Hasta Yatağı

Hasta yatakları genellikle bakım evlerinde ve hastanelerde kullanılırlar. Bu yatak çeşitleri her türlü hastanın rahat edebilmesi ve sağlıklı bir şekilde tedavi edilebilmesi adına üretilmiş olan yataklardır. Özel tasarım ürünleri de denilebilir. Üretici olan firmaların üretmiş oldukları hasta yatağı ayrıca isteğinize bağlı olarak evlerde de kullanılabiliyor. Hasta yatağı standart yataklardan farklı olarak çeşitli özelliklere sahiptir.

Diğer yatak modellerine nazaran biraz daha pahalıya satılıyor bu ürünler. Boyutları genellikle standart olan bu yataklar istenildiği takdirde daha uzun ve daha geniş çaplı bir şekilde de tercih edilebiliyor. Yatakların kendi bünyesinde yer alan yatakları sayesinde ekstra olarak yatak alma işlemi yapmanıza gerek yoktur. Bu yataklar hastalar için özel olarak üretilmiştir. Hastalar bu yataklar sayesinde yatak yaralarına maruz kalmıyor.

Hastalıkların Tedavisinde Kullanılan Hasta Yatakları 

Hasta yatakları genellikle hareket etmekte zorlanan kişiler tarafından tercih edilen bir yatak türüdür. Bu sebepten ötürü özel yapıları sayesinde katlanabilir ve istenilen şekle konulabilen yataklardır. Kendilerine bağlı olan kumandaları sayesinde hareketli bir şekilde üretilen hasta yatakları bunun yanı sıra hastaların özel ihtiyaçlarını karşılaması adına hem hastanelerde hem bakım evlerinde hem de evlerde hasta yatakları kullanılabiliyor.

Hasta Yatakları

Hasta Yatakları

Felç geçirmiş olan bireyler, ameliyat olmuş ya da bakıma ihtiyacı olan kişilerin tercih etmiş oldukları yataklardır. Hasta yatakları genellikle hastane ortamlarında karşımıza çıkar. Bu yataklar hasta karyolası olarak da isimlendirilir. Hasta yatağı fiyatı modeline göre değişkenlik gösteriyor. Ne kadar çok gelişmiş bir yatak olursa o kadar fazla bütçe ayırmanız gerekiyor. Klasik olan yataklardan biraz daha pahalı olan yataklardır.

Hasta Yatağının Önemi Nedir? Hasta Yatağı Neden Kullanılır?

Hasta yatağı, kalite ve konfor açısından oldukça önemli olan bir yatak türüdür. En büyük ve en güzel olan yatakların faydası ise hasta olan bireylerin günden güne daha çok rahat etmesidir. Hastalar bu yataklarda çok daha konforlu bur şekilde yatabiliyor. Bunun yanı sıra hastaların pozisyonlarını da değiştirebiliyor. 7/24 hasta yatağına bağlı kalmak hasta olan bireyler için oldukça zor bir durumdur. Yatağa bağlı olan hastalar mevsim ve saat fark etmeksizin her zaman aynı nokta üzerinde dakikalar boyu, saatler boyu yatar pozisyondadır.

Normal, sağlıklı olan bir insanın kullanmış olduğu yataklar, bu tür hastalar için kesinlikle kullanılmamalı. Hasta yatakları son derece ergonomik olan yataklardır. Hastaların rahat edebilmesi açısından farklı şekillerde ve modellerde üretilirler. Hasta yatağı hastalar için özel olarak üretilen yataklardır. Hastaların daha fazla rahat edebilmesi ve daha çabuk iyileşebilmesi için üretilmiştir.

Baklava Tipi Havalı Hasta Yatağı Nedir?

İsminden de algılanabildiği üzere, yatakta baklava şekli bulunur. Baklava dilimleri gibi şekillerde olan hava kanallarına sahip olmasından ötürü hastanın daha konforlu bir şekilde olmasını ve daha rahat bir şekilde uyumasını sağlar. Uzun süreli olarak hasta yatağına bağlı olan hastaların en fazla tercih ettiği yataklardan bir tanesidir. Bu hasta yatakları herkesin bütçesine uygundur. Hasta yatağı fiyatları son derece uygundur. Hasta olan bireylerin bir de bu yönde zorluk yaşamaması açısından uygun fiyatlıdır. Havalı olan hasta yatakları da en çok tercih edilen yataklardır. Havalı olmalarından ötürü hastalar daha fazla rahat eder ve yatak yaraları meydana gelmez.

Havalı yataklar

Havalı yataklar

Hasta Yatağına Bağlı Kumandaların Kullanımı 

Hasta yatakları hastalar için özel bir şekilde üretilmiştir. Hastaların daha rahat edebilmesi için farklı özellikler eklenmiştir. Hasta yataklarında bulunan kumandalar sayesinde hem ayak kısımları hem de baş kısımları katlanabiliyor. Özel bir şekilde ayarlanabilen yapıları sayesinde her boya sahip ve her kiloya sahip olan hastaların rahat edebilmesi adına üretilmişlerdir. İsteğe bağlı olarak farklı mekanlarda da kullanılabiliyor. Bunlar genellikle hastane ya da sağlık kuruluşlarında bulunurlar. Ancak yatağa bağlı olan insanlar evde tedavi görmeye devam ettikleri için evde de hasta yatakları kullanılabiliyor. Hasta yatağı standart olan bir otomasyon sistemi ile çalışırlar.

Bu sebepten ötürü kumandanın üzerinde yer alan tuşlar sayesinde rahatlık ön plandadır. Hasta Yataklarının çok yüksek bir şekilde ayarlanması ya da bütün tuşlara aynı anda basılması gibi durumlar hasta karyolalarında bozulmalara neden oluyor. Bu duruma maruz kalan hasta yatakları kısa süre içerisinde bozulabiliyor.

Hasta Yataklarının Kullanıldığı Nerelerdir?

Hasta yatakları devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde kullanılabiliyor. Bunun yanı sıra rehabilitasyon merkezlerinde de kullanımlarını görebilirsiniz. Özel bakım evlerinde de sıklıkla kullanılıyor. Sizler de hastalarınız için hasta yataklarını satın alabilir ya da kiralayabilirsiniz. Bu yatakların üretilmeleri esnasında hastaların konforu ön planda tutulmuştur. Geçmişi milattan önce 291 senesine dayandığı düşünülüyor. Hasta Yataklarının yan tarafında özel olarak korumak için korumalar bulunuyor. Hastanın düşmemesi ve rahat bir şekilde hareket etmesi için bu korkuluklar son derece kullanılışlıdır. Engelliler ve kronik olan hastalar için bu hasta yatakları oldukça önemlidir. Aynı zamanda bu yataklar ortopediktir ve hasta yatağı kiralama sistemi ile de temin edilebilir.

Hasta Yatağı Çeşitleri Nelerdir?

Hasta yatağı modelleri oldukça fazladır. Hasta yatakları kullanacak alana göre ve hastalığın şekline göre değişkenlik gösteriyor. Piyasa da pek çok hasta yatağı var: Kumandalı hasta yatağı, otomatik hasta karyolası, katlanabilir hasta karyolası, şişme havalı yatak, lazımlık hasta yatakları, felçli hasta yatakları, motorlu hasta yatakları.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir