Motorlu hasta yatağı modelleri

Hasta yatağı motorlu ve motorsuz olarak ikiye ayrılır. Bir sabit ayarlı, iki veya üç ayarlı tip motorsuz hastane yatağı vardır. Hastane yataklarında tekli, ikili 3 veya kolonlu motorlar gibi altın kategorisindeki motorlar bulunmaktadır. Hastane yatağı elektrik motoruna sahiptir ve uzaktan kumanda ile donatılmıştır. Hastane yatağının tüm fonksiyonları uzaktan kumanda ile kontrol edilmektedir.

Hastane yatağındaki motor sayısı arttıkça yatağın işlevi de artar. Ayrıca ayar mekanizması olmayan sabit hastane yatakları, tırabzanlı ve tırabzansız, lazımlıklı veya lazımlıksız yataklar da mevcuttur. Lazımlık üzerine oturan hastanın yatağında hasta yataktan kalkmadan banyoya gidebilir.

Tek Motorlu Hasta Yatağı

Tek motorlu hastane yatağı elektrikle çalışır ve yatağın sadece arka kısmı hareketlidir. Bu rulmanlar 1 pistonlu motorlara sahiptir. Çift motorlu hastane yatağında kullanılan motor tek parçadır. Bu yatakların sırt ve ayakları hareketlidir. İkiz motorların yatakları diğer motor türlerine göre daha az güce sahiptir.

Çift motorlu hastane yataklarına göre daha ekonomiktir. Motorlu çift kişilik yataklar, 100 kg’dan ağır hastalar için uygun değildir. Bu yataklar fazla kilolu hastalar tarafından uzun süre kullanıldığında teknik sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

2 motorlu full abs hasta yatağı HM-152/A

2 motorlu full abs hasta yatağı HM-152/A

İki Motorlu Hastane Yatakları

İki motorlu hastane yataklarında iki ayrı pistonlu motor kullanılmaktadır. Bu yatakların ayakları ve arkası hareketlidir. Çift hareketli hasta yatağına göre bacak ve sırt bölümlerinde daha fazla açı sağlanmıştır. Ayrıca bu yatakta 200 kg’a kadar güvenle kullanılabilir. Elektrikli hasta üzerinde üç motorlu üç ayrı pistonlu motor bulunmaktadır.

3 motorlu yatak 2 motor yatağına bir motor eklenmiş olup, ilave yükseklik ayar fonksiyonu vardır. Bu yataklar uzaktan kumanda ile aşağı yukarı hareket ettirilebildiği için hasta bakımı daha kolaydır. Sadık bir refakatçi veya temsilci, eğilmeden hastaya kolayca müdahale edebilir. Ayrıca 3 motorlu hastane yatağı, kaldırma yatağı olarak da bilinir.

2 motorlu abs hasta yatağı HM-152

2 motorlu abs hasta yatağı HM-152

Dört Motorlu Hasta Yatağı 

4 motorlu elektrikli hasta yatağı ayrıca dört ayrı motora sahiptir. Üç motorlu hasta yatağı modeline ek olarak Trendelenburg ve ters Trendelenburg fonksiyonları mevcuttur.

Bu yataklar genellikle yoğun bakım hastaları için tercih edilmektedir. Son yıllarda evde bakımda da sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

HM-4500 4 Motorlu Trendelenburg Hasta Yatağı

HM-4500 4 Motorlu Trendelenburg Hasta Yatağı

Motorlu Kolon Hasta Yatağı 

Motorlu kolon hasta yatağı yoğun bakım hastalarında yaygın olarak kullanılan bir modeldir. Bu motorlar dikey yönde çalışır. Dayanıklılık ve kaldırma, diğer rulman türlerinden daha üstündür. Yüksekliği ayarlanabilir, Trendelenburg ve ters Trendelenburg hareketlerine de izin verir.

Kolon motorlu hasta yatağı fiyatları diğer yatak modellerine göre daha yüksektir. Elektronik hasta yatağı modellerinde, yatak modelleri gibi bir veya iki parçalı hastane yatakları bulunmaktadır. 2 bacak bölümü olan yataklar da yükseltildiğinde diz bölümüne göre ikiye bölünür. Bu sayede yatak hasta için çok daha konforlu hale gelir.

Hastane Yatağı Havalı Modelleri 

Havalı yatak; Yatak yaraları veya yatak yaraları adı verilen bir hastalığı tedavi etmek için kullanılan tıbbi bir üründür. Bu hastalık sırt üstü ya da yan yatmadan uzun bir süre sonra baskı yapılan bölgelerde kızarıklık ya da morarma ile kendini gösterir.

Havalı yatak kullanımı sayesinde hasta hastalığını daha kolay atlatabilmektedir. Havalı yatak kan dolaşımını hızlandırır ve hastanın uyguladığı basıncı aynı yere dağıtır. Havalı yatak alırken öncelikle yatak seçiminde hastanın kilosu ve yatış süresi dikkate alınmalıdır.

Havalı yatak kullanımı sayesinde hasta hastalığını daha kolay atlatabilmektedir. Havalı yatak kan dolaşımını hızlandırır ve hastanın uyguladığı basıncı aynı yere dağıtır. Havalı yatak alırken öncelikle yatak seçiminde hastanın kilosu ve yatış süresi dikkate alınmalıdır.

Hasta Yatağı Kiralama Hakkında 

Hasta yatağı kiralama hizmeti ile bir hasta yakını daha uygun fiyata hastane yatağına sahip olabilir. Hastane yatağı kiralamak hastanede kısa süreli kalan hastalar için çok uygundur, eğer hasta 4  ay veya daha az tedavi görüyorsa hastane yatağı kiralamak çok daha doğru olacaktır. Yataklar da aylık olarak kiralanmaktadır. Hastane yatağı kiralamak için öncelikle yatakları göz önünde bulundurmalı, ihtiyaçlara ve kararlara uygun ürünü seçmelisiniz.

Karar verilirse yatağı kiralayacağınız firmanın müşteri temsilcisi ile görüşerek hizmet talebinde bulunabilirsiniz. Hasta yatağı kiralama hizmeti ile hasta yakınları hemen her yatak modelini kiralayabilmektedir. Hastane yatağı kiralamak için bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle hastane yatağını kiralayan hastanın tedavi süresi kısa olmalıdır. Bu süre ortalama  4 veya 5 ay olarak belirlenmiştir.

Kiralık hasta yatakları

Kiralık hasta yatakları

Yatak Kiralama Ücretleri 

Bu dönem için aylık kirasını hasta yakını öder, bu da onu boşaltmamak için en ideal önlemdir. Uzun süreli tedavi veya uzun süreli tedavi gerekiyorsa hasta için hastane yatağı satın alınmalıdır. Hastane yataklarının fiyatları kalite ve özelliklerine göre değişmektedir. Tek, çift, 3 veya motorlu ve çift motorlu hastane yatakları ticari olarak mevcuttur.

Hastane yatağı satın alırken dikkat edilmesi gereken birkaç özellik vardır. Bunlardan ilki uyuyan kişinin fiziksel özelliklerine uygunluğudur. Ameliyat sonrası hastalar ve tedavisi uzun sürecek olanlar için önerilen yatağın özellikleri de farklılık göstermektedir.

Yatağın yatan hastanın yaşına uygunluğu da bir endişe konusudur. Yaşlı hastalar ve genç hastalar için yatak önerileri farklıdır. Polio hastaları ve obez hastalar da farklı yataklarda yatmak zorunda kaldı. Hastane yatağı seçiminde birçok etkili kriter. Tüm bu faktörleri karşılayan yatak tasarımları tercih edilmelidir. Bir hastane yatağının dayanıklılığı aynı zamanda kaliteli malzemeden yapılmış olup olmamasına da bağlıdır.

Hasta Yatağı Uygun Fiyat

Hasta yatağı fiyatları belirli kriterlerden etkilenmektedir. Gerçek şu ki, otomatik yataklar ve hareket fonksiyonları manuel yataklardan daha pahalıdır. Hastane yataklarının hareketliliğini sağlayan motor özelliği çok daha yüksek maliyetlere yol açmaktadır. Kiralık hastane yatakları çok daha uygun fiyatlıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir