Kaliteli hasta yatağı

İnsanların en büyük hayali sağlıklı ve zahmetsiz bir yaşam sürmektir ancak bazı durumlarda bunun tam tersi de söz konusudur. Hastalık veya doğuştan gelen sorunlar için başkalarının bakımına güvenmek, hasta bir kişi için hastalıktan daha büyük bir sorun olabilir. Beklenmedik durumlarda, özellikle belirli bir yaştan itibaren başkalarına ihtiyaç duyan kişiler, bir hastalık seyrine ihtiyaç duymadıkları ve başkalarıyla ilgilenmeleri gerektiği için çeşitli psikolojik sorunlara neden olabilirler. Hastanın yakını olan kişilerin ihtiyaçları dikkatle düşünülmeli ve fark edilmelidir.

Hasta yatağı, karyola ile birlikte kullanılmalıdır. Yatak ve yatağın kaliteli ve fonksiyonel olması bu süreçte önemlidir. Öncelikle bu şartlar değerlendirilerek seçim yapılmalıdır. Felç veya diğer omurga problemleri gibi durumlarda hasta lokal veya genel hareketliliğini kaybeder. Bazı felç şekillerinde hastalar ellerini bile kullanamazlar. Bu süreçte hastanın kaliteli bir yatak ve karyolada uyumasına izin verilmesi en azından rahatlık sağlayacak ve konforuna katkı sağlayacaktır. Kaliteli bir yatak başlangıçtan itibaren ortopedik olmalıdır. Ortopedik yataklar hastanın fiziğine uygundur ve hastayı rahatsız etmez, tam tersine hastanın yatakla temas eden her yerini destekler ve gerekli sıkılığı oluşturur.

Hasta Yatağı Kullanım Alanları?

Hasta yatağı modelleri, normal yataklardan farklı olarak birçok işlevi ve özelliği bulunan yatak çeşitlerinden biridir. Hastanenin ortaya çıkışından bu yana hastanede bulunan bu yataklar, günümüz teknolojileri ile birleşerek hastanede bakıma muhtaç hasta ve yaşlılar için bir hizmet alanı haline gelmiştir. Hastane yatakları, ister doğuştan, ister ameliyat sonrası geçici olsun, ister sonradan gelişen felç veya omurga sorunları gibi durumlarda, uzun süreli yatağa bağımlı kişiler için, hastanın çok daha rahat etmesine yardımcı olan yatak türlerinden biridir. Geçici veya kalıcı nedenlerle uzun süreli hasta konaklaması için tasarlanan yataklar, çeşitli stil ve kalitelerde pazarlanır. Hastanın durumuna ve ihtiyacına göre sahip olunması gereken bu yataklar her hastanın farklı ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde üretilir.

Hasta yatağı kullanım alanı

Hasta yatağı kullanım alanı

Kaliteli Hasta Yataklarının Hasta Yakınlarına Faydası

Yatalak hastaların yanı sıra bu hastalara bakmakla görevli hastaların yakınları da önemlidir. Tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan hasta yakınları, sevdiklerinin elinden gelenin en iyisini yaptığından emin olmaya çalışıyor. Ama onlar da hasta kadar yorulur. Kaliteli ve fonksiyonel hasta yataklarından biri ile hasta ve hasta yakınları bu süreçte daha konforlu bakım sağlayabilirler.

Hastayı belirli aralıklarla sağa sola döndürmek, kaldırmak, uzanmak, sandalyeye oturmak, hastayı temizlemek gibi işlemler hasta yakınlarını yoran ve omurga sorunlarına neden olan durumlardır. Ancak yüksek kaliteli hasta yatağı ve karyolası sayesinde bu işlemler bir tuşa dokunarak mümkün olduğunca kolaydır. Çoğu durumda uzaktan kumanda, hasta yakınlarına ihtiyaç duymadan hastanın kendisini istenilen pozisyona yerleştirmesini sağlar.

Kaliteli Yataklarda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Tüm yataklar hasta konforu ve rahatlığı için üretilmiştir. Hemen hemen tüm modeller normal yataklara göre daha kullanışlı özelliklere sahiptir. Ancak yine de daha kullanışlı özelliklere sahip, daha kaliteli üretim teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş ve teknoloji ile birleşerek hastalar için mucizeler yaratan yatak modelleri bulunur.

Hastane yatağı rahat olmalı. Yatak, her gün, her ay, her yıl yatmak zorunda kalan hastaların yaşam alanıdır. Ortopedik yataklar her zaman iyi olsa da birçok farklı yatak modeli vardır. Fonksiyonlarına göre hasta sağlığına en uygun özellikleri taşıyan bu yataklar, aynı zamanda konfor ve rahatlık ile de eşleştirilmektedir. Hasta yatağı kolayca yıkanabilmelidir. Hastane yataklarındaki şilteler ve fermuarlı şilteler, yıkama ve temizlik için en uygun olanlardandır. Hastalar yanlışlıkla yemeklerini dökebilir veya tuvalette problemler olabilir. Temizlik unsuru onların sağlığı ile ilgili olmalı, hasta yakınları için en basit yıkama ve temizleme fonksiyonlarına sahip yataklar ön planda tutulmalıdır.

Kaliteli hastane yatakları

Kaliteli hastane yatakları

Hasta Yataklarında Hijyen

Hasta karyolaları ve fermuarları yıkama ve temizlik için idealdir. Hastalar yanlışlıkla yiyecekleri dökebilir veya tuvalet ile ilgili sorunlar yaşayabilir. Sağlıkları için temizliğe dikkat edilmeli, hasta yakınları için en basit yıkama ve yıkama özelliklerini sunan yataklara öncelik verilmelidir. Havalandırma yatak modelleri son yıllarda geleneksel yatakların en önemli özelliklerinden biri olmasına rağmen, hastane yatakları için sistemin çok daha fazla geliştirilmesi gerekmektedir.

Normal yataklarda uyuyan sağlıklı insanlar gece boyunca sürekli uykularını kaybetmelerine rağmen, havalandırma fonksiyonu en gerekli özellik olmasa da, hastane yatağının gerekli bir özelliğidir. Yatağa bağımlı hastalarda bazı ülserler yatak temas bölgelerindeki basınç ve ağırlık, terleme ve nem nedeniyle oluşur. Erken yapılmazsa ölüme yol açabilecek yaralanma örnekleri vardır. Nem, enfeksiyon nedeniyle bu yaraları daha da kötüleştirir. Havalı yatak sistemindeki havalandırma kanalları ile hasta yatak ile temas eden alanlar havalandırılır. Bu havalandırma nem geçirmez, ter geçirmez ve yara oluşumunu engeller.

Hastanede yatan birçok hastanın karşılaştığı en büyük sağlık sorunlarından biri dolaşım sorunlarıdır. Hareketsizlikten kaynaklanan bu durum, ilerleyen yaşlarda daha büyük sorunlara yol açabilmekte ve hastayı hayatı tehdit eden durumlarla karşı karşıya bırakabilmektedir. Masaj sayesinde kan dolaşımı hızlanır ve hastanın ağrıları da en aza indirilir. Yaşlıların da hastane yatağına ihtiyacı olduğu bilindiğinden hastane yatağı seçiminde bu özellik göz önünde bulundurulmalıdır.

Hastane yatağında aranacak bir diğer özellik ise, belirli bir elektrik kapasitesine sahip olan kontrol sistemi ile baş, sırt ve ayak bölgelerinin ayarlanabilmesidir. Hastaların uyuma, yeme-içme, oturma gibi ihtiyaçları için hayati önem taşıyan bu fonksiyon, kaliteli hasta karyolaları satın alınması ile mümkün olmaktadır. Ayrıca hastanın rahatlıkla sola dönmesini sağlayan yatak modelleri mevcuttur. Hasta yatağı fiyatları, yatağın kalitesine göre değişir.

Hasta Yatağı Kiralama Nedir?

Hastanızın günlerini daha iyi yaşam koşullarında geçirmek istiyorsanız, hastane yatağı satın almak böyle bir hasta için yapabileceğiniz en büyük faydalardan biridir. Hastalar rahat bir yaşam sürmekte ve tedavi sürecinde daha iyi ve daha hızlı iyileşir. Belli hareketleri kendisi yapar. İstediği pozisyona kolayca geçebilir ve bunun size yük olduğu düşüncesinden kurtulabilir. Otomatik bir sistemle çalışan hasta, uzaktan kumanda ile herhangi bir pozisyona kendisini konumlandırır.

Günümüzde hasta yatakları, tıbbi tesislerde yaygın olarak kullanılan ev modellerine sahiptir. Bu yataklar özellikle evde veya yatalaklar için uzun süreli tedavi için önemlidir. Bu, hastanın uygun bir yatakta olabildiğince rahat uyumasını sağlar. Ancak belirli bir kullanım süresi için ev tipi hasta yatağı satın almak birçokları için maliyetli olabilir. Bu noktada hasta yatağı kiralama, bu alandaki ihtiyaçlarınıza uygun ve ekonomik bir çözüm oluşturmanıza olanak sağlar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir