Hasta yatağı ve ekipmanları

İnsanlar hasta yatağı denildiği zaman yoğun bakımda görülen yatakları aklına getirir. Hasta yatağı, teknik olarak bahsedilen yoğun bakım tedavilerindeki yataklardır. Fakat kullanım alanını sadece bununla sınırlandırmak doğru olmayacaktır. Hasta yataklarının amacı tedavi gören kişinin konforunu sağlamak ve iyileşme sürecini olabildiğince hızlandırmaktır. İyileşmesi mümkün olmayan hastalarda da konforlu bir tedavi süreci olmasına dikkat edilir. Hastaneye gittiğiniz zaman mutlaka hasta yataklarını görmüşsünüzdür. Teknolojinin gelişmesi sayesinde hasta yatakları eskisinden çok daha konforlu vaziyettedir.

Önceden hastalar pozisyonunu yatağa göre belirlerdi. Fakat şimdi hastanın vücudundaki yaralara göre kendini ayarlayan hasta yataklarına rastlayabiliyoruz. Bu sebeple aklınıza gelen görüntüden daha gelişmiş hasta yatakları bulmanız mümkündür.

Hasta Yataklarının Nasıl Kullanılması Gerekir?

İşlevselliği yüksek olan hasta yatağı modelleri seçerseniz kişi yatma pozisyonunu rahat bir şekilde konumlandırabilir. Bazı hasta yataklarında kişinin sağlığı düşünüldüğünden hava akımı özelliği bulunur. Hava akımı sayesinde hastanın vücudunda yara oluşmaz ve çeşitli mikroplar uzaklaştırılmış olur. Hasta yataklarının özellikleri araştırılarak hareket edilirse tedavi süreci daha bilinçli ilerler. Hasta yatağının yan taraflarında çıkarılabilir özellikte koruyucular olması önemlidir. Çünkü hastanın kalkması gerektiği durumlarda korkulukların çıkarılması hem hasta hem de bakıcı için kolaylık sağlar. Ayrıca hasta yatağının yüksekliği ayarlanabilmelidir. Eğer yatakların ayak ve baş kısımları ayarlanabilir olursa hastanın konforu sağlanmış olur. Antibakteriyel özellikteki yataklar hastanın mikrop kapmasını önler.

İşlevsel hasta yatakları

İşlevsel hasta yatakları

Hasta Yatakları Kiralama Hizmeti Nereden Alınır?

Özelliklerine göre hasta yatağı fiyatları değişkenlik gösterebilir. Hastanın uzun süre yatması gerekiyorsa satın alma hizmeti daha mantıklıdır. Fakat tedavi müddeti belli olan ve kısa süren hastalıklarda yataklar kiralanabilir. Kiralayacağınız yatağın hastaya zarar vermeyecek rahatlıkta olmasına özen gösterin. Hastalığa uygun yatak kiralarsanız süreç boyunca problem yaşamazsınız. Hasta yatağının hijyenik, antibakteriyel ve kir geçirmeme özellikleri barındırması tedavi süresinde büyük önem taşır.

Tedavisi mümkün olan hastalıklarda bu tip özelliklere dikkat etmek iyileşme sürecini hızlandırır. Tedavi süresi kısa olan hastalıklarda bütçenizi fazla zorlamamak için hasta karyolası kiralama hizmeti almanız mümkündür. Kiralama işleminde imzalamanız gereken belgeler olduğunu bilin.

Farklı Hasta Yatağı Modelleri

Hasta yatağı modelleri hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız alanında uzman firmaları arayabilirsiniz. Bilindiği üzere hasta yataklarının birden fazla modeli vardır. Hangi modelin tercih edileceği hastanın durumuna göre belirlenir. Örneğin felçli bir hastanın işlevsel bir yatakta tedavi görmesi daha uygundur. Bu tarz hastalar için lazımlık bulunduran yataklardan edinme imkânınız olduğunu bilerek hareket edin. Kimi durumlarda hastanın ihtiyaç duyacakları düşünülerek basma zili olan karyolalar tercih edilir. Hastalar için bu tarz işlevler büyük bir konfor sağlar.

Hasta yatağı modelleri hakkında aklınıza takılan soruları alanında uzman doktor ya da firmalarla paylaşmanız cevap almanızı sağlar. Havalı yataklar fazla terleyen ve altına kaçıran hastalar için büyük avantajlar sunar.

Çeşitli hasta yatağı modelleri

Çeşitli hasta yatağı modelleri

Hasta Karyolası İmalat, Satış, Kiralama

Hastalığa göre karyolayı uzun ya da kısa süre için istiyor olabilirsiniz. Bu durum hem kullanacak kişiye hem de hastalığın durumuna göre değişir. Eğer tedavi süresi belliyse ve fazla masraf yapılmak istenmiyorsa hasta yatağının kiralanması mümkündür. Herkesin kullanmaya ihtiyaç duyduğu amaç ve süre aynı olmadığı için firmalar kiralama hizmeti sunar. Hastanın sağlığına zarar verilmemesi için yatakların hijyenik olması büyük önem taşır. Yatak hijyen kurallarına uygun olmazsa tedavi süresi uzayabilir. Hastalığın iyileşme imkânı yoksa bakteriyel ortam hastanın durumunun ağırlaşmasına sebep olur. Havalı hasta yatağını tercih ederseniz havalandırması sayesinde yatak kendini temizler.

Hasta Yatakları Hastanız İçin Fayda Sağlar Mı?

Hasta yataklarının tedavi gören kişiler için oldukça büyük faydaları vardır. Mesela yatakların yan taraflarında bulunan korkuluklar sayesinde hastanın düşmesi ve darbe alması önlenmiş olur. Korkuluklar çıkarılabilir özellikteyse kişinin yataktan inmesi mümkün hâle gelir. Konforlu yatak modelleri seçilirse tedavi süresi düşünüldüğünden daha kolay geçer. Normal yatakların hasta karyolalarıyla aynı şekilde kullanılabileceğini düşünenler vardır. Fakat söz konusu hastalık dönemi olduğunda günlük kullandığımız yataklar hasta karyolalarına kıyasla çok daha işlevsiz kalır.

Adı üzerine hasta yatakları, yatarak tedavi görmek zorunda kalan hastaların ihtiyaçları düşünülerek üretilen ürünlerdir. Korkuluklar, tekerlekler, serum askıları ve uzaktan kumanda gibi parçalar hastalık döneminin konforlu tedavi edilmesini sağlar.

Satılık hasta yatakları

Satılık hasta yatakları

Hastalık Türüne Göre Belirlenen Yataklar

Bazı hastalar ne kadar tedavi görse de yatalak olarak yaşantısını devam ettirmek zorunda kalır. Sektörde uzun süre deneyim kazanan firmalar bu tarz hastaların durumunu kolaylaştırmak için özel hasta yatakları üretir. Her hastalığın ihtiyaç duyduğu yatak türü farklıdır. Bu sebeple piyasada birbirinden farklı özellik barındıran hasta karyolasına rastlamanız şaşırılacak bir durum değildir. Hasta yataklarının üretiminde düşünülen tek birey hastanın kendisi değildir. Aynı zamanda hasta yakınları ve bakıcı da göz önünde bulundurularak işlevselliği yüksek olan karyolalar üretilir. Korkulukların olması, baş ve ayak kısmının ayarlanması, ortopedik özellik gibi birçok detay hasta yakınlarının düşünülerek mümkün hâle getirildiği durumlardır.

Hasta Yatakları Özellikleri

Hasta yataklarının yüksekliği kişiyi zora sokmamalıdır. Hasta, yataktan inerken nasıl rahat hareket edebiliyorsa aynı şekilde çıkarken de konforlu hissetmelidir. Yatak yüksekliğinin ayarlanabilmesi, korkuluklarının olması ve yatağın fazla yüksek üretilmemesi her türlü karyolada bulunması gereken özelliklerdir. Hastanın vücudunda yaralar oluşuyorsa havalı yatak kullanıma daha müsaittir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir