Size bir telefon kadar yakınız
0 541 211 03 22

Sağlam Konforlu Ve Güvenli Hasta Yatakları

27.02.2018
191 görüntülenme
Sağlam Konforlu Ve Güvenli Hasta Yatakları

Hastaların iyileşme süreçlerinin gereği gibi olması için hasta yataklarının çok büyük önemi vardır. Hasta zamanının çoğunu, hareket etmesi zor olduğundan, hasta yatağı üzerinde geçirir. Bu nedenle, yatılan zeminin belirli birtakım özelliklere sahip olması gerekmektedir. Sağlık merkezlerinde özel donanımlı hasta yatakları kullanılır.

Konforlu hasta yatakları

Günlük yaşamımızdaki ev tipi yataklar kullanılmaz. Hasta yatakları özel donanımları sayesinde, hastaların günlük aktivitelerini yatak üzerinde yapmalarına imkan sağlar. Sürekli yatması gereken hastalarda oluşması muhtemel olan hasta yaralarının oluşma riskini en aza indirir. Antibakteriyel ve mikrop oluşmasına izin vermeyen özel dokuları bulunmaktadır. Kolay temizlenen ve leke tutmayan malzemelerden üretilirler. Tedavinin gereği gibi olması için hasta yatağı kullanılması gerçekten çok önemlidir.

Sağlık kurumlarda, hastanelerde, yaşlı bakım evlerinde, kliniklerde, sağlık merkezlerinde hasta yatağı kullanımı yönetmelikler tarafından düzenlenmiştir. Bunların yanında, ev ortamında hasta bakılması durumunda, kesinlikle hasta yatağı alınmalıdır. Uzun tedavi ve iyileşme süreci olan hastaların bakımlarına evde devam edilmesi durumunda, yatalak hastaların bakımı söz konusu olduğunda, hareket etmesi çok zor yaşlıların bakımlarında evde hasta yatakları kullanılmalıdır. Hasta yatakları satın alınabilir ya da kiralanabilir. Geçici bir hasta bakımı söz konusu ise, kiralanması da mantıklı ve uygun bir seçimdir. Ancak, model seçerken elbette birtakım noktalara dikkat etmek ve doğru firmalardan satın almak ya da kiralamak gerekir. Kaliteli markaların donanımlı modellerini almaya, size servis ve yedek parça hizmeti sunacak firmalara güvenmek çok önemlidir.

Hasta yatağı seçerken, öncelikle sağlam yapısı olan, hareket kabiliyeti olan ve mekanik özellikleri bulunan modellerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Hasta Yatakları Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hasta yatakları yanlarında korumalı olmalıdır. Yatak kenarlarında, pvc ya da alüminyum malzemeden imal edilen, bariyerler bulunmalıdır. Bunlar, hem hastanın kendisi tarafından ya da hastaya bakan kişiler tarafında kolayca indirilip kaldırılabilir. Hastanın yatarken düşmesini engeller, ayrıca yatak üzerinde hareket ederken tutmasını ve buradan kuvvet almasını sağlar.

Hasta yatakları fonksiyonel ve uzaktan kumanda ile hareket ettirilebilir modellerden seçilebilir. Bu yatakların hem baş, hem de ayak kısımlarından çeşitli açılarda hareket ettirilmesi ve sabitlenmesi mümkün olur. Uzaktan kumanda ile hasta bu komutları kendisi de kullanabilir. Yemeğini yiyebilir, okuma yapabilir, doğrulabilir, tv izleyebilir. Yatak ergonomik ve ortopedik olduğundan, hastanın ağrısı olmaz. Klasik bir yatakta olabilen bel, baş, boyun ya da bacak ağrıları bu özel tasarım yataklarda olmaz.

Ergonomik Yapıda Hasta Karyolası

Modellerin dört bir yanında serum takılması için özel donanım bulunmaktadır. Modeller 360 derece dönebilen tekerlek sistemine sahiptir. Kaliteli tekerlekler ile sorun yaşanmadan, yatakların bir yerden bir yere taşınması mümkündür. Ayrıca, tekerleklerin kilitlenme ile sabitlenme özelliği de bulunmaktadır. Yatakların, hastanın oturup kalkmasına ve kullanmasına göre yüksek ya da alçak şekilde ayarlanması da mümkündür. Bu şekilde, kişisel şekilde ayarlanabilirler.

Hastaların tedavilerine ve rahatsızlık durumlarına göre model seçilebilir. Örneğin yatalak hastalar için lazımlıklı hasta yatakları seçilebilir. Çok yarası olan, açık yaraları olan hastalar için şişme hassas yataklar da kullanılabilir. Bunlar havalı yatak modelleridir. Yataklar temel temizlik ürünleri ile silinebilir. Kullanışlı, hastanın rahat etmesini sağlayan, tedavi sürecini hızlandıran özel donanımlı ürünlerdir. Bu nedenle, evlerde de kullanılmalıdır.

Hasta Karyolası Çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için bir önceki yazımızı okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.