Hasta yatakları da birçok eşya gibi fiyatı belirli etkenlere göre değişen bir yatak türüdür. Ülkenin ekonomik durumu, döviz, hasta yatağı parçaları vb. etkenler yüzünden hasta yatağı fiyatları değişiklik göstermektedir. İlk etken olarak ülkenin ekonomik durumunu ele alalım. Ülkede alım gücü düşük, enflasyon yüksekse ya da ülkede kriz varsa hasta yatağı fiyatları değişmektedir. İnsanların alım gücü düşünce hasta yatakları satılamayınca mecbur olarak satıcı mal elinde kalmasın hasta yatağı fiyatını düşürmektedir. Fakat ülkede ekonomik durum iyi  bu sebeple alım gücü de iyiyse hasta yatağı almak için para durumu varsa hasta yatağı fiyatları artabilir.

Döviz hasta yatağı fiyatlarını etkileyen bir diğer etkendir. Dövizin yüksek seviyede olması otomatikman hasta yatağı fiyatını da arttırmaktadır. Çünkü hasta yatağının birçok parçası diğer ürünlerde olduğu gibi yurt dışından ithal olmaktadır.

Çoğu parça dolarla alındığı için hasta yatağı fiyatları da doların ülkedeki seyrine göre değişmektedir. Örneğin şu an ülkemizde doların çok yüksek seyretmesi mecburi olarak hasta yatağı fiyatlarını arttırmıştır. Biz de firma olarak hasta yatağı modellerimizde ortalama 200 TL fiyat artırımı yapmak zorunda kaldık. Hasta yatağı fiyatlarını etkileyen bir başka değişken ise hasta yatağında kullanılan parçalardır.

Hasta Yatağı Parçaları

Hasta yatakları elektrikli motor, yan korkuluk, başlık, kilitlenebilen tekerler gibi özel parçalardan oluşur. Hasta yatağı fiyatları bu parçaların farklıklarına göre değişmektedir. Örneğin en uygun hasta yatağımız ekonomik hasta yatağı modelimizdir. Bu modelimiz dual motor, demir yan korkuluk ve demir başlıktan oluşmaktadır. Demirden oluşması ve motorunun dual yani iki adet olması sebebiyle en ekonomik hasta yatağımızdır.

Dual motoru olan fakat yan korkuluğu alüminyum olan hasta yatağımız ise fiyat olarak ekonomik hasta yatağından biraz daha fazladır. Dual motoru olan, yan korkuluğu ve başlığı olan hasta yatağımız ise iki motorlu hasta yatağı arasında en pahalı modelimizdir. Çünkü plastik diğer modellere göre daha pahalı bir modeldir ve ayrıca plastik modelimiz kullanımı daha kolay bir modeldir. Piston yani üç motorlu hasta yatağı ise motoru daha fonksiyonlu olduğu fiyat olarak daha yüksektir. En pahalı modelimiz ise dört motorlu hasta yatağıdır. Bu yatağımız yan korkulukları ve başlıkları plastik olup malzeme olarak en lüks malzemeden oluşur. Bu sebeple en yüksek fiyatlı modelimizdir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir