Ev tipi hastane yatağı

Uzun süre yatması gereken hastalar kaslarını yeterince kullanmadıkları ortopedik sorunlar yaşarlar. Bununla berber ortaya çıkan ağrılar ve dolaşım bozuklukları tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Doktor tavsiyesi veya mecburiyetten bu durumda olan hastaların yatış süresinde kullanacağı yatağın birçok fonksiyonu olması gerekir. Rahatça yemek yiyeceği ve ihtiyaçlarını karşılamak için hareket kabiliyetini kısıtlamayacak parçaların olduğu yataklar tercih edilmelidir.

Hastane yataklarının kullanım amacı

Hastanın yatış süresi boyunca vücudunda yaratacağı basıncın eşit olarak dağılması gerekir. Aynı pozisyonda neredeyse bir saat kadar kalacağından hasta yatağı üzerinde uygulanan basıncın o bölgede kullanılan sünger veya yaylarda sürekli deformasyona neden olmaması gerekir. Ergonomik yapısı kadar malzeme kalitesi de önemlidir. Yüzey kısımında bulunan ve sıvıyı emmeyen yüzeylerin kullanıldığı hastane yatakları için geliştirilen ekipmanlarda olabilecek sıvı ile temasında uygun kolay temizlenebilir olması gerekir. Bunun yanında hava geçirgenliği olan bir yüzeyin üzerine yatışın sağlanması gerekir.

Ev tipi hasta yatağı

Ev tipi hasta yatağı

Uzun süreli yatış durumda yatılan bölgelerde morluklar ve yaraların oluşmamasını sağlayarak hasta sağlığını riske atılmamasını engeller. Anti bakteriyel yüzeyler tercih sebebi olabilir ancak temizlik ve havalandırma gibi rutin bakımlarının düzenli aralıklarla yapılması gerekir. Dolayısıyla eskime veya yıpranma görüldüğü taktirde derhal değiştirmekte fayda vardır. Hastanın nakili sırasında kullanıma devam edecek hastane yatakları için kolay hareket kabiliyeti hastanın yanında taşınması gereken ilaç ve serum gibi ünitelerin konulacağı yerler olması da gerekir. Bunun gibi ihtiyaçları düşünerek www.haskarmedikal.com adresinde ürün katalogları oluşturulmuştur.

Hastane Yataklarının Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatak üzerinde kalınan sürede hastanın belirli aralıklarla hareket ihtiyacı vardır. Bu kan dolaşımının devamlılığını sağlamak ve pıhtılaşmayı önlemek için hayati önem taşır. Dışarıdan yardım ile yapılacak müdahaleye imkan veren hasta yatakları seçimine dikkat etmekte fayda var. Yatacak hastanın sağlık durumuyla ilgili olarak kullanacağı diğer tıbbi malzemelerin kolay ulaşılabilir. Acil durumlarda tıbbi müdahale yapan kişinin hareket kabiliyetini kısıtlamasını engelleyecek tasarımlar olmamalıdır.

Hastane ve ev tipi hasta yatakları fonksiyonel olarak aynı ihtiyacı görecek şekilde tasarlanmıştır. Yüksek güçteki motorlar sayesinde pil veya elektrik enerjisi kullanarak hareket ettirilebilir. Karyola kısmının ayak kısmı kaldırılarak bazı durumlarda fazladan ekipman ihtiyacı giderilir. Aynı şekilde rahatça yemek yiyeceği şekilde sırt kısmını destekli olarak kaldırılabilir. Kendine uygun yaklaşık 100 mm çapında tekerleklerle rahatça hareket ederek hastanın istenilen noktaya nakil edilmesi sağlanabilir. Yüksekliği ve boyu standart hasta yatakları boyutlarına göre tasarlanmıştır. Serum ve diğer tip ilaçların asılacağı bölme sayesinde hareket halinde veya sürekli konumda tıbbi müdahalenin yapılmasında kolaylık sağlar. Bu tür yataklar huzur evleri ve normal evler için daha uygun olarak üretilmiştir.

Özel olarak ev tipi hasta yatakları için yedek parçaları da önemlidir. Yatağa en uygun parçaların bulunması fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilmesi için gereklidir. Kullanım süresinde oluşabilecek eskime veya arızalanma durumunda 10 yıl boyunca yedek parça garantisi verilmektedir. Satın alınma itibariyle 2 yıl boyunca da garanti süresi mevcuttur. İhtiyaca yönelik ürünler Haskar Medikal internet adresinden kolayca bulabilir.

Mecburi amaçlar için kullanılan hasta yatakları için en ufak bir ayrıntının bile önemi büyüktür. Bir insanın ömrünün bir kısmını geçireceği bu gereç onların rahatı ve yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirmesi için gerekir. Uzun süreli kullanımlarda veya evde bakılması uygun olan hastalarda ev tipi hasta yatakları kullanılabilir.