kiralama fiyatları belirlenirken birçok faktör göz önünde bulundurulur. Manuel hasta yatakları motorlu olanlara kıyasla daha uygun fiyatlarla satışa sunulur. Motorlu hasta yatakları da motor sayılarına göre fiyatlanır.

Motor sayısı arttıkça fiyat da artar. Öte yandan, hasta yatağına eklenen lazımlık, havalı yatak gibi ek özellikler de fiyat üzerinde etkilidir. Ayrıca hasta yatağının kalitesi, üretim malzemelerinin çeşidi gibi faktörler de kiralama ve satın alma fiyatları üzerinde etkilidir. Farklı çeşitlerde hasta yatakları için firmamızı tercih edebilirsiniz.

Yatalak Hasta Karyolası

Günümüzde çok farklı hastalık çeşidi ile karşı karşıyayız. Bu hastalıkların bir kısmı evde tedavi ile geçerken bir kısmı doktor kontrolünde tedavi edilir. Bir kısmı ise kalıcı hasar meydana getiren hastalıklardandır. Kalıcı hasarlı hastalıklardan biri de yatalak hastalardır. Yatalak hastalar hiçbir ihtiyacını gideremez ve sürekli başkalarının desteğine ihtiyaç duyan kişilerdir. Bu hastalar yatağa bağımlı olarak hayatlarını devam ettirirken vakitlerinin tamamı yatakta geçiyor. Bakımları oldukça zor olan bu hastalara profesyonel bir şekilde bakmak ve oldukça hassas davranmak gerekir. Zaten yatağa bağımlı bir şekilde yaşamak onları psikolojik olarak yıpratmaktadır. Evde yatalak hastaya bakan kişiye de katkı sağlaması için profesyonel bir kurumla hareket etmesi gerekir.

Hasta Karyolası Nedir

Elektrikli hasta yatağı yani yatalak hasta karyolası normal kullanılan yataklardan çok farklıdır. Yatalak hastalar için üretilen bu yatakların amacı vakitlerini yatakta geçiren ve tedavileri devam eden yatalak hastalara kolaylık sunulmak üzere hazırlanmıştır. Ortopedik bir şekilde hazırlanan bu yataklar hasta yatağa yatınca vücuduna göre şekil alırlar. Yatalak hastaların manevra kabiliyeti az olduğu için bu yataklar sayesinde hayat kalitesi biraz da olsa artacak ve hastada memnun edici sonuçlar bırakacaktır. Yatalak hastalara hastane ortamındaki gibi bir ortam sunan bu yataklar sayesinde hastalar kendilerine refakat eden kişiye de çok fazla ihtiyaç duymadan günlük işlerini kolaylıkla yapabilecekleri şekilde imal edilmiş ve hizmete sunulmuştur. Bu durum hem hastanın moral olarak kendini iyi hissetmesini sağlar hem de bakan kişilerin işini kolaylaştırarak olumlu neticeler yaratmıştır.

Yatalak Hasta Yatakları

Yatalak Hasta Yatakları

Hasta Yatağı Özellikleri

Hasta yatakları çok fazla özellikte üretilmektedir. Özellikle de yatak hastalar için üretilen yatalak hasta karyolası son seviye teknoloji ve en yenilikçi fikirler ile tasarlanıyor. Amaç her yönden hastayı memnun etmek ve yaşam kalitesini arttırmaktır. Yatalak hastalar devamlı yatakta hareketsiz kaldıkları için bu durum beraberinde farklı hastalıkları da getirir. Bunlar kalp ritm ve sindirim bozuklukları, hareketsiz kalma sonucu açık yatak yaraları ve zamanla psikolojik bozukluklar da baş gösterir. Bu sebeple tüm bu olumsuzlukları gidermek için yatak karyolası üretilmiştir. Bu karyolaların oynar başlığı sayesinde baş kısmı hareket ettirilir. Tuvalet ihtiyacını karşılamak için yataklara lazımlık monte edilmiştir. Ayak bölgesini hareket ettirmek için ise yapılan yatakların kumandası bulunur ve böylece hasta istediği an vücudunu hareket ettirebilir.

Hasta Yatağı Kullanmanın Faydaları

Hasta yatakları sıradan yataklardan çok farklı bir amaç için üretilir. Çünkü normal yataklarda olmayan birçok özellik yatalak hasta karyolası içerisinde bulunur. Yatalak hastalar sıradan yataklarda ihtiyaçlarını gideremez ve sağlığı için gerekli olan konfor ve rahatlığı yakalayamaz. Bu yatakların en büyük faydası hastayı psikolojik olarak rahatlaması ve hareketsiz kalan vücudunu bu yataklar sayesinde hareket ettirerek oluşabilecek başka hastalıkların da önüne geçilmesini sağlamasıdır. Ayrıca hastaya bakan kişi de rahatlamış olacaktır. Özellikle yatalak hastaların en önemli sorunu tuvalet ihtiyacını gidermek için birilerine ihtiyaç duymasıdır. Bakan kişilerin ise en önemli sorunu yatalak hastayı kaldırmak ve tuvalet ihtiyacını karşılamak oldukça zor bir durumdur. Fakat günümüzde yapılan teknolojik ve kullanışlı yataklar sayesinde yatağa monte edilen lazımlık sayesinde her iki tarafta rahatlamış olacaktır. Yine diğer faydası ise sürekli aynı pozisyonda olan hastanın belli aralıklarla farklı pozisyonlara rahatlıkla geçilebilmesidir.

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hastalıkların derecesine uygun olarak farklı özelliklere sahip yatalak hasta karyolası yani hasta yatakları üretilmiştir. Lazımlıklı hasta yatağı, hareketsiz hastalar için üretilmiş ve tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri sağlanmıştır. Havalı hasta yatakları ise uzun süre yatağa bağımlı yaşayan yatalak hastalarda vücut yaralarını engellemek maksadıyla yapılmıştır. Bu yataklarda kullanılan kumaşlar sayesinde hastanın vücudu hava alacak ve kan dolaşımını sağlar. Ev tipi hasta yatakları hem hastanın kendisini evde gibi hissetmesi hem de sağlık açısından kullanılacak aparatların rahatlıkla takılması için üretilmiştir. Ev tipi hasta yatakları tedavisi uzun sürecek yatalak hastalar için ahşap görünümlü şekilde hazırlanmıştır.

Yatalak hastaların yatakları her zaman temiz tutulmalı ve çarşafları sık sık değiştirilmesi gerekir. Hasta için gerekli olan tüm hijyenik durumlar sağlanmalı ve  sağlığını olumsuz etkileyen faktörler ortadan kaldırılmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca hasta odası havalandırılmalı, sağlığı için psikolojik destek sağlanmalıdır.

Yatalak hastalar için lazımlıklı yataklar

Lazımlıklı hasta yatağımız sürekli yatan ve yatacak olan hastaların tuvalet ihtiyaçlarını karşılaması için üretilmiştir. Hasta tuvalet ihtiyacını gidermesi için lazımlıklı hasta karyolasının alt kısmına özel olarak tasarlanmış olan kovanın hastanın kalça kısmına denk gelecek şekilde ilerleyerek tuvalet ihtiyacını giderir. Lazımlıklı hasta karyolası yatağımız hem yatalak hastalar için hem de hasta bakıcıları için çok rahat kullanım olanağı sağlamaktadır. Hastanın ihtiyacını karşılarken yine rahatlığını hissettirecek olan lazımlıklı hasta yatağı modelimiz yatakta bulunan boşluğu doldurmak için yatağın ekiyle kapatarak boşluğu kapatmış olursunuz. Firmamızda mevcut olan lazımlıklı hasta yatakları iki motorlu sistemle çalışmaktadır.

2 Motorlu Lazımlıklı Hasta Yataklarının Özellikleri

2 motorlu lazımlıklı hasta yataklarımız dual motoru sayesinde baş ve ayak kısımlarını hareket ettirmektedir. Yatağın baş kısımdaki hareket sistemi hastanın dik oturma şekline gelmesini sağlar ve istenilen açıda durdurulur. Baş kısmın hareket ettirilmesi hastanın istenilen yükseklikte yatmasını sağlar. Ayak kısmındaki dual motoru ayakların iki kısımda pozisyon almasını sağlar. Ayak kısmı diz altı ve diz üstü olarak iki şekilde hareket ettiren tek mekanizmaya sahiptir. İki motorlu hasta yatakları baş ve ayak kısmı hastanın yattığı yerden hareket ettirmeden oturur pozisyona gelmesini, ayaklarında hareket ettirmesi hastanın ihtiyacını giderirken kolaylık sağlar. Firmamız lazımlıklı hasta yatağının üst kısmını metalden üreterek daha uzun süre kullanımlar için sağlamlığını ve kalitesini maksimum seviyede tutar.

2 motorlu lazımlıklı hasta yatakları

2 motorlu lazımlıklı hasta yatakları

Lazımlıklı Hasta Yatağı Kullanırken Avantajları Nelerdir? 

Lazımlıklı hasta yatağımızın hasta ve hasta bakıcıları için birçok avantajları vardır. Yatağa bağlı hastaların ya da uzun süre yataktan kalkamayacak hastaların en önemli ihtiyacı tuvaletidir. Bu hastalar için genelde hasta bezleri kullanılmaktadır. Fakat bu hasta bezini kullanmak hasta için ve hasta bakıcıları için çok zor bir durum haline gelmektedir. Lazımlıklı hasta yatağı hastanın tuvalet ihtiyacını kolaylıkla gidermesine yardımcı olurken aile bütçesine de tasarruf etmesini sağlar. 
Lazımlıklı hasta yatağı hastanın tuvalet ihtiyacını yaptıktan sonra daha hijyenik olmasını sağlarken psikolojik olarak ta kendini daha rahat hissettirir. 

Sizde hastalarınızın ihtiyacına göre firmamızdan hasta yatağı kiralama veya hasta yatağı fiyatları konusunda 7/24 müşteri temsilcilerimizden öğrenebilirsiniz. Hasta ve hasta bakıcıların işini kolaylaştıran hasta yatakları modellerimizi https://www.haskarmedikal.com sitesinden inceleyebilirsiniz. 

Yatalak Hasta Yatakları

Hasta Yatağının Yatalak Hastalara Faydaları

Hasta yatağı hasta insanlar için kullanılıyorsa bunu diğer yattığımız yataklardan elbette farklı özellikte olması gerekmektedir. Hasta yatağı neden kullanılır. Yatağa bağımlı hastalar ve uzun süreli tedavi olması gereken hastalar için kullanılan medikal üründür hasta yatağı. Adından da belli olduğu gibi hasta yatakları, eğer hastamız yatağa bağımlı, felçli veya daha farklı büyük sağlık sorunları varsa mutlaka medikal destekli özel üretilmiş bu yataklardan kullanması gerekir.

Neden mi hasta yatağı kullanmalıyız? Hastanın rahatsızlığına göre; örneğin; yatağa bağımlı yaşlı bir hastanın hareketleri kısıtlı olacağından vücudunun dışında yatağın hareket ettirilmesi kas sistemine yardımcı olmasını sağlamaktadır. Bazı yataklar, havalı yatak (şişme yatak) model üretilmiş olmalarından dolayı yatağa bağımlı hastanın sağlığını bozacak veya vücudunda yatak yaraları dediğimiz bası yaralarının oluşmasını önlemesini sağlamaktadır. Bu yüzden kullanacağımız bu hasta yatakları hem anti bakteriyel hem sağlık açısından son teknoloji baz alınarak üretilmiştir.

Yatalak Hasta Yatağı Çeşitleri

Yatalak Hasta Yatağı Çeşitleri

Neden Hasta Yatağı Kullanmalıyız?

Ayrıca hastanın diğer kullanacağı medikal ekipmanların da bu yataklara monte edilmesinden dolayı hastane dışında da evlerinde rahatça ve konforlu bir şekilde yaşamlarını sürdürmelerini sağlayacak yada tedavilerinin süresini kısaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bunun yanı sıra hasta yatağı sadece yetişkinler için değil hasta çocuklar içinde üretilmektedir. Piyasada bulunan medikal firmaları tarafından ölçü ebat ve hastalığa göre olabilecek en etkin en tasarruflu hasta yataklarını da ürettiklerini söyleyebiliriz.

Evinde tedavi olacak hastalar veya dediğimiz gibi yatağa bağımlı olan hastalarda bu yatakların bir çok özelliği bulunduğundan evlerde kullanılan yataklarla aynı olmayacağını söylemiştik. Fakat imalatçı ve satışını yapan firmalar ev ortamında kullanılacak bu yataklar için aynı ahşap görünümlü ve evlerde kullanılan yataklarla aynı ölçüde üretimini ve satışını yapmaktadırlar. Bununla birlikte hem hasta yakınları hem hastaya bakan (bakıcı-refakatçi) kişilerin de görevlerini kolaylaştıracak hastaya yük olmaktan da kurtaracaktır.

Yatalak Yatağı

Yatalak Yatağı

Gündelik yaşamı bir yatak nasıl kolaylaştırabilir?

Hasta yatağını kullanmakta ki öncelikli sebep; bildiğimiz yatakların kullanılması hastanın sağlığını önemli derecede olumlu etkilemesidir. Çok farklı şekilde kaliteli malzeme ile üretilen bu hasta yatakları hastaların ortopedik ve ya iskelet sistemine zarar vermeyecek şekilde de üretilmektedir. Yatağa bağımlı hastaların bir  çoğunda olabilen bu rahatsızlıkların mutlaka hasta yatağına ihtiyacı olduğunu da göz ardı etmemeliyiz. Bu yüzden ailemizin, sevdiklerimizin her zaman sağlıklarına bir nebze katkımız olsun diye çabaladığımız da, onları mutlu görmek ve iyileşmelerine destek vermek, bizi de mutlu eder. Hasta yatağı deyip geçmemek gerekir. Olabilecek en iyi medikal malzemelerden biri olduğunu da unutmamalıyız. Çünkü hastanın konforu ve rahat yaşaması ne kadar sağlanırsa tedavi ve iyileşme süreci o kadar kısa olmaktadır.