Size bir telefon kadar yakınız
0 541 211 03 22

Hasta Yatağı Özellikleri Ve Çeşitleri

Anasayfa » Hasta Yatağı Özellikleri Ve Çeşitleri

Hasta Yatağı Nedir

Hasta Yatağı, yatakta tedavi gören hastalar için üretilen, normal yataklardan farklı işlevleriyle hasta için ekstra konfor sağlayan ve bakıcının hastaya daha kolay müdahalesini sağlayan medikal yatak tipine verilen addır.

Hasta Yatağı Çeşitleri Nelerdir

Hasta yatakları, genellikle işlevleri, hastaya sağladığı hareket kolaylıkları ve ağırlık taşıma kapasitelerine göre ayrılırlar. Bu tip yatakları birbirinden farklı kılan diğer özelliklerden birisi de yatağın üretildiği malzeme cinsidir.

2 Motorlu (İki Hareketli) Hasta Yatağı Özellikleri

Hasta Karyolaları

Hasta Yatakları

2 motorlu hasta yatakları, hastanın en çok ihtiyaç duyduğu, baş kısmını ve ayak kısmını yükseltip alçaltma hareketine olanak sağlayan yataklardır. Bu tip yataklara hareket için güç veren elektrik motoruna bağlanmış bir el kumandası üzerindeki düğmeler ile yatağın baş kısmı ve ayak kısmı yüksekliği kolaylıkla ayarlanabilir. İki hareketli hasta yatakları genel olarak 150 kg ağırlığındaki hastaları kaldırabilecek kapasiteye sahip olarak üretilirler. 2 motorlu hasta yataklarının kendi içinde ayrılmasına neden olan etkenler ise yatağın başlık ve yan korkuluklarının üretiminde kullanılan malzemelerin cinsidir. Bu malzemeler demir, plastik, ahşap, alüminyum gibi malzemelerdir. Aynı zamanda bu malzemelerin cinsi hasta yatağı fiyatları üzerinde direkt etkilidir. Özellikler evde hasta bakımında çok kullanılan modellerden biridir 2 motorlu hasta yatakları.

3 Motorlu (Üç Hareketli) Hasta Yatağı Özellikleri

Üç hareketli hasta yatakları, iki hareketli hasta yataklarında bulunan tüm işlevsel özelliklere sahiptir. 3 motorlu hasta karyolası işlevleri arasında bulunan ve iki hareketli yataklarda olmayan üçüncü ve en önemli özellik ise, 3 motorlu hasta yataklarının bütün olarak yukarı aşağı asansör hareketi kabiliyetine sahip olmasıdır. Bu hareket kabiliyeti ile hem bakıcının hastaya müdahalesi kolaylaşır hem de hasta için ekstra konfor sağlar. Ayrıca hastanın sedye, tekerlekli sandalye gibi platformlara transferi için kolaylık sağlamaktadır. Piston motorlu da denilen bu tip yatakların ağırlık taşıma kapasitesi 200 kilo ile 300 ile arasında değişiklik göstermektedir. Üç motorlu hasta yatakları, iki motorlu hasta yataklarına nazaran daha pahalı ürünlerdir.

4 Motorlu (Dört Hareketli) Hasta Yatağı Özellikleri

Dört hareketli hasta yataklarını diğerlerinden ayıran en önemli niteliksel özellik, bu tip yatakların “trendelenburg” denilen özel bir hareket sistemine sahip olmalarıdır. Trendelenburg hareketi yatağın öne veya arkaya doğru dik bir açıyla konumlanmasını sağlayan, daha çok yoğun bakımlarda kullanılan bir karyola fonksiyonudur. Hastanın yataktan başka, hasta taşıma lifti gibi bir platforma transferinde büyük kolaylık sağlar.

Hasta Karyolası Üzerinde Kullanılan Yatak Çeşitleri

Hasta karyolası üzerinde hastanın direk ve sürekli temas halinde olduğu yatağın kalitesi ve hastanızın durumuna uygunluğu büyük önem taşır.

Parçalı Hasta Karyolası Üstü Yatakları

Bu tip yataklar, iki, üç ve dört parçalı olarak üretilirler. Bu şekilde parçalı olarak imal edilmelerinin sebebi, hasta karyolasının hareketli kısımlarına uyum sağlaması içindir.

Tek Parça Ve Lazer Kesimli Hasta Karyolası Üstü Yatakları

Tek parçalı olarak üretilen bu tip yatakların süngeri, hasta karyolası hareketliliğine uyum sağlaması için belli aralıklarla lazer teknolojisi ile kesilmiştir. Bu yataklar sıvı geçirmez, fermuarlı yıkanabilir bir kılıfla birlikte satılırlar. Bu yatakların süngerleri genellikle 23-28 danste kalite aralığında olup parçalı yataklardan daha ortopedik yapıdadır.

Visco Süngerden İmal Edilmiş Hasta Yatakları

Visco sünger, üzerinde yatan hastanın vücut şekline duyarlı bir sünger çeşididir. Son derece ortopedik olan bu süngerle imal edilen hasta karyolası üstü yatakları çökmeye karşı en dayanıklı yataklardır diyebiliriz.

Yukarıda genel olarak bilgi vermeye çalıştığımız hasta yataklarının daha bir çok özellikte ve işlevsellikte çeşitleri mevcuttur. Günümüz sağlık sektöründe, hastanelerde kullanılan hasta karyolası ve yatakları, evde bakım yataklarına bir çok özelliğiyle benzerlik göstermektedir. Haskar Medikal firması olarak hem hastanelerde hem de evlerde kullanılacak hasta yataklarının üretimini yapıyoruz.

Havalı Hasta Yatakları

Firmamız stoklarında bulunan havalı yatak modelleri aşağıda listelenmiştir.