Size bir telefon kadar yakınız
0 541 211 03 22

Etkileşimli Hasta Yatakları

Etkileşimli Hasta Yatakları

Hasta Yataklarının Gelişimi

Günümüz sağlık sektöründe hareketli hasta yatakları endüstrisi hızla gelişiyor. Bu gelişime ayak uydurmaya çalışan firmamız ar-ge birimi de fonksiyonları artırılmış ve hastalara daha yüksek konfor ve güvenlik sağlayacak hasta karyolaları üretimine odaklanmış durumda.

Ürün geliştirme çalışmalarımızda hedef olarak belirlediğimiz nihai nokta ise “etkileşimli hasta yatakları”. Bu, şu ana kadar duymadığınız yeni bir kavram. İfade etmek istediğimiz şey ise tam olarak bir hasta karyolası ve ona bağlı yaşayan insanlar arasında mükemmel bir etkileşim kurmak.

Tabi ki burada şu soru akla geliyor: Cansız bir hasta yatağı ile canlı bir insanın nasıl bir etkileşimi olabilir? Cevap aslında basit; Elektronik devreler yardımıyla günümüzde bir çok cihaz ve insan arasında bu tür etkileşimler sağlanabiliyor.

Ergonomik Hasta Karyolası

Hasta yatakları için bu etkileşime şöyle bir örnek verilebilir: Hastanın temel hareket ihtiyaçlarından biri olan belden yukarısı ile doğrulma hareketini yapabilmesi karyola kumandası üzerinde bir düğmeye basmasına bağlıdır. Bu işlem, ellerini kullanabilen veya sürekli yanı başında bir bakıcısı olan hastalar için oldukça kolaydır.

Fakat yanında sürekli bir bakıcısı olmayan, felçli, yatalak gibi durumlarda olan hastaların bu düğmeye basarak konumlarını değiştirmeleri maalesef imkansızdır. Bizim Etkileşimli Hasta Yatakları’ndan  kastettiğimiz de işte bu tür hastaların yatak üzerinde daha rahat ve kolay yönetimlerinin olabilmelerini sağlayabilecek bir teknoloji geliştirmektir. Neredeyse tamamen felçli olarak çok fonksiyonel bir tekerlekli sandalye üzerinde hayatını devam ettirmeye çalışan Stephen Hawking bu etkileşime canlı bir örnek olarak gösterilebilir.

Çok Fonksiyonlu Hasta Yatakları

Yukarıdaki örnekte bu etkileşimi sağlayan cihaz tekerlekli sandalyedir. Bizim yapmak istediğimiz de hasta karyolası ile insan arasında aynı tür bir etkileşim sağlayabilmektir. Bugün kullanılan geleneksel standart özelliklerde ki hasta karyolaları elektrikli motor sistemiyle çalışmaktadır. Bu motorlara bağlı bir elektronik el kumandası sayesinde karyolanın belli başlı kısımlarının otomatik olarak hareketi sağlanmaktadır. Bu hareket sistemi bir çok hastanın ihtiyaçlarını karşılasa da yukarıda bahsettiğimiz felçli/yatalak gibi durumlardaki hastaların bir çok ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalmaktadır.

Bu noktada, günümüz teknolojisinin çok gelişmiş imkanlarını kullanarak nasıl bir hasta karyolası üretilebilir sorusuna odaklanan Haskar Medikal mühendisleri bir kaç değişik fikirle çalışmalarına devam ediyor. Bu fikirlerden en çok kabul göreni ve akla en yatkın olanı hastanın vücut ısısına duyarlı sensörlerle donatılmış bir hareket sistemine sahip karyola olmuştur. Daha üst segment teknolojiyi içeren fikirler ise; “Hasta Yatakları Gelecekte Nasıl Olacak” başlıklı yazımızda incelenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.