Hasta Yatağı

Hasta yatakları pek çok farklı şekilde ve modelde piyasaya sürülmektedir. Bu yatakların doğru bir şekilde kullanımını sağlamak hem hastanın hem de hasta bakıcısının konfor alanını oluşturmak açısından ciddi bir fayda sağlayacaktır. Özellikle son yıllarda teknolojinin ciddi bir gelişme göstermesi ile birlikte hasta yataklarında da gelişmeler ve iyileşmeler yaşanmıştır. Hastalar için özel olarak üretilen bu yatakların kullanımları son derece kolay olmakla beraber hasta için büyük avantaj ortamları da yaratır.

Özellikle hastanın fiziksel konforunun sağlanması konusunda ön planda yer alır. Hasta yataklarında yapılan yenilikler ve özellikler yatağın kalitesinin arttırılması konusunda çok önemli olmaktadır. Yatakların özelliklerine bakılarak hasta için en uygun olan yatağı tercih etmek gerekir. Hastaların uygun yataklarda istirahat etmesi iyileşme sürecine olumlu yönde bir etki yaratır. Hastaların sürekli yatması ile birlikte bir takım sağlık sorunları meydana gelebilir. Bu sorunları ortadan kaldırma konusunda da hasta yataklarının önemi çok büyük olmaktadır.

Hasta Yatakları Nedir?

Sürekli olarak yatma durumunda olan felç hastalar ya da uzun süreli tedavi görmek durumunda kalan hastalar için özel olarak üretilmiş olan yataklara verilen isim hasta yatağı olmaktadır. Hasta yatağı sayesinde son derece konforlu bir şekilde hastanın tedavi sürecini tamamlaması ya da ömrünü geçirmesi mümkün olur. Yatakların pek çok farklı modeli mevcuttur. Her bir modelin farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler doğrultusunda da tercih edilme oranı değişiklik gösterir.

Klasik yataklarda sürekli olarak yatmak zorunda kalan hastalarda bir süre sonra yatak yarası gibi problemler meydana gelir. Aynı zamanda sırt ve bel ağrısı gibi sorunların yaşanma sebebi de yatağın konforsuz bir durumda olmasıdır. Bu konforsuzluğu ortadan kaldırırsanız son derece etkileyici bir sonuç ile karşılaşma durumunuz söz konusu olur. Hasta yatağı belli başlı özelliklere sahip olmak zorundadır. Bu özelliklere sahip olmayan hasta yataklarından herhangi bir fayda sağlamak söz konusu olmaz. Hasta yataklarının hastaya uygun olan modelini tercih etme yönünde fayda sağlamak gerekir.

Hasta Yatakları

Hasta Yatakları

Hasta Karyolası Modelleri Nelerdir?

Hasta karyolalarının pek çok farklı modeli mevcuttur. Bu modeller doğrultusunda mevcut olan özellikler de değişiklik gösterir. Uzun süreli kullanım isteyen kişilerin hem en kaliteli olan hasta karyolalarını hem de en çok özelliğe sahip olan hasta karyolasını tercih etmesi gerekir. Bu hasta karyolalarına bazı özellikleri daha sonrasında da eklemek mümkün olur. Özellikle son yıllarda hasta yataklarına uzaktan kumanda kontrolünü sağlayan sistemler eklenmeye başladı. Bu sistemler sayesinde son derece etkileyici ve konfor ortamını en üst düzeye taşıyan bir sistem meydana gelmiş olur.

Bu sistemlerin en doğru şekilde işletilmesi için özelliklerin mevcut olması gerekir. Özellikler mevcut değil ise herhangi bir şekilde fayda durumu gözetmek mümkün olmaz. Hasta yataklarının modelleri elektrikli, motorlu, hastane tipi ve ev tipi hasta karyolası olmak üzere farklı çeşitlerde bulunmaktadır. Bu çeşitlerin doğru kişilerde doğru şekilde kullanılması önemlidir. Özellikle elektrikli ve motorlu olan hasta yatakları felç problemi yaşayan kişiler için son derece ideal olmaktadır. Böylece hastanın hareket kabiliyetini de sağlaması mümkün olur.

Hasta Yataklarının Avantajları Nelerdir?

Hasta yatağının pek çok farklı avantajı vardır. Bu avantajlar sadece hastanın değil hasta bakıcısının da lehine olacaktır. Uzun süreli yatmak durumunda olan ya da felç olup ömür boyu yatmak zorunda olan hastaların konfor durumunu göz önünde bulundurmak ve ufakta olsa hareket kabiliyeti kazanmasına yardımcı olmak adına hasta yataklarının ön plana çıktığını görüyoruz. Hasta yatağının insanlar üzerindeki avantajları şu şekildedir;

  • Hasta yatağı üstün bir konfor ortamı yaratma konusunda çok ciddi bir fayda ortamı yaratmaktadır.
  • Hastada oluşan sırt ve bel ağrılarının ortadan kalkması konusunda fayda sağlar. Aynı zamanda yatak yarası gibi oluşumların ortadan kalkması konusunda da çok ciddi bir fayda sağladığı bilinir.
  • Hasta yatağı sayesinde hastanın oturması, kalkmasında, yemek yerken doğrulması gibi temel hareketleri kolay bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olur. Bu gibi hareketler hem hasta hem de hasta bakıcısı için son derece büyük bir fayda ortamı oluşturur.
  • Hastanın temel ihtiyaçlarını gerçekleştirmesi uzaktan kumanda ile mümkün olur. Bu durum da hastanın hem fiziksel hem de psikolojik açıdan daha iyi hissetmesine yardımcı olur.

Hasta Karyolası Özellikleri Nelerdir?

Hasta karyolalarının pek çok farklı özelliği vardır. Hasta yatak modelleri göz önünde bulundurulduğu zaman farklı özelliklere sahip olmaları son derece normal olarak karşılanır. Hasta karyolalarının özellikleri arttıkça kalite durumu da artış gösterir. Son yıllarda bu kalite durumu hakkında pek çok gelişme yaşanmış ve yeni özelliklere sahip olan yataklar gündeme gelmiştir. Bu özelliklerden kaynaklı olarak fiyat bakımından da değişiklikler yaşanmaktadır. Bütün hasta yataklarında bulunması gereken en temel özellik yatağın tekerleklerinin bulunmasıdır.

Tekerlekler sayesinde hasta yatağını bir yerden başka bir yere taşımak çok daha kolay olur. Bulunması gereken diğer bir özellik ise hastanın hareketini sağlayan motorların olmasıdır. Motorlu olan hasta karyolası hastaların yemek yerken ya da oturmak istediklerinde uygun pozisyona gelmelerini sağlar. Bu işlem hem manuel olarak gerçekleşir hem de uzaktan kumanda ile gerçekleşir. Hasta karyolasında bulunan diğer bir özellik yatakların lazımlık bulundurmasıdır. Lazımlık hasta ve hasta bakıcısı için son derece büyük bir fayda sağlamaktadır. Bunun sebebiyle sonradan ekleme şeklinde de lazımlık meselesi halledilebilir.

Hasta Yataklarının Fiyatları Nedir?

Hasta yatak fiyatları pek çok farklı etkene bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu etkenlerin temel sebebi bulundurdukları özellikler olmaktadır. Özellikleri göz önünde bulunan bu yatakların hastaya en büyük konforu sağlaması temel alınır. Son yıllarda hasta yatak fiyatının dalgalanması insanların her bütçeye uygun hasta yatağı temin etmesini sağlar. Kısa süreli yatacak olan hastalar için hasta yataklarını kiralamak çok daha makul bir tercih olacaktır.

Fakat uzun süreli ya da ömür boyu yatma durumunda olan hastaların mutlaka satın alması gerekir. Hasta yataklarının fiyatını etkileyen diğer bir etken ise kullanılan yapı malzemelerinin kalitesidir. Kaliteli ürünler ile yapılan hasta yataklarının fiyatı bir miktar daha yüksek olabilir. Fakat kaliteli olan hasta yatakları uzun sürekli kullanım açısından çok ciddi bir fayda durumu ortaya koyar. Hasta yatağı tercih ederken bütün özelliklerini göz önünde bulundurmak son derece önemlidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir