Tedaviyi destekleyen hasta yatakları

İyileşme dönemi uzun süren ve bu dönemi kendi evlerinde geçirmek isteyen hastalar için geliştirilmiş özel teknolojiye sahip yatak çeşitlerine hasta yatağı denir. Önceki yıllarda sadece hastaneler için kullanılan bu yataklar günümüzde evde hasta bakımını kolaylaştırmak amacı ile tercih edilir. Modeller geliştirilirken yatağa bağımlı hastalar düşünülmüştür. Kullanım amacı hastaların nekahet dönemini daha konforlu bir şekilde geçirmesidir. Tedaviyi destekler ve süresini kısaltır.

Hastaların kas ve iskelet sistemlerinin zarar görmesini engeller. Havalı yatak modelleri hareketli sistemleri sayesinde bası yaralarının oluşmasını önler. Hareket kısıtlılığı olan hastaların ihtiyaçların karşılanması için gereken hareketi kazandırır. Özellikle dolaşım sistemini destekledikleri için vücut dokularının kanlanmasını ve daha kısa sürede onarılmasını sağlar. Kaliteli ve gelişmiş  teknolojiye  sahip yatak modelleri ile tedavi sonucu başarılı olur.

Hasta Yatakları Özellikleri

Hasta yatağı çeşitleri üretiminde kullanılan teknoloji ve malzemeler sayesinde bazı özellikler taşır. Bu özellikler tedavi süresinin kısalmasına katkı sağlar. Yatak modellerinin genişlikleri ortalama 90- 150 santimetre arasında değişir. Yaklaşık 300 kiloya kadar hastaları taşıyabilirler. Uzunlukları 190 santimetredir. Özel yapım yatak modellerinde bu ölçü değerleri değişiklik gösterebilir. Boy yüksekliği kişiye uygun olarak ayarlanabilir.

Yatakların motor sayıları birbirinden farklıdır. Yatağın baş ve ayak bölgeleri hareketlidir. Yatak modeline göre özellikleri genişletilebilir. Ayrıca özellikleri hasta yatağı fiyatları arasında farklılık olmasının  en önemli nedenidir. Geniş  fonksiyonlara sahip yatak modelleri diğer ürünlere oranla maliyetlidir.

Satılık ve kiralık hasta yatakları

Satılık ve kiralık hasta yatakları

Hasta Yatakları Avantajları

Hasta yatakları hem hastalara hem de hasta bakıcılara büyük avantajlar sağlar. Yatak modellerini sağladığı bu avantajlar;

  1. Hastaların düşmesini engeller ve bu sayede güvenli kullanım oluşturur.
  2. Yükselebildiği için hastanın yemek yeme, tuvalet ve banyo ihtiyacı gibi ihtiyaçlarını daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlar.
  3. Felçli hastalara hareket kazandırır ve kan dolaşımına yardımcı olur.
  4. Hastaların pozisyon almasını kolaylaştırır ve ekstra sağlık sorunlarının oluşmasını engeller.

Sıraladığımız bu avantajların yanında farklı avantajlarda sunar. Yatak ne kadar fazla fonksiyona sahip olursa sağladığı yararlar o kadar fazla olur. Özellikle motor sayısı yüksek olan modelleri vücudunun büyük bir bölümünü kullanamayan kişiler için önerilir. Uzun süre yatağa bağımlı kişilerin kendilerini psikolojik olarak daha iyi hissetmelerine yardımcı olur. Yatak yaraları felçli kişilerde enfeksiyon oluşumuna neden olur. Özellikle açık hale gelmiş yaralar kişinin hem bağışıklık sistemini düşürür hem de ölümcül hale gelebilir. Bu nedenle kaliteli yatak modelleri alınmalıdır.

Hasta Yatağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Hasta yatağı alırken dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterler hem kaliteli hem de gerçekten avantaj sağlayacak modellere karar vermenize yardımcı olur. Yatak almadan önce hastanızın durumu hakkında doktordan bilgi almalısınız. Bu sayede hastanın neye ihtiyacı olduğunu daha iyi anlarsınız. Ürün kalitesi hakkında mutlaka detaylı araştırma yapılmalıdır. Bazı yatak modellerinin kumaşı pamuktan farklı bir malzemeden üretilir. Bu malzemeler hastanın terlemesine neden olur. Ter çekmeyen kumaşlar kas ve eklem hastalıkları oluşturur.

Yatak modeli mutlaka anti bakteriyel özellikte olmalıdır. Hijyenik yatak modelleri hem hastayı hem de hasta yakınlarını enfeksiyonlara karşı korur. Ayrıca yatak modeli kolay temizlenebilir olmalıdır. Bazı karyola modelleri yıkanabilir özelliktedir. Hastanın durumuna uygunsa bu modeller de tercih edilebilir.  Vücudunda hareket kısıtlılığı olan hastalar için mutlaka havalı yataklar alınmalıdır. Bu yatak sistemleri özel olarak hazırlanmıştır.

Hasta Yatağı Kiralama Hizmeti

Hasta yatağı kiralama işlemi iyileşme dönemi kısa sürecek ve hastalık şiddeti fazla olmayan kişiler için tercih edilmelidir. Hastanın 5 aydan daha kısa sürede iyileşeceği ön görülürse kiralama hizmeti alınmalıdır. Önceki yıllarda hasta yatağı satın alım işlemi ekonomik olarak mümkün değildi. Bu nedenle insanlar kiralama hizmeti almayı tercih ediyorlardı. Günümüzde de hala devam eden bu hizmet büyük avantajlar sağlar. Sözleşme imzalamayı kabul etmeyen firmalara itibar etmemelisiniz.  Bazı firmalar müşterilerine anlaştıkları yatak modeli ellerinde yoksa farklı modelleri gönderebiliyor. Bu nedenle mağdur olmamak için kiralama sözleşmesi imzalanmalıdır. Sözleşme iki nüsha halinde imzalanır. Bir adet örneğini mutlaka talep etmelisiniz.

Üretici firmalar kendilerine ait markaların ürünlerini sözleşme imzalayarak müşterilerine kiralar. Yatak modeline, kiralama süresine ve montaj işlemlerine göre fiyatlandırma yapılır. Hasta yatağı kiralama işlemi ücretleri değişkenlik göstermektedir. Firmalar kendi fiyat politikalarını belirledikleri için sektörde farklı fiyat dalgalanmaları yaşanır. Bu nedenle detaylı araştırma yapmadan yüksek fiyatlara sahip yatakları kiralamayın. Aynı özelliklere sahip yatağın kiralama ücreti firmaya göre farklı olabilir. Bu nedenle maddi kayıp yaşayabilirsiniz.

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta yatakları motorlu, kumandalı, havalı ve hasta karyolası olmak üzere dört farklı çeşitte üretilir. Motorlu yatak modelleri kendi içlerinde üç gruba ayrılır. İki motorlu, üç motorlu ve dört motorludur. En fazla fonksiyona sahip olan yatak modeli dört motorludur. Yatağın başında düğme sistemi kurulur. Ayrıca uzaktan kumanda yardımı ile de hareket ettirilebilir. Hasta hareket edebiliyorsa kumanda sayesinde yatağın şeklini değiştirebilir. Motor sayısı arttıkça yatağın hareket kapasitesi artar. Motorlu yataklar asansör sistemine sahiptirler. Bu sistem sayesinde yatak aşağı ve yukarı yönde hareket eder.

Havalı yatak modelleri baklava dilimi, boru tipi ve S modeli olmak üzere üç farklı modele sahiptir. En sık kullanılan modeller baklava dilimi olan modellerdir. Baklava dilimi şeklindeki kesitlerinde havalandırma sistemleri yer alır. Bu sistemler vücut dokularını hareket ettirir. Bu sayede doku kanlanır ve yatak yaraları engellenir. Ayrıca uzun süre yatmaya bağlı gelişen kas ağrılarını da engeller.

Havalı yatak modelleri

Havalı yatak modelleri

Boru tipi havalı yatak modelinde havalandırma sistemine sahip borular uzun ve birbirine paralel olarak dizilmiştir. Paralel oldukları için yatak tek yönlü hareket sistemine sahiptir. Aksi halde yeterli hareket kazandırılamaz. S tipi yatak modelinde sistem S şeklinde kurulur. Yatağın baş kısmı ile ayak kısmı aynı anda hareket eder. Yaklaşık 150 kiloya kadar hastalar için uygundur. Hasta karyolaları hareketli sisteme sahip olmayan ya da manuel olarak hareket ettirilen yataklardır. Günümüzde çok sık tercih edilmemektedir. Kumandalı hasta yatakları uzaktan kumanda ile yatağa hareket kazandırılan sistemlere sahiptir. Bu sistemler sayesinde hasta yakını rahatlıkla hastanın pozisyonunu ayarlayabilir.

Hasta Yatağı Ücretleri

Hasta yatağı fiyatları belirlenirken bazı kriterler göz önüne alınır. Yatak modeli, sahip olduğu motor sayısı, markası, üretici firmanın fiyat politikası, kullanılan malzemenin maliyeti ve piyasa değerleri göz önüne alınır. Bu nedenle ihtiyacınız olan yatak modelini almadan önce mutlaka piyasa araştırması yapmalısınız. Son yıllarda sektörde kurulan farklı firmalar nedeni ile fiyat dalgalanmaları yaşanır.

Hastanızın ihtiyacına uygun, uzun yıllar kullanabileceğiniz ve kullanımından memnun kalacağınız yatak modeli için detaylı araştırma yapmalısınız. Özellikle profesyonelliğini kanıtlayan üreticilerin ürünlerini almalısınız. Aksi halde büyük maddi kayıplar yaşayabilirsiniz. Yatak modeli almak ya da kiralamak için firmaların üretim yerlerini ya da internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz. İnternet alışverişleri her sektörde olduğu gibi hasta yatakları sektöründe de daha avantajlı olur. Beğendiğiniz modelleri internet üzerinden sipariş verebilirsiniz. Yatak modeli ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu firma çalışanlarına danışabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir