Size bir telefon kadar yakınız
0 541 211 03 22

Hasta Yatağı Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir

27.01.2018
382 görüntülenme
Hasta Yatağı Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Hasta yatağı kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken noktalar

Hasta yatağı seçiminde ilk olarak dikkat edilecek husus, hastanın rahatsızlığı ile ilgili vaziyettir. Çünkü hasta yatakları pek çok farklı fonksiyon ile üretilmektedir. Bu nedenle, hasta yatakları mutlaka hastanın rahatsızlığını giderici ve konforunu sağlayıcı nitelikte olmalıdır. Bunun yanı sıra, hasta yatakları mutlaka hastanın özel ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabileceği özelliklere de sahip olmalıdır. Ayrıca, hastanın kolay şekilde kalkmasına ve yatmasına yardımcı olacak motorlu hasta yatağı tercih edilmelidir. Çift ya da daha yüksek motorlu hasta yatakları kişinin sırt ve ayak bölgesinin kolaylıkla hareket etmesini sağladığı için hem hasta açısından hem de hastalık açısından daha uygundur. Özellikle sürekli yatar pozisyonda kalacak kişiler hareketli motorlar sayesinde kolay hareket edebilecek hem de rahatsızlık durumlarına göre yatış pozisyonlarını ayarlayabilecektir.

Hasta yatağı üzerinde mutlaka koruyucu çerçeveler de bulunmalıdır. Yan kısımlarda bulunan koruma çerçeveleri hastanın hem yataktan düşmesini engelleyecek hem de tutunarak kalkmasını sağlayacaktır. Tüm bunların yanı sıra mutlaka hasta yatakları tekerlekli ve bu tekerlekler fren sistemli olmalıdır. Bu husus sürekli yatar pozisyonda kalacak kişiler için daha uygundur. Çünkü hastanın farklı bir noktaya taşınması için tekerleklerin yardımı oldukça büyük avantaj sağlayacaktır. Ayrıca, hasta yatağının şilte ve yatak kısmının da mutlaka ortopedik fonksiyonlara sahip olması gerekmektedir. Bu sayede hastanın uzun süren tedavilerde rahatlığı ve konforu sağlanabilecektir. Hasta yataklarında hastanın durumuna göre ek ekipmanlarında olması da oldukça önemlidir. İlaç ve serum takma mekanizmaları, yemek masası, koruyucu parmaklıklar bu ekipmanlardan bazılarıdır. Ayrıca, hasta yataklarının kolaylıkla temizlenmesini sağlayacak şekilde hareket ettirme, kaldırma ya da indirme gibi özelliklerinin de var olması gerekmektedir.

Ortopedik Hasta Yataklarının Önemi

Ortopedik hasta yatakları kişinin sırt, baş, omuz ve bel kısımlarının hassasiyetle korunmasını sağlayarak, bu kısımlarda yatmaya bağlı olarak oluşacak ağrıların giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Bu açıdan, uzun süren hasta iyileşme süreçlerinde ortopedik yataklar oldukça avantajlı hale gelmektedir. Hastaların kolay şekilde hareket edebilmesini de sağlayan bu yataklar, kaliteli iyileşme sürecini de beraberinde getirmektedir. Ortopedik hasta yatağı kolay şekilde motor seviyesine bağlı olarak taşınma özelliği de göstermektedir. Hem taşıma hem de kaldırma gibi işlevleri bulunan ortopedik yataklar hastaların ihtiyaç duyduğu tüm hizmetleri sunması açısından da büyük önem taşımaktadır.

Hasta Yataklarında Anti bakteriyel Özellik

Hasta yatakları, hasta vücudu ile en fazla temas eden ürünlerden biridir. Hem hastaların sağlıklı bir şekilde iyileşme süreçlerini geçirmesi açısından hem de hastaların dış etkenlerden korunması için yatakların anti bakteriyel özellik taşıması oldukça önemlidir. Ev ortamında bakılan hastalar, sürekli yatma pozisyonunda bulundukları için hasta yataklarının hava alır ve anti bakteriyel şekilde korunması oldukça önemlidir. Hastanın sürekli yatması nedeniyle oluşabilecek tüm bakterileri engelleyen anti bakteriyel özellik, hastaların dış etkenlerden korunmasını ve bakteri gibi hastalık sürecini uzatacak problemlerin de engellenmesini sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.