Size bir telefon kadar yakınız
0 541 211 03 22

Kullanıcı Dostu Hasta Yatakları

30.11.2018
102 görüntülenme
Kullanıcı Dostu Hasta Yatakları

Hasta Yatağının Özellikleri Nelerdir?

Hastanelerde, bakım merkezlerinde ya da evde tedavi gören hastaların bakım sürecinde aktif olarak kullanılan hasta yatakları, sahip olduğu fonksiyonlar itibariyle önemli bir ekipmandır.

Hasta yataklarının birçok çeşidi üretilmiştir. Çünkü baş gösteren rahatsızlığın ortaya çıkardığı ihtiyaçlar kişiye ve uygulanan tedavi yöntemine göre değişmektedir. Örneğin; vücudunda kırıklardan dolayı alçı bulunan bir hastayla, yalnızca serum ve ilaç tedavisi uygulanan hastanın ihtiyaçları oldukça farklı olacağından kullanacağı yatak tipi de farklı olacaktır. Hasta yataklarının kuman sisteminin, hasta yatağının belden yukarı ve belden aşağı kısmını ayrı yükseklik ve eğim ayarlarını yapabiliyor olması gereklidir.

  • Hasta yatağının zeminle olan yüksekliğinin ayarlanabiliyor olması gereklidir.
  • Yatak eğiminin de hastanın konforuna göre ayarlanabiliyor olması gerekir.
  • Yatağın ortadan katlanabilir özellikte olması muhafazası ve taşınması için önem taşır.

Hasta Yatağı Seçimi

Hastanın tedavi yöntemi, rahatsızlığı ve fiziksel ihtiyaçlarına göre uygun bir yatak tercih edilmelidir. Yatak alırken ortopedik yatak süngeri seçimi, anatomik yastık seçiminin önemi ve ihtiyaç halinde serum askısı gibi detaylar göz önünde bulundurulmalıdır. Hasta yataklarında kullanılan tekerleklerin ses çıkarmaması ve farklı zemin tiplerinde rahatlıkla kullanabiliyor olması tercih kriterlerinden biridir.

Hasta yataklarının yan kenarlarında bulunan korkuluklar bulunması oldukça önem arz etmektedir. Hastanın düşmesini engelleyerek, güven teşkil eden fonksiyonel bir özelliktir. Hastanın yatağa kolay erişimi için baş ve ayak kısmında destekler olması da seçim yaparken önemli bir kriterdir. Felçli ve hareket kabiliyeti kısıtlı yatan hastalar için tuvalet ihtiyacı büyük bir sorun olabiliyor. Bu tür hastalar için tuvaletli yataklar geliştirilmiş olup hasta ve ona bakan kişi için kolaylık sağlamıştır.

Hasta Yatağı Çeşitleri

Elektrikli ve manuel olarak üretilen hasta yatakları hastanın ihtiyaçlarına göre daha çok çeşitlendirilebiliyor. Elektrikli yataklar hasta ve bakıcısı için kolaylık sunarken, manuel yataklar kas kuvveti gerektirdiğinden hem hasta için hem de bakıcısı için kullanımda zorluk yaratabiliyor.

Motorlu yataklar; 2, 3 ve 4 motorlu olarak değişebiliyor. Hastanın hareket kabiliyetine göre, yatağın motor sayısı belirlenebilir. Motor sayısı arttıkça hastanın hareket etmesi de kolaylaşıyor. Eğer uzun süreli kullanım olacak ise manuel yatakların tercih edilmesi kullanımı açısından tavsiye edilmemektedir.

Uzun süre yatağa bağlı kalan ya da felçli olan hastalarda hareketsizlik ve derinin hava almaması sebebiyle yaralar oluşabilir. Hastada yara oluşumunun önüne geçmek için havalı yataklar tercih edilmelidir.

Hasta yataklarının fiyatları fonksiyonel özelliklerine göre değişmektedir. Hasta yataklarını satın alınabileceği gibi kullanılacak süre içerisinde kiralamak da mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.