Hasta Yatağı Hareketleri

Sağlık sorunları nedeniyle hasta yatağında belli bir süre geçirmek zorunda kalan insanlar, bu yatakları kendilerine sağladığı hareket kolaylığı sebebiyle tercih etmektedirler.

Bir hasta yatağı en az bir tür hareket sağlar. Bu hareket genellikle yatağın hastanın sırt kısmına gelen platformunun yüksekliğinin ayarlanabilmesi şeklindedir. Yani gereken durumlarda hastanın belden yukarı kısmı doksan derecelik bir açıya kadar yükseltilebilir veya indirilebilir. Bu tek hareketli hasta karyolaları artık sadece belli sağlık kuruluşlarında bulunuyor ve yaygın bir kullanıma sahip değiller.

Hasta Yataklarının Fonksiyonel Hareketleri

Çok sık olarak kullanılan hasta yatakları ise dual motorlu yani iki hareketli hasta yataklarıdır. Bu tip karyolalar hasta için iki tür hareket sunar. Yani hasta iki farklı şekilde yatağın belli platformlarını konumlandırabilir. Bu platformlar ise karyolanın sırt ve ayak kısımlarıdır. Yatan kişinin ayak yüksekliğini dizden itibaren kırk beş derecelik bir açıyla yükseltip indirebilmesi ve tek motorlu yataklarda olduğu gibi baş kısmını doksan dereceye kadar yükseltip indirebilmesi bu karyolaların hastaya sağladığı hareket kolaylığıdır.

Dual Elektrikli Hasta Yatağı

Dual elektrik motorlu yataklar, hastanın günlük yaşamında en çok ihtiyaç duyduğu yemek yeme, doğrulma, kitap okuma gibi faaliyetlerini rahatlıkla gerçekleştirmesine olanak sağlar. Sağladığı hareket kolaylığı nedeniyle klinikler ve evlerde yaygın olarak kullanılan, işlevsel bir hasta yatağıdır. Haskar Medikal firmasında çeşitli 2 motorlu hasta karyolası modellerini bulabilirsiniz. En çok rağbet gören 2 motorlu hasta karyolası modeli HM-1700 kodlu karyoladır.

Piston Motorlu Hasta Yatakları

Yukarıda açıkladığımız yataklara benzer ama farklı bir hareket fonksiyonu içeren diğer bir hasta karyolası çeşidi de, piston motorlu hasta karyolası modelleridir. Bu üç hareket sistemine sahip hasta yatakları, tek ve çift motorlu hasta yataklarındaki tüm hareket kabiliyetine sahip olmakla birlikte, yatağın bütün olarak yukarı aşağı hareketini sağlayan bir sisteme sahiptirler. Ayrıca, dual motorlu hasta yatakları 130 kg ağırlığa kadar dayanıklıdır. Piston motorlu yataklar ise 200-400 kg ağırlıklara kadar taşıma kapasitesine sahip olabilmektedirler.

Yoğun bakım yatakları olarak da bilinen bir diğer hasta karyolası modeli ise 4 motorlu hasta karyolası olarak bilinir. Bu tip karyolalar 2 ve 3 motorlu yataklarda bulunan tüm hareket sistemine sahip olmakla birlikte, trendelenburg denilen özel bir hareket kabiliyetine sahip olarak imal üretilirler.

Bir önceki yazımızda firmamız Haskar Medikal’in 2018 yılı hasta yatakları tasarımları hakkında bilgi verilmiştir.