Size bir telefon kadar yakınız
0 541 211 03 22

Hasta Yatağı Hangi Tür Hastalar İçin Gereklidir

Hasta Yatağı Hangi Tür Hastalar İçin Gereklidir

Hasta yatakları hangi hastalar için kullanılabilr?

Hasta yatakları, kişilerin tedavi süreçlerinde hastanın kolay iyileşmesini sağlayan, özel olarak üretilmiş yataklardır. Bu nedenle, başta hastanelerde olmak üzere pek çok klinik ve evde hasta yatakları kullanılabilmektedir. Hasta yatakları, belli operasyon geçirmiş kişilerin, kolay ve rahat bir şekilde hareket etmesini sağlayan genellikle ortopedik yataklardır. Bu açıdan, kısa operasyon geçirmiş kişiler, uzun yatar pozisyonda kalacak hastalar ve günlük tedavi süreçlerindeki hastalar için hasta yatağı kullanılmaktadır. Fakat hasta yatağı daha çok hareket yetileri azalan ve uzun süre yatar pozisyonda iyileşme sürecini geçirecek hastalar için gereklidir. Çünkü hasta yatakları özel fonksiyonları sayesinde hastalara hem hareket kolaylığı hem de konfor sağlamaktadır. Bu açıdan, hastaların özel durumlarına ve iyileşme süreçlerine göre hasta yatağı tercih edilmelidir.

Hasta Yataklarının Özellikleri

Hasta yatakları, sahip oldukları özellikler ile birbirinden ayrılmaktadır. Genellikle, motor adedine göre isimlendirilen hasta yatakları, motor gücü arttıkça özellik olarak da farklılaşmaktadır. Hasta yatakları ortopedik yataklar olarak da ayrılmaktadır. Ortopedik hasta yatağı, daha çok uzun süre yatar şekilde kalacak kişiler için önerilmektedir. Bu yataklar hastaların yatar pozisyonda sırt, bel ve boyun kısımlarında oluşabilecek ağrıları önleyerek, vücut yapısına göre şekillenmektedir. Ayrıca, antibakteriyel özellikleri sayesinde de dış etkenler sebebiyle oluşabilecek rahatsızlıkları önlemektedir.

Hasta yataklarının en bilinen özelliği, manuel ya da fonksiyonel olarak kaldırılıp, indirilmesidir. Boyun, ayak ve sırt bölgelerinin kolaylıkla kaldırılmasını ve hareket ettirilmesini sağlayan bu yataklar, hastaların özel tercihlerine göre yemek masası ya da serum takma aparatları gibi özellikleri de barındırmaktadır. Ayrıca, yan kısımlarda bulunan tutamaçlar sayesinde hastanın hem yataktan düşmesini hem de tutunarak kalkabilmesine yardımcı olmaktadır.

Hasta Yataklarında Motor Sayısı

Hasta yatakları genel olarak 2, 3 ve 4 motorlu hasta yatağı olarak birbirinden ayrılmaktadır.

2 Motorlu Hasta Yatağı: 2 motorlu hasta yatağı, motora bağlı olarak baş ve ayak kısımlarını hareket ettirebilmektedir. Bu işlevleri sayesinde hastaların yemek yeme, oturur vaziyete geçme gibi faaliyetlerinin kolaylıkla yapılmasını sağlamaktadır. Bu açıdan, 3 ve 4 motorlu yataklara göre daha sınırlı işleve sahiptir.

3 Motorlu Hasta Yatağı: 3 motorlu hasta yatağı, baş ve ayak kısımlarının kaldırılıp indirilmesinin yanı sıra yatağı yükseltme ve alçaltma özelliklerine de sahiptir. Bu açıdan, hasta istenilen yüksekliğe getirilerek kolay şekilde bakımı yapılabilmektedir.

4 Motorlu Hasta Yatağı: 4 motorlu hasta yatağı, diğer yataklara göre en geniş kaliteye sahiptir. Baş, ayak ve orta kısmın hastanın isteğine göre ayarlanmasını mümkün kılan bu yataklar motor gücüne bağlı olarak en dik seviyeye getirilerek kaldırma ya da indirme faaliyetlerini kullanabilirler. Bu nedenle, uzun süre tedavi görecek kişiler için en uygun ve konforlu yataklar, 4 motorlu hasta yatağıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.