Hasta Yatağı Devlet Karşılıyor Mu

Hasta Yatağı Devlet Karşılıyor mu?

Dünyanın pek çok yerini gezmiş insanlarla hiç oturup sohbet etme şansınız oldu mu? Eğer cevabınız evet ise, mutlaka bilirsiniz hepsinin de ortak bir fikri vardır. “Bu cennet gibi vatan haricinde başka bir ülkede yaşamak istemiyorum” iyi de yazımızla ne alakası var dediğinizi duyar gibiyiz… bir saniye lütfen… bu yazımızda sizlere devletimizin vatandaşlarına sağladığı pek çok hizmetten bahsedeceğiz.

Bunların başında da sağlık hizmetleri gelmektedir. Gerek hastane ortamında ayaktan veya yatan hastalara verilen hizmetler, gerekse de ilaç ya da medikal pek çok ürünün temini ve ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlara sağlanan kolaylıklar açısından olsun devletimiz bu alanda her daim vatandaşının ilk önce sağlığını ve rahatlığını düşünerek hareket etmektedir.

Günümüz Türkiye’sinde öyle bir noktadayız ki pek çok alanda ve pek çok ülkeye göre adeta bir lider konumunda olduğumuz muhakkak. Mesela yukarıda da bahsettiğimiz sağlık alanında yapılan hizmetlerden sadece bir tanesine örnek verelim. “Hasta yatağını devlet karşılıyor mu” sorusuna cevap vermeye çalışalım…

Uygun Fiyatlı Hasta Yatakları

Uygun Fiyatlı Hasta Yatakları

Nasıl bir yol izlenmeli?

Uzun ya da kısa vadeli yatağa bağlı yaşamak zorunda olan hastalar ya da doğuştan fiziksel engelli olanlar için haliyle normal ev yataklarının aksine hasta yataklarının kullandırılması şarttır elbetteki. Zira bu yatakların hastanın vücudunun tahriş olmasını engellemek için tasarlandığı konusuna daha önceki yazılarımızda çokça değinmiştik. Ne var ki bu yataklar yine diğer yataklardan farklı tasarlandığı için fiyatları da elbetteki biraz daha yüksek olup pek çok kişinin bütçesini sarsmaktadır. Dolayısıyla hastanın ilk aklına gelen “hasta yatağı devlet karşılıyor mu ? ” sorusu olacaktır. Elbetteki karşılıyor. Dedik ya devletimiz vatandaşlarına oldukça fazla haklar tanımakta ve onların rahatlığı için çalışıp çaba sarf etmektedir.

Hasta Yatağı Nasıl Devlet Tarafından Karşılanır, Nerelere Başvurulur ?

Yatalak bir hastanın ya da yatalak bir hastaya bakacak olan hasta yakınının kullanması gereken hasta yatağının devlet tarafından karşılanmasını isteyenlerin öncelikle tedavi gördükleri devlet hastanelerinden ayrıntılı bir sağlık raporu ve reçete almaları gerekmektedir. Tekrar edelim burası önemli, özellikle devlet hastanesi olması şartı ile elinde bir sağlık raporu ve reçete bulunan hasta yakını Sosyal Sigortalar Kurumuna başvurarak elindeki evrakları teslim etmesi ve talebini dile getirmesi halinde hasta için gerekli olan hasta yatağı devlet tarafından temin edilerek bizzat adrese kadar teslim edilip kurulumu da gerçekleştirilmektedir. İşte bu kadar basit. Ne kadar güzel bir hizmet öyle değil mi?

Ancak burada dikkat edilmesi gereken çok çok önemli bir husus var ki ! Oda şu; hasta yatağının maliyeti devlet tarafından karşılanması değil de bizzat hasta yatağın devlet tarafından karşılanacağını unutmamak gerekir. Yani, hastaneden alınacak olan rapor ve reçete sayesinde başvuru yapılmadan önce herhangi bir medikal şirketinden hasta yatağının temin edilmemesi gerekmektedir. Zira hasta yatağının alınması halinde Sosyal Sigortalar Kurumu yapılacak olan başvuruyu direk reddedecektir. O halde, devletten hizmet bekliyorsak muhakkak prosedürlere uymamız şart.

Sevgili dostlar, sağlık hizmetleri bu kadarla kalmıyor tabi ki daha pek çok sağlık hizmetinden, yine bu alandaki insan haklarına ilişkin bilgi sahibi olmak istiyorsanız sayfamızdaki diğer yazılara da göz atmayı unutmayınız lütfen.

8 cevaplar
 1. Meryem Algan
  Meryem Algan says:

  Ben alzahimer hastası anneme bakıyorum 5 yıldır bakıcısıyım annem artık yürüyemiyor bilinci olmadığı için istediğim hareketleri yaptıramıyorum onu ben çekerken kaldırmak için o geriye doğru çekiliyor bu durumda hem annemi hem beni çok zorluyor hastam yeşil kartlı devlet destekli hastane yatağı alabilirmiyim

  Yanıtla
 2. Emrah
  Emrah says:

  Benim babam demas ve parkinson hastası yatağa bağlı hasta yatağı için gereken her yere başvurdum hepside biz vermiyoruz dediler devlet yardım ediyor diye böyle yalanlar atmayın şuan hastanedeyim taburcu edecekler yatak olmadığı için taburcu ettiremiyorum

  Yanıtla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir