Size bir telefon kadar yakınız
0 541 211 03 22

Güvenli Ve Sağlam Bir Hasta Yatağı Nasıl Olmalıdır

02.10.2018
188 görüntülenme
Güvenli Ve Sağlam Bir Hasta Yatağı Nasıl Olmalıdır

Hasta Yatağı Nedir?

Hasta yatağı, sağlık ocakları, hastane gibi sağlık kuruluşlarında sağlık hizmetlerini yerine getirmek amacıyla kullanılan, metal üzerine monte edilmiş motorlar yardımıyla hareket kabiliyetine sahip medikal araçlardır.

Hasta yatağı, sadece sağlık kuruluşlarında değil, evde tedavilerini sürdürmesi gereken yatağa bakımlı bir şekilde yaşayan hastalar için ev ortamında da kullanılabilirler. Hasta yatakları, işlevlerine göre çok farklı çeşitlerde olabilirler.

Hasta Yatağı Çeşitleri

  1. Felçli hasta yatağı: Felçli hastaların hareket kabiliyetleri oldukça kısıtlı olduğundan bu özel yataklar tasarlanmaktadır. Yatakta tuvalet bulunmaktadır. Hastanın bacaklarını rahatlıkla kaldırıp indirmek için fiziksel donanıma sahip bir yataktır. Manuel ve kumandalı çeşitleri bulunmaktadır.
  2. Katlanabilir hasta yatağı: Bu tür yataklar, hareketli bir iskelete sahip olduklarından kolaylıkla yatar ve oturur pozisyona geçebilirler.
  3. Motorlu hasta yatağı: Bir, iki, üç ve dört motorlu olmak üzere çeşitleri olan bu yataklar, altlarındaki motorlar sayesinde kumanda yardımıyla kontrol edilebilirler. Kullanımları oldukça kolaydır.
  4. Otomatik hasta yatağı: Bu tür hasta yatakları, baştan sonra hareketli bir yapıdadır. Manuel ve kumandalı seçenekleri bulunmaktadır.
  5. Kumandalı hasta yatağı: Bu hasta yatakları, hem yatan hasta hem de onunla ilgilenen kişinin daha az fiziksel güç kullanarak yatağa şekil vermek için tasarlanmıştır.
  6. Şişme hasta yatağı: Şişirilerek kullanılan yatak oldukça kullanışlı ve rahattır. Kurulumları oldukça kolaydır.
  7. Tuvaletli hasta yatağı: Bu yatak türü özellikle hareket kısıtlılığı yüksek, tuvalete gitme ihtiyacını karşılamanın hem hastanın hem hasta yakınının zorlanacağı düşüncesi yoğun olduğu durumlarda kullanımı çok uygundur.

Hasta Yatakları Nasıl Olmalıdır?

Hasta yatakları, üretimlerinden kullanmaya başlayıncaya kadar bir dizi kontrol işleminden geçirilirler. Üretim esnasında hastanın konforu öncelikli olarak düşünülmelidir. Yaşadıkları rahatsızlıklar sebebiyle sürekli yatmak zorunda kalan hastaların karşılaştıkları en büyük problem, yatak yaralarıdır.

Hasta Yatağı

Hasta Yatağı

Basınç dengeli ve hava geçirgenliğine sahip hasta yatakları üretimi ile hastaların konforu ve memnuniyeti sağlanır. Üretilen bu medikal ürünlerin, kolay temizlenebilir olması aranan bir özelliktir. Üretim yapan tesislerin, sağlık bakanlığından onaylarının ve ISO belgesine sahip olması gerekmektedir. Hasta yataklarının iki yanında da bulunan korkuluklar, yatan hastanın güvenliğini sağlayacak dayanıklılıkta olmalıdır.

Hasta yatakları hastalara ve yakınlarına sunulurken ürünün içeriğinde kullanım talimatları tam ve doğru şekilde bulunduğundan emin olunmalıdır. Yatan hastanın zarar görmemesi için kumandaların kullanımı kumanda üzerindeki görsellerle de anlaşılabilir şekilde olmalıdır.

Üretilen yatakların kanserojen maddeler barındırmaması da, kullanıcıların sağlıkları için sunulan hizmetlerdendir. Firmalar, kullanıcıların bütçelerini düşünen bir plan da yaparlar. Her bütçe için hizmet verme planı hazırlarlar. Satın alma işleminin ardından kurulum ve montaj hizmetinin de üretici firma sağlamaktadır. Hastalar da tercihlerini kendileri için kolaylık sağlayan firmalar arasından yaparlar. Tüketiciler, talep edilen ürünü satın almadan sonrası içinde güvence talep ederler. Onlara hasta yataklarının her parçası için garanti güvencesinin verilmesi hissettikleri değer duygusunu arttıracaktır.

Hasta Yatağı Seçimi

Hasta yatağı seçimi yapılırken, hastanın rahatı ve hastanın bakımını üstlenen kişinin kullanım kolaylığı dikkate alınmalıdır. Her hasta için seçilecek ürün farklı olmaktadır.

Hasta yatağı tercihleri hastaların hareket kabiliyetlerine göre yapılmaktadır. Yüksek hareket kabiliyetine sahip hastalar için 2 motorlu modeller önerilmektedir. 3 motorlu hasta yatakları, daha çok bakım ihtiyacı bulunan hastalar için tercih edilmelidir. İçinde birçok fonksiyonu bulunan 4 motorlu hasta yatakları ise birçok fonksiyonunda kayıp yaşayan hastalar için düşünülmelidir.

Hasta Yatağının İyileşme Sürecindeki Rolü

Kısa süreli yatak istirahati yapması gereken veya yatağa bağımlı olarak hayatını sürdürmek zorunda kalan hastalar için kullanıma sunulan hasta yatağı, başarılı bir sterilizasyon işleminden geçirilip anti bakteriyel malzemelerden üretilmiş olmalıdır. Sağlık sorunlarıyla baş etmek zorunda kalan bir hastanın, medikal bir üründen kaynaklanan bir enfeksiyonla karşılaşmaması için hijyen üst sıralarda olması gereken bir kriterdir.

Hastane Yatağı

Hastane Yatağı

Yatakta kalma süresi uzun olan hastalar günlük hayatta kullanılan standart yataklar sebebi ile eklem ağrıları ve yaralarla karşılaşabilirler. Hava alan medikal malzemelerden üretildiği için hasta vücudu belli bir nem dengesinde tutulur. Bu durumda tedavi süresini kısaltıcı bir etkiye sahiptir. Hasta yataklarının bir avantajı da hastanın yolcu istirahati boyunca günlük yerine getirmesi her ihtiyacın gidermek için fonksiyonlara sahip olmasıdır.

Üretici firmalar, günümüzde birçok rahatsızlığa uygun şekilde üretim yapmaktadır. Satış yapmanın yanı sıra kiralama hizmetleri de verilmektedir. Yatak kullanımının kısa süreli olacağı öngörülüyorsa, kiralama yapılması daha tercih edilebilir.

Kiralama hizmetlerinden yararlanıyorsa bu medikal ürünlerin kullanımından önce gerekli sterilizasyon işlemi yapıldığından emin olunmalıdır. Bu hizmeti profesyonel kanallardan alanlar ürünleri olması gerektiği standartlarda teslim alırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.