Size bir telefon kadar yakınız
0 541 211 03 22

Hasta Yatağı Kullanımı

Hasta Yatağı Kullanımı

Hasta yatağı, günümüzde hastaneler ve bir çok yataklı bakım merkezlerinde yaygın olarak kullanılan medikal bir yataktır. Modelleri, taşıma kapasiteleri ve fonksiyonel özelliklerine göre değişen çeşitleri olan hasta yatakları elektrikli ve manuel olarak iki ana kategoride toplanırlar. Manuel yatakların elektrikle çalışan yataklara göre daha zahmetli bir kullanımı olması sebebiyle günümüzde elektrikli yataklar daha çok tercih edilmektedir. Elektrik enerjisi olmayan bazı yerlerde de mecburen manuel hasta karyolası kullanılmaktadır.

Elektrikli bir hasta yatağı motor vasıtasıyla yatağın belli kısımlarının hareketli ve değişebilen konumlarda olmasını sağlar. Bu sayede gün içinde yapması gereken hareketleri yapamayan hastaların hareketleri yatak tarafından sağlanmış olur. Hasta yatağın oynar baş kısmı sayesinde belden yukarısını rahatça doğrultarak yemeğini yiyebilir ve oturarak yapabileceği diğer faaliyetleri kolaylıkla gerçekleştirebilir. Ayrıca yatağın ayak kısmı hareketliliği sayesinde de tansiyon düşmesi gibi durumlarda kan dolaşımını hızlandırmak için hasta ayağını yukarı doğru kaldırarak uzanabilir.

2 Motorlu Hasta Yatakları Nasıl Kullanılır

Hasta yatağı kullanımı sanılanın aksine çok fazla bilgi ve tecrübe isteyen bir iş değildir. Yatağın hasta ve hasta bakıcılar tarafından rahatça kullanılabilmesi için gerekli tüm ekipmanlar hasta yatağı üreticileri tarafından yatak üzerine yerleştirilmiştir. Elektrikli hasta yataklarının kullanımı iki şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan birincisi ve en çok kullanılanı motora bir kabloyla bağlanmış el kumandası ile gerçekleştirilen kullanımdır. Kumanda üzerinde hasta yatağının konumu değiştirilebilen bölgelerinin yönetimini sağlayan butonlar bulunmaktadır. Bu butonlara basarak 2 motorlu hasta yatağının baş kısmının ve ayak kısmının yükseklik ayarı rahatlıkla yapılabilir.

3 Motorlu Hasta Yatakları Nasıl Kullanılır

3 motorlu bir hasta yatağının kullanımı 2 motorlu yatakların kullanımına çok benzer. 3 motorlu yatakların kumandaları üzerinde baş ve ayak hareketini sağlayan butonlara ek olarak yatağın bütünsel olarak asansör hareketi yapmasını sağlayan bir buton daha bulunur. Asansörlü yataklar piston motor sistemiyle çalışırlar ve bu özellikleri sayesinde 225 kg. ağırlığına kadar olan hastalar için güvenle kullanılabilir. Bu tip karyolaların yan korkulukları amortisörlü bir mekanizmayla çalışır ve bir el hareketiyle açılıp kapatılması mümkün olmaktadır.

4 Motorlu Hasta Yatakları Nasıl Kullanılır

Trendelenburg ve ters trendelenburg hareket kabiliyeti ile bilinen 4 motorlu hasta yataklarının kullanımı da elektronik kumanda sistemi ile oldukça kolay hale getirilmiştir. Elektronik kumanda üzerinde 4 grup düğme bulunur. Bu gruplardan ilki üzerindeki düğmeler ile yatağın sırt kısmı hareketliliği, ikinci grup üzerindeki düğmeler ile bacak kısmı hareketliliği, üçüncü grup üzerindeki düğmelerle yatağın bütün olarak aşağı yukarı asansör hareketi, dördüncü grup üzerindeki düğmeler ile de yatağın trendelenburg ve ters trendelenburg hareketi sağlanır.

Yukarıda kısaca hasta yataklarının çeşitlerine göre nasıl kullanılacağı hakkında bilgiler verdik.

Sağlıklı günler diliyoruz,

Haskar Medikal

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.