Evde hasta yatakları

Hasta yakınları, hasta yatağı kullanarak kişinin tedavi süreci boyunca ihtiyaçlarını rahat bir şekilde karşılama imkanı bulur. Pozisyon değiştirme özelliği sayesinde vücuttaki yaralanmalar önlenir ve iyileştirilebilir. Yatak türleri hakkında araştırma yaparak hastalığa uygun olan ürünü alabilir ya da kiralayabilirsiniz. İlk defa hasta yatağı alacaksanız alanında profesyonel ekiplerle görüşmelisiniz. Donanımlı ekiplere danışırsanız hasta yatağı konusunda problem yaşamazsınız. Hasta yatağının fonksiyonları geniş olduğu için hem hastaya hem de bakıcıya büyük kolaylık sağlar.

İyileşmesi mümkün olan hastalıklar, konforlu hasta yatakları sayesinde daha hızlı iyileşir. Yatağın kenarında bulunan koruyucu sayesinde hastanın düşme tehlikesi azalır. Hasta yatağı seçimi hem hasta hem de hasta yakınları için büyük önem taşıyor.

Motorlu Hasta Yatağı Nedir?

Evde ve hastanede yatılı olarak tedavi görmek zorunda olan kişiler için kiralık hasta yatağı modelleri üretilir. Birbirinden farklı modelleri bulunduğu için hastalığa uygun olanı seçilmelidir. Hasta yatağı modelleri arasından işlevselliği ve rahat kullanımından dolayı en çok motorlu olanlar tercih edilir. İlk defa kullanacaksanız motorlu hasta yatağının ne olduğunu merak etmeniz normaldir. Motorlu hasta yataklarının en belirgin özelliği yüksekliğinin uzaktan kumandayla ayarlanabiliyor olmasıdır. Bu sayede yatağın yüksekliğini ihtiyaç duyulan noktaya çıkarabilir ya da alçaltabilirsiniz. Yüksekliğin uzaktan kumandayla ayarlanabiliyor olması hastanın konforunu sağlama açısından büyük kolaylıktır. Kaliteli malzemelerden üretilen hasta yataklarını tercih ederseniz uzun süre çökme ve yıpranma gibi problemlerle karşılaşmazsınız.

Elektrik motorlu hasta yatağı

Elektrik motorlu hasta yatağı

Motorlu Hasta Yatağı Fiyatları

İnsanlar motorlu hasta yatağı aldıktan sonra kurulumu açısından problem yaşamaz. Kurulum talimatları uygulandığında hiç zorlanmadan kullanıma uygun hâle getirilebilir. Tedavi süresi boyunca problem yaşamadan kullanabilmeniz için ürünün içindeki kullanım kılavuzunu okumanızda fayda var. Uyarılara ve kullanım kılavuzuna uygun kullanırsanız hasta yatağı uzun süre kullanıma müsaittir. Araştırma yaptığınız zaman göreceğiniz üzere hasta yatağı fiyatları oldukça değişkendir. Fiyatları etkileyen faktörler hasta yatağının modeli ve kalitesidir. Motorlu modellerin fiyatı manuel hasta yataklarına kıyasla daha fazladır. Motorlu hasta yataklarının fonksiyonu daha fazla olduğu için fiyatlarda ister istemez etkisini göstermiştir. Detaylı inceleme yaparak bütçenize uygun hasta yatağı modeli bulabilirsiniz.

Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir?

Refakatçiler ve hastalar karyolalar sayesinde rahat bir tedavi süreci geçiriyor. Korkuluk ve tekerlek imkânının olması avantajları arasında yer alır. Korkulukların amacı hastanın düşmesini engellemektir. Tekerlekler ise hastayı taşımak gerektiğinde büyük kolaylık sağlar. Hasta karyolaları motorlu ve motorsuz olmak üzere ikiye ayrılır. Motorsuz karyolalar aynı zamanda manuel olarak bilinir. Manuel yataklar da kendi arasında dört çeşide ayrılır. Sabit, bir ayarlı, iki ayarlı ve üç ayarlı karyolalar manuel hasta yatak çeşitleridir. Motorlu karyolalar, manuele göre daha kullanışlıdır ve onlar da kendi içinde gruplara ayrılır. Bir, dual, iki, üç ve dört motorlu yataklar da bu gruplara verilen isimdir.

Hasta Karyolası İstanbul

Hasta Karyolası İstanbul

Motorsuz Hasta Karyolası Özellikleri Nelerdir?

Motorlu yataklar, uzaktan kumandayla ayarlanabilir ve elektrikle çalışır. Pratik olduğu için insanlara daha kolay kullanım imkânı sağlıyor. Motorsuz karyolalar ise elle ayarlanabilir özelliğe sahiptir. Bu sebeple diğer adı manuel olarak bilinir. Kullanımı motorlulara kıyasla daha zor olduğu için günümüzde fazla tercih edilmez. Manuel hasta yataklarının kullanılabilmesi için belirli bir kas gücüne ihtiyaç duyulur. Elle ayarlandığı için doğal olarak elektrikle çalışmaz. Bir, iki ve üç ayara kadar ayarlanabiliyor. Bu ayarlar sayesinde hastaya belirli bir hareket etme imkânı sağlanmış olur.

Bir ayarlı karyolalarda yalnızca hastanın sırt kısmı ayarlanabilir. İki ayarlı hasta karyolalarında bu durum sırt ve ayak kısmı olarak değişir.

Motorlu Hasta Karyolası Özellikleri

Motorsuz karyolalarda üç ayarlı olanları tercih ederseniz sırt ve ayak kısmının yanı sıra aşağı – yukarı ayarı yapılabilir. Manuel yataklarda refakatçi olmazsa olmazdır, hasta tek başına ayarlama yapamaz. Motorlu hasta karyolalarına göre daha az tercih edilir. Motorlu hasta yatakları da kendi içinde farklı kategorilere ayrılır. Motoruna göre sahip olduğu işlevler farklılık gösteriyor. Karyolanın motorları alt kısımda bulunur ve uzaktan kumanda sayesinde rahatlıkla kontrol edilebilir. Bir motorlu hasta yatağı tercih edilirse sadece sırt kısmı kontrol edilebilir. Adından anlaşılabileceği üzere bu yataklarda yalnızca bir tane piston motoru bulunur. Dual motorlu yataklarda ayak ve sırt kısmı ayarlanabilir.

Hasta Yatağını SGK Karşılıyor Mu?

Yatağa bağlı tedavi görmek zorunda olan kişilerin hasta yatağına ihtiyacı vardır. Bu yataklar onların tedavi sürecini rahat bir şekilde geçirmesini sağlar. Söz konusu yatalak hastalar olduğunda karyolalar fizyolojik ve psikolojik sağlığı için çok önemlidir. Hasta yatağı kullanmanız zorunluysa SGK ihtiyacınızı karşılamada yardımcı olacaktır. Yatalak hastaların yatağı SGK tarafından temin edilir. Eğer hastanenin doktor kurulundan hasta yatağı için rapor alırsanız gereken yardımı alabilirsiniz. SGK’ye gittiğinizde raporla başvuru yaparsanız olumlu dönüş alırsınız. Ayrıca sadece yatak değil, ilaçlar da SGK tarafından karşılanıyor. Doktor hangi yatağı uygun gördüyse temin edilen karyola türü o olur. Kişi tuvalet ihtiyacını karşılayamıyorsa ona uygun hasta yatağı belirlenir.

SGK’nin Karşıladığı Yataklar Hangileri?

Hasta yatağının belirlenmesi için göz önünde bulundurulan faktörlerden birisi hastanın kilosudur. Hastanın ağırlığı hangi yatağa uygunsa ona göre rapor hazırlanır. Rapor için hasta yakınının talebine göre hareket edilmez. Hasta yataklarının birden fazla modeli vardır. Kişinin isteğine bağlı rapor yazılmadığı için SGK hasta yatağı teminini sağlar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir