Farklı hasta karyolası modelleri

Hasta olan insanların iyileşme sürecinde önemli bir yere sahiptir hasta karyolası. Hasta olan insanların genellikle özel bir bakıma ihtiyaçları vardır. Yaşlı olan hastalar, bedensel özrü olan hastalar, bedensel olarak bir cerrahi işlemden geçmiş olan hastaların hasta yatağında yatmaları gerekmektedir. Bu yüzden hastanın tedavisine uygun olarak, rahat yatması, kalkması gereken durumlarda kolaylık sağlanması ve konforlu bir iyileşme dönemi geçirmesi için hasta karyolası özel bir öneme sahiptir. Hasta yatakları, hastanelerde veya evlerde hareketi kısıtlanmış hastaların ya da hastanelerde tedavi gören hastaların rahat edebilmeleri için tasarlanan yataklardır.

Hasta Karyolası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Öncelikle, bir doktorun görüşünü alarak doktorun görüşleri doğrultusunda, hasta karyolası için bir seçim yapmak gerekmektedir. Hastanın rahatlığı ön planda tutularak, çok fazla yumuşak ya da aşırı sert yataklar tercih edilmemelidir. Yüksekliği ayarlanabilen bir hasta karyolası olması önemlidir. Çünkü hasta yataktan kalkacağı zaman yatak çok fazla yüksek olmamalıdır. Aynı zamanda çok alçak olmamalıdır. Hasta karyolası hastanın rahatlığı için, karyolanın hareket olanağının olması önemlidir. Motorlu olması da aynı derecede önemlidir. Hasta karyolası alamayan kişilerin isteği doğrultusunda bir karyolayı kiralama imkanları bulunmaktadır.

Hasta yatağının seçimi hastanın iyi bir tedavi sürecinden geçebilmesi için önemlidir. Yatağın kolay temizlenebilir olması da oldukça önemlidir. Çünkü hasta yatağında oldukça fazla zaman geçirilir. Bu yüzden hem hasta hemde bakıcısı için yatağın kolay temizlenebilir olması önemlidir. Yatağın kolayca kullanılabilen fonksiyonlarının olması hem hasta hemde hastanın bakıcı tarafından önemlidir. Yatağın yerleştirildiği yerde önemlidir. Yatağın sağında ve solunda belirli boşluklar olmalıdır. Çünkü hastanın konforu önemlidir. Hasta yatağını dar yerlere sığdırmaya çalışmak hastayı ve hastanın sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Hasta Yatakları

Hasta Yatakları

Hasta Karyolası Çeşitleri

Hasta karyolası genelde 4 çeşide ayrılmaktadır. Bunlar; manuel, iki motorlu, asansörlü, yoğun bakım hasta yatağıdır. Bu çeşitlerde kendi içlerinde gruplara ayrılmaktadır.

Manuel hasta yatağı; tek taraflı, iki hareketli ve trendelenburg hasta karyolası olarak kendi içinde üçe ayrılmaktadır. Manuel hasta yatağı, elle hareket ettirilebilir. Manuel hasta yatağı çeşitlerini de kendi arasında üçe ayırmak mümkündür.

Birincisi, tek taraflı manuel hasta yatağıdır. Bu yatağın sadece baş kısmı insan gücü ile kaldırılabilir. İkincisi, iki hareketli manuel hasta yatağıdır. Bu yatağın ise baş ve ayak kısmı insan gücü ile hareket ettirilebilir.

Üçüncüsü, trendelenburg yapabilen bir manuel hasta yatağıdır. Trendelenburg bir yatağın tamamen eğik bir açı alabilme özelliğidir. Motorlu hasta karyolası, kumandalı veya elektrikli hasta yatağı olarak da adlandırılabilirler. Bu iki motorlu hasta yatağı modellerinde iki motor kullanılmaktadır. Bunlar dual ve piston motorlardır. Dual motor, tek bir parça üzerine kurgulanmış olan motor çeşididir. Piston motor ise, birbirlerinden bağımsız genel bir ana kutuda birleşen motor çeşididir. Diğer bir yatak türü ise üç motorlu hasta yatağıdır. Bu yatağa asansörlü hasta yatağı da denmektedir. Bu hasta karyolası modelinde üç motor bulunmaktadır.

Asansörlü hasta yatağının en iyi ve kullanışlı olan tarafı ayak tarafı ve baş tarafı dışında yatağın yükseltilip alçaltılan bir özelliğe sahip olmasıdır. Bu yatak hasta yataktan kalkacağı zaman veya yatağa yatacağı zaman hastaya kolaylık sağlar ve bu yüzden daha kullanışlıdır.