Ev tipi hastane yatakları

Hasta yatağı evde bakım hizmetinin tıbbi ekibinin bir parçasıdırlar. Hastane yatakları engellilerin, ailelerinin ve/veya bakıcılarının hayatını kolaylaştırdığı için büyük önem taşır. Bir hastane yatağının en önemli işlevlerinden biri, bir aile üyesinin bakımını kolaylaştırmanın yanı sıra, hastayı fazla çaba harcamadan konumlandırma, kaldırma veya eğme yeteneğidir, böylece olası kazalar önlenir. Bu hasta yataklarının temizlikleri de oldukça kolaydır.

İçindekiler

Hastane Yatakları Nelerdir?

Hastane sedyeleri, doktor muayenehanesinde veya ambulansta gördüğünüz sedyelerdir. Hastadan bir tedavi sırasında oturmasının veya uzanmasının istendiği yerlerdir. Hasta yatağı modelleri, hastanın hastanede kaldığı veya tıbbi kontrol ziyaretleri sırasında belirli bir sürenin geri kalanı için tasarlanmış tıbbi ekipmanlardır. Bu sağlık aletleri, hastaları bir sağlık merkezi veya ambulansta taşıma kapasitesine sahiptir. Hastane yatakları evde uygulanacak olan terapilerde de kullanılabilir. Konuşma terapileri iletişim sorunu olan kişiler için olmazsa olmazdır, bir sağlık merkezinde veya evde yapılabilir. Ancak evde bakıma ihtiyacı olan hastalar da var. Burada yaşlılar ve yatağa bağlı olan kişiler için hasta yatakları önerilebilir. Pek çok insan psikoterapinin sadece tıbbi bir tesiste yapıldığına dair bir yanılgıya sahiptir, ancak özel bakım hastasını riske atabileceğini hesaba katmazlar. Ayrıca hasta yatağı fiyatları ucuzdur.

Hastane yatakları

Hastane yatakları

Hasta Yatakları ve Tedavi

Tedavi eden hekimlerin, hastaların bağımsızlıklarını ve yaşam kalitelerini birçok yönden yeniden kazanmalarına yardımcı olmada oynayacağı bir rolü vardır. Bu nedenle evde sağlık bakımı gerektiren durumlar da yataktan kalkamayanlar için hasta yatakları kullanılabilir. Konuşma terapisi ile ilişkili hastalıklar çeşitlidir, vakaların büyük çoğunluğunda hastaların evde bakıma ihtiyacı vardır ve daha sonra evde sağlık bakımının faydalarından yararlanılır. Mükemmel yatak-şilte sinerjisi, basınç ülseri oluşumunu önler. Bu tip ülser uzun süre aynı pozisyonda kalarak oluşur. Ülserler çok yaygın bir durumdur ve tedavi maliyetleri yüksek ve uzundur. Aynı şekilde hastane yatağı sadece hastanın hareketlerini kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda sağlık personeli için de faydalı olan yeterli temizlik ve hijyenin sağlanmasına yardımcı olur. Ek olarak, her bacağın onu hareket ettirmek için tekerlekleri vardır, her bacak bir pivot sistemi, hareketi için bir eksen oluşturur.

Hastane Yatağı Bulmak

Hastane yatağı bulmak için en iyi yerlerin sağlık merkezleri olduğu doğrudur, ancak pek çok kimsenin bilmediği şey, bunları kendi başınıza satın almanın da mümkün olduğudur. Hastanın ihtiyaç ve gereksinimlerine bağlı olarak her türlü hastane yatağının sağlanabileceği birkaç yer vardır. Geriatrik yataklar; Geriatrik yataklarda katlanır koruyucu, mafsallı baza ve elektronik aksam bulunur. Sağladığı ekstra konfor ve elektrik motoru sayesinde yükseklere çıkabilme özelliği ile dikkat çeker. Bu özellikler, daha bağımsız bir yaşam tarzı için şartlandırıldıkları için hastaya ve ailesine fayda sağlar. Ortopedik yataklar; Ortopedik yataklar, ciddi hastalıkları olan ve iyileşmeleri daha yavaş olan hastalar için tasarlanmış özel yataklardır. Örneğin: omurilik tipi, kırıklar, çoklu travma veya yanık tedavilerinde tavsiye edilir. Daha dayanıklı ve güçlendirilmiş malzeme türü ile diğer yatak türlerinden farklıdırlar.

Hastane yatağı

Hastane yatağı

Hastane Yataklarının Ana Özellikleri

Hasta yatağı kiralama hizmeti için karar verirken yerleştireceğiniz alanı göz önünde bulundurmalısınız. Hangi odaya kurulacağını düşünmeniz önemlidir. Disfajisi olan hastalar yiyecekleri yutmakta güçlük çekerler. Bu genellikle baş, boyun kanseri, radyasyon tedavisi ve kemoterapi için ameliyat geçiren hastaları etkiler. Bu tür hastalar için hastane yatağı önerilir. Solunum yolu hastalıkları olan kişiler, disfaji nedeniyle aspirasyona daha yatkındır. Bunun nedeni, nefes alma ve yutma için kullandığımız sistemlerin birbirine çok yakın olması ve kesin zamanlamaya ihtiyaç duymasıdır. Bu durumdaki hastaları düşündüğümüzde evde bakımın daha iyi olduğu söylenebilir. Hasta istirahat halindeyken aşırı ışık girişini en aza indirmenin yanı sıra olası kuvvetli hava akımları nedeniyle yatağın kapı veya pencere yakınına yerleştirilmemesine de özen gösterilmelidir.

Hasta Yatakları ve Hareketlilik

Hareketlilik, hastanın hastane yatağına tekerlek eklemek, ev içinde hareketliliği büyük ölçüde kolaylaştıracağından iyi bir seçenektir. İster temizlik yapın ister ortamı değiştirin, tekerlekli bir hastane yatağı bu süreci kolaylaştıracaktır. Demans hastalığı kişilerde bilişsel sistemi ve hafızayı etkiler. Bu duruma sahip kişiler, durumlarına bağlı olarak uzun veya kısa süreler boyunca bayılma eğilimindedir. İzlenecek tedavi, sundukları demans derecesine göre verilecektir. Evde bu tür hastalar için hastane yatağı bulundurulabilir. Tedavinin erken aşamalarında hem hasta hem de aile hastalığın nasıl ilerlediği, mevcut destek kaynakları ve hafıza yardımı hakkında bilgilendirilir. Bu sayede hasta mümkün olduğu kadar bağımsız bir şekilde hayatını sürdürür.

Hareketli hasta yatakları

Hareketli hasta yatakları

Hasta Yatakları ve Güvenlik

Güvenlik, aile üyenizi güvende tutmak basittir, korkulukları yatağın her iki yanına monte etmeniz yeterlidir. Bu şekilde hastanın üzerine olası düşmeleri önlersiniz, ancak aile üyenizin daha iyi hareket etmesi veya daha iyi uyum sağlaması gerektiğinde uygun tedbirleri almak gerekir. Uyarlanabilir olan bir hastane yatağının boyutu, hastanın boyutuna bağlı olarak çok önemlidir. Sevdiklerimizin huzur içinde dinlenmesi için yataklarının yeterince büyük olması gerekir. Ayrıca yüksekliği ayarlanabilen bir yatağa sahip olmak, yüksekliği her zaman ayarlamanıza izin verdiği için bu durumlarda çok önemli bir özelliktir. Bu, hastayı kaldırmayı kolaylaştıracak ve hastayı kaldırmaya çalışırken olası kazaları azaltacaktır.

Hastane Yatak Türleri

Sabit ayaklı yataklar; Bu tip hastane yatağının iki yanında korkuluk, metal veya ahşap çerçeve bulunur. Bir şilte ve bazadan oluşan takım olan baza rijittir ve başın veya ayakların kaldırılmasına izin vermez. Manuel mafsallı yataklar; Manuel mafsallı destek çerçevesi, 2 düzlemli mafsallı bir destek tabanına sahiptir. Bu yatak türü piyasadaki en basit yataklardan biridir ancak gerektiğinde hastanın başını veya ayaklarını kaldırmasına yardımcı olur. Daha sonraki aşamalarda, ailelere çevrede ani değişiklikler yaşadıklarında hastayla etkileşim kurmanın en iyi yolunu öğretmeye ve hastanın güvensiz veya korkulu davranışlarını azaltmaya yardımcı olmaya daha fazla odaklanılır.

Dizartri, konuşmada zayıf telaffuza neden olan bir değişikliktir. Bunun nedeni, yüz kaslarının zayıflaması ve konuşma eklemlerinde zorluklara neden olmasıdır. Bu bozukluk, amyotrofik lateral skleroz gibi nörolojik tanıların sonucu olabilir. Bu hastalığa sahip kişiler içinde evde bakım ve yataklar önerilebilir. Bu tür durumlar için planlar sözel motor alıştırmalar ve telafi edici konuşma stratejileridir. Bu planın temel amacı, işlevsel konuşma zekasını kolaylaştırmaktır.

Elektrikli Hasta Yatakları

Elektrikli yataklar; Bu tip hastane yatağının 5 eklem düzlemi vardır. Hareketler doğrudan uzaktan kumandadan gerçekleştirilir, bu da hastanın özerkliğini kolaylaştırır. Afazi olan hastalar da sadece kelimeleri ifade etmekte güçlük çekmez, aynı zamanda onları anlamakta da güçlük çekeriz. Bu hastalık türü genellikle felçlerle ilişkilidir. Hasta herhangi bir değişikliğe uğrarsa, yaşam kalitesi üzerinde ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu durumda hastalar bakıcılarına hiçbir şey iletemezler, bu nedenle doktorunuzun talimatlarına uymanız önemlidir. Amaç, hastaların kendilerini anlama ve ifade etme yeteneklerini artıracak aktivite ve egzersizler yardımıyla uzun süreli iletişimi en üst düzeye çıkarılmasıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir