Ortopedik Hasta Yatakları

Ortopedik yataklar, vücudu sağlıklı ve doğru şekilde destekleyerek rahat bir dinlenme ve uyku imkanı veren yataklardır. Ortopedik yatak denilince akla ilk olarak sert yataklar gelse de vücudu rahat ettirecek yatak seçimi oldukça önemli bir konudur. Özellikle sürekli aynı veya benzer pozisyonlarda vaktini yatarak geçiren hastalarda bu seçim daha da önem kazanmaktadır. Ortopedik yataklar yatan hastalarda tedavi sürecinde hastalıktan bağımsız olarak yalnızca yatmaktan kaynaklı meydana gelen olumsuz durumların önüne geçilmesinde yardımcı olması nedeniyle sıkça tercih edilen ürünler arasındadır.

Hasta Yataklarında Neden Ortopedik Yatak Tercih Edilmelidir?

Hasta karyolası üzerine konan ve yatan hastanın sürekli olarak temas etmek zorunda olduğu hasta yatakları, kalite ve hastaya uygunluk açısından değerlendirme yapılarak seçilmelidir. Farklı malzemelerden üretilmiş çok sayıda hasta yatakları bulunmaktadır. Karyolanın hareketli bölümlerine uyum sağlaması amacıyla iki veya daha fazla parçadan üretilen yataklar, tek parça üretilip hareketli kısımlara uyum sağlaması amacıyla süngeri lazerle kesilen hasta yatakları, hastanın vücuduna duyarlı ve ortopedik özellikli visco yataklar bunlardan bazılarıdır. Tamamen ortopedik olmasının yanı sıra visco yatakların içerisinde yay da bulunmamaktadır. Hasta yattığı zaman vücudunun şeklini alabilen bu yataklar sayesinde hasta daha rahat bir tedavi süreci geçirmektedir.

Vücuda Uyumlu Hasta Yatağı Farkı

Ortopedik yataklar kolay çökme yapmamakta ve hasta kalktığında yatak eski formunu tekrar kazanmaktadır. Formu bozulmuş bir hasta karyolası yatan kişinin vücut yapısını da etkileyecek ve birtakım ağrıların oluşmasını beraberinde getirecektir. Hastanın vücuduna göre şekillenebilen rahat bir yatak seçimi yatmaktan kaynaklanan ağrıların önüne geçecektir. Yatar pozisyondayken vücut yapısını bozmayan ve vücutta basıncı düşüren, kan dolaşımını rahatlatarak vücudu dinlendiren bir hasta yatağı, tedavi sürecinde hastaya destek olacaktır. Özellikle baş ve boynun geldiği kısmın rahat olması hastanın konforu için önem taşımaktadır.