Ev Tipi Hasta Yatağı Çeşitleri

Ev tipi hasta yatakları adından da anlaşılacağı üzere evlerde uzun süre yatalak ya da engelli hastalar için kullanılan hasta yataklarıdır. Bu yatakların çalışma sistemi aslına bakarsanız hastane yataklarıyla aynıdır ancak, onlardan farklı olarak yatak sisteminin bazanın içine yerleştirilmiş olmasıdır. Bu sayede uzaktan bakıldığında aslında normal bir ev karyolası gibi görünen fakat baza içinde bir sistem döşeli olan hasta yatağıdır.

Ev Tipi Hasta Yatakları

Ev tipi hasta yatağı aynı zamanda görüntüsü itibariyle hastanın psikolojisinin de bozulmasını bir nebze engellemektedir. Çünkü hastanın sürekli hasta olduğunu hatırlatmak yerine diğer ev halkının kullandığı sıradan bir yatak görüntüsü sayesinde hasta kendini diğerlerinden farklı görmeyecektir.

Bu yataklarda aynı zamanda serum için gerekli olan başlıklar ya da hastanın düşmesini engelleyecek korkuluklarda bulunmaktadır. Lakin; bu eklentiler istendiği vakit kolayca takılıp çıkarılabilir nitelikte olduğundan hastayı da devamlı suretle rahatsız etmeyecektir.

Ev tipi hasta yataklarının bir diğer özelliği de diğer yataklar gibi değil de sık sık temizlik ya da bakımının yapılması gerektiğinden imalatçılar özellikle yatak eklentilerinin daha rahat takılıp çıkarılması için bu yatakları farklı bir mekanizma ile üretmişlerdir. Dolayısıyla normal ev yataklarından çok daha hafif olduğundan taşınması, kaldırılıp indirilmesi de bir o kadar kolaydır.

Peki hiç düşündünüz mü ev tipi hasta yatakları yedi gün yirmi dört saat elektrikli bir sistemle çalıştığı için bunun elektrik faturasına olan yansıması ne olur diye? Biz sizler için bunu da araştırıp öğrendik. Ev tipi hasta yatakları 200 ila 220 Volt arasında bir enerji ile çalıştığı için aslında sanki basit bir telefon şarjı ya da evin bir bölmesini aydınlatmada kullandığımız ışıklandırma sistemi kadar elektrik harcamaktadır. Dolayısıyla çok azami ölçüde elektrikle çalıştığından bütçenizi de sarsmayacağı muhakkak.

Ev Tipi Hasta Yatağı

Yatalak ve evlerinde mutlu olan dolayısıyla tedavilerini de evlerinde devam ettirmek isteyen hastaların ilk tercihi olan ev tipi hasta yataklarının baş kısmı yemek saatinde ya da kitap okuma, resim yapma, tv izleme esnasında hastanın istediği pozisyona getirilebilir bunun için özel olarak dizayn edilmiş hasta yatağı köşesinde bir takım düğmeler ve uzaktan kumanda bulunmaktadır. Aynı zamanda hastanın yine kan dolaşımını ayarlamak için ayak kısmının bulunduğu bölüm ve hatta yatağın alçaklık, yükseklik seviyesi de yine bu kumanda sayesinde ayarlanabilir.
Ev tipi hasta karyolası normal karyola görüntüsüne sahip olduklarından bu yataklarda hastanın istediği modelde ve renkte nevresimler, yatak örtüleri ya da yastık kılıfları da kullanılabilir. Ayrıca yatağın bazası da değiştirilip yine hastanın istediği modelde bir baza kullanılabilmektedir.

Konforlu hasta karyolaları

Empati Kurmak İnsanı İnsan Yapar! Unutmayalım ki bu gün hastanelerde ya da evlerimizde yatağa bağımlı olarak yaşamak zorunda kalan insanlar, bir zamanlar bizim gibi sağlıklı birer birey iken, olası bir kaza, hastalık ya da yaşlılık nedeni ile bir süre sonra vücut fonksiyonlarını kaybedebilir ve kendi işlerini kendileri tek başına göremez hale gelebilmektedirler. Ya da bir çoğu doğuştan engelli olup, müthiş zor bir imtihandan geçmektedirler, ve yine unutmayalım ki günün birinde bizler de bu gün sağlıklı iken yarın onlar gibi yatağa bağımlı hale gelebiliriz. Bu nedenledir ki, kendimizi onların yerine koyup, empati kurarak onların rahatlığını, konforunu düşünüp onların ihtiyacı olan medikal ürünleri alırken ona göre tercihler yapmalıyız.

Ev tipi hasta yatakları ihtiyaca göre tasarlanarak hastane ve ev kullanımına daha uygun modeller üretilmektedir. Ev tipi modeller, klasik tarzda tasarlanarak üretilen hasta karyola modellerinden farklı olarak ev tipi yatak platformuna sahiptir. Ev dekorasyon atmosferine uyum sağlayan ev tipi modeller hasta kişinin psikolojisi için de faydalı olmaktadır.

Ev tipi hasta karyolasında yer alan modern ve dekoratif yatak platformu esnek ve dayanıklı gövdeden imal edilmiştir. Bu gövdenin hava dolaşımını kolaylaştıran gözenekleri vardır. Böylece hastanın yatağında daha rahat etmesi ve yatak yaralarının oluşumunun engellenmesi hedeflenmektedir. Uzun süre kullanıma uygun olan ev tipi modellerin rahat hareket etmesini sağlayacak tekerlek platformları da bulunmaktadır.

Baş ve ayak kısmının oynatılabilmesi

Ev tipi hasta yatağı modellerinin 2 motorlu veya 3 motorlu modelleri vardır. Bu modellerden 2 motorlusu; baş ve ayak kısmının kolay bir şekilde hastanın istediği duruma getirilmesi imkanı sunmaktadır. 3 motorlu sistem ise; baş ve ayak kısmıyla beraber karyola yüksekliğinin ayarlanmasını da mümkün hale getirmektedir. Tercihe ve ihtiyaca göre iki farklı modelden birisi tercih edilebilir.

Biz de şirketimiz olarak bu tercihlerinizi yapma noktasında sizlere yardımcı olmaya adayız…